trawa

Autor Wątek: Sposoby katalogowania komiksów. Katalogowanie. Spis.  (Przeczytany 18302 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mackey

Odp: Katalogowanie kolekcji, spis - sposoby
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 15, 2016, 02:59:54 pm »
Przepraszam, że post pod postem, ale jak już comming out za mną to podpytam, czy myślicie, że założony schemat budowania kolekcji będzie wystarczający.


Seria, Oprawa, nr tomu, wydanie (plus ew. checkbox, że poprawione).


W mojej ocenie to wystarczy, aby określić konkretne wydanie ale może są jakieś sztuczki wydawców, aby ominąć jakieś procedury i to nie wystarczy. Pytam głównie o dodruki, tylko pytanie czy to ma znaczenie - chodzi o czysty dodruk bez zmiany okładki, oprawy itd - zapewne powinno to mieć inny isbn, ale zdarzy się że nie ma. Pytanie czy dla nas będzie to miało znaczenie, skoro to będzie identyczne wydanie, tylko wydrukowane później.
Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

Offline juras9

Odp: Katalogowanie kolekcji, spis - sposoby
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 15, 2016, 03:53:39 pm »
Bardzo fajnie, że temat pojawił się na forum, bo bardzo ciężko samemu przewidzieć wszystkie możliwości i potrzeby, może ktoś będzie miał cenne uwagi.
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2016, 03:49:30 pm wysłana przez juras9 »

Offline mackey

Odp: Katalogowanie kolekcji, spis - pomysły na portal [BrainStorm]
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 15, 2016, 04:32:34 pm »
Super, wszystkie pomysły mile widziane. Myślę, że demo pojawi się na początku listopada.
Natomiast na ten moment prace trwają w kierunku kolekcji, a nie rozbudowy bazy wiedzy o komiksie. System będzie oczywiście rozwojowy i tą część będzie można rozbudować, ale głównym założeniem będzie możliwość katalogowania swoich zbiorów na podstawie założonej bazy komiksów - przy czym na pierwszym etapie jako komiks rozumiemy fizyczną książkę - jej bardzo szczegółowe atrybuty - np. skład zeszytów, powiązania z bohaterami itd. będą stanowiły dalszą część rozbudowy portalu jeśli się spodoba. Boję się, że ilość danych jaką będzie trzeba przetworzyć aby to dokładnie zrobić zabije początkowy zapał.
Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

Offline wilk

Odp: Katalogowanie kolekcji, spis - pomysły na portal [BrainStorm]
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 15, 2016, 04:57:03 pm »
Przepraszam, że post pod postem, ale jak już comming out za mną to podpytam, czy myślicie, że założony schemat budowania kolekcji będzie wystarczający.


Seria, Oprawa, nr tomu, wydanie (plus ew. checkbox, że poprawione).

Nie wiem do końca co oznacza "schemat" w tym przypadku. W każdym razie w mojej bazie Excel mam następujące kolumny: l.p., tytuł, scenariusz, rysunki, nr (domyślnie kolejny numer serii/cyklu o ile dotyczy), rok wydania, ocena (w polterowej skali 0,5 - 10), wydawnictwo, uwagi (wszystko czego nie ma w poprzednich kolumnach,a co nie jest dla mnie na tyle istotne aby tworzyć odrębną kolumnę; u mnie: liczba stron, oprawa, format, kolejny numer wydania, czasem inne jeszcze rzeczy).

Myślę, że powyżej wskazane elementy powinny znaleźć się w takim programie do katalogowania.

Offline mackey

Odp: Katalogowanie kolekcji, spis - pomysły na portal [BrainStorm]
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 15, 2016, 05:15:34 pm »
Są atrybuty, które są niezależne od wydania - Tytuł, Autorzy itp. Są dodatkowo atrybuty zależne od wydania - np ilość stron, tłumacz. A mi na razie zależy na określeniu atrybutów 3-go rodzaju - tych, które jednoznacznie określają konkretne wydanie papierowe.


Chodzi o to, żeby tak skonstruować bazę danych, aby było dokładnie wiadomo co się dodaje do kolekcji - który fizyczny tom.
Czasami zmieni się okładka, a czasami zmieni się oprawa.
A czasami nic - to zwykły dodruk z tym samym ISBNem.


Więc zakładam własnie, że taka czwórka "Seria, Oprawa, nr tomu, wydanie" jednoznacznie identyfikuje konkretne wydanie tego samego komiksu. Przy czym przez zwiększanie wydania rozumiem wszystkie zmiany, które tego wymagają - np. zmiana grafiki na okładce.


Ale mam wątpliwości w przypadku niektórych rzeczy.


Np. Manzoku wydało 4 tomy komiksu Y - ostatni z mężczyzn.
Egmont wydał już 3 tomy, ale to są tomy podwójne, więc wydał 6. Więc sortują tylko wg tomu będą one wymieszane i o zupełnie innej zawartości. Wyróżnikiem będzie oczywiście Wydawca i właśnie numer wydania (Manzoku I, Egmont II).


Ale wydaje mi się, ze to co założyłem wystarczy aby wiedzieć, czy dana książka jest dokładnie tym co kupiliśmy i co chcemy dodać do kolekcji.
Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

Offline arczi_ancymon

Odp: Katalogowanie kolekcji, spis - sposoby
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 15, 2016, 05:35:52 pm »
Będzie Pan zadowolony ...

Tak, całe życie czekam na coś takiego! Póki co najlepsze jest w tym względzie IMO goodreads - marzy mi się serwis, gdzie przede wszystkim można by nie tylko katalogować, ale robić listy, rankingi i podpatrywać co ciekawego znajomi ostatnio czytali. Z doświadczenia wiem, że tego typu serwisy pomagają najlepiej w odkrywaniu tego co najbardziej lubimy - muzyczne czy filmowe serwisy tego typu pomogły mi w odkryciu ogromu mało znanych, a wartych uwagi rzeczy.

Generalnie wydaje mi się, że najsensowniejszym jest rozwiązanie z comicvine - czyli dana seria ma osobną stronę (np. Ygrek), a jak na nią wejdziemy to pojawiają się poszczególne wydania - zeszytowe, w miękkiej, HC. I dopiero tam wystawiamy sobie ocenę temu, co czytaliśmy. Dobrze by było też pomyśleć nad sposobem oceny całości - bo w przypadku takiego Ygreka, to fajniej byłoby jednak oceniać całość serii, która jest ciągłą historią, zamiast jej poszczególne tomy. To jest jak sądzę najcięższy orzech, by te wszystkie wydania jakoś sensownie ogarnąć. I jest to według mnie jeden z głównych powodów, dlaczego tak mało osób do tej pory próbowało.

I wydaje mi się, że warto byłoby się zastanowić nad poszerzeniem horyzontów i otwarciem na czytelników z zagranicy (anglojęzyczna wersja serwisu byłaby u mnie mile widziana).

Trzymam mocno kciuki! Świat potrzebuje takiej stronki ;)
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2016, 05:41:47 pm wysłana przez arczi_ancymon »

Offline mackey

Odp: Katalogowanie kolekcji, spis - pomysły na portal [BrainStorm]
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 15, 2016, 05:56:01 pm »
Walczę aby był to jak najlepszy portal o jak największym spektrum możliwości. Postaram się, żeby najpierw użytkownicy lokalni byli zadowoleni a potem będziemy podbijać świat :)
Na razie chętnie wymienię wstępne informację na początku listopada z osobami, które chciałyby pomóc w ogarnięciu działów, które są poza moimi głównymi zainteresowaniami (sam mam jedynie pojedyncze serie, tomy), co powoduje że zajmie mi to zbyt wiele czasu - chodzi mi głównie komiksy dziecięce (np. Donaldy), mangę, wydawnictwa okolicznościowe i ziny. Chodzi o wsparcie merytoryczne dotyczące pozyskania materiałów - np. lista wydawnictw itd.
To wszystko będzie uzupełniane systematycznie i bez presji czasowe, ale fajnie jakby pojawiły się już chętne osoby, które wsparłyby mnie w tych tematach.



Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

Offline juras9

Odp: Katalogowanie kolekcji, spis - sposoby
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 15, 2016, 06:17:11 pm »
...bo w przypadku takiego Ygreka, to fajniej byłoby jednak oceniać całość serii, która jest ciągłą historią, zamiast jej poszczególne tomy. To jest jak sądzę najcięższy orzech, by te wszystkie wydania jakoś sensownie ogarnąć.


To jest bardzo cenna uwaga i wcale nie jest to tak trudne w realizacji. Niestety projekt portalu tego typu na starcie to klucz do sukcesu. Powyżej na projekcie bazy jak widać wydzieliłem tabele Issue/Serie/Book. Realizacja ocen tutaj jest banalnie prosta. Można oceniać oryginalny Issue (jako historyjkę), całą Serię (np. Ygrek) jak i pojedyńcze wydanie/książkę np. Egmontowy zbiorczy tom 3.


Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Np. często Issue jest zawarty w wielu różnych książkach (books), po kliknięciu issue widzimy gdzie został on zawarty począwszy od zwykłej zeszytówki, a skończywszy na wielu wydaniach zbiorczych w różnych krajach.


Komplikacją są tu jedynie zabiegi wydawnictw, czasem coś wycinają, czasem dodają. Ale tego typu rzeczy mogłyby lądować po prostu w komentarzach przy przypisaniu Issue do Book.
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2016, 06:23:44 pm wysłana przez juras9 »

Offline mackey

Odp: Katalogowanie kolekcji, spis - pomysły na portal [BrainStorm]
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 15, 2016, 07:35:14 pm »
Rozumiem o co Wam chodzi  i też uważam, że byłoby to fajne tylko problem polega na tym, że to jest rzeczy w naszych realiach niewykonalne - a przynajmniej na tym etapie.
Załóżmy tego Y-ka.
W tym momencie mamy 4 tomy z pierwszego wydania i będziemy mieli 5 tomów z wydania II.
Pomijając na chwilę fakt, że nie planuję tu umieszczać zeszytówek zagranicznych, to jeśli nawet one byłyby w bazie, to mamy 60 zeszytów które najpierw trzeba byłoby wprowadzić do bazy i potem jeszcze w różnych konfiguracjach poprzypinać do różnych wydań. Czyli zamiast 14 komiksów robi się w bazie 74. A mówimy tylko o jednej zamkniętej serii.


Trochę zaczynamy iść w złą stronę - kto to będzie wpisywał.
Pomijam fakt, że w naszej "kulturze komiksowej" nie funkcjonuje coś takiego jak Issue. To jest cecha amerykańskich zeszytówek - a nieliczne wyjątki tylko potwierdzają tą regułę.


I rozumiem, że komuś się może wydawać to łatwe i wykonalne - ale uwierzcie mi, że to jest tak tytaniczna praca do wykonania z wprowadzaniem danych, że zanim dojdziecie do 20% wypełnienia bazy wszyscy będą tak wypaleni, że porzucą ten projekt. Ja skupiam obecnie się na rzeczach realnych do wykonania - czyli dla mnie jednostką bazową jest fizycznie wydany w Polsce komiks. Choć baza będzie tak przygotowana, że będzie można tą jednostkę rozbudować o składowe. Może uda się z tego wtedy zrobić coś na kształt wiki i będzie to baza otwarta o własnie takie dodatkowe informację - pomyślimy po starcie.
Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

Offline arczi_ancymon

Odp: Katalogowanie kolekcji, spis - pomysły na portal [BrainStorm]
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 15, 2016, 07:43:52 pm »
Takie założenie z góry wyklucza osoby, które kolekcjonują też anglojęzyczne wydania. I jaki ma w tej sytuacji sens katalogowanie jedynie części swojej kolekcji? Proponuję to rozważyć.

Offline kenji

Odp: Katalogowanie kolekcji, spis - pomysły na portal [BrainStorm]
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 15, 2016, 07:54:36 pm »
mackey - brzmi fajnie. trzymam kciuki za powodzenie projektu.
wytrwałości życzę ! opłaci się - zobaczysz

Offline mackey

Odp: Katalogowanie kolekcji, spis - pomysły na portal [BrainStorm]
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 15, 2016, 07:55:16 pm »
Nie do końca wykluczam, ale patrzę na to w sposób także z punktu widzenia administratora a nie jedynie użytkownika, który kliknie  Dodaj do kolekcji. Sam kolekcjonuję wydania oryginalne, ale na ten moment wykluczam katalogowanie moich zbiorów anglojęzycznych nie dlatego, że mój system na to nie pozwoli, ale dlatego, że wiem, że skatalogowanie wszystkich pozycji obcojęzycznych jest utopią w przypadku portalu hobbistycznego - a nawet częściowo finansowanego. Dlatego świadomie wycinam fragment po to, aby było to realne do wykonania w jakimś skończonym czasie. Dodatkowo liczę, że uda się wciągnąć do współpracy wydawców polskich, co ułatwi zarządzanie kolekcjami. Taka współpraca z firmami z zagranicy nie będzie raczej możliwa. System sam w sobie jest napisany tak, że można to rozbudować o wszystkie komiksy.
Tylko spójrzcie na problem szerzej bo patrzycie z perspektywy swojej kolekcji - mam kilkadziesiąt / kilkaset zeszytów / TPB w kolekcji - to nie problem to chyba wrzucić - tylko to jest mały wycinek całości i aby to miało sens i aby nie trzeba było wprowadzać tego samodzielnie do bazy - co ma być najważniejszym elementem systemu, to trzeba rzeszy ludzi, którzy to wpiszą. Już zaczynają do mnie spływać informację o podobnych porzuconych pomysłach. Był problem, żeby to uruchomić a co dopiero zapewnić stały dopływ materiałów i wprowadzenie milionów tytułów - bo ktoś kupi zeszyt z 1956 roku i oznacza to, że ja muszę mieć w bazie wszystkie zeszytówki amerykańskie od 1900 roku. I wszystkie albumy frankofońskie. UTOPIA!
Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

Offline juras9

Odp: Katalogowanie kolekcji, spis - pomysły na portal [BrainStorm]
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 15, 2016, 08:06:22 pm »
Jest w tym trochę racji, jedynym rozwiązaniem wydaje się być baza tworzona przez użytkowników, jeśli ktoś ma komiks z 1946 roku w kolekcji i chce go na liście to musi dodać wcześniej jego opis do listy komiksów w serwisie.


To niestety jest już bardzo trudny temat bo w większości wypadków wpisy zawierałyby błędy. Od prostych literówek i pomyłek na celowo dodawanych śmieciach (dla "żartu") kończąc. Realizacja wymuszałaby  system a'la wiki, albo głosowania/zatwierdzania zmian, rangi/role użytkowników, historię zmian itd. itp.


Dlatego m.in. przez to, po wstępnych przemyśleniach, porzuciłem swój amatorski projekt :P.

Offline marian381

Odp: Katalogowanie kolekcji, spis - pomysły na portal [BrainStorm]
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 15, 2016, 08:19:50 pm »
Mackey, czy to będzie coś na wzór Filmoskopu - tworzenie kolekcji wydań filmowych?
Chodziło mi ostatnio po głowie, żeby stworzyć taką rzecz również dla fanów komiksów, bo jednak tego brakuje, ale skoro twój projekt jest już w zaawansowanej fazie, to wyczekuje rezultatu (może zarzuć jakimś screenem :razz: ). Trzymam kciuki za projekt.
Kolekcja Komiksy Star Wars https://www.facebook.com/KolekcjaKomiksyStarWars/

Zapraszamy na http://Filmozercy.com - największy serwis z recenzjami i artykułami o filmach i komiksach.

Prezentacje polskich komiksów DC i Marvela:
https://www.youtube.com/channel/UCJ0BO3m5KIFciuSJc5qkbJQ

Offline mackey

Odp: Katalogowanie kolekcji, spis - pomysły na portal [BrainStorm]
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 15, 2016, 08:28:02 pm »
Tak, powiedzmy, że to będzie coś takiego.
Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

 

anything