Autor Wątek: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze  (Przeczytany 62991 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

JanT

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 27, 2016, 09:48:08 pm »
Hachette wydało w kolekcji Thorgala :smile:
Rzeczywiście  :smile:

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 28, 2016, 08:05:13 am »
Moim zdaniem głos jak najbardziej potrzebny i uzasadniony. O ile nie wprowadzi to nadmiernego zamieszania, proszę głosujących o zamieszczanie numeracji lub tytułu odcinka w przypadku serii. Historie w odcinkach bywają nierówne, czego najlepszym przykładem jest Thorgal - kiedyś pewniak na każdej mojej top liście, od kilku lat wielki nieobecny.

Przyjęty sposób głosowania jest sprawdzony i jak najbardziej właściwy. Uważam jedynie, że powyższy zabieg przy spożądzaniu naszych top list, pomoże dostrzec lepsze i gorsze momenty serii, a sam głos zostanie oczywiście  przydzielony zgodnie z przyjętymi zasadami.

Ale głosujemy na serie, nie na poszczególne albumy. Podam przykład dlaczego. Załóżmy że w 2016 r. ukazało się kilka tomów tej samej serii. Każdy z odcinków uważam za równie dobry. W takim przypadku, aby uczciwie zagłosować powinienem umieścić je wszystkie na liście. Żeby nie dochodziło do takich sytuacji głos oddajemy tylko na daną serię.

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 28, 2016, 10:01:55 am »
Ale głosujemy na serie, nie na poszczególne albumy. Podam przykład dlaczego. Załóżmy że w 2016 r. ukazało się kilka tomów tej samej serii. Każdy z odcinków uważam za równie dobry. W takim przypadku, aby uczciwie zagłosować powinienem umieścić je wszystkie na liście. Żeby nie dochodziło do takich sytuacji głos oddajemy tylko na daną serię.
a co, jeśli w danym roku ukazało się kilka tomów serii, a tylko 1 tom uznam za bardzo dobry (znakomity), a resztę za całkiem marne? (patrz zeszłoroczne Bois-Maury)
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline Death

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 28, 2016, 10:06:21 am »
Ja zawsze wybieram najlepszy tom danej serii i on walczy o jak najlepsze miejsce całej serii na top liście. Tak właśnie było w zeszłym roku z Dulle Griet.  :smile:  Wybieram reprezentanta i walczy na ringu za wszystkie. :wink:

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 28, 2016, 10:08:48 am »
a co, jeśli w danym roku ukazało się kilka tomów serii, a tylko 1 tom uznam za bardzo dobry (znakomity), a resztę za całkiem marne? (patrz zeszłoroczne Bois-Maury)
No właśnie. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Wydaje mi się jednak, że obecna formuła ma tych zalet więcej niż w przypadku głosowania na konkretny album.

Ja podchodzę do tego tak, że jeżeli kilka albumów oceniam różnie to na liście daję miejsce według najwyższej oceny czyli jakby podciągam w górę całą serię do najwyżej ocenionego przeze mnie albumu w danym roku. Ale to tylko moja metoda, niekoniecznie może być najwłaściwsza, ale jakąś trzeba przyjąć w takim przypadku.


Edit:
Death mnie ubiegł.  :wink:

Offline Death

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 28, 2016, 10:14:33 am »
Wiadomo, że wtedy np. mogą tracić integrale, bo raczej patrzy się na nie jako na całość, a przecież jakiś pojedynczy zeszyt w środku może być zdecydowanie najlepszy. Akurat czytam Dallas Barr (tak, wiem że wyszło milion lat temu ;) ) i dwa pierwsze zeszyty są dobre, dwa kolejne bardzo dobre lub nawet lepiej, a piąty co najwyżej niezły, zostały mi jeszcze dwa ostatnie). I gdyby albumy Dallas Barr wychodziły osobno, to w tango poszedłby u mnie np. trzeci zeszyt o podróży na księżyc, który jest znakomity. I pewnie cała seria by na tym na mojej liście zyskała.

Offline 79ers

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 28, 2016, 04:00:20 pm »
Ale głosujemy na serie, nie na poszczególne albumy. Podam przykład dlaczego. Załóżmy że w 2016 r. ukazało się kilka tomów tej samej serii. Każdy z odcinków uważam za równie dobry. W takim przypadku, aby uczciwie zagłosować powinienem umieścić je wszystkie na liście. Żeby nie dochodziło do takich sytuacji głos oddajemy tylko na daną serię.

Doskonale to rozumiem i wcale nie napisałem inaczej. Chodziło mi o to, że przykładowo w 2016 wyszedł Blueberry 5,6,7,8, ale najlepiej oceniam tom 6 i ten numer zapisuje przy nazwie serii na liście a głos idzie na serię. Nie czytam wszystkiego co wydają, a tak byćmoże sięgnę po jedną/kilka pozycji z list Kolegów - niejednokrotnie zdarza się, że po nieudanym spotkaniu z tomem pierwszym odpuszczamy ciąg dalszy - byćmoże niesłusznie.

Offline kenji

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #52 dnia: Grudzień 28, 2016, 09:01:00 pm »
pozwoliłem sobie "wrzucić" kolejny plebiscyt:


czyli Komiksowy Top - Wydawnictwo 2016 roku


Zapraszam do głosowania

Offline milos3

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #53 dnia: Grudzień 28, 2016, 09:31:53 pm »
a co z top okładką 2016?

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #54 dnia: Grudzień 28, 2016, 09:32:25 pm »
Ja zawsze wybieram najlepszy tom danej serii i on walczy o jak najlepsze miejsce całej serii na top liście. Tak właśnie było w zeszłym roku z Dulle Griet.  :smile:  Wybieram reprezentanta i walczy na ringu za wszystkie. :wink:
No właśnie. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Wydaje mi się jednak, że obecna formuła ma tych zalet więcej niż w przypadku głosowania na konkretny album.

Ja podchodzę do tego tak, że jeżeli kilka albumów oceniam różnie to na liście daję miejsce według najwyższej oceny czyli jakby podciągam w górę całą serię do najwyżej ocenionego przeze mnie albumu w danym roku. Ale to tylko moja metoda, niekoniecznie może być najwłaściwsza, ale jakąś trzeba przyjąć w takim przypadku.


Edit:
Death mnie ubiegł.  :wink:
Wiadomo, że wtedy np. mogą tracić integrale, bo raczej patrzy się na nie jako na całość, a przecież jakiś pojedynczy zeszyt w środku może być zdecydowanie najlepszy. Akurat czytam Dallas Barr (tak, wiem że wyszło milion lat temu :wink: ) i dwa pierwsze zeszyty są dobre, dwa kolejne bardzo dobre lub nawet lepiej, a piąty co najwyżej niezły, zostały mi jeszcze dwa ostatnie). I gdyby albumy Dallas Barr wychodziły osobno, to w tango poszedłby u mnie np. trzeci zeszyt o podróży na księżyc, który jest znakomity. I pewnie cała seria by na tym na mojej liście zyskała.
Doskonale to rozumiem i wcale nie napisałem inaczej. Chodziło mi o to, że przykładowo w 2016 wyszedł Blueberry 5,6,7,8, ale najlepiej oceniam tom 6 i ten numer zapisuje przy nazwie serii na liście a głos idzie na serię. Nie czytam wszystkiego co wydają, a tak byćmoże sięgnę po jedną/kilka pozycji z list Kolegów - niejednokrotnie zdarza się, że po nieudanym spotkaniu z tomem pierwszym odpuszczamy ciąg dalszy - byćmoże niesłusznie.


Właśnie dlatego jak najbardziej ma sens osobne głosowanie na albumy i osobne na serie. Gdy jakiś album jest wybitny (nawet na tle swojej serii), zostanie doceniony w głosowaniu na albumy, gdy seria jest w miarę równa i zasługuje na głosy, zostanie doceniona w głosowaniu na serie; o to mniej więcej mi chodziło.....
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline kenji

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #55 dnia: Grudzień 28, 2016, 10:05:48 pm »
a co z top okładką 2016?

Szukamy chetnych

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #56 dnia: Grudzień 29, 2016, 07:42:43 am »

Właśnie dlatego jak najbardziej ma sens osobne głosowanie na albumy i osobne na serie. Gdy jakiś album jest wybitny (nawet na tle swojej serii), zostanie doceniony w głosowaniu na albumy, gdy seria jest w miarę równa i zasługuje na głosy, zostanie doceniona w głosowaniu na serie; o to mniej więcej mi chodziło.....
Pamiętam taki rok, gdy wciąż głosowaliśmy na konkretne albumy, że w moim top 10 znalazło się chyba z 6 Koziorożców. Wyglądało to tak jak bym niczego innego w tym roku nie czytał, co oczywiście nie było prawdą ale żeby uczciwie zagłosować przy takich zasadach musiałem tak a nie inaczej ułożyć listę. Wolałbym tego nie powtarzać.


Dochodzi tu jeszcze argument Deatha. Przy głosowaniu na konkretne albumy to jaki jest cel innego traktowania integrali (które przecież składają się z kilku pojedynczych albumów) i innego traktowania pojedynczych albumów? Jedyny jaki przychodzi mi do głowy to po prostu fizyczne kryterium - głos idzie na konkretny wolumin. Jest to jednak słaby argument jeżeli celem plebiscytu miałoby być wyłonienie najlepszego poszczególnego albumu w minionym roku. W takim przypadku należałoby oddzielnie głosować na dany album wchodzący w skład integrala, a nie na integral jako całość. Można z tym tokiem rozumowania pójść jeszcze dalej. Amerykańskie wydania zbiorcze, o ile się nie mylę, co do zasady stanowią zbiór uprzednio wydanych zeszytów. Dlaczego więc inaczej traktować taki zeszyt od albumu zawartego w dajmy na to frankofońskim integralu? Nie widzę różnicy. A to już staje się absurdalne...

Offline misiokles

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #57 dnia: Grudzień 29, 2016, 07:59:08 am »
Dokładnie. Głosowanie na serię, mimo wielu ułomności, jest chyba najbardziej rozsądnym rozwiązaniem.

JanT

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #58 dnia: Grudzień 29, 2016, 06:56:50 pm »
@Sawik
Masz na liście pozycję co nie wyszły w 2016 np Shazam i Wieczne Zło.

Offline SawiK

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #59 dnia: Grudzień 29, 2016, 07:06:37 pm »
@up
To się zakręciłem, dzięki wielkie, bedzie poprawka.

I zrobione ;]
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2016, 07:17:30 pm wysłana przez SawiK »

 

anything