Gildia Historii (www.historia.gildia.pl) > Forum Historii

Wrzesień 1939 roku

(1/11) > >>

krytyk:
Mija właśnie kolejna rocznica tej wielkiej tragedii naszego narodu, właściwym wiec wydaje mi sie oddanie hołdu wszystkim poległym.
Proponuje też podyskutować o tym wydarzeniu. Była to straszna kleska, kosztowała nas tak wiele ofiar no i zniszczenie państwowości, a wiec przychodzi mi na myśl podstawowe pytanie czy dałoby sie tego jakoś uniknąć? Zastanawiam sie również na tym czego nauczył nas wrzesień?

Werwolf:
Uniknąć? raczej nie... moje zdanie jest takie, że czego by się nie zrobiło, to Hitler i tak by ruszył na wschód... Może gdyby ruszyła się Anglia i Francja, sprawy potoczyłyby się innaczej...
Wydaje mi się, że fakt, iż alianci nie pomogli nam w 39 ma swoje konsekwencje aż do dziś...
Nie do końca ufamy europie, garnąc się raczej do USA...
Przynajmniej takie jest moja opinia...

Baldwin:
Oczywiscie,że września 1939 dało się uniknąć.Były co najmniej 2 mozliwości

Pierwsza:Atak prewencyjny przeciwko Niemcom.Dwa razy polska dyplomacja próbowała nakłonic do niego Francję.Niestety bezskutecznie.Taki atak niemal na pewno skończyłby sie klęska Niemiec..

Druga:sojusz z Niemcami.Jest to kwestia niezwykle sporna, ale mimo wszystko był on możliwy.Zresztą mamy w europie kilka przykładów panstw, które poszły Hitlerowi na rekę i wojna nie przyniosła im takiej ruiny jak Polsce( a wręcz niektórym wyszła na zdrowie).

Innych dróg nie było.Od początku lat 30-ych Francja dawała wszelkie znaki,ze wojna w obronie sojuszników na wschodzie jej nie interesuje.Anglia z kolei była do wojny tragicznie nie przygotowana, z czego zdawano sobie w Polsce sprawe.

Gollum:

--- Cytat: "Baldwin" ---Atak prewencyjny przeciwko Niemcom.Dwa razy polska dyplomacja próbowała nakłonic do niego Francję.Niestety bezskutecznie.Taki atak niemal na pewno skończyłby sie klęska Niemiec..

--- Koniec cytatu ---

A tak, tym bardziej  że propozycje wychodziły w czasie, kiedy Niemcy jeszcze nie odbudowały swej pozycji. Nasza konnica rozniosłaby na szablach Wehrmacht, Francuzi uderzyliby z drugiej strony.
Ale spokoju by nie było. Został wszak ZSRR. Wrzesień mógłby wówczas nastąpić kilka lat później, kiedy Stalin poczułby, że jest gotowy.

Vanin:

--- Cytat: "Baldwin" ---Druga:sojusz z Niemcami.Jest to kwestia niezwykle sporna, ale mimo wszystko był on możliwy.
--- Koniec cytatu ---

Żeby ocalić cztery litery, to warto się z samym diabłem zaprzyjaźnić, ale ciekawy jestem jak ty sobie to wyobrażasz. Nie było chyba innego państwa, na które Hitler był bardziej cięty.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej