trawa

Autor Wątek: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10  (Przeczytany 338832 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline misiokles

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #165 dnia: Grudzień 12, 2016, 01:18:40 pm »
Gdyż to jest komiks napisany przez gościa, który kilkadziesiąt lat Marvela ma w jednym palcu i napisany dla czytelników, którzy kilkadziesiąt lat Marvela mają w jednym palcu. Dla nich pewnie wcale nie jest bełkotliwy.

Offline pocztar

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 740
  • Total likes: 0
  • Zastępca Redaktora Naczelnego MoviesRoom.pl
    • Movies Room!
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #166 dnia: Grudzień 12, 2016, 01:38:17 pm »
Moim zdaniem jego bełkotliwość nie polega na faktach, bohaterach czy okresach czasowych, tylko na quasinaukowych dialogach. Naprawdę ciężko się to czyta. Ktoś tutaj kiedyś wspominał, że podobny problem miał np. z Miraclemanem, który jest dziełem - jakby nie patrzeć - nieporównywalnie ambitniejszym :)

fragsel

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #167 dnia: Grudzień 12, 2016, 02:10:27 pm »
Moim zdaniem jego bełkotliwość nie polega na faktach, bohaterach czy okresach czasowych, tylko na quasinaukowych dialogach. Naprawdę ciężko się to czyta. Ktoś tutaj kiedyś wspominał, że podobny problem miał np. z Miraclemanem, który jest dziełem - jakby nie patrzeć - nieporównywalnie ambitniejszym :smile:

W Miraclemanie zdecydowanie nie ma quasinaukowych dialogów

A ja nie wiem jaki okres marvela czytaliscie, ze takich dialogów nie spotkaliście. To po prostu element historii zaczynając od Stana i jego fascynacji magnesami, tranzystorami i mrówkami, które według niego robią miód...

Quasinaukowe dialogi to element składowy Marvela i jak ich się nie lubi to nie rozumiem po co się po te komiksy sięga...


Ale ja już tez mówiłem: ten komks nie jest bełkotliwy. Po prosty nie jest napisany po to by go sobie wziąć do ręki i tak po prostu przeczytać.
To jest hołd dla tych co czytali te wszystkie historie do których się odnosi i coś im nie grało. Wiec Marvel poprosił ważnego dla Avengers autora żeby zrobił tak, zeby grało.


Tylko tyle i az tyle.
Ja czekam...
I wiem (bo pytałem gości, któym ufam w tej materii, bo mamy podobny gust i podobny background) ze bedę zachwycony

Offline pocztar

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 740
  • Total likes: 0
  • Zastępca Redaktora Naczelnego MoviesRoom.pl
    • Movies Room!
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #168 dnia: Grudzień 12, 2016, 02:36:07 pm »
a no tak, bo Ty jeszcze nie czytałeś! To nie baw się w Bazyliszka  :cool:

To nie jest tak, że mnie takie dialogi dziwią. Nie lubię ich, ale to element krajobrazu komiksu superhero. Tutaj jednak przesyt zdecydowanie mnie wykończył :( Ale spoko, może to ja się mylę... dlatego zapytałem co sądzicie :)


fragsel

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #169 dnia: Grudzień 12, 2016, 02:40:10 pm »
a no tak, bo Ty jeszcze nie czytałeś! To nie baw się w Bazyliszka  :cool:

to się nazywa "educated guess"
jak na razie każda prostująca zakręty historii marvela opowieść z Immortusem (a Avengers Forever nie jest pierwszą z nich, tylko najbardziej złożoną, więc i znaną) trafiała do mnie w 100% i to te historie sprawiają mi największą frajdę jak tak podróżuję rok za rokiem.

To tych historii szukam, na te historie czekam, twisty i wyjasnienia w nich zawarte są solą mojej Marvelomanii

Więc sorry Winnetou, ale trwam przy zdaniu swym...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2016, 08:31:44 pm wysłana przez fragsel »

Offline kuba g

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 949
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a fuel injected suicide machine
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #170 dnia: Grudzień 12, 2016, 02:41:31 pm »
Ale już tak na poważnie to Fragsel napisał prawdę.


To jest komiks, który ma bardzo specyficzny cel i grupę docelową. Tak jak np. Fantastic Four: The End (niech będzie, że przykład też zaczerpniemy z komiksów dostępnych w WKKM) nagradza wieloletnich czytelników, z tą różnicą, że The End jest czytelne i dla nowego czytelnika, Forever już chyba zupełnie nie (chyba bo nie potrafię się z oczywistych względów przełączyć na tryb niewiedzy).

To jak z Albion z Wildstormu, ten komiks jest naprawdę mało przyjemny w lekturze gdy nie zrobiło się tytanicznej pracy poznania przeszłości komiksów z Odhams Press do których odnosi się córka Moore'a i on sam.
perły przed wieprze

fragsel

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #171 dnia: Grudzień 12, 2016, 02:45:21 pm »
jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego

Busiek tak to wymyślił, wiedział dla kogo to pisze (z tego co o nim czytałem to pewnie dla siebie samego, bo podobno Avenegrs i Marvela to miał w małym palcu jak to pisał jako fan i rodowity geek) i po co.

Nie bardzo rozumiem, czemu każdy komiks musi być auitomatycznie zrozumiały dla każdego czytelnika
Ja tam lubię od czasu do czasu być docenionym tak hermetycznym komiksem Marvela, żebym wiedział, że się docenia moje przywiązanie.

Offline pocztar

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 740
  • Total likes: 0
  • Zastępca Redaktora Naczelnego MoviesRoom.pl
    • Movies Room!
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #172 dnia: Grudzień 12, 2016, 02:49:06 pm »
No nikt nie powiedział, że "musi", ale trzeba liczyć się z konsekwencjami. Konsekwencje są takie, że można w ten sposób odstrzelić lwią część czytelników: amatorów, przypadkowiczów, miłośników taniej bitki, czy chociażby przyszłe pokolenia, które nie będą chciały poznawać historii na 60 lat wstecz :) Ale fakt, z tego co czytałem, Busiek to chodząca encyklopedia. Swoją drogą zazdroszczę - trzeba mieć mózg :)

Offline kuba g

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 949
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a fuel injected suicide machine
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #173 dnia: Grudzień 12, 2016, 02:53:13 pm »
Kieron Gillen kiedyś powiedział bardzo fajną rzecz gdy ludzie mieli problemy z komiksami, które nie oferują czytelnikom łatwego wejścia... w skrócie chodzi o to, że komiks jest egalitarny jako medium, ale komiks jako konkretny produkt znajdujący w Twoich łapach jest jak najbardziej elitarny.


No ale schodzimy na offtop. Koniec końców Forever to jest naprawdę dobra lektura tylko ma swoje własne wymagania względem czytelnika (bez antagonizowania kogokolwiek).


jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego


No ba, dlatego mnie tak łatwo triggerują opinie równające powszechną popularność pewnych historii (niezależnie od medium) do ich potencjalnej jakości.
perły przed wieprze

Offline misiokles

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #174 dnia: Grudzień 12, 2016, 03:31:55 pm »
No nikt nie powiedział, że "musi", ale trzeba liczyć się z konsekwencjami. Konsekwencje są takie, że można w ten sposób odstrzelić lwią część czytelników: amatorów, przypadkowiczów, miłośników taniej bitki, czy chociażby przyszłe pokolenia, które nie będą chciały poznawać historii na 60 lat wstecz :smile:
Ej no, nie szantażujmy tak imperatywem sprzedawalności :) Avengers: Forever nigdy nie miało być ongoiniem tylko taką dłuższą maxi serią. I pewnie kupili ją ci, którym ówczesne (gdy A:F ukazywało się) linie komiksowe z Avengerami z różnych powodów nie podeszły do gustu i chcieli wrócić do czasów, kiedy takie przegadane i pełno techno-bełkotu historie był na porządku dziennym. Także równowaga została zachowania!

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #175 dnia: Grudzień 12, 2016, 03:41:36 pm »
a no tak, bo Ty jeszcze nie czytałeś! To nie baw się w Bazyliszka  :cool:

Ale trochę poszanowania dla innego forumowicza poproszę.

Jak pisałem w swojej recenzji, problemem Avengers Forever jest to, ze w Polsce nie było wtedy komiksów do których się Busiek odnosił. Najlepiej byłoby to wydać jako 117 i 118 tom WKKM, a wtedy wszyscy byliby po lekturze Narodzin Ultrona, Tajnego Imperium, Kree-Skrull War, Życia i Śmierci kapitana Marvela i łapali by smaczki o wiele lepiej niż przed przerobieniem tych 40 klasyków z drugiej sześćdziesiątki. Kree-Skrull war już 28 grudnia, tak że można przeczytać najpierw ją, a potem wrócić do Forever.

Nie powiem - przydałoby się jeszcze MMH i Avengers Under Siege w niej. A i Operation Galactic Storm w którymś tomie bym nie pogardził.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2016, 04:56:31 pm wysłana przez 8azyliszek »

Offline pocztar

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 740
  • Total likes: 0
  • Zastępca Redaktora Naczelnego MoviesRoom.pl
    • Movies Room!
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #176 dnia: Grudzień 12, 2016, 03:58:58 pm »
W sumie masz rację. Ja kupiłem  :lol:

Offline LordDisneyland

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #177 dnia: Grudzień 13, 2016, 09:49:32 am »


A co do Defenders, halloweenowej parady w Rutland i pojawienia się na niej trzech rzeczywistych osób - Toma Fagana, Roya Thomasa i jego żony - to zachęcam do lektury tej ciekawostki: https://en.wikipedia.org/wiki/Rutland_Halloween_Parade
Fajne, na pewno bym na to nie trafił.

No i już wiem, że 40 złociszy zamiast na Żelaźniaka lepiej przeznaczyć na cuś inszego- dziękuję.

Offline pocztar

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 740
  • Total likes: 0
  • Zastępca Redaktora Naczelnego MoviesRoom.pl
    • Movies Room!
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #178 dnia: Grudzień 20, 2016, 09:29:48 am »
Paczka z numerami 104 - 105 dotarła wczoraj. Nie kumam logiki poczty polskiej, do tej pory zostawiali awizo na pałę, a teraz przed świętami przynieśli do domu :D

Zaczynam czytać Defenders, ale idzie mi tak sobie, trochę ramotka jednak, chociaż na razie łyknąłem tylko pierwszy zeszyt. Może się rozkręci.

Mam chrapkę na to AvX, ale nie wiem czy czekać do premiery kolejnych tomów i zaliczyć całość za jednym zamachem, czy od razu czytać i potem czekać. Ktoś się orientuje, czy tam na końcu są jakieś dramatyczne cliffhangery? :)

Offline misiokles

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #179 dnia: Grudzień 20, 2016, 09:36:17 am »
Cały komiks jest dramatyczny, więc... i tak zrobisz sobie przerwę po 1 - 2 zeszycie.

 

anything