Autor Wątek: Potrzebna pomoc w wyborze  (Przeczytany 6525 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orin

Potrzebna pomoc w wyborze
« dnia: Czerwiec 01, 2016, 11:10:07 am »
Witam. Pracuję w bibliotece szkoły ponadgimnazjalnej. Moja biblioteka została zakwalifikowana do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 3, czyli w skrócie dostanę dofinansowanie na zakup książek. Postanowiłam to wykorzystać i kupić w końcu do biblioteki kilka komiksów. Myślałam przede wszystkim o komiksach historycznych, ale kilka innych ciekawych tytułów też by się przydało. Niestety, żeby nie było za pięknie, możliwe że będę mogła kupić tylko pozycje nie starsze niż z 2014 r. Wiem, absurd, ale tak to już jest w programami rządowymi i wymyślającymi dziwne rzeczy urzędnikami. Poszperałam, poczytałam i stworzyłam na razie taką listę:
1 Drugie pokolenie - Czego nie powiedziałem mojemu ojcu.
2 Bohater
3 Równonoce
4 Bóg we własnej osobie
5 Stwórca
6 Narko
7 Wisława Szymborska. Życie w obrazkach
8 Niebieskie pigułki
9 Smert' Lachom
10 Jan Karski
11 Czarnobyl
12 Profesor Andrews
13 1956: Poznański Czerwiec
14 Możemy zostać przyjaciółmi
15 Westerplatte: Załoga śmierci
16 Kroniki epizodów wojennych
17 Misja Karskiego - Zatrzymać Holokaust.
18 W imieniu Polski Walczącej
19 Radomski Czerwiec
20 W imieniu Polski Walczącej - 2 - Kampinos '44.
21 Miejsca
22 Kryzys tożsamości
23 Batman - Azyl Arkham
24 Parker - Łowca
25 Parker - Firma
26 Parker - Zdobycz
27 Parker - Jatka
28 V for Vendetta
29 Falangi Czarnego Porządku, Polowanie
30 Persepolis
Czy możecie jeszcze coś ciekawego zaproponować dla uczniów szkoły średniej? Proszę pamiętać, że komiksy będą dostępne w bibliotece szkolnej, więc bez nagości itp. :P  A może podpowiecie też coś ciekawego dla dziewczyn?
Pozdrawiam

Offline pokia

Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 01, 2016, 11:35:18 am »
Strażnicy
Kot Rabina
Mały Lisek i Wielki Dzik
Kubatu
Pasażerowie Wiatru
Saga o Ryjówce
Fugazi
Pinki
Cromwell Stone

To są tytuły które wg mnie nadają się do biblioteki.

fragsel

  • Gość
Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 01, 2016, 11:38:27 am »
Pasażerowie Wiatru

Miało nie być nagości.

A tam jest nawet gwałt. I (wydaje mi sie, że pamietam, ale może kłamie po prostu moja zboczona pamięć) ślady ejakulacji na nagim ciele kobiety...

Offline isteklistek

Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 01, 2016, 11:41:42 am »
Mając do czynienia z nastoletnimi czytelnikami można sobie pozwolić na więcej. Przede wszystkim ja bym wyrzucił Parkera na rzecz komiksów Guya Delisle (nie chodzi o jakość, ale o obyczajowość historii) oraz wyrzuciłbym "Falangi Czarnego Porządku, Polowanie" (to dosyć trudna historia o wydarzeniach niezwiązanych z polskim czytelnikiem). Dodał bym obowiązkowo "Black Hole" Burnsa (nowe wydanie z 2016 ale zdecydowanie warto). Zostawiłbym, bo znam i czytałem:
1. Stwórca (wydanie 2015).
2. Niebieskie Pigułki (II wydanie z 2016)
3. Miejsca (I wydanie 2016).
4. Persepolis (wydanie II z 2015)

Zamiast zainwestować w komiksy superhero lepiej by było wyłożyć pieniądze na serie typu Sandman, Baśnie czy nawet Lucyfer. Zamiast komiksów historycznych postarałbym się o zdobycie "Mausa" Spiegelmana, albo w ramach kompromisu umieścił bym go na szczycie listy.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2016, 11:48:59 am wysłana przez isteklistek »

Offline pokia

Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 01, 2016, 11:47:32 am »
Nie doczytałem, no to Lisek i Kubatu odpadają. Jeśli ma nie być przemocy i golizny. To wypada połowa listy. np.  Niebieskie Pigułki, a to komiks który naprawdę nadaje się do biblioteki w szkole średniej.

Całe superhero to przemoc. IPN to morderstwa. Boga we własnej osobie, może katecheta odrzucić.

W sumie ciężki wybór...

Offline pyetya

Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 01, 2016, 11:48:13 am »
Kot Rabina - o Żydach i Arabach + kwestionowanie doktryny
V jak Vendetta - antyutopia, władza kontrolująca obywatela w imię bezpieczeństwa jest be
Polowanie - niektórzy komuniści jako postacie tragiczne
Falangi Czarnego Porządku - widoczne wpływy lewicowe
Niebieskie Pigułki - rozbita rodzina, hiv, życie bez ślubu
Maus - Polacy pokazani jako świnie

Jak jesteś pewna, że nie boisz się kontroli "dobrej zmiany" - kupuj, to doskonałe tytuły!
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2016, 11:51:37 am wysłana przez pyetya »

Offline Murazor

Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 01, 2016, 11:59:29 am »
Zamiast zainwestować w komiksy superhero lepiej by było wyłożyć pieniądze na serie typu Sandman, Baśnie czy nawet Lucyfer.
Po pierwsze, miał być zakup kilku komiksów więc serie po 10+ tomów chyba nie są najlepsze, a połowa historii.. cóż mnie by nie satysfakcjonowała. Po drugie, nie starsze niż 2014 więc większość Baśni czy Lucyfera się nie łapie.
Kolejna sprawa, czy wy zaczynaliście czytanie od komiksów obyczajowych, o trudnych tematach? Ja zaczynałem od superhero i żółwi ninja - tego co było modne, łatwe i przyjemne. Osobiście postarałbym się dobrać tytuły przynajmniej pół na pół w stosunku komiksy trudne, a rozrywkowe.
A co do przemocy i nagości to myślę, że bardziej chodziło o unikanie komiksów jak Druuna czy ostatniego Black Kiss :)

Offline kosmoski

Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 01, 2016, 12:18:00 pm »

dodałbym:
Harley Queen
Flasha
coś więcej z Batmana
Rewolucje
Fistaszki
Przybysza
Kroniki Jerozolimskie
Trzy Cienie
Mysią Straż
koniecznie Polinę
chociaż z jedne Żywe Trupy (powinny zachęcić do odwiedzenia biblioteki :wink: )


zastanowiłbym się nad:
Sacco
Powstaniem #1
Orbitalem
Lazarus
Locke & Key (jest tu niestety kilka paskudnych scen)
Deadpoolem (podejrzewam, że byłby szał na listach - ale komiks raczej mógłby wzbudzić wiele emocji)
czymś ze Star Wars
czymś z Asteriksa

dorzuciłbym więcej rozrywki - te wszystkie IPN-y, historyki kojarzą mi się z przymusem lektur szkolnych. Natomiast Parkery, poza nagością i dużą dawką przemocy (nie mówiąc o bohaterze, który jest raczej sk...nem) to raczej rzeczy dla wyrobionego czytelnika...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2016, 12:22:00 pm wysłana przez kosmoski »

Offline Koalar

Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 01, 2016, 12:40:57 pm »
Kilka komiksów to ile?
Zrozumieć komiks - dla kogoś, kto go nie rozumie.
Polina - obyczajowy, który powinien spodobać się dziewczynom (i nie tylko).
Kiedy Dawid stracił głos - jw.
Kroniki jerozolimskie - dla wszystkich, z humorem.

Nie dla:
Batman - Azyl Arkham - trudny.
Falangi Czarnego Porządku, Polowanie - nudny.

Jakby się okazał, że starsze też, to coś tam jeszcze mogę polecić. :)
(jak któryś nie spełnia kryterium "nagości itp.", to proszę forumowiczów o zwrócenie uwagi, nie pamiętam tak dokładnie wszystkiego)
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline Orin

Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 01, 2016, 12:55:30 pm »
pokia Dzięki przejrzę zaraz te tytułu :smile:

isteklistek Wezmę pod uwagę. Stwórca i Niebieskie na pewno zostają, bo mam w domu i wiem, że dobre. Sandmana uwielbiam, ale przez rok wydania odpada (zostaje na liście rezerwowej, jakby ktoś na górze zmądrzał). Tak samo Maus. Superhero mam dla mało wymagających czytelników (a raczej tych ogólnie nieczytających), tak żeby ich na początek zwabić do biblioteki :biggrin:

pokia Z tą cenzurą też nie przesadzajmy, żaden katecheta nie będzie wtrącać się do mojej pracy :P Napisałam o tym, bo mi mąż zaproponował "Spust, czyli pamiętnik onanisty pasjonata" :P 

pyetya kontrola mi nie straszna. Niech przyjeżdżają :biggrin:

Murazor dokładnie o to mi chodziło :smile:

Kosmoski dziękuję, Parkery wylatują. Historyczne zostają, bo to dzięki nim mogę w ogóle kupić komiksy. Poza tym dzieciaki chyba chętniej sięgną po komiks niż po książkę o te samej tematyce. Muszę się też dostosować do wymagań NPRCz. Resztę tytułów zaraz przejrzę :smile:

Koalar "kilka" to tak za jakieś dwa/trzy tysiące :smile:

Dziękuję Wam za odpowiedzi. Zaraz zacznę przeglądać i dodawać do listy następne pozycje.

Offline Kokosz

Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 01, 2016, 01:16:52 pm »
"kilka" to tak za jakieś dwa/trzy tysiące

A propos cen - nie wiem, czy może Pani sama wybrać miejsce zakupu, ale proszę pamiętać, że jest wiele księgarni internetowych które na dzień dobry dają 35% rabatu. Teraz mało kto płaci za komiksy cenę nadrukowaną na okładce. Tak więc kupując za dwa-trzy tysiące z rabatem 35% można dostać znacznie więcej pozycji niż kupując po cenach okładkowych.

Jak znaleźć najlepszą ofertę? Najlepiej na porównywarce cen typu ceneo.pl. Najprawdopodobniej wyskoczą na niej księgarnie np. literacka czy nieprzeczytane - wielu z forumowiczów się tam zaopatruje. Proszę też pamiętać, że w niektórych księgarniach jest inna cena, jeśli wejdzie Pani przez ceneo, a inna, jeśli z innej strony tej samej księgarni. Tak to niestety działa...

Z księgarni, które mają może nieco mniejszy rabat, ale za to bardzo bogata ofertę - gildia.pl i incal.com.pl

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 01, 2016, 01:30:03 pm »
Gdybym miał skompletować taką biblioteczkę (a pracuję także jako pedagog), to zaproponowałbym następujące tytuły:
1. "Zrozumieć komiks" - wybitny autotematyczny esej o sztuce komiksu;
2. "Maus" - najsłynniejszy "graphic novel" i porządny komiks historyczny;
3. któryś z komiksów Willa Eisnera - zapewne "Umowa z Bogiem" - z podobnych powodów co wyżej;
4. "Persepolis" - bardzo aktualne tematy w świetnej komiksowej formie; do tego komiks zekranizowany i w tej postaci ceniony przez ambitniejszą młodzież;
5. "Zdarzenie 1908" - jeden z najciekawszych komiksów polskich ostatnich lat, zdobywca Nagrody im. Sienkiewicza;
6. "Strażnicy" - jako reprezentant superhero i Alana Moore'a, znany młodzieży za sprawą ekranizacji;
7. któryś z obecnie wychodzących tomów "Fistaszków zebranych" - jedno z największych arcydzieł komiksu, dzieło życia Charlesa Schulza, wydawane od paru lat przez Naszą Księgarnię w przekładzie Michała Rusinka (nie ma większego znaczenia który tom);
8. "Kroniki dyplomatyczne" - jeden z ciekawszych komiksów europejskich jaki w ostatnich latach się u nas ukazał; temat: polityka międzynarodowa od kuchni.

To tak co mi przyszło do głowy po krótkim namyśle i uwzględniając dostępność w sprzedaży danych tytułów.
Moim zdaniem każdy z tych komiksów ma dużą wartość artystyczną, poznawczą i może być tematem do dyskusji. Poza tym wydają się atrakcyjne dla młodych, dojrzewających odbiorców.
Co do ich kontrowersyjności - jak znam podejście niektórych pedagogów to już fakt bycia komiksem może być kontrowersyjny. Powyższe tytuły poruszają też tematy nie zawsze wygodne (sprawy żydowskie czy Bliskiego Wschodu). W "Strażnikach" jest też pewna dawka przemocy, a nawet seksu ale nie są one tematem i podane są w bardzo "kulturalny" sposób. Możliwe zresztą, że wydawca opatrzył ich pieczątką "Dla dorosłych" (wówczas komiks oczywiście odpada).
Niemniej edukacja komiksowa na podstawie tych tytułów byłaby moim zdaniem bardzo korzystna dla młodzieży.

Uważam też, że po dokonaniu takiego zakupu i włączeniu go w katalog, warto powiadomić jakoś młodzież, że tego typu lektury pojawiły się w bibliotece...
Pozdrawiam!
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline 8azyliszek

Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 01, 2016, 01:32:55 pm »
New Avengers 1 - dobry i tani. Tak samo Era Ultrona. W ogóle komiksy z Marvel Now świetnie się nadają do bibliotek - mniej się będą niszczyć. W twardej to ja bym polecił JLA 1 i Wiecznego Batmana.

Offline Jaxx

Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 01, 2016, 01:45:51 pm »
Superhero mam dla mało wymagających czytelników (a raczej tych ogólnie nieczytających), tak żeby ich na początek zwabić do biblioteki :biggrin:


Co niektórzy mogliby się za takie ujednolicenie obrazić...

A ze swojej strony poleciłbym serię Blueberry - świetny, klasyczny western przygodowy w duchu Karola Maya, do tego wydany ostatnio w znakomitej formie przez Egmont.

Ponadto do takiej biblioteki nadałaby się dobrze seria "Wieże Bois-Maury" - fantasy w ujęciu dość realistycznym, takie "brudne" średniowiecze z kapitalnymi rysunkami architektury i krajobrazów.



Offline Death

Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 01, 2016, 01:56:52 pm »
Z historycznych te:
Smert' Lachom
Westerplatte: Załoga śmierci
W imieniu Polski Walczącej 1, 2 i 3.
Do tego przygodowe, ale osadzone w realiach historycznych Romowe i Wilcza gontyna. Skoro W imieniu PW, to oczywiście także Wilcze tropy 1, 2 i 3 i Korfanty. Zresztą polecam wszystko z tej listy: http://www.sklep.gildia.pl/szukaj/osoba/slawomir-zajaczkowski
Świetne jest też Powstanie Sowy i Gawronkiewicza.

Z niehistoryczny oczywiście Persepolis (choć trochę historii tam też jest). Maus oczywiście też. I np. Palestyna Sacco. Ale raczej polecam kupować te o Polsce, bo w szkołach historia wygląda tak, że dzieci uczą się o starożytnym Egipcie, Grecji czy Rzymie, a do II WŚ i czasów po wojnie, to się najczęściej nie dochodzi, bo już czerwiec i nauczyciel nie dał rady przerobić materiału z książki.

 

anything