Autor Wątek: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9  (Przeczytany 325157 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #90 dnia: Marzec 08, 2016, 11:04:27 am »
A tymczasem jestem już po "Opowieściach z Asgardu".
Z powolnej ich lektury miałem sporo satysfakcji ale też nie będę ściemniał, że było to nie wiem jakie doznanie: to jednak archiwalium - drugi zdaje się najstarszy komiks w kolekcji (po "Orgins 60.")...

[Tutaj można wstawić rozważania nad wartością najstarszych tomów z WKKM oraz związanych z nimi problemami lekturowymi... Zresztą, coś takiego postaram się za jakiś czas napisać.]

Podziw budzi jednak umiejętność zawarcia pełnej historii na 5 stronach, z których co najmniej jedna to całostronicowy panel (kilka faktycznie świetnych - widziałbym je w wielkim formacie na swojej ścianie). Nie wiem, czy dzisiaj takie zadanie zdołałby wypełnić któryś z czołowych twórców - zwłaszcza przez tyledziesiąt odcinków...
Druga sprawa to podejście do mitologii skandynawskiej - oczywiście swobodne i w swojej radosnej dezynwolturze mieszające w jednej beczce wszystko co się nawinie (dość wspomnieć, że całość kończy dłuższa historia z marvelowską wersją
Spoiler: pokaż
"Złodzieja z Bagdadu"
). W tym bigosie znalazłem jednak całkiem sporo wątków faktycznie zaadaptowanych z mitologii skandynawskiej. I nie chodzi tu wyłącznie o imiona postaci, czy wyobrażenia kosmogoniczne. Dawno sam nie sięgałem do mitów nordyckich ale dokładnie pamiętam, że np. ciekawie zaadaptowany przez Kirby'ego i Lee wątek wspólnych wypraw Thora i Lokiego był jednym z ich stałych motywów.
Kolejny walor to rysunki Kirby'ego. Nie jest to jeszcze ten monumentalny poziom, z jakim zapoznaliśmy się dzięki "Nadejściu Galactusa" - ale jednak. Ta potęga jego rysunków, ich energia, monumentalizm sylwetek, kamienność twarzy - świetnie tu pasowały i podejrzewam, że w pewnym stopniu to właśnie na kartach "Journey Into Mystery" ów jego styl mógł się najlepiej kształtować. Zremasterowane kolory nie wyglądały tu moim zdaniem aż tak kiepsko jak by mogły. Ale nie mogę owym komputerowym barbarzyńcom wybaczyć, że od czasu do czasu pozwalali sobie na zatarcie linii w celu uzyskania pozornej ekspresji.

Kwestią poboczną jest to, co ta historia wnosi do wiedzy o świecie i mitologii Marvela. Dla mnie, jako czytelnika runu Simonsona szczególnie interesująca okazała się historia Harokina (który u Simonsona w pewnym momencie odegra ważną - powiązaną z "Opowieściami z Asgardu" - rolę). W ogóle numer o jego pogrzebie był wg mnie najlepszym z całego cyklu.
Poza tym wreszcie dowiedziałem się dlaczego Hogun nosi ten kołpak przypominający tatarski. I dlaczego w ogóle nie wygląda na Asgardczyka...

Na koniec jeszcze słówko uznania dla tłumacza, który - wydaje mi się - uchwycił dobry styl, z pompatyczną archaizowaną frazeologią, potraktowaną jednak z przymrużeniem oka i nie przesadnie. Zwłaszcza w Falstaffowskiej postaci Volstagga wychodziło to wielce udatnie.

Na koniec mam jeszcze takie pytanko: o ile dobrze pamiętam w tomie "Marvel Orgins 60." umieszczono informację, że nie zawarto w nim debiutu Thora, ponieważ znajdzie się on w innym tomie kolekcji. Założyłem, że będą to właśnie "Opowieści z Asgardu". Ale tu go nie ma. W jakim więc tomie możemy się go jeszcze spodziewać? Chyba nie w "Ragnaroku"? Czyżby chodziło o MMH?
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline laf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #91 dnia: Marzec 08, 2016, 01:34:47 pm »
Na koniec mam jeszcze takie pytanko: o ile dobrze pamiętam w tomie "Marvel Orgins 60." umieszczono informację, że nie zawarto w nim debiutu Thora, ponieważ znajdzie się on w innym tomie kolekcji. Założyłem, że będą to właśnie "Opowieści z Asgardu". Ale tu go nie ma. W jakim więc tomie możemy się go jeszcze spodziewać? Chyba nie w "Ragnaroku"? Czyżby chodziło o MMH?
Nad tym samym się zastanawiałem, bo byłem przekonany, że to właśnie w tym tomie będzie Journey into Mystery #83. Natomiast w Thor: Ragnarok mają być numery The Mighty Thor #153-159, a więc również nie będzie debiutu Thora. Może Panu Lupoi chodziło o genezę Thora zawartą właśnie w Opowieściach z Asgardu, bo na pewno nie wspominałby o odrębnej kolekcji.

Co do 83 tomu WKKM osobiście jestem nim wręcz zachwycony. W końcu dostaliśmy naprawdę dobry komiks z Thorem i, co równie istotne, z w pełni zamkniętą historią. Fakt, że poszczególne mity zostały potraktowane w sposób pobieżny, niejednokrotnie z pewnym przekłamaniem (vide: historia opisująca próbę zabójstwa Baldera, który de facto powinien nazywać się Baldurem), ale zupełnie mi to nie przeszkadzało. Mam po prostu świadomość, że twórcy chcieli to wszystko zaadoptować do stworzonego przez siebie uniwersum. Pompatyczny język pasował mi do tej historii jak w żadnym innym klasyku (uśmiech wzbudzały we mnie zwroty typu "a masz" czy "furda tam").
Rysunki Kirby'ego genialne. Odświeżone kolory tylko podkreślają kunszt tego artysty, a zeszyty wydane na przestrzeni kilku lat pokazują ewolucję kreski, która tak naprawdę, co tu dużo gadać, nie podobała mi się tomie 68 WKKM.
Moja ocena: 5/6.

P.S. Recenzja pod którą podpisuję się każdą częścią ciała.

Offline bogi1

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 780
  • Total likes: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Best in the World
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #92 dnia: Marzec 08, 2016, 03:32:52 pm »
Nowe okładki


Offline Gr8responsibility

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 058
  • Total likes: 1
  • I'm surrounded by the biggest idiots in the galaxy
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #93 dnia: Marzec 08, 2016, 03:50:57 pm »

Offline AvengerGT

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #94 dnia: Marzec 08, 2016, 05:19:44 pm »
Czy ktoś z prenumeratorów dostał już paczkę z tomami 84 i 85?
Te tomy zaczęły dochodzić do prenumeratorów już tydzień temu, ja dostałem dzisiaj. Chyba pora na nadrabianie, bo ostatni tom jaki przeczytałem to ten z nr.59...

Tomy 84 i 85 zaczęły dochodzić dzisiaj a nie tydzień temu.
Ok, bazowałem na info z fanpage na facebooku. Jak się okazało, był to fałszywy alarm.
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2016, 07:14:40 pm wysłana przez AvengerGT »

Offline Jutrzen

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #95 dnia: Marzec 08, 2016, 06:20:03 pm »
Tomy 84 i 85 zaczęły dochodzić dzisiaj a nie tydzień temu.

Offline misiokles

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #96 dnia: Marzec 08, 2016, 07:07:47 pm »
Kolejny walor to rysunki Kirby'ego. Nie jest to jeszcze ten monumentalny poziom, z jakim zapoznaliśmy się dzięki "Nadejściu Galactusa" - ale jednak. Ta potęga jego rysunków, ich energia, monumentalizm sylwetek, kamienność twarzy - świetnie tu pasowały i podejrzewam, że w pewnym stopniu to właśnie na kartach "Journey Into Mystery" ów jego styl mógł się najlepiej kształtować.
Jakiś czas temu czytałem zeszyt Tales To Astonish #13 z 1960 roku z rysunkami Kirby'ego i chcę powiedzieć że ten zeszyt jest tam smacznie narysowany, że porównując z kilka lat późniejszą Fantastyczną Czwórką można nawet pokusić się, że Kirby na początku FF odwalał chałturę!
http://goodcomics.comicbookresources.com/2016/02/16/abandoned-love-when-did-groot-start-saying-i-am-groot/

Offline wilk_stepowy

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #97 dnia: Marzec 09, 2016, 10:29:10 am »
Techniczne pytanie, czy ktoś z was zamawiał jakikolwiek tom wkkm przez stronę empiku?


Wiem że można kupić bezpośrednio od nich, ale obawiam się w związku z wysokim hypem na Deadpoola w czwartek tomu może już nie być.

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #98 dnia: Marzec 09, 2016, 10:42:55 am »
przez stronę chyba nie można, bo WKKM jest w kategorii prasa...

Offline wilk_stepowy

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #99 dnia: Marzec 09, 2016, 10:57:51 am »
No tak, ale Szninkiel niby jest. Czy tam był.

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #100 dnia: Marzec 09, 2016, 11:12:59 am »
@UP
Pospiesz się i szybko skorzystaj z oferty Predator Comics, póki jeszcze są jakieś egzemplarze. Ja tak zrobiłem.
http://allegro.pl/wielka-kolekcja-komiksow-marvela-tom-86-nowe-wkkm-i6042854337.html

Rzeczywiście nie widzę na empik.com możliwości zamówienia WWW. No cóż - jeśli ci wykupią, będziesz musiał dopłacić 4 zł za przesyłkę i skorzystać z Gildi.pl
http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/296176-wielka-kolekcja-komiksow-marvela-86-deadpool-wojna-wadea-wilsona

Offline ThePinkFin

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #101 dnia: Marzec 09, 2016, 11:36:38 am »


Jakbym już ją kiedyś widział... Czekaj... Przecież na fejsie admini WKKM publikowali m.in. ich własne projekty okładek, które wtedy nie miały jeszcze oficjalnych wersji. Tym razem trafili w dzięsiątkę, choć tamta była trochę przesunięta w prawo.

Offline bogi1

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 780
  • Total likes: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Best in the World
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #102 dnia: Marzec 09, 2016, 11:49:20 am »
Jakbym już ją kiedyś widział... Czekaj... Przecież na fejsie admini WKKM publikowali m.in. ich własne projekty okładek, które wtedy nie miały jeszcze oficjalnych wersji. Tym razem trafili w dzięsiątkę, choć tamta była trochę przesunięta w prawo.

Heh mam jeszcze tego PDFa Anionrodnika na dysku.

Takie porównanie jego pracy z oficjalną okładką:


Offline wilk_stepowy

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #103 dnia: Marzec 09, 2016, 12:26:44 pm »
Dzięki Bazyliszek. Po problemie, trafiłem z allegro  :smile:

Offline laf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #104 dnia: Marzec 09, 2016, 12:53:32 pm »
Pospiesz się i szybko skorzystaj z oferty Predator Comics, póki jeszcze są jakieś egzemplarze. Ja tak zrobiłem.
Zdradziłeś swoją ulubioną kioskarkę???? :eek: :eek: :eek:
Hultaj i nicpoń z Ciebie.