trawa

Autor Wątek: Ile warto wydawać na hobby  (Przeczytany 12242 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Annihilus

Ile warto wydawać na hobby
« dnia: Marzec 23, 2016, 02:42:12 pm »
Czytałem o zakat i zaciekawiło mnie, że można dokładnie wyliczyć ile jest korzystne dla  samego człowieka jak i jego otoczenia oddawać w celach charytatywnych (2.5% w tym wypadku).

Ile waszym zdaniem warto wydawać % swoich dochodów na hobby ? Tak żeby było optymalnie móc już cieszyć się swoim hobby ale nie wykosztowywać się na nie zbytnio ? Domyślam się, że jest to skrajnie indywidualna kwestia i dla kogoś już 3% to będzie zbędny wydatek a dla innego 60% będzie do zniesienia (są kolekcjonerzy co wydają nawet więcej). Także pomińmy ekstrema i aberracje. Można chyba wyciągnąć jakąś średnią warzoną ile jest przyjęte za korzystne. W skali roku może, bo są takie hobby (np.akwarystyka) gdzie są sporadycznie większe wydatki a miesięcznie to tylko podtrzymywanie.

Offline arczi_ancymon

Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 23, 2016, 02:42:53 pm »
Na pewno mniej niż do tej pory :D

Offline 8azyliszek

Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 23, 2016, 03:05:56 pm »
Ja sam wydaję za dużo. Powinienem zostać tylko przy WKKM a ciągle cos tam coś tam dokupuję od Egmontu. I to nie tylko Marvel Now. No ale Kryzys i Flashpoint takie piękne są i mnie kuszą i je biorę.

Offline horror

Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 23, 2016, 03:16:45 pm »
tyle, żeby starczyło ci na resztę potrzeb.

Offline Annihilus

Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 23, 2016, 03:35:43 pm »
To może nakieruję was na kierunek, o którym myślałem

Moim zdaniem wydatek na główne hobby dla osoby pracującej-  idealnie gdyby wynosił 10% rocznych dochodów netto. Jeżeli hobby jest więcej niż jedno to całościowo trzebaby się zamknąć w 15%.

Offline Funny

Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 23, 2016, 03:52:06 pm »
No tak, ale jak ktoś zarabia 5 mln rocznie to ma lepsze fundusze na hobby niż biedny żuczek jak ja  :lol:


Ale wracając do tematu to masz na myśli kwotę zarobków rocznych przed opodatkowaniem czy po?  :cool:


Jednak niezależnie od tego, patrząc na moim przykładzie, myślę że kwota ta przewyższa owe 15% i boję się nawet sumować wszystkie poniesione wydatki, a jeszcze bardziej boję się aby tą zsumowaną kwotę zobaczyła moja partnerka  :badgrin:

Offline Annihilus

Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 23, 2016, 04:01:45 pm »
Piszę o netto, po opodatkowaniu. Ale do hobby nie zalicza się pizzerii, okazjonalnego wyjścia do kina czy kupna książki (no chyba, że to jest czyjeś hobby żeby robić to co tydzień)

Osoba mająca 5mln rocznie dochodu wydawałaby wtedy 500 tysięcy zł rocznie na swoje główne hobby. Jej koszty zamieszkania, wyżywienia itp. też są przecież dużo wyższe. Spektrum dostępnych hobby też znacznie rozszerzałoby się dla takiej osoby. Skakanie ze spadochronem nie jest na każdą kieszeń.

Nie chcę bronić mojego 10-15%, chcę znać wasze zdanie. Ile jest satysfakcjonująco, korzystnie, zdrowo i  słowo klucz optymalnie wydawać na swoje hobby.

fragsel

  • Gość
Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 23, 2016, 07:34:44 pm »



A tak poważnie to też miałem kiedyś ustalone, że wydaję stała kwotę (można znaleźć na forum jaką, a było to jakieś 7% moich zarobków)
Ale potem w maju 2015 zaważyłem, że mój plik z listą zakupów na konto kolejnych miesięcy sięga grudnia 2016(!!!) i skończyłem z tą fikcją....


Teraz kupuję tyle na ile mnie w danym momencie stać. I ani grosza więcej...

Offline Funny

Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 23, 2016, 07:38:41 pm »
Nie istnieją jakiekolwiek ramy w których prawdziwy kolekcjoner zamyka się ze swoim hobby.
Dlatego jakiekolwiek określenie - nawet zbliżone %  - jest nie do określenia.
Każdy z wielbicieli opowieści z dymkiem, przy posiadaniu większych funduszy - z pewnością też lokowałby je w swoje hobby.
Wydajemy tyle ile możemy - i zawsze jest mało  :biggrin:
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2016, 08:57:01 pm wysłana przez Funny »

Offline donTomaszek

Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 23, 2016, 07:42:02 pm »
Warto tez wziac pod uwage inne okolicznosci - pracujacy kawaler, mieszkajacy z rodzicami moze wydac wiecej niz zonaty, dzieciaty facet na swoim.
 :wink:
Sometimes I'd like to get my hands on God...

Deg

  • Gość
Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 23, 2016, 07:43:58 pm »
Ile warto wydawać? Odpowiedź jest prosta. Więcej  :cool:

Offline 8azyliszek

Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 23, 2016, 07:46:20 pm »
A pamiętacie te stare, "dobre" czasy przed wakacjami 2012, gdzie nie było problemów z tym jakie komiksy Marvel/DC kupować po polsku, bo nie było prawie żadnych? :biggrin: Można było wtedy spokojnie wydawać na pizzę i piwo. :smile: Tylko nieliczni płacili po 80 zł Musze. :smile: A od czasów WKKM PL nic już nie jest takie proste i tanie jak kiedyś. :smile:

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 23, 2016, 08:03:00 pm »
Mam niemalże identyczne zdanie jak 2rcfrt, pomimo iż uważam topic niniejszy za tak banalny, że aż przez swój fundamentalny trywializm - niezrozumiały; i zrozumienia tego nie ułatwia wprowadzenie doń dodatkowych kontekstów jak choćby zdrowie czy wyciąganie strefy wojny, nawet jesli ta ostatnia uśredniona dla korzyści otoczenia: 
[...] Można chyba wyciągnąć jakąś średnią warzoną ile jest przyjęte za korzystne.
Jednakże pomijając wskazane problemy semantyczno-ortograficzne, od siebie powiem tylko tyle, że moje całkowite dochody dzielę mniej więcej fifty-fifty pomiędzy komiksy i - wspomnianą wcześniej - akwarystykę, bo przecież jakoś żyć trzeba.

Offline Antari

Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 23, 2016, 08:41:05 pm »
A pamiętacie te stare, "dobre" czasy przed wakacjami 2012, gdzie nie było problemów z tym jakie komiksy Marvel/DC kupować po polsku, bo nie było prawie żadnych? :biggrin: Można było wtedy spokojnie wydawać na pizzę i piwo. :smile: Tylko nieliczni płacili po 80 zł Musze. :smile: A od czasów WKKM PL nic już nie jest takie proste i tanie jak kiedyś. :smile:

Jeżeli alternatywą jest piwo i pizza, to zbieranie komiksów wyjdzie ci tylko na zdrowie. Już pomijam aspekt, że sporo pieniędzy można odzyskać z książek/komiksów po prostu je sprzedając, a z uciech cielesnych nie.

Odpowiadając na pytanie otwierające - tyle ile się da. Nie mam ustalonych barier. A już najbardziej śmieszą mnie osoby, które mają wyrzuty sumienia związane z nadmiernymi wydatkami. Kupuj tanio, kupuj drogo ale nigdy nie żałuj swoich decyzji bo to słabe.

Offline kosmoski

Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 23, 2016, 09:14:15 pm »
To może nakieruję was na kierunek, o którym myślałem

Moim zdaniem wydatek na główne hobby dla osoby pracującej-  idealnie gdyby wynosił 10% rocznych dochodów netto. Jeżeli hobby jest więcej niż jedno to całościowo trzebaby się zamknąć w 15%.


tu pojawia się pewien problem - jak nie trzymam procentu to co? Ograniczać hobby? Kupować rzeczy, na których mi nie zależy? Zresztą to 10% w odniesieniu do rożnych pensji bazowych daje tak rozpięte widełki, że ciężko byłoby na to spoglądać w ten sposób.


Ja staram się "manewrować" nie tyle % wynagrodzenia, co kwotą w zł z części wolnej gotówki (pensja minus czynsz, kredyty, podatki, abonamenty, komunikacja, święta, urodziny, remonty, rezerwa itp).


Jak ostatnio analizowałem tę kwestię, to zmuszony byłem iść po podwyżkę :smile: