trawa

Autor Wątek: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10  (Przeczytany 337337 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline laf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #435 dnia: Marzec 08, 2017, 12:54:23 pm »
@UP
Cytat z Wikipedii
Cytuj
Wspólne dzieci rodzica rodzonego i rodzica przybranego są dla ich dzieci z poprzednich związków:
 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Przybrana_rodzina
[/list]

Offline misiokles

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #436 dnia: Marzec 08, 2017, 12:56:29 pm »
W tym przypadku chyba bardziej pasuje, że są braćmi przybranymi, niż przyrodnimi. Ale nigdy się nad tym nie zastanawiałem :)
Też w wiki:
"Rodzeństwo przybrane"Do ostatniej kategorii należą dzieci ojczyma lub macochy z ich poprzedniego związku. "Rodzeństwo" takie nie jest ze sobą spokrewnione ani spowinowacone:

JanT

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #437 dnia: Marzec 08, 2017, 01:00:57 pm »
@Laf
Potwierdziłeś to tym wpisem:
Wspólne dzieci rodzica rodzonego i rodzica przybranego
Loki z Thorem nie mają wspólnego rodzica.
 
też z wiki:

"Rodzeństwo przyrodnie to dzieci jednego wspólnego rodzica z dwojgiem różnych drugich rodziców (ojca z inną kobietą albo matki z innym mężczyzną), które również są ze sobą spokrewnione w drugim stopniu linii bocznej"

Powinno być "Przybrany Bracie" jak wspomniał Misiokles.
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2017, 01:14:43 pm wysłana przez JanT »

Offline laf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #438 dnia: Marzec 08, 2017, 01:22:54 pm »
@Laf
Potwierdziłeś to tym wpisem:Loki z Thorem nie mają wspólnego rodzica.
Wiem. Temu właśnie miał służyć mój post - potwierdzeniu Twojego toku rozumowania.

Ja się zastanawiam nad czym innym - w jaki sposób taki żądny krwi megaloman i despota jakim jest Odyn przeszedł całą procedurę adopcyjną.

Offline ThePinkFin

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #439 dnia: Marzec 08, 2017, 01:52:53 pm »
I nie mówię o Tragedii i Triumfie
Bazyl! Odstaw na półkę to nieoficjalne tłumaczenie!  Może nie wiesz, ale na forum jest opcja wyszukania po wpisaniu nazwy. Gdy ktoś będzie szukał informacji o tym komiksie, to z pewnością nie natrafi na Twoje posty, co będzie szkodą, nawet jeśli nie napiszesz niczego mądrego, bo ktoś inny może odpisać (przy okazji nie podając w ogóle nazwy) z sensem.

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #440 dnia: Marzec 08, 2017, 02:00:40 pm »
Jeśli Marek Starosta popełnił błąd w tłumaczeniu oryginalnego "The Tragedy and The Triumph", to to nie jest moja wina i ja nie będę po nim powtarzał. Zresztą kiedyś pisałem, że z tytułami WKKM czasem Mucha pojechała i źle tłumaczyła.


Offline ThePinkFin

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #441 dnia: Marzec 08, 2017, 02:13:22 pm »
I co się głupio tłumaczysz? Między "Tragedią i triumfem" a "The tragedy and the triumph" jest różnica, więc, jak wpiszesz jedno, nie otrzymasz drugiego. Poza tym często mówi się o wzlotach i upadkach, więc oficjalne tłumaczenie jest jak najbardziej na miejscu.

JanT

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #442 dnia: Marzec 08, 2017, 02:18:47 pm »
Wiem. Temu właśnie miał służyć mój post - potwierdzeniu Twojego toku rozumowania.
Trzeba było dopisać coś w stylu "Masz rację" albo"Zgadza się"  :smile:

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #443 dnia: Marzec 08, 2017, 02:22:32 pm »
"The Tragedy and The Triumph" w życiu bym nie przetłumaczył jako Upadek i Wzlot. Upadek to "The Fall" po angielsku. Wzlot to na pewno nie "Triumph".

Offline donTomaszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #444 dnia: Marzec 08, 2017, 02:41:44 pm »
Slyszalek kiedys o czyms takim jak "zwiazek frazeologiczny"?
Zakladam, ze nie.
Sometimes I'd like to get my hands on God...

mkolek81

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #445 dnia: Marzec 08, 2017, 02:42:43 pm »
"The Tragedy and The Triumph" w życiu bym nie przetłumaczył jako Upadek i Wzlot. Upadek to "The Fall" po angielsku. Wzlot to na pewno nie "Triumph".
Pamiętam jak ktoś miał pretensje swojego czasu o tłumaczenie Batman Black Mirror, jako Batman Mroczne odbicie, uparcie twierdząc, że powinno być Mroczne Czarne lustro, tylko że takie tłumaczenie w ogóle nie grało z samą zawartą historią. Tego komiksu nie czytałem ale tłumaczenie tytułu jako "Upadek i Wzlot" charakteryzuje/odpowiada w pewnym stopniu postać Iron mana, ale nie mogę stwierdzić czy to też odnosi się do samej historii.
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2017, 06:18:42 pm wysłana przez mkolek81 »

Offline Gr8responsibility

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 058
  • Total likes: 1
  • I'm surrounded by the biggest idiots in the galaxy
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #446 dnia: Marzec 08, 2017, 03:55:30 pm »
Też bym tego zwrotu nie przetłumaczył na Upadek i Wzlot i nie obchodzą mnie frazeologizmy. Obchodzi mnie tylko i wyłącznie kontekst. Tragedia to tragedia, może to być jakieś wydarzenie nie dotyczące głównego bohatera a upadek kojarzy mi się z dosłownym stoczeniem się na sam dół, poddaniem się. Triumf to również co innego niż wzlot. Zatriumfować można w różny sposób odnosząc osobisty sukces a wzlot to jest bardziej takie wyjście na prostą.

Offline nayroth

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #447 dnia: Marzec 08, 2017, 06:14:32 pm »
Pamiętam jak ktoś miał pretensje swojego czasu o tłumaczenie Batman Black Mirror, jako Batman Mroczne odbicie, uparcie twierdząc, że powinno być Mroczne lustro, tylko że takie tłumaczenie w ogóle nie grało z samą zawartą historią.

Jam ci to był! Ale jeśli pamięć służy to optowałem raczej za Czarnym Lustrem , a nie Mrocznym...
Tak czy siak, takie HBO przetłumaczyło serial Black Mirror właśnie w ten sposób jaki sugerowałem, no ale co oni tam wiedzą, poza tym nie mają Tomasza Sidorkiewicza żeby im wytłumaczył że chodzi tu "no wicie... o odbicie"

http://www.hbo.pl/series/czarne-lustro

Offline Jutrzen

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #448 dnia: Marzec 08, 2017, 06:46:09 pm »
Czego się Bazyla czepiacie, skoro wyjątkowo zdarzyło mu się mieć rację? W Niemczech też jest tragedia i triumf. Tłumacz sobie za dużo dopowiedział.

Offline BlaskowitzPartTwo.rar

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #449 dnia: Marzec 08, 2017, 07:43:37 pm »
Ja tam się akurat czepiam, bo jesteś najmniej kompetentną osobą do wypowiadania się o tłumaczeniach, a jednocześnie wypowiadasz się najwięcej.

 

anything