Autor Wątek: Gotham Central  (Przeczytany 21279 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

JanT

  • Gość
Odp: Gotham Central
« Odpowiedź #60 dnia: Listopad 07, 2017, 12:05:52 pm »
Ciekawe co teraz Egmont wrzuci w jej miejsce.
52  :smile:

Offline Voitas

Odp: Gotham Central
« Odpowiedź #61 dnia: Listopad 07, 2017, 12:18:49 pm »
Do mnie leci właśnie pierwszy tom. Zobaczę czy to faktycznie takie dobre, ale recenzje tutaj były zachęcające :)

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Gotham Central
« Odpowiedź #62 dnia: Listopad 10, 2017, 02:51:40 pm »
Z jakąż przyjemnością powtórzyłem sobie trzy pierwsze tomy "Gotham Central" i doczytałem ostatni - czwarty!
Struktura i klimat doskonałego serialu policyjnego oraz wspaniałe, bardzo "wiarygodne" rysunki w duchu (neo)noir - to generalne, główne zalety serii.
Postacie wyglądały i zachowywały się jak żywi ludzie, ich emocje były na tyle prawdziwe, że np. doskonale (i wraz z nimi) odczuwałem niechęć wobec interwencji Batmana. Kolejną wielką wartością stało się pogrywanie z uniwersum DC, naświetlanie go z innej perspektywy, sprowadzanie na ziemię, wykazywanie jego paradoksów i tego, że ten niby-prawdziwy świat jest jednak w gruncie rzeczy miejscem, w którym z pewnością nie chcielibyśmy żyć.

Seria ma oczywiście swoje słabości. Boleśnie odczuwałem np. wycofywanie się z niej Larka. Tych kilka one-shotów powiązanych z dużymi eventami DC jakoś mniej mnie zainteresowały. W ogóle drugi tom (ten z Jokerem) czytało mi się wolniej i gorzej - tak za pierwszym, jak i drugim razem. W ostatnim tomie, który uważam za godne i mocne zakończenie zabrakło mi trochę tej rewelacyjnej wielowątkowości z poprzednich oraz niepowtarzalnych epizodów i smaczków, jak przekomarzanki Sarge'a z partnerem. Odczułem pewien pośpiech w zmierzaniu do finału. Ale wynagradzał to dramatyzm historii i jej zaskoczenia (choć dla mnie niestety częściowe, bo dalsze losy Montoi znałem skądinąd).

Te drobiazgi nie przysłaniają faktu, że jest to jedna z najlepszych serii DC-Marvela, jakie w ostatnich latach czytałem. Bardzo do mnie trafiła.
Chyba pora teraz odświeżyć sobie całość "Alias" w polskiej wersji i stwierdzić ostatecznie, która z nich jest "mojsza". Nie będzie to łatwe.
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline Voitas

Odp: Gotham Central
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 05, 2018, 09:38:41 pm »
Czytam ciągiem wszystkie 4 tomy. Jestem już w ostatnim. Jaka szkoda, że ostatni. Komiks rewelacja. Na prawdę nie wiem czemu tak długo przekonywałem się do jego zakupu. Cud, miód. Brakowało mi strasznie takiego klimatu. Ktoś może polecić coś podobnego?

 

anything