Autor Wątek: Ile warto wydawać na hobby  (Przeczytany 12245 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline winckler

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 460
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 24, 2016, 06:54:32 am »
Ciekawe to wszystko. Tylko założenie dyskusji w tej konkretnej przestrzeni trochę się mija z celem... Wszyscy są niby taktowni, racjonalni w ocenach, ale tu i ówdzie przebija życzeniowy ton własnych deklaracji.  Trochę mi to przypomina próbę dowiedzenia się w lokalnej knajpie od klientów o głębokim stażu, ile to najkorzystniej jest wypić dla uzyskania komfortu psychicznego.

U kresu dywagacji nad tak postawioną kwestią, na skutek pomieszania procentów z promilami, wartości uzyskane mogą być naprawdę ciekawe. Co oczywiście nie znaczy, że miarodajne i jakkolwiek spójne z intencją sondy. 
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2016, 07:13:50 am wysłana przez winckler »
„Wszelkie zbieranie jest konserwatywne".

„I absolutnie nie piszę tego złośliwie, tylko tak to obiektywnie wygląda z mojego puntu widzenia".

Offline Annihilus

Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 24, 2016, 07:42:16 am »
Wiadomo, że osoba zarabiająca 1300 netto ma kompletnie inne wydatki niż osoba zarabiająca 6300. Ale ich struktura może być podobna (zakładając, że zarabiając minimalnie ktoś nie podejmuje  próby mieszkania samemu)

Jakoś wyliczono, że odkładając/oszczędzając 10-20% swoich dochodów na przyszłość/starość człowiek czuje się bezpieczniej i szczęśliwiej. Wiadomo, że są tacy co mogą odłożyć i 50% na jakiś cel ale co ciekawe nie czyni to ich statystycznie szczególnie bardziej zadowolonymi.

Ja gdzieś w 2007-2008 roku wydawałem ponad połowę dochodów na hobby - i wcale nie byłem zadowolony (głównie figurkowe gry bitewne). Pamiętam jak poczułem się wtedy omotany kupując kompulsywnie i de facto byłem niezadowolony z zakupów . Dochodziło do absurdalnych sytuacji, że próbowałem zaoszczędzić na innej kategorii wydatków jak choćby wspomniane "piwo/pizza", bo była okazja* i kupiłem więcej modeli niż mi było potrzebne.

Nie chcecie  pobawić się procentami  :wink: to może już zasugeruję puentę : wydatki na hobby a satysfakcja z niego nie rosną wprost proporcjonalnie.


Offline 8azyliszek

Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 24, 2016, 08:55:22 am »
Żeby się "bawić" w Warhammera i podobne mu bitewniaki to trzeba mieć tyle kasy co @Antari albo ten drugi użytkownik (zapomniałem ksywki), co w pół roku wykupił całe N52 od Egmontu. :) Figurki to zawsze była studia bez dna i dlatego nigdy się tym nie zajmowałem - a mało wolnych środków.

Offline Antari

Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 24, 2016, 11:34:43 am »
Żeby się "bawić" w Warhammera i podobne mu bitewniaki to trzeba mieć tyle kasy co @Antari albo ten drugi użytkownik (zapomniałem ksywki), co w pół roku wykupił całe N52 od Egmontu. :) Figurki to zawsze była studia bez dna i dlatego nigdy się tym nie zajmowałem - a mało wolnych środków.

Bez przesady z tym bogactwem. Wystarczy odpowiednio ustalać priorytety i ograniczać niepotrzebne wydatki. Wiele osób wpada w pułapkę, gdyż wdaje im się, że pieniądze wydane na komiksy to pieniądze stracone. Wiele środków można odzyskać z ich sprzedaży, kapitał posiadasz na półce tyle, że nie w formie pieniężnej, a przy okazji masz przyjemność obcowania z tym medium.

Odpowiedz sobie na pytanie ile pieniędzy w ostatnim czasie wpompowałeś w aktywności i drobne uciechy, z których nie odzyskasz ani złotówki :) Jeżeli już jakaś kwestia mnie wprawia w ponury nastrój to właśnie ta ostatnia. A przecież towarzysko też trzeba się udzielać.

Można powiedzieć, że to hobby, jak i wiele innych opartych na kolekcjonowaniu wartościowych rzeczy rozpieściło mnie tym ekonomicznym aspektem. Ludziom, którzy tego nie dostrzegają żyje się chyba lepiej, tzn. bez większych wyrzutów sumienia potrafią wydać ogromne sumy na głupoty.

Offline isteklistek

Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 24, 2016, 12:11:50 pm »
Zgadzam się, że wszystko zależy od podejścia. Sporo też zależy od tego ile poświęca się swojemu hobby i wtedy można liczyć, czy pieniądze wydane w kategoriach straty i zysku. Jeżeli więcej czasu spędza się na oglądaniu swoich półek niż na przeglądaniu ich zawartości, to pewnie można odczuwać poczucie straty. Można planować zakupy, tak sami jak można planować kiedy co mam zamiar sobie przeczytać/odświeżyć z półki. Ja czekać z niecierpliwością aż kolejny raz przeczytam sobie Sandmana czy Lucyfera- od deski do deski.

Offline dudi1212

Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 24, 2016, 12:55:33 pm »
Żeby się "bawić" w Warhammera i podobne mu bitewniaki to trzeba mieć tyle kasy co @Antari albo ten drugi użytkownik (zapomniałem ksywki), co w pół roku wykupił całe N52 od Egmontu. :smile: Figurki to zawsze była studia bez dna i dlatego nigdy się tym nie zajmowałem - a mało wolnych środków.


A bo ja wiem? Ja się bawiłem w Warhammera dłuuugo - od 12 roku życia. Rozwijałem to zainteresowanie, a w wieku 20 lat zostałem redaktorem Cytadeli i za prowadzenie strony dostawałem co miesiąc określoną kwotę na zakupy w sklepie. Problemem to nie było bo codziennie po pracy ogarniałem stronkę przez 30-60 minut. Prowadziłem stronę poand 4 lata i potem to już miałem mały magazyn z tym wszystkim, a część szła na resell bo nie miałem czasu, żeby wszyskto ogarniać.
Zapraszam na nowy blog z newsami:)

http://www.geek-nerd-news.pl/

Offline Nick Jackolson

Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 24, 2016, 02:24:41 pm »
310 zł miesięcznie = dokładnie tyle ile wydawałem na Lucky Strike Light :)

JanT

  • Gość
Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 24, 2016, 04:03:35 pm »
Mniej nałogów = więcej komiksów  :smile:

Offline Holsten

Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 24, 2016, 04:43:30 pm »
Wszystko zależy od zasobności portfela.

Offline juras9

Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 24, 2016, 04:45:12 pm »
Ile się tylko da!  :evil: :badgrin:

Offline AvengerGT

Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 24, 2016, 05:41:39 pm »
Do momentu aż ma się co najwyżej lekkie wyrzuty sumienia (czasami mam, ale to nic wielkiego). Powyżej tego nie warto i trzeba zejść do wspomnianego przeze mnie poziomu.

Offline 8azyliszek

Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 24, 2016, 05:58:33 pm »
Ile się tylko da!  :evil: :badgrin:


juras, ale wiesz, że nie każdy ma tyle kasy co ty. :) Jak są dobre komiksy typu Kryzys czy Flashpoint czy niezły Wieczny Batman, to kupuję.

Offline juras9

Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 24, 2016, 06:31:10 pm »
juras, ale wiesz, że nie każdy ma tyle kasy co ty. :smile: Jak są dobre komiksy typu Kryzys czy Flashpoint czy niezły Wieczny Batman, to kupuję.


Bez przesady, mam wrażenie, że ledwo mieszczę się w średniej jeśli chodzi o komiksy tutaj, podobnie jak Nick Jackolson pisał wyżej, rzuciłem fajki i prawie 400zł miesięcznie wpadło heh. Jakbym faktycznie miał kasę to teraz leżałbym w jakimś garażu szykując autko pod KJS, a nie czytał komiksy  :roll:

Offline 8azyliszek

Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 24, 2016, 06:39:26 pm »
@UP
W pół roku nadrobiłeś większość N52 z Egmontu, DC Deluxe, Marvel Now oraz trochę (czy wszystkie?) WKKM. Dla mnie to jest imponujące osiągnięcie w dziedzinie komiksów. I kasy mimo wszystko parę tysięcy pochłonęło.


Się off top zrobił, więc co tu było do różnych gadek trafiło...
fragsel

{nawet nie czuję jak rymuję}
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2016, 12:15:30 pm wysłana przez fragsel »

Offline FopoooNTE

Odp: Ile warto wydawać na hobby
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 02, 2022, 11:42:50 am »
Moim zdaniem warto dużo wydać, bo po to się pracuję, by czerpać z tego przyjemności. Moje hobby to np. układanie kostek Rubika. Kiedyś szukałem informacje jak ułożyć kostkę Rubika i dowiedziałem się tego z tej strony: https://www.kostkirubika.pl/pl/i/Jak-ulozyc-kostke-Rubika-3x3/16 . Wszystko było ładnie tam opisane.

 

anything