Autor Wątek: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10  (Przeczytany 338705 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #810 dnia: Kwiecień 27, 2017, 09:55:50 am »
strzelanki, o ktorych mowa, powstaly w polowie lat 80. Co prawda, w latach 70. powstaly pierwsze sensowne konsole do gier - konsole 2. generacji z CPU, takie jak chocby VCS by Atari, ale niewielka pamiec na kartridzach oraz wydajnosc obliczeniowa nie pozwalaly na wytwarzanie gier o takim poziomie zlozonosci, jaka oferowaly 8-bitowe komputery domowe lat 80. takie jak ZX Spectrum, Commodore 64, czy Atari 800/800XL (nie wspominajac nawet  ich 16-bitowych nastepcach: Amiga i Atari ST). Zatem jesli juz, to jako zrodlo inspiracji dla tego Deathloka obstwialbym raczej filmy, anizeli gry komputerowe/video.
No to szkoda. A taka ładna nadinterpretacja się kroiła...
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline death_bird

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #811 dnia: Kwiecień 27, 2017, 04:46:51 pm »
Zeszyty zawarte w przywolanym tomie Deathloka powstaly w latach 1974-77, podczas gdy strzelanki, o ktorych mowa, powstaly w polowie lat 80.

To jest oczywiście prawda; przy czym nie wydaje mi się, żebym napisał, że komiks się nimi inspirował, natomiast, że takie mam skojarzenie "wizualne" (nawet chyba nadmieniłem, że to producenci tych gier mogliby się wzorować na schemacie miasta wg twórców Deathlok`a).
Inna sprawa: jak stare są automaty do gier elektronicznych? Pamiętam je na pewno z końca lat 80-tych.

I bardzo prosze nie wyrazac sie pogardliwie o komputerach 8-bitowych lat 80., bo byly to wspaniale maszyny, ktore stanowily kamien milowy w ewolucji gier komputerowych (i innego softu) oraz  obrodzily pokoleniem genialnych nastoletnich programistow.

Ale kto tutaj wyraża się pogardliwie? "Spectrumna" czy "Atarynka" to slangowe określenia na te konkretne urządzenia używane przez użytkowników owych maszyn w latach 80-tych. Sam byłem szczęśliwym posiadaczem pierwszego z nich toteż wiem co piszę (i nawet mógłbym się upierać iż do pewnego stopnia są to określenia pieszczotliwe  :cool: ). ;)
Równie dobrze można napisać, że obraźliwy jest termin "Pecet" (przy czym na pewno jest bardziej techniczny). Dla mnie zaś gorszym (głupszym?) jest słówko "komp".
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem."

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #812 dnia: Kwiecień 27, 2017, 05:35:27 pm »
To jest oczywiście prawda; przy czym nie wydaje mi się, żebym napisał, że komiks się nimi inspirował, natomiast, że takie mam skojarzenie "wizualne" (nawet chyba nadmieniłem, że to producenci tych gier mogliby się wzorować na schemacie miasta wg twórców Deathlok`a).
Choc zacytowalem Twoja wypowiedz, w tej kwestii odnosilem sie bardziej do komentarza Szczocha na jej temat.

Inna sprawa: jak stare są automaty do gier elektronicznych? Pamiętam je na pewno z końca lat 80-tych.
Automaty do gier (w Stanach okreslane jako arcade) sa nieco starsze od konsol do gier i jeszcze starsze od komputerow domowych, bo ich narodziny, ktore pociagnely utworzenie salonow gier, przypadaja na poczatek lat 70. (rzecz jasna ubieglego wieku).  W branzy game devu stanowily odrebna nisze ekonomiczna (obok nisz konsol i kompow domowych) i praktycznie zmarly smiercia naturalna w latach 80., glownie za sprawa trafienia pod strzechy kompow 8-bitowych. Poniewaz automaty byly specjalizowane pod katem konkretnego produktu/tytulu growego (po prostu gra byla tozsama z samym automatem wraz z dedykowanymi, niekiedy wyszukanymi manipulatorami) oferowaly one graczowi lepsze efekty i immersje niz owczesne kompy i konsole. Niemniej jednak automatowe side-scrollowe strzelanki, ktore byc moze mozna by podejrzewac o zrodlo inspiracji dla Deathloka, powstaly w latach 80., zatem rowniez ten "arcadowy" trop wydaje sie falszywy.

Ale kto tutaj wyraża się pogardliwie? "Spectrumna" czy "Atarynka" to slangowe określenia na te konkretne urządzenia używane przez użytkowników owych maszyn w latach 80-tych. Sam byłem szczęśliwym posiadaczem pierwszego z nich toteż wiem co piszę (i nawet mógłbym się upierać iż do pewnego stopnia są to określenia pieszczotliwe  :cool: ). :wink:
Równie dobrze można napisać, że obraźliwy jest termin "Pecet" (przy czym na pewno jest bardziej techniczny). Dla mnie zaś gorszym (głupszym?) jest słówko "komp".
Spox. Jedynie w nieco zartobliwy sposob chcialem zaznaczyc, ze ZX Spectrum, Commodore 64 i inne kompy 8-bitowe byly swietnymi maszynkami same w sobie oraz przelomowymi dla game devu i popularyzacji informatyki w ogole.

Offline death_bird

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #813 dnia: Kwiecień 27, 2017, 07:19:18 pm »
W takim razie profetyzm? Dziwne by to cokolwiek było.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem."

Offline Jutrzen

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #814 dnia: Kwiecień 27, 2017, 07:50:04 pm »

Automaty do gier (w Stanach okreslane jako arcade) sa nieco starsze od konsol do gier i jeszcze starsze od komputerow domowych, bo ich narodziny, ktore pociagnely utworzenie salonow gier, przypadaja na poczatek lat 70. (rzecz jasna ubieglego wieku).  W branzy game devu stanowily odrebna nisze ekonomiczna (obok nisz konsol i kompow domowych) i praktycznie zmarly smiercia naturalna w latach 80.,
A potem zaliczyły wielki comeback wraz z premierą Street Fighter II: World Warrior, który trwał w zasadzie do późnych lat 90-tych, kiedy to wreszcie Dreamcast i PlayStation 2 pozwalały na dokonywanie konwersji arcade perfect i nikomu nie opłacało się płacić za żetony. Wtedy rynek arcade umarł śmiercią naturalną i w zasadzie oprócz kolejnych wersji Dance Dance revolution nie oferuje już niczego.

Offline laf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #815 dnia: Kwiecień 28, 2017, 07:39:50 am »
To 7 tomów z 121-150 już znamy:

Warlock cz.1
Warlock cz.2
Doctor Strange - Separate Reality
Punisher - Circle of Blood
Nova - Origin
Silver Surfer - New Dawn
All-New Ghost Rider -  Engines of Vengeance

4 tomy to niezły kosmos  :smile:
No i sprawa się rypła. Miałem rezygnować z WKKM po 120 numerze a tu takie zapowiedzi. Biorę wszystko, no chyba że ten Punisher faktycznie będzie w drugiej kolekcji, to wtedy biorę z SBM.
I racja z tym kosmosem - wcześniej w WKKM były raptem 4 typowo  kosmiczne tomy (Astonishing Thor, 2x Kapitan Marvel i Imperatyw Thanosa), a teraz od razu taki wysyp. Cieszy mnie to niezmiernie  :biggrin:

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #816 dnia: Kwiecień 28, 2017, 07:58:18 am »
Nie wina Surfera, że go w jego tomie uwięzili na Ziemi i nie mógł odlecieć, chociaż chciał. :) Planet Hulk też dzieje się trochę w kosmosie, a w Marvels 70's mamy kosmiczny origin Warlocka. No i nadchodzące Infinity (to powinno się utrzymać w WKKM) też dzieje się w kosmosie.

Offline laf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #817 dnia: Kwiecień 28, 2017, 08:35:48 am »
Masz trochę rację z tym Hulkiem. Sam się nad nim zastanawiałem, ale dla mnie jednak to nie był "typowy kosmiczny komiks" (choć jeden z moich ulubionych w kolekcji). Nie pytaj się mnie o przyczynę takiej, a nie innej klasyfikacji, to jedynie moja subiektywna ocena. Po prostu dla mnie kosmiczne komiksy dzieją się na szerszej płaszczyźnie, oddziałują na zdecydowanie większą ilość światów/planet (ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi) i obejmują cały tom. Z tego względu nie oceniam w ten sposób Mrocznej Phoenix.

Nie wina Surfera, że go w jego tomie uwięzili na Ziemi i nie mógł odlecieć, chociaż chciał. :smile:
Ostatnio w tomie z Defenders przeczytałem ciekawostkę, że prawa do Silver Surfera miał przez jakiś czas Stan Lee i nie można było tą postacią szafować ot tak sobie w innych komiksach. Z tego powodu Thomas nie mógł wykorzystać Surfera w pierwszych zeszytach z Defenders, choć miał konkretne plany co do niego. Na szczęście późniejszy twórca Defenders (Engelhart) dogadał się ze Stanem i dzięki temu Surfer mógł w końcu zadebiutować w tej drużynie.

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #818 dnia: Kwiecień 28, 2017, 08:55:44 am »

Ostatnio w tomie z Defenders przeczytałem ciekawostkę, że prawa do Silver Surfera miał przez jakiś czas Stan Lee i nie można było tą postacią szafować ot tak sobie w innych komiksach. Z tego powodu Thomas nie mógł wykorzystać Surfera w pierwszych zeszytach z Defenders, choć miał konkretne plany co do niego. Na szczęście późniejszy twórca Defenders (Engelhart) dogadał się ze Stanem i dzięki temu Surfer mógł w końcu zadebiutować w tej drużynie.
To nie było chyba sformalizowane, a wynikało z racji pozycji, jaką Stan Lee miał w wydawnictwie. Silver Surfer do dziś jest jego ulubioną postacią, którą (współ)tworzył (mówi o tym m.in. w filmie "Comic-Con epizod V") i faktycznie przez jakiś czas ograniczał jego występowanie w komiksach nie wychodzących spod własnej ręki.
Jako rewers tej sytuacji można przytoczyć - jak zwykle - Jacka Kirby'ego, którego ulubionym bohaterem był Thing, ale nie słychać jakoś, by wpływał na wydawnictwo, w celu zarezerwowania jego rysowanie tylko dla siebie.
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline laf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #819 dnia: Kwiecień 28, 2017, 09:33:54 am »
Chyba faktycznie było tak jak piszesz, czyli na zasadzie gentelmen's agreement. Niemniej jednak z Twojego przykładu wychodzi bucowatość Stana Lee. Kurcze, muszę koniecznie przeczytać Niezwykłą historię Marvel Comics

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #820 dnia: Kwiecień 28, 2017, 10:11:12 am »
@UP
To jeszcze tego nie zrobiłeś? Shame. :) Najlepsza pozycja o Marvelu po polsku. A i tak skrótowo opisuje czasy po Tormencie. Przydałaby się druga część. W każdym razie przeczytaj koniecznie. A co do Złotej Ery Marvela i lat 50-tych (które też są potraktowane skrótowo), to polecam ci teksty z Avalonu, dostępne od ręki. Też bardzo dobre.

http://www.marvelcomics.pl/publicism/index/id/543/Historia-Marvela

@DOWN
Zmuszanie kogokolwiek  do zgadzania się z nim na siłę, nie jest drogą Wielkiego Komiksowa. Ja nie jestem jak mkolek czy Kijanek którzy młotkiem do głowy próbują wbijać swoje przekonania innym. Ja mam tylko nadzieję, że skoro i tak kupujesz Hachette, to sam zrozumiesz, że nawet ich Marvel Now jest lepszy i słuszniejszy. Zresztą - w tym tempie WKKM szybciej opublikuje TRO niż Egmont.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2017, 11:19:40 am wysłana przez 8azyliszek »

Offline bogi1

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 780
  • Total likes: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Best in the World
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #821 dnia: Kwiecień 28, 2017, 10:29:40 am »
''Part One'' na okładce to dobry znak. Na pewno otrzymamy 2 tomy z 4 :wink: Taki żart pewnie będzie pełna 4. Choć jeszcze to nie jest potwierdzone :wink:


Ja i tak kupie to pewnie jednak od Egmontu. Bazyli nie musisz nic pisać na ten temat bo i tak nie przeczytam ;)

Offline laf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #822 dnia: Kwiecień 28, 2017, 10:37:29 am »
A co do Złotej Ery Marvela i lat 50-tych (które też są potraktowane skrótowo), to polecam ci teksty z Avalonu, dostępne od ręki. Też bardzo dobre.

http://www.marvelcomics.pl/publicism/index/id/543/Historia-Marvela
O, dzięki za przypomnienie. Kiedyś zacząłem to sobie czytać, ale później odstawiłem i oczywiście zapomniałem pociągnąć to dalej.

Offline bogi1

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 780
  • Total likes: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Best in the World
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #823 dnia: Kwiecień 28, 2017, 09:28:59 pm »
Nowe tomy potwierdzone:
- Secret Wars (Part 1)
- Secret Wars (Part 2)

Pozostają 2 niewiadome a są do wydania 3 tomy ''Time Runs Out''. Więc albo zmieszczą 2 trejdy w 1 tomie albo historia będzie niekompletna


JanT

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 10
« Odpowiedź #824 dnia: Kwiecień 28, 2017, 09:33:14 pm »
Nowe tomy potwierdzone:
- Secret Wars (Part 1)
- Secret Wars (Part 2)
Od zawsze mówiłem że w dwóch  :smile: Ciekawe co zrobią z tym Time Runs Out.

 

anything