Autor Wątek: Paski komiksowe na polskim rynku  (Przeczytany 3097 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Paski komiksowe na polskim rynku
« dnia: Marzec 16, 2016, 01:31:08 pm »
Czy tęsknicie za zwartymi publikacjami jednej z najbardziej charakterystycznych odmian komiksu amerykańskiego - pasków z gazet codziennych?
Dla mnie od dawna są one jednym z samych centrów współczesnej popkultury, doskonale komentującym Amerykę i całą współczesność. A także jednym z najlepszych sposobów na intelektualny relaks.

W swoim czasie paski należały do stałej oferty Egmontu a nawet akcydentalnie pojawiały się w niektórych gazetach.
Dziś na naszym rynku pozostały tylko "Calvin i Hobbes" (do którego E. powróciło po dłuższej przerwie) oraz wspaniałe "Fistaszki zebrane" publikowane przez Naszą Księgarnię co 6 miesięcy od 2008 roku.
Losy wznowienia "Muminków" zapoczątkowanego przez Eneduerabe pozostają chyba nieznane.

Osobiście tęsknię jednak za różnorodnością w tej dziedzinie i naprawdę chętnie co jakiś czas wracam do swojej kolekcji "Dilberta", czy "Garfielda", wyszukując te tomiki, których pointy zdążyłem już pozapominać. Zdaję sobie sprawę, że wiele "stripów" dostępnych jest w sieci, jednakże:
- paski do kilkania to zdecydowanie nie to samo co zbiorki książkowe,
- rzetelny przekład w przypadku tak krótkich, humorystycznych form jest wg mnie o wiele lepszy niż czytanie w oryginale, ponieważ tak podane pointy i niuanse językowe o wiele łatwiej się przyswaja (dotyczy to zwłaszcza nieco bardziej zawiłych językowo tytułów, np. "Dilberta").

Proponuję więc rozmowę nie tylko na temat Waszych ulubionych serii ale także na temat samego gatunku - jego potencjału i wartości.
Mile widziane byłyby także sugestie nowych serii (dla wydawców?) oraz propozycje tego, co możemy zrobić aby wróciły one na nasz rynek w szerszym spektrum.

Dla ułatwienia postaram się wymienić cykle, które kojarzę, że były wydawane u nas w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci w postaci zwartej:
- Garfield (trzy formaty wydawnicze - zeszyty zawierające też "Farmę Orsona", małe czarno-białe tomiki, większe "kwadratowe" tomiki w kolorze, zawierające przede wszystkim odcinki weekendowe)
- Dilbert (oprócz tomików "kwadratowych" kilka książek Scotta Adamsa)
- Fistaszki (cztery tomiki "kwadratowe" oraz antologia "Fistaszki zebrane")
- Calvin i Hobbes (tomiki "kwadratowe" a obecnie, po powrocie do tego tytułu, małe tomiki podłużne)
- Jeremi
- Baby Blues (niestety to akurat słabe było, choć czytając miałem nawet dziecko w drodze)
- Muminki (co prawda nieamerykańskie ale pisane zdaje się po angielsku).

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że istnieją także rozliczne paski i miniatury komiksowe polskich artystów (poczynając od "Prof. Filutka" a na Demie kończąc) ale w temacie nie o nich myślałem.
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline Lesiok

Odp: Paski komiksowe na polskim rynku
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 08, 2016, 10:50:12 pm »
Dziś przeglądałem swój stary zeszyt z paskami /głównie Dilbert i Garfield z Wyborczej/ i zastanawiałem się czy ktoś coś o paskach pisał. Sprawdziłem na forum i nie zawiodłem się :D Odkopuję więc z odmętów niepamięci temat i pytam czy w Polsce jakaś gazeta drukuje paski? Do głowy przychodzi mi tylko Angora z Gwidonem oraz Diplo i Trexem.
Dla mnie paski są jednym z filarów wychowania komiksowego. Mój tata zbierał dawno temu paski z Wieczoru Wybrzeża z przygodami Kajtka i Koka. Jeden z moich pierwszych komiksów to Fistaszki, profesora Filutka zawsze oglądałem na ostatniej stronie Przekroju, a Garfielda znam sam nie wiem już ile lat. Ostatnio odkryłem Calvina i Muminki.
Brakuje mi takiej formy komiksu w naszej prasie. Znając siebie byłbym w stanie kupować gazetę tylko dla tego małego skrawka gdzieś na dole ostatniej strony :D

mkolek81

  • Gość
Odp: Paski komiksowe na polskim rynku
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 08, 2016, 11:46:33 pm »
Brakuje mi takiej formy komiksu w naszej prasie. Znając siebie byłbym w stanie kupować gazetę tylko dla tego małego skrawka gdzieś na dole ostatniej strony :biggrin:
Myślę że przyczyną braku w gazetach (u nas w PL) tego typu rzeczy jest przed wszystkim to że gazeta woli przeznaczyć miejsce na reklamę.
Obecnie w Polsce stripy komiksowe wywędrował do internetu w postaci web komiksu.
Jeśli nie nie miałeś okazji polecam Przygody Stasia i Złej Nogi http://zlanoga.blogspot.com/
Ostatnio (w sierpniu) wydała to Kultura Gniewu. Bardzo dobra pozycja polecam. Zresztą Spell (autor) mam też kilka innych ciekawych projektów.
Kolejnym znanym jest Kij w Dupie Konrada Okońskiego http://www.konradokonski.com/KWD/
Wyszły w wersji drukowanej dwa tomy do nabyci np. w sklepie gildi
Polecam jeszcze http://kops.pl/
A jest tego więcej wystarczy poszukać.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2016, 08:13:34 am wysłana przez mkolek81 »

Offline gobender

Odp: Paski komiksowe na polskim rynku
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 09, 2016, 06:53:53 am »
Naprawdę trudno mi zrozumieć ten hostile attitude co poniektórych użytkowików reagujacych podobną spiną na prawie każdy nowy temat na tym forum.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2016, 10:37:41 am wysłana przez gobender »

Offline Lesiok

Odp: Paski komiksowe na polskim rynku
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 09, 2016, 08:10:53 am »
@mkolek81 dzięki za linki. Stasia znam i uwielbiam ten komiks. Zafundowałem sobie wersję papierową wydaną ostatnio przez Kulturę Gniewu. Resztę sprawdzę sobie wieczorem.
Ogólnie komiks w internecie ma dla mnie dwa minusy.
1. Mam wrażenie że jest go za dużo i to w przewadze raczej średniej jakości. Odsianie tego wszystkiego jest chyba ponad moje siły :biggrin:
2. Niestety dla mnie komiks na ekranie nie ma tego "czegoś" co komiks na papierze /nawet gazetowym :biggrin: /.


P.S. Od siebie dodam jeszcze [size=78%]http://kiciputek.com/[/size]

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Paski komiksowe na polskim rynku
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 09, 2016, 08:19:14 am »
Dziś przeglądałem swój stary zeszyt z paskami /głównie Dilbert i Garfield z Wyborczej/ i zastanawiałem się czy ktoś coś o paskach pisał. Sprawdziłem na forum i nie zawiodłem się :D Odkopuję więc z odmętów niepamięci temat i pytam czy w Polsce jakaś gazeta drukuje paski? Do głowy przychodzi mi tylko Angora z Gwidonem oraz Diplo i Trexem.
Dla mnie paski są jednym z filarów wychowania komiksowego. Mój tata zbierał dawno temu paski z Wieczoru Wybrzeża z przygodami Kajtka i Koka. Jeden z moich pierwszych komiksów to Fistaszki, profesora Filutka zawsze oglądałem na ostatniej stronie Przekroju, a Garfielda znam sam nie wiem już ile lat. Ostatnio odkryłem Calvina i Muminki.
Brakuje mi takiej formy komiksu w naszej prasie. Znając siebie byłbym w stanie kupować gazetę tylko dla tego małego skrawka gdzieś na dole ostatniej strony :D
Serdeczne dzięki za odkopanie tematu, który w swoim czasie odzewu nie znalazł.
Ale przede wszystkim chciałem się przyznać, że ja też od dziecka wycinałem paski z gazet. Najpierw na to wpadłem, gdy w "Kurierze Porannym" (regionalnej gazecie białostockiej) gdzieś w pierwszej połowie lat 90. drukowany był "Hagar" Dika Browne oraz "Kaczor Donald". "Donald" podobał mi się średnio, za to "Hagar" był wybitny - zdecydowanie lepszy niż paski przedrukowywane później przez "Wyborczą" autorstwa syna Browna. Kiedy jednak zaczęły się ukazywać te w "Wyborczej" i "Metrze" ("Garfield", "Hagar", "Fistaszki", "Obywatel pies" i chyba coś jeszcze) zacząłem je wklejać do zeszytów, kserować, robić książeczki - i rozdawać je przyjaciołom. Niestety do dziś nie mam już "matrycy" z której to kserowałem a tylko po jednej z kserówek każdej wykonanej w ten sposób broszury.
Kiedy to robiłem ukazywały się już u nas zbiorowe wydania "Garfielda" od Egmontu. Ale to dzięki temu hobby tak bardzo polubiłem "Fistaszki" (które znałem już wcześniej dzięki animacjom i chyba tym słynnym pirackim wydaniom).

Tym bardziej dzięki za Twój post, bo zebrało mi się na wspomnienia.

[...]

Myślę że przyczyną braku w gazetach (u nas w PL) brak tego typu rzeczy jest przed wszystkim to że gazeta woli przeznaczyć miejsce na reklamę.
Obecnie w Polsce stripy komiksowe wywędrował do internetu w postaci web komiksu.
Jeśli nie nie miałeś okazji polecam Przygody Stasia i Złej Nogi http://zlanoga.blogspot.com/
Ostatnio (w sierpniu) wydała to Kultura Gniewu. Bardzo dobra pozycja polecam. Zresztą Spell (autor) mam też kilka innych ciekawych projektów.
Kolejnym znanym jest Kij w Dupie Konrada Okońskiego http://www.konradokonski.com/KWD/
Wyszły w wersji drukowanej dwa tomy do nabyci np. w sklepie gildi
Polecam jeszcze http://kops.pl/
A jest tego więcej wystarczy poszukać.
Dzięki za te podpowiedzi. To jest już trochę inna bajka moim zdaniem - jak zaznaczyłem w ostatnim zdaniu tematu. Ale zawsze lubię zapoznawać się z tą formą - bardzo niezależnej - twórczości.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2016, 09:05:03 am wysłana przez Szczoch »
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline Lesiok

Odp: Paski komiksowe na polskim rynku
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 09, 2016, 10:56:38 pm »
Co do pasków wydanych na naszym rynku to chyba można jeszcze dodać to co było zamieszczane w tym temacie:
http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,33919.300.html
Krakersa osobiście w rękach nie miałem ale przynajmniej "Fluff" spełnia wszystkie kryteria :biggrin:
A z komiksów sieciowych jest jeszcze:
http://www.polskigeek.pl/p/webcomics.html
Dla mnie najlepsze z tego jest "Collectors".

Offline Koalar

Odp: Paski komiksowe na polskim rynku
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 10, 2016, 12:10:40 am »
Na Gildii odbywa się nieustający konkurs na pasek komiksowy. Swego czasu w konkursie tym tydzień w tydzień brał udział Mateusz Skutnik, a zbiór jego pasków został wydany jako album Tetrastych (obecnie w sklepie Gildii za 25 zł -49%). O dziwo w komiksie brak info na ten temat... Tak czy siak niektóre paski z tego zbiorku są kapitalne (Gra cieni).
No i bardzo podobały mi się Paski z Blakim.
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline absolutnie

Odp: Paski komiksowe na polskim rynku
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 10, 2016, 12:40:18 am »

No i bardzo podobały mi się Paski z Blakim.


Które pochodzą z wczeniejszej edycji konkursu na pasek na WRAKu.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.