Autor Wątek: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9  (Przeczytany 328878 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mgnesium

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #630 dnia: Maj 19, 2016, 02:56:36 pm »
Ale po co zaraz tak niekulturalnie? Żartujemy sobie.

zatem wybacz. jako że w kółko piszesz o tym samym, ciężko wyłapać kiedy jesteś poważny, a kiedy żartujesz.

Mikel

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #631 dnia: Maj 20, 2016, 07:12:33 am »
Zawsze jest możliwość że ktoś zepnie poślady i zrobi zbiórkę wśród czytelników. Generalnie założenie akcji crowdfunding na jakieś tytuły chyba nie powinno być problemem. Jeśli np Annihilation by było tak dostępne to czemu nie ;) Macie moją kasę oczywiście 100, ktoś się też rozezna jak się wydaje komiksy i może przestanie narzekać.  Podobnie robił przecież Timoff z Moorem ;)

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #632 dnia: Maj 20, 2016, 07:26:06 am »
Trzeba by pojechać do Panini Europa i się dogadywać co sprzedania licencji. Ciekawe jak wyglądał proces zakupu Daredevila przez Sidecę i ile to ich kosztowało. Hmmm - bo skoro im się to udało, to taka rzecz rzeczywiście jest do zrobienia. Tylko by trzeba mieć jakiś budżet na start up.

mkolek81

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #633 dnia: Maj 20, 2016, 07:52:45 am »
A to ciekawe, czy do Wiecznego Batmana 1 Egmont musiał dokładać, wydał po kosztach czy z minimalnym zyskiem?

Popularność serii Marvel Now pokazuje, że ciągle czynnikiem decydującym jest cena danego albumu. Im tańszy tym więcej egzemplarzy schodzi. Dlatego szukam wśród pozycji wydanych dotychczas jak najtańszej metody publikacji. Wiemy, że nie da się wydawać wielu pod rząd tomów o ponad 220 stronach, w stylu WKKM po 40 zł. Ty mówisz, że nie da się 500-stronnicowych po 63 zł. To może 270-stronnicowe TPB jak Era Ultrona po 43 zł? W takiej formie też bym kupował i czytał Annihilation.

Wątpię aby Egmont dokładał do Batmana. Zasadniczo cena zależy też od ilości nakładu (większy nakład zmniejsza koszty druku) i jeśli pamiętam Kołodziejczak wspominał na MFKiG że będzie większy nakład (niech mnie ktoś poprawi jak się mylę).
Zasadniczo wg mnie problem jest bardziej złożony.
O cenie decyduje kilka czynników. Po pierwsze popyt. W obecnej sytuacji na rynku królują komiksy superhero. Przyczyna jest taka że superbohaterów masz wszędzie w kinie, telewizji, zabawki, naklejki itd. Czyli po za takimi fanami jak my komiksy takie trafiają też do młodszego czytelnika bo zna te postacie i mówię tu z doświadczenia, mój bratanek uwielbia postacie z Marvela. To powoduje że większy popyt na komiksy z superbohaterami. Komiksy europejski trzyma się dobrze, ale nie jest tak popularny jak amerykańskie komiksy, bo brak mu tej całej otoczki.
No i właśnie tu wchodzi druga rzecz popularność. Sam zwróciłeś uwagę że Marvel Now jest bardziej popularne od Nowego DC. Ale nie dostrzegasz jednej rzeczy wydawane serie (X-men, Avengers, Spiderman, Strażnicy Galaktyki, Deadpool) to wszytko topowe marki o których większość słyszał. Zwróć uwagę że Egmont do tej pory nie wszedł w żaden mniej znany tytuł z Marvel Now (Moonknight, Ms. Marvel), a które są dużo lepsze od tego co wychodzi obecnie. Sami czekali z wydaniem Deadpoola bo nie byli pewni jak się sprzeda.
Zatem popularność powoduje popyt. W przypadku DC są tylko dwie marki które są ciągle promowane Superman (który się u nas nie sprzedaje, co mnie dziwi) oraz Batman, a reszta w świadomości czytelników jakoś nie istnieje, choć ostatnio trafił do niej jeszcze Flash.
Z powyższych dwóch rzeczy wynika że tak seria jak Annihilation, jest mało atrakcyjna dla przeciętnego czytelnika bo sam tytuł nic nie mówi mu. Wiem występują tam Strażnicy, ale to nie są ci których zna z filmu. Reszta to są dla nich noname'y. Czyli wydawca mam tu problem z promowaniem marki bo musi włożyć dodatkowa kasę na reklamę.
Trzecia sprawa to nakład. Jak wspomniałem wyżej większy nakład powoduje zmniejszenie kosztów druku. Wszystko ok, ale jeśli taki nakład się nie sprzeda to wydawca zostaje z przysłowiową ręka w nocniku. Przykładem niech będzie Monzaku, które przez wysokie nakłady samo się doprowadziło do upadku. Podobny los czeka chyba Sidecę. Aby duże nakłady się sprzedały komiksy/bohaterowie muszę być popularni, inaczej ten nakład będzie zalegał (co powoduje koszty i straty). Czy komiksy jest w twardej oprawie czy miękkiej nie ma znaczenia. Jakbyś prześledził sytuacje to są pozycje w twardej oprawie które sprzedały się lepiej od tych w miękkiej.
Ten długi wywód ma ci uzmysłowić że taka seria jak Annihilation, nie jest atrakcyjna dla wydawcy czy też przeciętnego czytelnika. Ty byś ją kupił, ja też i wiele osób z tego forum zapewne także. Ale zwykły czytelnik raczej nie, a to przez pryzmat tego rozpatrują wydanie takiego komiksu wydawnictwa. Era Ultrona kosztuje 70 zł i wątpię aby była atrakcyjna dla zwykłego czytelnika (tym bardziej że to słaby komiksy).

P.S. Proszę cię przestań mieszać z cenami po zniżkach, bo jak wprowadzą ustawę (mam nadziej że nie) to te wszystkie dyskonty pójdą się w cholerę i będzie okładkowa tylko cena. To przez dyskonty cena okładkowa jest tak wysoka. Powiedz mi można w nich kupić WKKM. Wątpię.

P.S.  Jeśli administrator uważa że to powinno znaleźć się w innym wątku to proszę o przeniesienie.
« Ostatnia zmiana: Maj 20, 2016, 11:12:22 am wysłana przez mkolek81 »

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #634 dnia: Maj 20, 2016, 07:58:24 am »
Trzeba by pojechać do Panini Europa i się dogadywać co sprzedania licencji. Ciekawe jak wyglądał proces zakupu Daredevila przez Sidecę i ile to ich kosztowało.

Jeśli Sideca leciała do Marvela dogadywać się ws. Daredevila to mamy wyjaśnienie tajemnicy braku funduszy na publikację. A jeśli popłynęła statkiem, to z kolei wyjaśnia te nieszczęsne opóźnienia...
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline gabor2

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 508
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #635 dnia: Maj 20, 2016, 08:05:45 am »

P.S. Proszę cię przestań mieszać z cenami po zniżkach, bo jak wprowadzą ustawę (mam nadziej że nie) to te wszystkie dyskonty pójdą się w cholerę i będzie okładkowa tylko cena. To przez dyskonty cena okładkowa jest tak wysoka. Powiedz mi można w nich kupić WKKM. Wątpię.


Ty tak na serio?

Ale chyba znasz różnicę między wydawnictwem komiksowym, a Hachette?

mkolek81

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #636 dnia: Maj 20, 2016, 08:19:22 am »
Ty tak na serio?

Ale chyba znasz różnicę między wydawnictwem komiksowym, a Hachette?

Tak znam różnice i przepraszam za tą prowokacje. A co do dyskontów to tak uważam są pośrednio odpowiedzialni za takie ceny komiksów jakie są.

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #637 dnia: Maj 20, 2016, 08:20:53 am »
@mkolek81
Teoretycznie masz rację. Ale takie same argumenty słyszałem w 2012 przeciwko WKKM. Tylko wtedy jeszcze mówiono, że blockbustery komiksowe w Polsce w ogóle nie wpływają na podbicie sprzedaży komiksów. A ja od tych 4 lat powtarzam, że skąd mamy wiedzieć czy ludzie na rynku coś kupią, skoro tego nie ma? Do czasów WKKM nie było powszechnie dostępnych komiksów w o wiele niższych cenach niż oferowała je Mucha czy Egmont przez net. I mówili, że niewiele osób kupuje komiksy, dlatego nie wydadzą nowych tytułów - błędne koło się robiło.

Era Ultrona mimo średniej jakości miała świetnie skalkulowany stosunek cena/jakość i formę wydania dostosowaną do klienta. Udało jej się zmieścić w pierwszej piątce bestselerów sprzedaży w internetowych księgarniach na przełomie stycznia i lutego. Dlatego ja uważam że 1 tom np. Annihilation (czy innego dobrego eventu komiksowego nie wydanego jeszcze w Polsce) też miałby szansę się sprzedać po tyle co Ultron. Ale nie przekonamy się, póki ktoś nie spróbuje.

Zresztą - zimą zobaczymy jak zejdą oddzielne tomy Nieskończoności i Bitwy o Atom. Któraś teoria się potwierdzi - twoja albo moja.

A co do dyskontów to tak uważam są pośrednio odpowiedzialni za takie ceny komiksów jakie są.

Za 44 zł za Erę Ultrona? Tak zgadzam się - są za to odpowiedzialne. :)

mkolek81

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #638 dnia: Maj 20, 2016, 08:49:28 am »
Dlatego ja uważam że 1 tom np. Annihilation (czy innego dobrego eventu komiksowego nie wydanego jeszcze w Polsce) też miałby szansę się sprzedać po tyle co Ultron. Ale nie przekonamy się, póki ktoś nie spróbuje.
Zgodzę, że sprzedał by się ale nie wiem czy cena była by taka co Era Ultrona. I tak powinien się ktoś za to wziąć. Ale najbardziej odważne wydawnictwo Sideca się zaorała samo, Mucha nie wejdzie w tak długi event
(Annihilation + Annihilation: Conquest to minimum) bo woli teraz wydania jedno tomowe od Marvela (choć ja bym upatrywał jej jako wydawcy tego Eventu, może trzeba zacząć jej pisać o tym na FB), a Egmont tego nie ruszy bo to Egmont.
Zresztą - zimą zobaczymy jak zejdą oddzielne tomy Nieskończoności i Bitwy o Atom. Któraś teoria się potwierdzi - twoja albo moja.
Nic to nie potwierdzi, to są eventy które łączą się z wydawanymi obecnie seriami. Ktoś kot czyta je to event zakupi.
Annihilation to komiks, który nie zależy od niczego innego (co jest jak najbardziej na plus) gdzie tylko Strażnicy są znani czytelnikowi (zwykłemu nie takiemu jak ty czy ja, pisałem o tym wcześniej), przez co ma gorszy start w porównaniu z eventami o których piszesz.
Za 44 zł za Erę Ultrona? Tak zgadzam się - są za to odpowiedzialne. :smile:
Tak i że okładkowa jest taka a nie inna.
Era Ultrona mimo średniej jakości miała świetnie skalkulowany stosunek cena/jakość i formę wydania dostosowaną do klienta.
Dla mnie np. WKKM nie jest jakością i formą dostosowaną do tego co oczekuje (zbędna panorama, brak zakończeń historii). Lubie i cenię WKKM, ale na dłuższą metę jej forma mnie zmęczyła, przez wspomniane wady.

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #639 dnia: Maj 20, 2016, 09:00:28 am »
Pisz ze skargą do Egmontu, że wprowadzili panoramę do JLA. :) Panoramy się sprzedają - przecież dzięki niej w Wielkiej Brytanii WKKM ciągle jest przez ludzi kupowana. :)

Offline Antari

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #640 dnia: Maj 20, 2016, 10:21:10 am »
Era Ultrona była napędzana premierą filmu, co odbiło się na wynikach sprzedaży. Chęć wydania Annihilation to pobożne marzenia. Nie ma co liczyć na podobny "sukces".

Offline Jaxx

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #641 dnia: Maj 20, 2016, 10:42:28 am »
Era Ultrona była napędzana premierą filmu, co odbiło się na wynikach sprzedaży. Chęć wydania Annihilation to pobożne marzenia. Nie ma co liczyć na podobny "sukces".

Przy okazji "Guardians of the Galaxy vol.2" nie byłbym tego taki pewien. Przy odpowiedniej, wspartej filmem promocji mogłoby się udać.

 

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #642 dnia: Maj 20, 2016, 10:46:21 am »
My precious (Imperatyw Thanosa), właśnie mi przyszedł Poleconym InPost. Niestety - na przedniej okładce jest pionowa rysa - taki typowy ślad po składaniu książek w kupkę podczas transportu, albo od tych plastikowych pasków spinających. Poza tym czy to tylko mi się zdaje, czy cała okładka jest bledsza niż poprzednie tomy? Korvac miał o wiele żywsze kolory. A może to mi się tylko tak wydaje?

We wstępie dostaliśmy szybkie streszczenie Annihilation, więc już nie trzeba tego komiksu u nas wydawać. :smile: :biggrin:
Spoiler: pokaż
Nie wiedziałem, że Ultron chciał wszystkich zasymilować niczym Borg ze ST - ale to pewnie działo się w Annihilation Conquest.
I takie pytanko - jakie wydarzenia doprowadziły do zamknięcia Thanosa w tym kokonie? Znalazł się tam po Infinity Crusade czy później??

Przy okazji "Guardians of the Galaxy vol.2" nie byłbym tego taki pewien. Przy odpowiedniej, wspartej filmem promocji mogłoby się udać.

Zgadzam się.

IMHO teraz można by wszystko dobre a nieopublikowane u nas z Marvela/DC wydać po polsku.

Offline dudi1212

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #643 dnia: Maj 20, 2016, 10:54:37 am »
8azyl, czy Ty zdajesz sobie sprawę z tego, że jeśli Egmont kupuje licencję na komiks, to wraz z nią nabywa też standard wydawniczy tej pozycji? Jeśli np. Marvel - jako licencjodawca - nie ma w swojej ofercie komikus X w miękkiej okładce, to raczej do licencji nie dorzuci opcji "wydajcie, jak chcecie". Kupno licencji na tytuł/serię wiąże się z wieloma zapisami umownymi. To nie jest kupowanie kartridża do Pegasusa u pana na bazarku.


I zrozum w końcu, że Egmont naprawdę wykonuje świetną robotę - kup sobie np. jeden numer MN w oryginale i zobacz, że za cenę ok. 15 $ (okładkowa, czyli ok. 60 PLN) dostajesz ten sam komiks, ale na cienkim papierze, przez który widać świat, a Egmont za 2/3 tej ceny (okładkowo) daje Ci wypasioną, grubą kredę.
Zapraszam na nowy blog z newsami:)

http://www.geek-nerd-news.pl/

Offline kuba g

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 949
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a fuel injected suicide machine
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #644 dnia: Maj 20, 2016, 10:59:22 am »
8azyl, czy Ty zdajesz sobie sprawę z tego, że jeśli Egmont kupuje licencję na komiks, to wraz z nią nabywa też standard wydawniczy tej pozycji? Jeśli np. Marvel - jako licencjodawca - nie ma w swojej ofercie komikus X w miękkiej okładce, to raczej do licencji nie dorzuci opcji "wydajcie, jak chcecie".


To też nie do końca tak wygląda. Oczywiście kwestia formatu jest... jaka jest, ale gdyby kwestia formatów była tak sztywna to nie miałbyś tych ascetycznych czarnych okładek deluxe, nie miałbyś skrzydełek w MN i taki np. Lobo ukazałby się w SC bo DC nie puściło tego w swoim Deluxe.
perły przed wieprze

 

anything