Autor Wątek: Wyprzedaże/promocje- komentarze.  (Przeczytany 714215 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline misiokles

Odp: Wyprzedaże/promocje- komentarze.
« Odpowiedź #2985 dnia: Styczeń 25, 2019, 05:10:53 pm »
Offtop:
Dostałem właśnie maila od czytam.pl i zastanowiło mnie słowo kompletacja. Czy to już oficjalnie dozwolone słowo w języku polskim jak destynacja?




Offline LordDisneyland

Odp: Wyprzedaże/promocje- komentarze.
« Odpowiedź #2986 dnia: Styczeń 25, 2019, 06:35:19 pm »
Już sprawdzałem, kiedy użył tego słowa Egmont w mejlu do mnie. Cytuję:
 "W trakcie kompletacji okazało się iż ten tytuł jest defektem, dlatego magazyn nie wysłał go do Pana."
Niby prawidłowe, ale i tak budzi mój silny sprzeciw. I jeszcze to "IŻ" , które chyba całkowicie w podobnych pisemkach wypiera "Że" :)

 "W trakcie kompletowania" nie zgrzytało tak w uszach  : [ . Ech, zmiany, zmiany,zmiany...


PS - wkleję , bo pisałem w innym wątku:

Odebrałem paczkę z czytam. Komiksy zafoliowane, w kartonie, tym z dziurami na rogach- i tyle. Na szczęście strefy zgniotu dały radę, ale gdyby było tych komiksów więcej, pewnie rogi by ucierpiały.
Ostatnio jak widać szczęście mi dopisuje, ale skoro tu napisałem, to szybko się odwróci :)

Tfu, tfu.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2019, 06:39:02 pm wysłana przez LordDisneyland »

Offline Bartek Gawron

Odp: Wyprzedaże/promocje- komentarze.
« Odpowiedź #2987 dnia: Styczeń 25, 2019, 07:12:25 pm »
Ojej, czepiasz się. Przecież widać jak na dłoni, że jest tam literówka i miało być "W trakcie KONTEMPLACJI [egzemplarzy]", co oczywiście jedynie dobrze świadczy o zwracaniu szczególnej uwagi przez magazyn, tak aby jak najlepiej zaspokoić wymagającego klienta. (Bo przecież "W trakcie kontemplowania egzemplarzy przez magazyn" brzmiałoby bardziej nieporadnie - przynajmniej na moje ucho.) 
Jedyne co przeraża mnie w śmierci to to, że można umrzeć nie z miłości.
Obserwowany
Moderowany
Wyciszony

Offline Pawel.M

Odp: Wyprzedaże/promocje- komentarze.
« Odpowiedź #2988 dnia: Styczeń 25, 2019, 08:04:42 pm »

Offtop:
zastanowiło mnie słowo kompletacja.
Aż sprawdziłem słowniki PWN (papierowe) - nie znają takiego słowa, znają tylko "kompletowanie". Więc to jakiś nowotwór.

"W trakcie kompletacji okazało się iż ten tytuł jest defektem, dlatego magazyn nie wysłał go do Pana."

Cudowne zdanie. Tytuł jest defektem :D Magazyn nie wysłał (no magazyn duży jest, to co będzie na pocztę chodził) :D Może zatrudnili Ukraińców do obsługi korespondencji...
seczytam.blogspot.com

Offline absolutnie

Odp: Wyprzedaże/promocje- komentarze.
« Odpowiedź #2989 dnia: Styczeń 25, 2019, 09:19:57 pm »
Aż sprawdziłem słowniki PWN (papierowe) - nie znają takiego słowa, znają tylko "kompletowanie". Więc to jakiś nowotwór.




Słowniki są konserwatywne. Język jest wiecznie żywy.


Nie nowotwór, ale neologizm.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Koalar

Odp: Wyprzedaże/promocje- komentarze.
« Odpowiedź #2990 dnia: Styczeń 25, 2019, 10:12:30 pm »
Offtop:
Dostałem właśnie maila od czytam.pl i zastanowiło mnie słowo kompletacja. Czy to już oficjalnie dozwolone słowo w języku polskim jak destynacja?



Nie jest to "oficjalnie dozwolone słowo w języku polskim", bo zwyczajnie nie ma takich słów - nie ma żadnych gremiów, które by uznawały słowa za oficjalne, nie ma żadnych publikacji zawierających tego typu wyrazy, nie ma żadnych kryteriów określających, które wyrazy miałyby (już) być uznawane za "oficjalne". Dla niektórych osób takim kryterium jest występowanie w słownikach języka polskiego - wyraz "kompletacja" był notowany już pół wieku temu w SJP Doroszewskiego, ale z adnotacją, że jest to wyraz środowiskowy i rażący (czyli że lepiej używać wyrazu "kompletowanie", zwłaszcza w języku ogólnym). W kontynuatorze, SJP Szymczaka, nie ma już "kompletacji". Pojawia się w kolejnej kontynuacji, Uniwersalnym SJP Dubisza, już jako wyraz... książkowy (a więc staranny, nacechowany oficjalnością, taki, jak w książkach). W słownikach poprawnej polszczyzny PWN nie widzę takiego hasła. Jest w Wielkim SO PWN od 2003 roku (a w słowniku tym nie są notowane wyrazy niepoprawne). Jest też w Wielkim SWO PWN (nie patrzyłem, czy w starszych SWO także).
Generalnie wygląda na wyraz, który ma wyglądać elegancko, oficjalnie (w założeniu lepiej niż bardziej swojsko i naturalnie brzmiące "kompletowanie"), stąd pewnie pojawił się w systemie informacji o zamówieniu.
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline tical

Odp: Wyprzedaże/promocje- komentarze.
« Odpowiedź #2991 dnia: Styczeń 25, 2019, 10:48:43 pm »
NA BONITO 35% I DYKTANDO NADAL 5%ALE WYSYŁKA POSZŁA NA 7 ZETA NAJTAŃSZA:(((:

Offline SkandalistaLarryFlynt

Odp: Wyprzedaże/promocje- komentarze.
« Odpowiedź #2992 dnia: Styczeń 26, 2019, 12:26:07 am »
  "Kompletacja" ma brzmieć elegancko i oficjalnie? To raczej brzmi jak prostacka wersja stanu ukompletowania dla kogoś z niewielkim zasobem słów. I jeszcze "tytuł jest defektem". Ten sklep powinien się raczej nazywać czytam-ale-niezbyt-dobrze.pl 

Offline LordDisneyland

Odp: Wyprzedaże/promocje- komentarze.
« Odpowiedź #2993 dnia: Styczeń 26, 2019, 12:58:23 pm »
Slang handlarzy książek ...i tyle.

Offline greg0

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 667
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • bardzo lubimy nasze tłumaczenie
Odp: Wyprzedaże/promocje- komentarze.
« Odpowiedź #2994 dnia: Styczeń 26, 2019, 02:36:40 pm »
Powinni pisać KOMPLEMENTACJA  -  jednoczesne KOMPLETOWANIE i KOMPLEMENTOWANIE naszych zamówień.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2019, 02:48:51 pm wysłana przez greg0 »
"Jesteś podwójnym sobą."

Offline Pawel.M

Odp: Wyprzedaże/promocje- komentarze.
« Odpowiedź #2995 dnia: Styczeń 26, 2019, 02:41:05 pm »

Nie nowotwór, ale neologizm.

Neologizmy tworzy się w dwóch przypadkach:
1. Twórczość literacka, ot licentia poetica.
2. Brak polskiego odpowiednika.

Żadna z tych przyczyn tu nie zaszła. Zaszło pospolite nieuctwo i typowe dla półanalfabetów udziwnianie języka, żeby brzmiał (rzekomo) bardziej poważnie, dostojnie. A brzmi głupio.

Pojawia się w kolejnej kontynuacji, Uniwersalnym SJP Dubisza, już jako wyraz... książkowy (a więc staranny, nacechowany oficjalnością, taki, jak w książkach).

Niekoniecznie. Książkowy może też oznaczać "pojawiający się w książkach" - np. w nowomowie naukowców, szczególnie z dziedzin niehumanistycznych (którzy często piszą koszmarnie). Staranny, to byłby LITERACKI.

Jest w Wielkim SO PWN od 2003 roku (a w słowniku tym nie są notowane wyrazy niepoprawne).

Mylisz się - są tam notowane wyrazy i zwroty niepoprawne. Nieraz jest jakaś informacja od redakcji, nieraz nie ma. Osobiście uważam, że z tego słownika w ogóle należy korzystać bardzo ostrożnie. Bo o ile dawniejsze słowniki papierowe uwzględniały wersję obiektywną (podzielaną przez większość naukowców), o tyle w tym internetowym często mamy opinię jednego naukowca, a ten może forsować swoje dziwactwa (a o dziwacznych wymysłach niektórych językoznawców, np. Bańkowskiego, to można książkę napisać).


I jeszcze "tytuł jest defektem".
Mam koleżankę, która - jak ktoś chrzani od rzeczy - mówi: "Twoje słowa są inwalidą". To mniej więcej to samo :biggrin:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2019, 02:56:32 pm wysłana przez Pawel.M »
seczytam.blogspot.com

Offline Szekak

Odp: Wyprzedaże/promocje- komentarze.
« Odpowiedź #2996 dnia: Styczeń 26, 2019, 04:57:36 pm »
Do kiedy jest ważny kod dyktando na bonito?

szulig

  • Gość
Odp: Wyprzedaże/promocje- komentarze.
« Odpowiedź #2997 dnia: Styczeń 26, 2019, 04:58:17 pm »
Do kiedy jest ważny kod dyktando na bonito?
do konca lutego

Offline death_bird

Odp: Wyprzedaże/promocje- komentarze.
« Odpowiedź #2998 dnia: Styczeń 26, 2019, 05:56:13 pm »
Ciekawa sprawa. Posiadając na Bonito rabaty: 35% + 5% + 5% złożyłem debiutanckie zamówienie na czytam.pl. Wyszło taniej. Zobaczymy jak tam z tym ich pakowaniem...  :cool:
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem."

szulig

  • Gość
Odp: Wyprzedaże/promocje- komentarze.
« Odpowiedź #2999 dnia: Styczeń 26, 2019, 06:13:12 pm »
Ciekawa sprawa. Posiadając na Bonito rabaty: 35% + 5% + 5% złożyłem debiutanckie zamówienie na czytam.pl. Wyszło taniej. Zobaczymy jak tam z tym ich pakowaniem...  :cool:
mozesz podac jakies przyklady? planuje zakupy w bonito i zastanawiam sie czy faktycznie w czytam.pl jest taniej czy tylko nie ktore tytuly sa tansze