Autor Wątek: Potrzebna pomoc w wyborze  (Przeczytany 6531 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline BlaskowitzPartTwo.rar

Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 01, 2016, 02:04:35 pm »
Gdybym miał skompletować taką biblioteczkę (a pracuję także jako pedagog), to zaproponowałbym następujące tytuły:
1. "Zrozumieć komiks" - wybitny autotematyczny esej o sztuce komiksu;
2. "Maus" - najsłynniejszy "graphic novel" i porządny komiks historyczny;
3. któryś z komiksów Willa Eisnera - zapewne "Umowa z Bogiem" - z podobnych powodów co wyżej;
4. "Persepolis" - bardzo aktualne tematy w świetnej komiksowej formie; do tego komiks zekranizowany i w tej postaci ceniony przez ambitniejszą młodzież;
5. "Zdarzenie 1908" - jeden z najciekawszych komiksów polskich ostatnich lat, zdobywca Nagrody im. Sienkiewicza;
6. "Strażnicy" - jako reprezentant superhero i Alana Moore'a, znany młodzieży za sprawą ekranizacji;
7. któryś z obecnie wychodzących tomów "Fistaszków zebranych" - jedno z największych arcydzieł komiksu, dzieło życia Charlesa Schulza, wydawane od paru lat przez Naszą Księgarnię w przekładzie Michała Rusinka (nie ma większego znaczenia który tom);
8. "Kroniki dyplomatyczne" - jeden z ciekawszych komiksów europejskich jaki w ostatnich latach się u nas ukazał; temat: polityka międzynarodowa od kuchni.

Propsuję tą listę tak bardzo jak się tylko da. Dorzuciłbym jeszcze trochę mogącego się spodobać młodzieży mainstreamu (Locke & Key, Saga). Sam ostatnio przekonałem pewną licealistkę :wink: do komiksów "Ygrekiem" i "Mrocznym odbiciem". Pamiętajmy kto ma być odbiorcą. Niektóre z wcześniej zaproponowanych tytułów byłyby w bibliotece szkolnej rozchwytywane niczym "Chłopi" i "Nad Niemnem".

Co niektórzy mogliby się za takie ujednolicenie obrazić...
Eee, tam. Jak ktoś się nie zna, to nie ma się  co obrażać.

Offline Koalar

Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 01, 2016, 02:19:16 pm »
New Avengers 1 - dobry i tani. Tak samo Era Ultrona. W ogóle komiksy z Marvel Now świetnie się nadają do bibliotek - mniej się będą niszczyć. W twardej to ja bym polecił JLA 1 i Wiecznego Batmana.

Te komiksy to powinny być raczej zamknięte historie, więc tasiemców z numerem 1 bym nie polecał.
Jak superbohaterskie, to:
Batman: Mroczne zwycięstwo

Bardziej rozrywkowe:
Superman - Czerwony Syn
Batman - Ziemia Jeden

Z historycznych może jeszcze To była Wojna Okopów (I WŚ).

Kryzys tożsamości jest fajny, ale z tego, co pamiętam, była tam jakaś
Spoiler: pokaż
scena gwałtu
, jednak bez szczegółów. W Black Hole jakiś seks i organy płciowe były, jeśli mnie pamięć nie myli. Czy odpadają, to nie umiem ocenić.
Bo jak na okładce jest "tylko dla dorosłych", to odpada? Niestety w sieci rzadko piszą przy komiksach, które są tylko dla dorosłych, ale to może brać forumowa pomoże sprawdzić (jeśli to dyskwalifikuje dany tytuł).
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline pyetya

Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 01, 2016, 02:29:59 pm »
ze swojej strony polecam dla młodzieży licealnej (kolejność przypadkowa):
1. Wieczna Wojna
2. Maus
3. Polowanie (+Falangi tylko dlatego, że są teraz w komplecie)
4. V jak Vendetta
5. Szninkiel (tak, jest golizna a i ksiądz będzie miał się do czego przyczepić, ale to jest doskonałe dzieło)
6. Persepolos
7. Niebieskie pigułki
8. Wieże Bois-Maury (seria)
9. W poszukiwaniu ptaka czasu (seria)

Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 01, 2016, 02:42:28 pm »
Moja propozycja. Nie liczyłem jaki łączny koszt. Uwzględniłem to co jest dostępne na gildii. Ewentualnie pojawi się za kilka dni.
Kroniki jerozolimskie
Śmierć (Wolałbym cykl Sandman jednak to 10 tomów)
Zrozumieć komiks (koniecznie)
Pasażerowie Wiatru (genialna pozycja, czy nie jest zbyt drastyczny w pewnych momentach?)
Wieczna Wojna (koniecznie, genialne sf)
Kota Rabina (koniecznie)
Persepolis (znowu koniecznie)
Stwórca (jak wyżej)
Polina
Zaduszki
Strażnicy
V jak Vendetta
Krwawe gody (powinno przejść)
David Boring (tu bym się zastanawiał, komiks świetny, zbyt trudny być może?, sceny są)
Dżihad (warte zastanowienia aczkolwiek niekoniecznie)
Arab przyszłości (do zastanowienia)
Kroniki dyplomatyczne
Magia i Miecz
Skład główny (do zastanowienia)
Cromwell Stone (genialny rysunek, bym może zbyt trudna pozycja)
Orient Men (Baranowski koniecznie)
Wiedźmin (zbiorcze Polcha, być może będzie poczytne)
Lux in tenebris 1 i 2 (do zastanowienia, początek XI wieku)
Yans tom 1  zbiorczy
Bar starego Francuza
Trylogia Nikopola
Palestyna (do zastanowienia)
Do poczytania takie które przypadną do gustu szerokiemu ogółowi:
Azymut 3 tomy
Storm 2 tomy
Valerian 4 tomy obecnie
Gotham Central
Dylan Dog
Largo Winch ??
Okko tom 1 (fajne nowe)
W poszukiwaniu Ptaka Czasu (ten cykl 4 zeszytów z rysunkami Loisela)
Gacek i Roch ?? zrobiłem paskudny błąd Gucek zamiast Gacek






« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2016, 03:26:35 pm wysłana przez Archelon »
"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."

Offline mr.castor

Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 01, 2016, 03:20:02 pm »

Moja propozycja.
Gacek i Roch ??


Wiem że to nie ładnie zwracać uwagę ( sam mam parę baboli )  ale przecież to ŚP. Christa  więc

Gucek i Roch  :wink:

Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 01, 2016, 03:25:18 pm »

Wiem że to nie ładnie zwracać uwagę ( sam mam parę baboli )  ale przecież to ŚP. Christa  więc

Gucek i Roch  :wink:


Bardzo dobrze, że zwróciłeś uwagę. Zrobiłem z Gucka nietoperza. Bywa :neutral:
"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."

Offline tomb

Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 01, 2016, 05:23:52 pm »
Chłopakom Manarę, a dziewczynom jakąś mangę.

A poważnie to chciałbym wiedzieć, czy jest szansa, że ktoś będzie wykorzystywał te komiksy na lekcjach, czy to jednak raczej zakup pod czytelnicze gusta?

Offline pucek_miszcz

Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 01, 2016, 06:31:21 pm »
Chłopakom Manarę, a dziewczynom jakąś mangę.

Jak najbardziej :smile:

Z mojej strony dodam tylko że IMHO Fins de Siecle może się okazać zbyt nudny lub trudny. I jak już ktoś wcześniej wspomniał, Azyl Arkham może też być zbyt twardym zderzeniem z superhero dla początkujących czytelników - nie lepiej zastanowić się Batmanem - Rok Pierwszy lub Ziemia Jeden albo Supermanem - Czerwony Syn? Wiedźmin byłby na pewno hitem, no i Strażnicy by się przydali :smile:
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2016, 06:40:52 pm wysłana przez pucek_miszcz »
Ile by nie kupił komiksów, i tak znajdzie się jakiś do nadrobienia...

JanT

  • Gość
Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 01, 2016, 06:53:52 pm »
Jak dla szkoły średniej to WILQ  :smile:

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 01, 2016, 07:25:05 pm »
Z niehistoryczny oczywiście Persepolis (choć trochę historii tam też jest). Maus oczywiście też. I np. Palestyna Sacco. Ale raczej polecam kupować te o Polsce, bo w szkołach historia wygląda tak, że dzieci uczą się o starożytnym Egipcie, Grecji czy Rzymie, a do II WŚ i czasów po wojnie, to się najczęściej nie dochodzi, bo już czerwiec i nauczyciel nie dał rady przerobić materiału z książki.
ale akurat i Persepolis i komiksy Sacco to jak najbardziej nie-prehistoria; na pewno bardzo warto, a jeśli mowa o Sacco, to zdecydowanie bardziej polecam jednak "Strefę bezpieczeństwa Gorażde" - to naprawdę wydarzyło się w zasadzie tuż pod naszym nosem i w zasadzie całkiem niedawno, można powiedzieć, że "przedwczoraj"! W dodatk sami mieliśmy we własnym ogródku podobne epizody.
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline pokia

Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 01, 2016, 07:32:08 pm »
Strefa jest świetnym wyborem, ale nie spełnia kryterium bo jest wydana przed 2014 rokiem.

Offline greg0

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 667
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • bardzo lubimy nasze tłumaczenie
Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 01, 2016, 07:51:00 pm »
Koniecznie:
Tadeusz Baranowski  - "Orient Men "
Tadeusz Baranowski -  "Skąd się bierze woda sodowa"
 +
"Kroniki dyplomatyczne"
"Wieczna wojna"
"Fistaszki"
"Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona"
"Blueberry"
" RORK"
.......................
"Jesteś podwójnym sobą."

Offline Garf

Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 01, 2016, 08:09:39 pm »
Nie wtrącając się w wybory komiksowe już tu zaprezentowane, przekażę takie coś (może się przyda):

Wyd. Egmont ma zakładkę "Dla bibliotek" na stronie Klubu Świata Komiksu. Niestety, skupiają się chyba na nieco młodszych czytelnikach, a oferowana przez nich promocja kończy się 10 czerwca.

Poza tym księgarnia Bonito.pl ma specjalną opcję sprzedaży hurtowej, także dla bibliotek. W sprzedaży detalicznej większość tytułów jest tam dostępna ze zniżką 25% (podczas cyklicznych wyprzedaży - 30-35%), być może dla odbiorców hurtowych ceny będą jeszcze korzystniejsze. Oczywiście trzeba to porównać z ofertą innych księgarni.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2016, 08:21:27 pm wysłana przez Garf »
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

Offline Orin

Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 02, 2016, 12:10:26 pm »
 Kokosz, tak  bez problemu mogę sobie wybrać gdzie co kupię. Trochę się orientuję w księgarniach internetowych, więc mam nadzieję, że uda mi  się maksymalnie wykorzystać otrzymaną kwotę. A ceny faktycznie potrafią być różne. Na jednym tytule nawet do 14 zł.
Szczoch zapewniam, że w mojej bibliotece nowości nie są chowane pod ladę :PJaxx oj tam, oj tam, od razu obrazić. Wiadomo, że np. taki „Azyl Arkham”, to nie durna historyjka, ale jak taki nieczytający zobaczy „Batman”, to może się skusi. A jak mu się spodoba, to sięgnie po następne dobre pozycje :)
Daeth tylko, że np. „Wilcze tropy” i „Maus” nie spełniają warunku  wydanie nie starsze niż 2014 r. 
BlaskowitzPartTwo.rar nad „Sagą” też się zastanawiałam.
Koalar  Archelon, pucek_miszcz,  tucoRamirez, greg0 bardzo dziękuję za uwagi.

tomb będą wykorzystywane na lekcjach, stąd tyle historycznych :)
JanT taaaa, WILQ jest świetny, ale dyrekcja mogłaby nie podzielić mojego zdania :P
Garf widziałam, byłam, czytałam. Księgarnię Bonito też znam i bardzo lubię, dużo pozycji mają taniej, trochę pieniędzy też u nich zostawię :)
 

Offline pokia

Odp: Potrzebna pomoc w wyborze
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 02, 2016, 12:22:12 pm »
Maus będzie miał w tym roku wznowienie, a właściwie to nowe wydanie od Wydawnictwa Komiksowego.

 

anything