trawa

Autor Wątek: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9  (Przeczytany 328224 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline laf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #75 dnia: Marzec 07, 2016, 11:31:30 am »
@UP
Eeee - jakby II WŚ w Marvelu była alternatywną wersją wydarzeń historycznych, to nie miałbym nic do gadania. Ale w komiksach wszystko toczyło się tak jak w prawdziwej historii - Pearl Harbor, Torch, Husky, Overlord itp. tyle że we wszystkich tych wydarzeniach brali udział Kapitan Ameryka i reszta Invaders. Nie zabili wcześniej Hitlera, nie zdobyli Berlina ani nic poza tym.

I właśnie dlatego razi mnie Pantera w 1942 w tym komiksie. A przecież gdyby dali Tygrysa, to efekt byłby nawet lepszy.
Przecież główny świat Marvela to Ziemia 616, a nie nasz świat. Tak więc można założyć, że pewne szczegóły w historii potoczyły się inaczej niż miało to miejsce na naszej ziemi. Dobrze kumam?

EDIT: fragsel bardzo fajnie to wytłumaczył.

Offline misiokles

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #76 dnia: Marzec 07, 2016, 12:57:27 pm »
Z tą tylko różnicą, że Hitlera zabił wspomniany przeze mnie wcześniej android. A zresztą Hitler nei umarł, jego móżg uratowano i umieszczonow  sklonowanym ciele...
A Hate-monger to był Hitler, klon czy coś jeszcze innego?

fragsel

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #77 dnia: Marzec 07, 2016, 01:01:13 pm »
Z tego co wiem Hate Monger
Spoiler: pokaż
byli (zaraz się wyjasni czemu piszę byli) klonami Hitlera z jego oryginalnym umysłem. Gdy jeden ginął jego umysł przenosił się do nwoego ciała i zabawa zaczynała się od nowa...

Offline death_bird

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #78 dnia: Marzec 07, 2016, 10:02:23 pm »
ten moment, kiedy ktoś argumentuje, że w świecie Marvela nie powinno być Pantery w 1942, ale nie ma problemu z gościem w latajacej zbroi w 1963 czy latającym samochodem w 1965

i to nawet przy załozeniu, ze nie zemdleliśmy czytając przygody wyposażonego w sztuczną inteligencję androida (taki robot, nie system operacyjny :wink: ) z 1939 roku...

Bo Marvel Marvelem, ale dbałość o didaskalia jest po prostu mile widziana. Inaczej pod "alternatywną rzeczywistość" można podciągnąć każdą jedną lukę w wykształceniu autora scenariusza i chociaż formalnie jest cacy, to jednak czujemy, że ktoś nie odrobił zadania domowego. Inaczej: gdyby Wehrmacht używał masowo np. egzoszkieletów, Waffen Wampiren SS miała bioniczne wszczepy a Pantera strzelała laserami, byłby to sygnał, że mamy do czynienia z celowym zagraniem w ramach określonej konwencji. Ale umieszczenie "normalnej" wersji czołgu o rok za wcześnie to przykład na dyletanctwo historyczne. Mała rzecz, niemniej jednak irytuje.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem."

fragsel

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #79 dnia: Marzec 07, 2016, 10:09:13 pm »
Oj tam, oj tam...

To wszystko kwestia podejścia...

Czytanie komiksów usadowionych w rozległym universum opiera się na wierze
Są takie rzeczy, któych nawet przy najszczerszych checiach nei da się wybaczyć scenarzystom, tu się zgadzam. Ale pozostałe to naprawdę nie powinno być coś tak ważnego, jak 8azyliszkowi zdominowało czytanie

To jest po prostu kwestia podejścia

Ja mam podejście: chcę wierzyć!!!!

Ktoś inny ma podejście: aha!!! przyłapałem was!!!

Nie mnie oceniać kto ma więcej przyjemności z czytania...

Offline death_bird

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #80 dnia: Marzec 07, 2016, 10:37:37 pm »
To się oczywiście wszystko zgadza - w końcu czytając superhero zawieszamy naszą niewiarę i automatycznie przechodzimy w tryb "I want to believe", niemniej u mnie granica przebiega właśnie na poziomie realiów historycznych. I o ile mogę bez problemu przeczytać "1602", ponieważ ten komiks proponuje pewną konwencję, o tyle niedoróbki przy braku jednoznacznego przejścia do owej konwencji irytują. Być może moje życie jest przez to smutniejsze i pozbawione pełnej palety barw, niemniej nikt nie jest idealny.  8)
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem."

fragsel

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #81 dnia: Marzec 07, 2016, 10:41:56 pm »
a u mnie granica jest tam, gdzie nawet jak usiądziemy z kolegami w 10 to nie jesteśmy w stanie wymyślić historyjki by to co zapisano miało sens

więc akurat tu śpię spokojnie...

a tak na marginesie to może moje życie jest puste, bo wygląda, że powinienem się znać na czołgach, a pewnie nic bym nie zauważył jakby tam wrzucili T-90 {tak, wygooglowałem tę nazwę przed chwilą, bo jestem militarnym ignorantem :wink: }

Offline horror

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #82 dnia: Marzec 08, 2016, 05:00:10 am »

Ja mam podejście: chcę wierzyć!!!!


chyba nie wierzyć.

fragsel

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #83 dnia: Marzec 08, 2016, 05:09:46 am »
chyba nie wierzyć.

nie rozumiem...

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #84 dnia: Marzec 08, 2016, 06:03:43 am »
T-90 nie mogą rzucić do Europy, bo Ruscy wszystkie swoje egzemplarze wysłali do Syrii. :)

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/wojna-w-syrii-rosyjski-czolg-t-90-wytrzymal-uderzenie-pocisku-tow,622977.html

Offline horror

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #85 dnia: Marzec 08, 2016, 07:59:07 am »
nie rozumiem...

zawsze mi się wydawało, że wiarę na moment czytania komiksów chociażby SH trzeba zawiesić gdzieś na kołku na chwilę bo inaczej człowiek skończy w jakimś psychiatryku albo na chodniku jako czerwona plama:).

Co innego z wewnętrzną spójnością utworu - tu można wymyślać największe bzdury byleby razem jak klocki się do siebie pasowały.

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #86 dnia: Marzec 08, 2016, 08:38:49 am »
Warto też przypomnieć, że amerykańskie podejście do historii, w tym do historii II wojny światowej, jest po wielokroć mniej pedantyczne i mniej emocjonalne, niż u nas. Zarówno w literaturze popularnej, w Hollywood, jak i w komiksie realia mają się zgadzać "mniej więcej".
Jeśli 8azyli chce poczytać pulpową historię w drobiazgowo odtworzonych realiach to polecam... komiks (ech, uch, jak to napisać?)... europejski (oczywiście nie każdy ale np. "Pasażerowie wiatru").
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline misiokles

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #87 dnia: Marzec 08, 2016, 08:56:40 am »
Warto też przypomnieć, że amerykańskie podejście do historii, w tym do historii II wojny światowej, jest po wielokroć mniej pedantyczne i mniej emocjonalne, niż u nas.
Do geografii europejskiej chyba też. Zawsze mnie serce krwawi, gdy czytam o Transylvanian Alps...

fragsel

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #88 dnia: Marzec 08, 2016, 09:56:13 am »
Do geografii europejskiej chyba też. Zawsze mnie serce krwawi, gdy czytam o Transylvanian Alps...

a to po prostu Bóg albo Matka Natura Ziemi-616 przesunęli Alpy, żeby zrobić miejsce dla Transi, Symkarii i Latverii...

Offline pocztar

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 740
  • Total likes: 0
  • Zastępca Redaktora Naczelnego MoviesRoom.pl
    • Movies Room!
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #89 dnia: Marzec 08, 2016, 10:02:09 am »
Czy ktoś z prenumeratorów dostał już paczkę z tomami 84 i 85?

 

anything