Autor Wątek: FUNDACJA  (Przeczytany 4591 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Solitaire

FUNDACJA
« dnia: Wrzesień 02, 2003, 10:30:38 pm »
Mam do was takie pytanie. Czy ktoś preczytał wszystkie 10 części (7 Asimova i po jednej Benforda, Beara i Brina). Właśnie ukończyłem Tryumf Fundacji (5) i chyba zaraz pobiegne do księgarni po Fundację (6). Ciągnie się toto niemiłosiernie, ale i cholernie wciąga. Zacząłem czytać w ramach programu samodokształcania "Poznaj też sf oprócz fantasy" i już niomalże od roku cykl o Fundacji dostarcza mi wspaniałej rozrywki. Polecam cierpliwym. :)
Już się gwiezdne poniszczyły zamiecie,
Cień się chwieje poróżniony z mogiłą,
Coś innego stać się pragnie na świecie,
Coś innego, niż to wszystko, co było.

Offline Magdalaena

FUNDACJA
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 03, 2003, 09:27:52 pm »
Przeczytałam chyba wszystkie części napisane przez Asimova jeszcze w mojej epoce "przed fantasy" i o ile pierwsza ksiazka jest ekstra to następne powoli traca poziom i wyaxnie czuje się, że autor ne ma pomysłu na brniecie do powstania nowego imperium.

Zresztą Asimov IMHO trochę trąci myszką - pamiętam scenę gdzie bohater liczył parametry do skoków nadprzestrzennych przy pomycy ołówka. Fatasy jednak starzeje się wolniej.
agdalaena

Offline garak

FUNDACJA
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 18, 2003, 03:27:55 pm »
Całej Fundacji chyba nie czytałam , jakoś tak wyszło. Ale ostatnio "odkurzyłam" Gwiazdy jak pył. Zgodnie z informacją z tyłu - ta książka zapoczątkowała cały cykl. Polecam zinteresowanym. :oops:

Offline MS

FUNDACJA
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 26, 2004, 04:56:16 pm »
Czy "Fundacja" to tom pierwszy? Bo tak mi się wydawało do tej pory, ale dziś gdzieś wyczytałem, że jest to tom 6ty. I zgłupiałem do reszty. Poza tym cholernie trudno znaleźć 1szą część, nawet w księgarniach internetowych - czy zatem mógłby ktoś mi polecić jakieś miejsce, gdzie mógłbym sobie zamówić tom pierwszy? Chciałbym wreszcie zapoznać się z tym cyklem, no i wypadałoby zacząć od początku ;)

P.S.: Ponieważ jest to mój pierwszy post na forum Gildii, chciałbym się ze wszystkimi przywitać... Zatem witam ;)
i]"See, free nations are peaceful nations. Free nations don't attack each other. Free nations don't develop weapons of mass destruction."[/i] - George W. Bush

Offline mr.maras

FUNDACJA
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 26, 2004, 06:15:26 pm »
Witaj MS.

Oczywiście po naciąganym (IMHO) nieco połączeniu wszystkich swoich wielkich cykli Asimov utworzył megacykl, w którym "Fundacja" to tom... no sam nie wiem który dokładnie. Licząc z Robotami (4 tomy), Imperium Galaktycznym (3 tomy), preludium i książkami napisanymi przez innych autorów (Bear, Benford, Brin) będzie tego z kilkanaście pozycji.
"Fundacja" będzie chyba dziewiątą częścią tego megacyklu...
Spalić po przeczytaniu.

Offline Shadowmage

FUNDACJA
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 26, 2004, 06:36:23 pm »
Fundacja została napisana jako pierwszy tom, a otyginalną trylogię tworzą "Fundacja", "Fundacja i Imperium" i "Druga Fundacja". Wszystkie pozostałe tomy były dopisywane póxniej. Myślę, że powinno się najpierw przeczywać ww pozycje, a dopiero późnniej zabrać sie za sequele i prequele, które są moim zdaniem słabsze i psujące ogóly efekt. Sam przeczytałem prawie wszystkie napisane przez Asimova (6 tomów, bez ostatniego - Fundacja i Ziemia), innych autorów nie czytałem i jakoś mi sie do tego nie śpieszy. Oprócz tego przecyztałem 3 pierwsze tomy Robotów, ktore także są bardzo dobre, a kto wie czy nie lepsze (a przynajmniej pierwsze dwa).
url=http://www.katedra.nast.pl]Katedra[/url] - Twoje źródło informacji o literaturze fantastycznej :)

Offline SirAlexander

FUNDACJA
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 27, 2004, 09:10:10 am »
ja też przeczytałem kilka części, ale nie do końca połapałem się co do kolejności. Wydaje mi się jednak, że każdą książkę z serii (dużej czy małej trylogii) można czytać jako osobną część.
SirAlexander
SZARA STRONA MOCY

Offline Oti

FUNDACJA
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 27, 2004, 12:59:21 pm »
Sens jest wątpliwy, bo jeśli przeczytasz jako pierwszą "Drugą Fundację" to będziesz miał zaspoilerowany cały wątek Muła z "Fundacji i Imperium".

W ostatim wydaniu Solaris (2000-2002) kolejnośc to: "Preludium Fundacji", "Narodziny Fundacji", potem 3 cześci innych niż Asimov autorów, dopiero potem "Fundacja" "Fundacja i Imperium" "Druga Fundacja", "Agent Fundacji", "Fundacja i Ziemia"

I chyba, jak pisze Shadowmage, najlepiej jest zacząć od Fundacji

Offline Shadowmage

FUNDACJA
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 27, 2004, 01:40:12 pm »
Cytat: "Oti"

W ostatim wydaniu Solaris (2000-2002) kolejnośc to: "Preludium Fundacji", "Narodziny Fundacji", potem 3 cześci innych niż Asimov autorów, dopiero potem "Fundacja" "Fundacja i Imperium" "Druga Fundacja", "Agent Fundacji", "Fundacja i Ziemia"


Wszystko sie zgadza, tylko że wydał ten cykl Rebis a nie Solaris.
url=http://www.katedra.nast.pl]Katedra[/url] - Twoje źródło informacji o literaturze fantastycznej :)

Offline Oti

FUNDACJA
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 27, 2004, 06:10:09 pm »
Oczywiście :) I wydał ładnie, tylko niestety drogo.

Offline Jimmy

FUNDACJA
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 28, 2004, 06:49:43 pm »
Ja w ogole radzilbym nie tracic czasu na nic poza podstawowa, najwczesniej napisana trylogia (tzn. mowie tu tylko o cyklu Fundacja, nie o innych ksiazkach Asimova). A juz na pewno nie nalezy czytac w kolejnosci chronologicznej (tzn. uwzgledniajac prequele) bo mozna sie zniechecic... a jednak warto Fundacje przeczytac, nie tylko dlatego ze to klasyka i kanon, ale fajna lektura... nawet mimo tej "myszki" :)

Deg

  • Gość
FUNDACJA
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 30, 2004, 12:34:22 am »
"Fundacja" to niesamowicie wciągająca lektura, nie tylko oryginalna trylogia, ale także kolejne tomy, pisane przez Asimova. Ja w każdym razie nie mogłem się oderwać.

Offline wastelander

FUNDACJA
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 01, 2004, 05:24:55 pm »
Taaaa. Też przetrawiłem 5 czy 6 części tego cyklu i faktycznie wciągające jak diabli 8)
ozdrawiam
            Wastelander

"There should be a science of discontent.
People need hard times and oppression to develop psychic muscles."
  from "Collected Sayings of Muad'Dib" by the Princess Irulan

Offline VIIIX

FUNDACJA
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 31, 2005, 07:34:18 pm »
Rozpierdziela i to równo!!!!
Ja całkowicie przypadkowo trafiłem, na ową chuda książeczkę i oszalałem, miód literatury rozrywkowej. Ostatnio w Centrum Taniej książki zakupiłem sobie 4 tomy za 28 złociszy i opanowała mnie permanentna radość, tak sobie na nie patrze i juz mi jakos tak błogo, hahahahha... Znakomity cykl, a czytać  faktycznie od pierwszego tomu uroczo zatytułowanego FUNDACJA, wciąga okropnie, choć niektorych zapewne odrzuci, tego nie neguję.
I jak to powiedział Idle Eric w pewnym skeczu: BOMBECZKA!