Autor Wątek: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10  (Przeczytany 337962 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sokratesik

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #450 dnia: Marzec 08, 2017, 08:30:12 pm »
Nie czytałem (w sensie, że w ogóle nie kupiłem) natomiast Strange'a, Hulka, Iron Mana i Silver Surfera. Daj znać, jak przebrniesz przez te tomy, bo zawsze szukam potwierdzenia na słuszność podjętych przeze decyzji.

Ja z kolei wziąłem się właśnie za lata całe 70-te jakie wyszły w WKKM i za mną już ... pierwszy zeszyt tomu 110 - origin Warlocka. Strasznie nudne to było. Na siłę wrzucona jakaś dziwna filozofia, a wszystko przegadane jeszcze bardziej niż niejeden komiks z lat 60-tych. Mam nadzieję, że dalej będzie tylko lepiej.
Strange'a przeczytałem. Ostatnio nawet na filmie byłem w kinie i ta postać mnie zainteresowała. Ale ten komiks z lat 60-ych niestety nudnawy  :wink: . Iron Man już lepszy. Też sporo dialogów można zignorować, ale... Jak spodobał Ci się Nick Fury to możesz dać szansę - dużo gościnnych występów Sitwella i zaraz robi się zabawniej  :wink: No i nawet Nick się pojawia. A zeszyt Invicible Iron Man 2 wręcz skłonił mnie do głębokiej refleksji...  :roll: Jak na lata 60-te to całkiem całkiem
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2017, 08:11:38 am wysłana przez Sokratesik »

Offline Jutrzen

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #451 dnia: Marzec 08, 2017, 10:25:33 pm »
Ja tam się akurat czepiam, bo jesteś najmniej kompetentną osobą do wypowiadania się o tłumaczeniach, a jednocześnie wypowiadasz się najwięcej.
A coś konkretnego?

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #452 dnia: Marzec 09, 2017, 05:47:10 am »
Wiesz Blaskowitz - jeśli widać gołym okiem, że coś nie pasuje, nawet bez zaglądania do oryginalnego tekstu - jak w przypadku CZTERECH prostych błędów w JLA, które sam wychwyciłem - to nie trzeba być tłumaczem przysięgłym by je wytknąć i się na nie złościć. Bubel to bubel.

A tytuł tego Iron Mana ma zbyt dowolny przekład w tym wypadku. Zakładając taką swobodę mogło by być równie dobrze "Iron Man Górki i dołki".

Offline laf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #453 dnia: Marzec 09, 2017, 06:54:07 am »
Zresztą kiedyś pisałem, że z tytułami WKKM czasem Mucha pojechała i źle tłumaczyła.
Bez złośliwości i uszczypliwości, ale kiedyś pisałeś, że Civil War to Wojna Cywilna

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #454 dnia: Marzec 09, 2017, 07:21:43 am »
Tak pisałem - to mój błąd. Wojna Cywilna zawsze mi jakoś lepiej brzmiało niż Wojna domowa bez dookreślenia. Bo było wiele wojen domowych. Ale to nie zmienia sprawy, że Upadek i wzlot jest dla mnie zbyt swobodnym tłumaczeniem i mi nie pasuje.

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #455 dnia: Marzec 09, 2017, 08:19:56 am »
Bez złośliwości i uszczypliwości, ale kiedyś pisałeś, że Civil War to Wojna Cywilna
Ależ Civil War to przeciez Wojna bohaterów!
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline misiokles

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #456 dnia: Marzec 09, 2017, 08:59:13 am »
Choć raz polski tytuł lepiej oddawał zawartość filmu niż tytuł oryginalny.

Offline Gr8responsibility

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 058
  • Total likes: 1
  • I'm surrounded by the biggest idiots in the galaxy
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #457 dnia: Marzec 09, 2017, 10:01:21 am »
Choć raz polski tytuł lepiej oddawał zawartość filmu niż tytuł oryginalny.


Wojna bohaterów to głupkowaty tytuł - spłaszczenie gatunku superhero do jakiejś niskich lotów naparzanki. W sam raz dla cebulaków. Tymczasem Civil War to nazwa, która mówi (przynajmniej mi), że konflikt jest o wielką bliżej niesprecyzowaną stawkę i będzie miała ona swoje następstwa. Po prostu więcej mi mówi taki tytuł.

Offline Mawer

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #458 dnia: Marzec 09, 2017, 10:08:05 am »
Po prostu więcej mi mówi taki tytuł.


A później się okazuje, że nie to dostałeś czego się po tytule spodziewałeś  :badgrin:

Offline Gr8responsibility

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 058
  • Total likes: 1
  • I'm surrounded by the biggest idiots in the galaxy
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #459 dnia: Marzec 09, 2017, 10:23:49 am »

A później się okazuje, że nie to dostałeś czego się po tytule spodziewałeś  :badgrin:


To jest jedna rzecz, której nie rozumiecie w komiksach superhero - wiele rzeczy trzeba sobie samemu dopowiadać, korzystać z wyobraźni.

Offline Mawer

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #460 dnia: Marzec 09, 2017, 10:33:08 am »
Mowa jest o tytułach, a nie o zawartości komiksów. Jeśli tak bardzo lubisz korzystać z wyobraźni i samemu sobie dopowiadać znaczenie historii to po co zwracasz uwagę na tytuły komiksów?





@down, cały czas chodzi o tytuły...


A później się okazuje, że nie to dostałeś czego się po tytule spodziewałeś
Mowa jest o tytułach, a nie o zawartości komiksów.
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2017, 11:43:14 am wysłana przez Mawer »

Offline Gr8responsibility

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 058
  • Total likes: 1
  • I'm surrounded by the biggest idiots in the galaxy
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #461 dnia: Marzec 09, 2017, 11:30:54 am »
@up



A później się okazuje, że nie to dostałeś czego się po tytule spodziewałeś


Mowa jest o tytułach, a nie o zawartości komiksów.


Raz piszesz o zawartości, następnie o samym tytule. Zdecyduj się.
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2017, 12:42:43 pm wysłana przez Gr8responsibility »

Offline AndO3131

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #462 dnia: Marzec 09, 2017, 02:07:15 pm »
Tymczasem Civil War to nazwa, która mówi (przynajmniej mi), że konflikt jest o wielką bliżej niesprecyzowaną stawkę i będzie miała ona swoje następstwa. Po prostu więcej mi mówi taki tytuł.
Wydaje mi się, że w kulturze amerykańskiej mianem 'civil war' określa się wojnę secesyjną, która jest bardzo rozpoznawalnym wydarzeniem. Taka nazwa na pewno dała dodatkowy rozgłos dla tego komiksu. W Polsce te wydarzenia, choć znane, nie mają takiej siły przebicia.

Offline Gr8responsibility

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 058
  • Total likes: 1
  • I'm surrounded by the biggest idiots in the galaxy
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #463 dnia: Marzec 09, 2017, 02:31:59 pm »
Wydaje mi się, że w kulturze amerykańskiej mianem 'civil war' określa się wojnę secesyjną, która jest bardzo rozpoznawalnym wydarzeniem. Taka nazwa na pewno dała dodatkowy rozgłos dla tego komiksu. W Polsce te wydarzenia, choć znane, nie mają takiej siły przebicia.


Nom.

Offline death_bird

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #464 dnia: Marzec 09, 2017, 08:56:07 pm »
Wydaje mi się, że w kulturze amerykańskiej mianem 'civil war' określa się wojnę secesyjną,

Tylko, że określenie "wojna secesyjna" jest polskie. A nie akuratne.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem."