trawa

Autor Wątek: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze  (Przeczytany 63144 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline radef

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 20, 2016, 04:37:37 pm »
Odnośnie głównej listy i 20-tki.
Według mnie powinno być tak jak zawsze, czyli każdy może podać 20 tytułów albo mniej (nie koniecznie w kolejności, ale np. tylko pozycje 1, 2, 3, 8 i 15). Oczywiście niezależnie od ilości wybranych tytułów zawsze 1. miejsce liczy się jako 20 pkt, a 20. jako 1 pkt (itp.).
Czytaj Kaczą Agencję Informacyjną - http://www.komiksydisneya.pl/
Kupuj na Book Depository wspierając KAI - http://www.bookdepository.com/?a_aid=kaczaagencja

Offline Death

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 20, 2016, 04:43:11 pm »
Planowałem zrobić dokładnie tak: http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,38413.msg1328851.html#msg1328851
Tylko, że z 20 pozycjami.

Offline radef

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 20, 2016, 06:41:57 pm »
Planowałem zrobić dokładnie tak: http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,38413.msg1328851.html#msg1328851
Tylko, że z 20 pozycjami.
Właśnie ten sposób opisałem post wyżej.
Czytaj Kaczą Agencję Informacyjną - http://www.komiksydisneya.pl/
Kupuj na Book Depository wspierając KAI - http://www.bookdepository.com/?a_aid=kaczaagencja

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 20, 2016, 06:46:53 pm »
Planowałem zrobić dokładnie tak: http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,38413.msg1328851.html#msg1328851
Tylko, że z 20 pozycjami.
Proponuję sobie komentować tutaj tak do Świąt lub nawet Sylwestra, a potem ruszmy. Jak coś, to jestem otwarty na propozycje. Top 20 pasuje, co nie? Ktoś ma jakieś wonty? :smile:
generalnie pasuje dużo bardziej niż "top10"; wg mnie główną słabością zeszłorocznego głosowania było to, że przepadały z kretesem niektóre naprawdę dobre pozycje TYLKO DLATEGO, że były kolejnymi albumami serii, które miały początek w latach wcześniejszych np.
Kozio na pozycji nr 100,
Wieże B-M poz. 30
Hellboy - poz. 133 (dostał aż 2 pkt!!)


Na pewno, gdy będziemy mogli głosować na 20 tytułów, sytuacja takich komiksów się troszkę poprawi, aczkolwiek chyba lepszym rozwiązaniem byłaby dodatkowa lista serii, wówczas bez skrupułów mógłbym pominąć te tytuły na liście albumów (chyba, że miałbym do czynienia z czymś absolutnie wyjątkowym -> patrz świetna Dulle Griet na tle takich sobie Bois-Maury). Oczywiście, gdybym uznał, że obcuję z czymś zupełnie wyjątkowym (w sensie zarówno serii jak i albumu), zagłosowałbym zarówno na album, jak i na serię (patrz Pasażerowie Wiatru II).
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline Death

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 20, 2016, 07:12:10 pm »
Właśnie ten sposób opisałem post wyżej.
Nie, bo Ty podałeś taki, że obojętnie ile jest pozycji, to zawsze ostatni ma 1 pkt, a pierwszy 20 pkt i potem są "dziury" w środku. A w 2016 roku, do którego dałem linka było tak, że jeśli mniej, to po prostu odpadały od dołu po kolei.
Ty podałeś ten sposób, który już kiedyś był stosowany, czyli: http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,35926.msg1240740.html#msg1240740

tucoRamirez: oczywiście każdy głos na album idzie na wszystkie albumy z danej serii, jakie ukazały się w tym roku. Bo inaczej się tego nie da zrobić. Mogę też jako ciekawostkę podać w osobnym poście ile było głosów na poszczególne albumy. W ubiegłym roku też głosowaliśmy np. na Pasażerów wiatru jako na całość.
Możemy też zrobić odwrotnie, że będę każdy konkretny album uwzględniał na liście, a sumę punktów całej serii podam jako ciekawostkę, ale wtedy się to też trochę rozmyje. No i będą osoby, które na pierwszych 5 miejscach umieszczą 5 tomów jednej serii i listy będą nudne. :smile:

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 20, 2016, 07:26:03 pm »
rozumiem Twój tok myślenia
ALE :)
chodzi mi głównie o to, że gdy mam do dyspozycji ograniczoną liczbę pozycji do głosowania, to siłą rzeczy powstrzymuję się od głosowania na niektóre naprawdę niezłe albumy JEDYNIE z takiego powodu, że są którymiś-tam częściami serii...
a w rezultacie ani ten album, ani też cała seria nie dostaje ode mnie żadnego punktu.


Bardzo podobna kalkulacja przyświecała kiedyś (chyba) pomysłodawcom osobnego głosowania na komiksy polskie, które czasami, pomimo tego że dobre, bardzo często przegrywały z "zagranicą", stąd po "wyłuskaniu" polskich tytułów z listy ogólnej wyniki bywają zaskakująco odmienne od wyników z listy "polskiej".
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline Death

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 20, 2016, 07:29:38 pm »
No ja też. Bo ile lat można głosować na Hellboya i Usagiego? ;)

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 20, 2016, 07:49:16 pm »
No ja też. Bo ile lat można głosować na Hellboya i Usagiego? :wink:
no właśnie... najprawdopodobniej w tym roku podobny los spotka Valeriana i Blueberry'ego..... i się okaże że taki Azymut to większe objawienie. A jeszcze gorzej by było, gdyby np. Egmont puszczał Pasażerów w zeszytach, pewnie po 2 latach ostatnie albumy też plątały by się gdzieś w drugiej pięćdziesiątce.
Jeśli uznacie, że to nie taki najgorszy pomysł, to mogę policzyć głosy na serie, a jeżeli nie... to ja przepraszam :)
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline radef

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 20, 2016, 08:02:26 pm »
Nie, bo Ty podałeś taki, że obojętnie ile jest pozycji, to zawsze ostatni ma 1 pkt, a pierwszy 20 pkt i potem są "dziury" w środku. A w 2016 roku, do którego dałem linka było tak, że jeśli mniej, to po prostu odpadały od dołu po kolei.
No nie. Ja podałem taki gdzie zawsze za pierwsze miejsce jest 20 pkt, a za dwudzieste 1 pkt.
Ale użytkownik nie musi podać wszystkich miejsc od 1 do 20, ale (jeżeli tak będzie mu się chciało) miejsca np. 1, 2, 3, 4, 5 i 15. I wówczas komiksy dostaną kolejno 20, 19, 18, 17, 16 i 6 pkt.
Czytaj Kaczą Agencję Informacyjną - http://www.komiksydisneya.pl/
Kupuj na Book Depository wspierając KAI - http://www.bookdepository.com/?a_aid=kaczaagencja

Offline Zakrza

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 20, 2016, 08:49:49 pm »
Przepraszam, że zakwestionuję coś, z czym chyba wszyscy się zgadzacie, ale serio chce dać najlepszemu tytułowi 20, a najsłabszemu 1? Moim zdaniem miejsca podiumowe (a zwycięzca zwłaszcza) powinny być premiowane dodatkowymi punktami, na wzór punktacji sportowej. Bo raczej jest większa różnica między miejscem 1., a 2.niż przykładowo między 17., a 18. Przykładowo:


miejsce 1 - 35
2 - 29
3 - 24
4 - 20
5 - 17
6 - 15
7 - 14
8 - 13
9 - 12
10 - 11
11 - 10
12 - 9
13 - 8
14 - 7
15 - 6
16 - 5
17 - 4
18 - 3
19 - 2
20 - 1

Dzięki takiej punktacji każdy dobrze pomyśli wybór, a serie ze ścisłej czołówki będą zgarniać dużo więcej punktów niż te z niższych pozycji.
Oddajcie pokłon i całujcie stopy Wielkiemu Zakrzy!

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 21, 2016, 10:37:40 am »

chodzi mi głównie o to, że gdy mam do dyspozycji ograniczoną liczbę pozycji do głosowania, to siłą rzeczy powstrzymuję się od głosowania na niektóre naprawdę niezłe albumy JEDYNIE z takiego powodu, że są którymiś-tam częściami serii...
a w rezultacie ani ten album, ani też cała seria nie dostaje ode mnie żadnego punktu.
Może jestem odosobniony ale nie miało dla mnie nigdy znaczenia czy dany album jest którymś tam z kolei tomem danej serii czy też pierwszym w serii. Staram się zawsze "obiektywnie" ocenić co mi się bardziej spodobało a co trochę mniej i w ten sposób układać własną listę.


Przepraszam, że zakwestionuję coś, z czym chyba wszyscy się zgadzacie, ale serio chce dać najlepszemu tytułowi 20, a najsłabszemu 1? Moim zdaniem miejsca podiumowe (a zwycięzca zwłaszcza) powinny być premiowane dodatkowymi punktami, na wzór punktacji sportowej. Bo raczej jest większa różnica między miejscem 1., a 2.niż przykładowo między 17., a 18. Przykładowo:


miejsce 1 - 35
2 - 29
3 - 24
4 - 20
5 - 17
6 - 15
7 - 14
8 - 13
9 - 12
10 - 11
11 - 10
12 - 9
13 - 8
14 - 7
15 - 6
16 - 5
17 - 4
18 - 3
19 - 2
20 - 1

Dzięki takiej punktacji każdy dobrze pomyśli wybór, a serie ze ścisłej czołówki będą zgarniać dużo więcej punktów niż te z niższych pozycji.

Może nie do końca tak ale było przewidziane coś podobnego

Cytat: Zeszłoroczny regulamin
Istnieje również możliwość by w przypadku podania listy składającej się z mniej niż 10 pozycji głosujący sam przyporządkował punkty za poszczególne komiksy. Przyznaje wtedy od 1 do 10 pkt., przy czym ilości punktów nie mogą się powtarzać.

Miało to znaczenie praktycznie tylko w sytuacji gdy ktoś podawał niepełną listę np. osiem pozycji. Wtedy można było przyznawać większe różnice punktowe między poszczególnymi pozycjami na liście zamiast standardowego następstwa co jeden punkt.

Nie mówię, że zaproponowana punktacja jest zła ale można odbić piłeczkę w drugą stronę. Kto powiedział, że dla kogoś różnice jakościowe pomiędzy pierwszą a drugą pozycją na liście są tak duże, żeby nagradzać pierwsza pozycję aż sześcioma punktami więcej? Może gdy ułożę listę to okaże się, że pozycje z pierwszego i drugiego miejsca oceniam praktycznie tak samo wysoko?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2016, 10:49:27 am wysłana przez wilk »

Offline greg0

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 667
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • bardzo lubimy nasze tłumaczenie
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 21, 2016, 05:36:02 pm »
A co z głosowaniem na komiks polski i najlepsza okładkę ?
  + głosowanie na - " Wydawca roku " - moje drugie ulubione.

Proponuję 10 polskich i 5 okładek.
Moja propozycja to 5 polskich i 5 okładek.
"Jesteś podwójnym sobą."

Offline Belzebiusz

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 23, 2016, 10:52:12 am »
Ja zaproponowałbym jeszcze głosowanie na najlepszą serię. Kryterium "zgłoszenia" serii do rankingu to ukazanie się przynajmniej jednego albumu z danej serii w 2016.
Oczywiście dany album serii może uczestniczyć także w głosowaniu na najlepszy album.
Nie chce mi się pisać...

JanT

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 23, 2016, 11:25:56 am »
Popieram pomysł serii  :smile:

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2016 - Komentarze
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 23, 2016, 01:51:17 pm »
Ja zaproponowałbym jeszcze głosowanie na najlepszą serię. Kryterium "zgłoszenia" serii do rankingu to ukazanie się przynajmniej jednego albumu z danej serii w 2016.
Oczywiście dany album serii może uczestniczyć także w głosowaniu na najlepszy album.
już wcześniej próbowałem to zaproponować, ale chyba jakoś nie bardzo są chętni do głosowania. Jeśli jednak zbierze się co najmniej kilku(nastu?) zainteresowanych, to zobowiązuję się, że mogę liczyć głosy.
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.