Autor Wątek: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9  (Przeczytany 328184 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #540 dnia: Maj 06, 2016, 09:40:30 am »
Stereotypowo psy na całej ulicy się rozszczekały gdy Inpostowiec przyniósł mojego Korvaca. :) Fajny grubasek, ale im te tomy są grubsze, tym bardziej śmierdzą.farbą drukarską :) Naprawdę mam egzemplarz z intensywnym zapachem. :)

Offline ThePinkFin

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #541 dnia: Maj 06, 2016, 09:53:08 am »
im te tomy są grubsze, tym bardziej śmierdzą.farbą drukarską
To nie jest smród, to woń zajefajności komiksowej.

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #542 dnia: Maj 06, 2016, 09:56:50 am »
Jak będę miał swoją drukarnię, będę musiał coś wymyślić by zniwelować ten odór lub uczynić go przyjemniejszym. ;) Marco Lupoi już we wstępie spoileruje treść komiksu i narzuca swoje spojrzenie. :/

Minions of Menace - he he dobre. :)

Offline horror

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #543 dnia: Maj 06, 2016, 02:16:58 pm »
Też macie tak u siebie że wstęp w Sadze jest na końcu? Nie czytałem jeszcze i zastanawiam się czy tylko tu się pomylili czy może komiks jest źle poskładany?

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #544 dnia: Maj 06, 2016, 02:45:35 pm »
To oryginalny tekst wstępu, który Ralph Macchio napisał do pierwszego zbiorczego wydania tej historii w 1991 roku. Wstęp Marco M. Lupoi jest normalnie na początku.

Wydanie z 1991 roku zawierało dodatkowo specjalnie dorysowane na tę okazję cztery strony z epilogiem na cmentarzu. Scenę tę napisał Mark Gruenwald (niewymieniony w creditsach wydania z 1991 roku i w WKKM) i narysował Tom Morgan (wymieniony w creditsach wydania z 1991 roku i w WKKM).

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #545 dnia: Maj 06, 2016, 03:48:49 pm »
Po tym co się dzieje ze mną i WKKM, ja doskonale rozumiem Kolekcjonera. :) Każdy chce mieć jak najpełniejszą kolekcję. :)
Komiks czyta się całkiem fajnie. Archaizmy są dalej śmiesznie ale nie uwłaczają inteligencji czytelników. Rozwaliło mnie narzekanie Beasta na to, że musi chodzić sam. Po prostu nikt w Avengers nie chce być partnerem mutanta. :) Jest masa odnośników do innych numerów i mam ze dwa pytania - Jak Kapitan stracił swą moc w CA #218?? Gdzie poleciał Beast?

Niestety dostałem egzemplarz z naderwaną w dolnym rogu stroną. Trochę słabo.

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #546 dnia: Maj 06, 2016, 04:38:59 pm »
W tomie Spider-Man: Marvel Team-Up, który jest na liście kolejnych tomów WKKM, Lorna Dane poprosiła Beasta, żeby znalazł X-Men i wraz z nimi pomógł jej uratować Havoka. Poszukiwania Beasta opisano w X-Men #111-114 (polski Essential X-Men, tom 1), zanim jednak dobiegły one końca Havokowi pomógł Spider-Man.

Wątek supersiły Kapitana jest ładnie wytłumaczony i zilustrowany tutaj: http://goodcomics.comicbookresources.com/2013/03/21/abandoned-love-is-captain-america-super-strong-or-what/

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #547 dnia: Maj 06, 2016, 04:49:40 pm »
Bez sensu. Zawsze myślałem, że serum superżołnierza dało Kapitanowi także siłę kilku mężczyzn. Oczywiście nie jest to poziom Thinga czy Spider-Mana, ale na pewno powinien być silniejszy.

Offline horror

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #548 dnia: Maj 06, 2016, 10:19:40 pm »
To oryginalny tekst wstępu, który Ralph Macchio napisał do pierwszego zbiorczego wydania tej historii w 1991 roku. Wstęp Marco M. Lupoi jest normalnie na początku.

Wydanie z 1991 roku zawierało dodatkowo specjalnie dorysowane na tę okazję cztery strony z epilogiem na cmentarzu. Scenę tę napisał Mark Gruenwald (niewymieniony w creditsach wydania z 1991 roku i w WKKM) i narysował Tom Morgan (wymieniony w creditsach wydania z 1991 roku i w WKKM).

o dzieki za wyjasnienie. zawsze zaczynam od ogladania komiksu i przegladania co tam z tylu dali w dodatkach i troche mnie zdziwil wstep na koncu a nie na poczatku ale teraz to bardziej zrozumiale. 

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #549 dnia: Maj 06, 2016, 10:28:32 pm »
A ja wróciłem właśnie z filmowej "Civil War".
Aby nie offtopować chciałem tylko z radością poinformować, że film nie dość że się udał, to jeszcze zawiera szereg aluzji, parafraz i odniesień do wielu zacnych komiksów, w tym kilku wydanych w ramach WKKM.
Ukrywając potencjalne (a jeśli już to minimalne) spoilery i być może w ogóle nadinterpretowując, wypiszę te które dostrzegłem (lub wymyśliłem):
1. Oczywiście "Wojna Domowa";
2. Run Brubakera w "Kapitanie Ameryce" (
Spoiler: pokaż
wykraczając poza dwa tomy z WKKM
);
3. "Kapitan Ameryka i Falcon: Tajne Imperium" (
Spoiler: pokaż
co najmniej jeden tekst Falcona ale też chyba pewne podobieństwo wątków fabularnych
);
4. "Kim jest Czarna Pantera" (
Spoiler: pokaż
a raczej geneza T'Chali - więc może ten komiks a może inny
);
5. Moim zdaniem także
Spoiler: pokaż
"Ród M" i jego reperkusje choćby w "Krucjacie dziecięcej" (tj. wyrzuty sumienia Wandy)
;
6. A z niewydanych u nas chyba także historia "Mr. Parker Goes to Washington" z "The Amazing Spider-man" Straczynskiego, będąca prologiem "Wojny Domowej" (
Spoiler: pokaż
pogłębienie przyjaźni Petera i Tonego, nowy kostium Spider-mana
).

Ciekawe, czy potwierdzicie moje przeczucia i czy znajdziecie jakieś inne nawiązania.
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #550 dnia: Maj 06, 2016, 10:49:17 pm »
Oprócz tego, że paradoksalnie Civil War miała więcej sensu w samym filmie niż w komiksie, to najlepszy był Spider-Man i bitwa na lotnisku. Zwłaszcza rosnący nagle Giant Man. Fajnie to wyglądało.

A jeszcze wracając do Korvaca - @Anionorodnik, która historia Shootera bardziej ci się podobała - Korvac czy Tajne Wojny?
Z zabawnych rzeczy - Collector też wie, że Hawkeye jest najsłabszym z Avengers i nikt nie woła Help Hawkeye. :) Poza tym dobre było jak android Vision wypominał Quicksilverowi, że ten jest mutantem i niech się nie wtrąca. :) :D

I jeszcze czy wy też tą wtopę zauważyliście? Nad paroma okładkami nie przetłumaczono tekstu "ilustracja na okładce" i zostawiono angielskie "cover art book". Czy to wina tłumacza czy Muchy??
« Ostatnia zmiana: Maj 07, 2016, 07:40:59 am wysłana przez 8azyliszek »

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #551 dnia: Maj 07, 2016, 11:03:22 am »
Odnośnie wtopy to pewnie liternik zaspał i zapomniał podmienić oryginalny tekst, a że on jest ostatni w łańcuchu tworzenia spolszczenia po tłumaczu, redaktorze i korektorze to wyszło, jak wyszło.

Oczywiście bardziej podobała mi się Saga o Korvacu. Generalnie większość zeszytów Avengers z drugiej połowy lat 70. całkiem dobrze mi się czytało. W Tajnych Wojnach było sporo ciekawych pomysłów, ale wykonanie było słabe. Najlepiej byłoby, gdyby Jim Shooter zlecił napisanie i narysowanie tej serii Johnowi Byrnowi, no ale cóż...

BTW, polecam lekturę bloga Shootera, na którym można znaleźć wiele ciekawych marvelowskich faktów, anegdot i archiwalnych biurowych dokumentów.

Tutaj np. można poczytać o genezie Tajnych Wojen: http://jimshooter.com/2011/04/secrets-of-secret-wars.html/

Tutaj Shooter pisze o tym, jak DC chciało sprzedać Marvelowi licencje na na tworzenie wszystkich ich komiksów: http://jimshooter.com/2011/08/superman-first-marvel-issue.html/

Tutaj o programie finansowych bonusów dla twórców komiksów Marvela za wyniki sprzedaży powyżej 100 tys. egzemplarzy: http://jimshooter.com/2011/12/surprising-sinnott-and-items-of.html/

A tutaj o kulisach mianowania Shootera (najlepszym w historii wydawnictwa) redaktorem naczelnym Marvela: http://jimshooter.com/2011/06/secret-origin-of-jim-shooter-editor-in_24.html/
« Ostatnia zmiana: Maj 07, 2016, 12:23:17 pm wysłana przez Anionorodnik »

JanT

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #552 dnia: Maj 07, 2016, 11:32:39 am »
Odnośnie wtopy to pewnie liternik zaspał i zapomniał podmienić oryginalnego tekstu, a że on jest ostatni w łańcuchu tworzenia spolszczenia po tłumaczu, redaktorze i korektorze to wyszło, jak wyszło.
Wrócił chyba stary "liternik" co zjada literki i małe słówka  :smile:

"cover art book"
u mnie jest "cover artwork"  :biggrin:
 
« Ostatnia zmiana: Maj 07, 2016, 11:36:16 am wysłana przez JanT »

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #553 dnia: Maj 07, 2016, 04:59:10 pm »
R. Lipski już mi dziś wyjaśnił, że to wydawnictwo a nie on. :)

JanT

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #554 dnia: Maj 07, 2016, 05:00:33 pm »
Ale które wydawnictwo?  Mucha czy Hachette?  :smile:

 

anything