Autor Wątek: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9  (Przeczytany 328197 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline absolutnie

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #1080 dnia: Sierpień 08, 2016, 08:05:01 pm »



A, jeśli ktoś będzie miał wątpliwości co do polskiego przekładu "Sound and Fury": proszę.

Niby tak, ale przecież to "sound and fury" pochodzi z monologu Makbeta z aktu piątego. Bodajże po śmierci Lady Makbet.
U Sity było to (podaję z pamięci):

"Życie jest opowieścią idioty, pełną furii i krzyku, które nie znaczą nic"

U Słomczyńskiego (za wikipedią):
[Życie jest [...] bajką opowiedzianą przez głupca, pełnego
Furii i wrzasków, które nic nie znaczą.

Paszkowski (internet):Życie jest [...] powieścią idioty,
Głośną, wrzaskliwą, a nic nie znaczącą.
Ulrich (internet):
To życie [...] to opowiadana
[Z krzykiem i furią powieść przez idiotę,
[Nic nie znacząca.

Do przekładów Libery i Barańczaka nie mam dostępu.
W żadnym z podanych wyżej nie ma "Wściekłości i wrzasku"
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2016, 08:44:55 pm wysłana przez absolutnie »
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #1081 dnia: Sierpień 08, 2016, 08:07:36 pm »
98. THE AMAZING SPIDER-MAN: ŚMIERĆ STACYCH
99. DAREDEVIL: WŚCIEKŁOŚĆ I WRZASK
100: IRON FIST: W POSZUKIWANIU COLLEEN WING.

Czy jest w ogóle ktoś, kto nie kupi (nie ma już w oryginale) tego Spider-Mana? :smile:

amsterdream zrezygnował z prenumeraty, jak właśnie najlepsze tomy będą. ;)

Offline Garf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #1082 dnia: Sierpień 08, 2016, 08:13:44 pm »
Do przekładów Libery i Barańczaka nie mam dostępu.

Właśnie u Barańczaka jest:

"[...] opowieścią
Idioty, pełną wrzasku i wściekłości,
A nieznaczącą nic." ("Romeo i Julia. Makbet. Hamlet", Znak 2006)

Zgadzam się, że frazy z innych tłumaczeń Szekspira także pasowałyby jako polski tytuł, ale moim zdaniem dzięki przekładowi Barańczaka "Wściekłość i wrzask" jest najfortunniejsza, bo zachowuje aluzję zarówno do "Makbeta", jak i dzieła Faulknera.
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

Offline Antari

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #1083 dnia: Sierpień 08, 2016, 08:33:25 pm »
Na fangape'u WKKM pojawiły się nowe zapowiedzi:

98. THE AMAZING SPIDER-MAN: ŚMIERĆ STACYCH


Czy jest w ogóle ktoś, kto nie kupi (nie ma już w oryginale) tego Spider-Mana? :smile:

Ten tom pewnie rozejdzie się jak szalony. Podobnie jak było z tomem 82 Ultimate Spider-Man: Śmierć Spider-Mana, więc polecam kupić od razu i nie czekać na potem. Z tym poprzednim były problemy nawet w trakcie premiery, Gildia opóźniała wysyłkę bardzo długo. W Polsce panuje olbrzymi głód na opowieści z pająkiem.

Offline absolutnie

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #1084 dnia: Sierpień 08, 2016, 08:50:16 pm »
Właśnie u Barańczaka jest:

"[...] opowieścią
Idioty, pełną wrzasku i wściekłości,
A nieznaczącą nic." ("Romeo i Julia. Makbet. Hamlet", Znak 2006)


Ha, czułem, że jak nie sprawdzę, to okaże się, że jest.

Ale przy okazji zapytam, na czym polegają nawiazania do Szekspira i Faulknera w "Daredevilu?
O ile są, rzecz jasna.



« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2016, 08:56:18 pm wysłana przez absolutnie »
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #1085 dnia: Sierpień 08, 2016, 09:11:50 pm »
Niby tak, ale przecież to "sound and fury" pochodzi z monologu Makbeta z aktu piątego. Bodajże po śmierci Lady Makbet.
Ja jeszcze dodam, że w dobrym przekładzie Krystyny Berwińskiej mamy:
"Idioty opowieścią, pełną wrzasku,
Wściekłości, furii, która nic nie znaczy."
Ale to mało istotne. Tłumacz ma prawo wybrać sobie przekład do którego się odnosi. Są jednak przypadki, gdy dany zwrot zakorzenił się w innym języku pod jakąś postacią i nie da się od tego oderwać (np. "Być albo nie być - oto jest pytanie" Hamleta, które u Barańczaka brzmi "Być albo nie być - to wielkie pytanie").
Wydaje się, że tak jest też z "wściekłością i wrzaskiem", które - zapewne właśnie za sprawą przekładu powieści Faulknera - zadomowiły się w Polsce jako "najwłaściwszy" przekład tej frazy z "Makbeta"...

Ale przy okazji zapytam, na czym polegają nawiazania do Szekspira i Faulknera w "Daredevilu?
O ile są, rzecz jasna.
O ile pamiętam - tych kilka zeszytów "Daredevila" w zasadzie ma niewiele wspólnego z "Makbetem" (oraz z "Wściekłością i wrzaskiem"). Jest raczej typowym "znanym cytatem" użytym jako zgrabny tytuł historii, w której przeciwnikiem jest - owszem -
Spoiler: pokaż
zbudowany z dźwięku Klaw
Spoiler: pokaż
 (i to - podobnie jak w "Tajnych wojnach" - nie całkiem przy zdrowych zmysłach)
. Czyli nawiązanie takie trochę dopisane na siłę tytułem - ale jest.
Co nie zmienia to faktu, że to komiks godny uwagi.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2016, 09:15:33 pm wysłana przez Szczoch »
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline amsterdream

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #1086 dnia: Sierpień 08, 2016, 09:22:05 pm »
amsterdream zrezygnował z prenumeraty, jak właśnie najlepsze tomy będą. :wink:

Jeszcze nie zrezygnowałem, jutro będę dzwonił. Szkoda trochę panoramy, ale w ostatnich 25 tomach będzie zbyt dużo badziewia żeby brać wszystko. Spider-Mana i tak wezmę, Daredevila być może, ale Iron Fist zapowiada się tandetnie. Już Marvel Team-up tego samego duetu zupełnie mi nie podeszło.

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #1087 dnia: Sierpień 08, 2016, 09:32:32 pm »
"Henryk proszę cię - nie rób tego". :)
Iron Fist tandetny?? Mylisz się. Zostało 4 słabe numery, reszta do tomu 120 jest do wzięcia.

"Jedna z najwcześniejszych przygód Iron Fista i pierwszy wspólny komiks Chrisa Claremonta i Johna Byrne'a. Colleen Wing, przyjaciółka Iron Fista została porwana. Danny Rand musi odkryć kto to zrobił i dokąd ją zabrał. Szukając odpowiedzi trafia na niebezpieczne komplikacje..."
 
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2016, 09:34:07 pm wysłana przez fragsel »

Offline amsterdream

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #1088 dnia: Sierpień 08, 2016, 09:44:31 pm »
Przeglądałem przykładowe plansze na Comixology i prawie cały komiks to będą jakieś bzdurne nawalanki. Tak się pisało w tamtych latach i zupełnie to do mnie nie przemawia. Marvel Team-up wyszło kilka lat później a było na podobnej zasadzie. I nie 4 słabe tylko z 15.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2016, 11:16:23 pm wysłana przez amsterdream »

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #1089 dnia: Sierpień 08, 2016, 09:46:57 pm »
Serio prośba amsterdream - weż wpisz tytuły po kolei od 96 do 120 i napisz dlaczego wg ciebie aż 15 z nich jest słabe. Bo ja widzę cztery, maksymalnie pięć.

Offline Antari

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #1090 dnia: Sierpień 08, 2016, 10:04:57 pm »
Serio prośba amsterdream - weż wpisz tytuły po kolei od 96 do 120 i napisz dlaczego wg ciebie aż 15 z nich jest słabe. Bo ja widzę cztery, maksymalnie pięć.

A ty wypisz, które warto. Chętnie poczytam opinii eksperta.

Moim zdaniem zostało z 5 pozycji max wartych uwagi, licząc oczywiście historie rozbite na kilka tomów jako jedno.

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #1091 dnia: Sierpień 08, 2016, 10:08:25 pm »
Właśnie teraz, na sam koniec drugiej 60-tki Kolekcji będą lepsze tomy. I Spider Island, które jest początkiem wydarzeń z Superior Spider-Man. Pierwszy w Polsce samodzielny Iron Fist będzie. Pierwszy w Polsce samodzielny Deathlock. Pierwsza w Polsce samodzielna Czarna Pantera (chyba, że Egmont coś wrzuci przed filmem). Marvel Origins the 70's. Marvel Horror. Doomsday za tydzień. SS Origins. To co ty wymieniłeś - aż 2 historie z Defenders. Inhumans. Kim do diabła jest Miles Morales i dlaczego Spider-Man jest czarny?

W sumie do wyrzucenia (ze słyszenia) byłyby tylko:
-Battle Scars
-Madbomb
-Iron-Man Początek Końca

Resztę kup amsterdream i nie narzekaj. :wink:

Offline misiokles

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #1092 dnia: Sierpień 08, 2016, 10:17:11 pm »
Ja mam wielką ochotę na Iron Fista Claremonta. Podobał mi się Marvel w tamtych latach - już duże uniwersum, a jednak wciąż trzymane w ryzach - gdzie jak ktoś jedzie sobie do innego miasta to go nie ma w tym czasie i nie uczestniczy w młóckach. Podobnie tu Coleen Wing to kumpelka X-menów, przewijająca się od czasu do czasu. A tu postanowili jej dać (chyba) trochę więcej czasu antenowego, dzięki którym nawet jak w pojawi się w kolejnym x-zeszycie, który sukcesywnie czytam, będę jej postać odbierał inaczej.

Offline Antari

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #1093 dnia: Sierpień 08, 2016, 11:15:03 pm »
@8azyl: To, że coś wychodzi pierwszy raz po polsku wcale nie oznacza, że z automatu jest to pozycja dobra albo warta posiadania w kolekcji. Słabe argumenty.

Z tego co jeszcze zostanie wydane (a nie zostało oficjalnie zapowiedziane): X-Men In the Shadow of Sauron, The Avengers The Kree/Skrull War (może jeszcze Ultimate Comics Spider-Man Who is Miles Morales, bo to najlepsze co spotkało tę postać w ostatnich latach) oraz dla continuity Avengers vs. X-Men i Spider-Island. Reszta tylko jako guilty pleasure lub ortodoksyjnych fanów kolekcji kioskowych  :lol:

Jakbym miał wybierać to zamiast tego Iron Fista wolałbym Immortal IF Bru/Fractiona, a zamiast tego The Inhumans, run Jenkinsa i Lee (mam i tak w oryginale).

Offline amsterdream

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #1094 dnia: Sierpień 08, 2016, 11:22:53 pm »
Serio prośba amsterdream - weż wpisz tytuły po kolei od 96 do 120 i napisz dlaczego wg ciebie aż 15 z nich jest słabe. Bo ja widzę cztery, maksymalnie pięć.
Mała poprawka - nie twierdzę, że 15 tomów będzie słabych, po prostu mniej więcej tyle mnie nie interesuje. Powody są różne - albo nie podobała mi się poprzednia część (a naprawdę sporo będzie tam kontynuacji), albo nie trawię duetu twórców, nie interesuje mnie dana postać lub po prostu komiks zbiera fatalne recenzje (np. Battle Scars, Spider-Island).