trawa

Autor Wątek: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 11  (Przeczytany 377479 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Corto Maltese

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 11
« Odpowiedź #255 dnia: Styczeń 03, 2018, 10:51:35 am »
Bardzo dawno nie pisałem żadnych mini-recenzji przeczytanych komiksów, częściowo dlatego, że nie czytam na bieżąco nowości, a dopiero po czasie więc moja opinia raczej nie pomoże w ewentualnym zakupie lub rezygnacji z niego. Ostatnio wpadł mi w ręce 116 tom Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela pt. "Czarna Pantera - Gniew Czarnej Pantery". Do tej pory tę postać znałem jedynie z gościnnych występów w innych komiksach i filmu "Kapitan Ameryka:Wojna domowa" (bardzo dobrego jak na standardy MCU). I muszę przyznać, że jest ona dokładnie taka jak być powinna, ciekawa, dobrze skonstruowana, odpowiadająca na zapotrzebowanie czarnoskórych czytelników, a jednocześnie trafiająca do pozostałych.
Trailery zapowiadanego solowego filmu sprawiają, że choć oglądam wszystkie z MCU to czuję, że ten obejrzę z przyjemnością.
Zacznę może od wad. Typowe dla amerykańskiego superhero, szczególnie sprzed kilkudziesięciu lat pokazanie bohatera jako całkowicie nieśmiertelnego niezależnie od przeciwności. Wielokrotnie tekst daje do zrozumienia jak ciężkie są jego rany po kolejnych potyczkach, jednak nie widać tego poza podartym kostiumem, a mimo ziół, treningu itd. przypisanego Czarnej Panterze, odrobina realizmu nie zaszkodziłaby. Odrobina.
Kolejną rzeczą na jaką trzeba przymknąć oko są przeciwnicy, groźni i mający okazję zabić Panterę jednak karykaturalni w wymyślaniu zabójczych pułapek "nie do uniknięcia" z których oczywiście heros się uwalnia. Do tego nieco za dużo było scen z próbą sił między Panterą a potworami polegających na rozwieraniu szczęk stwora (lampart, krokodyl, tyranozaur) i ogólnie braku proporcji w rozmiarach niektórych potworów.
Plusami są dialogi, w wielu miejscach, z braku lepszego słowa "dojrzałe" i dalekie od sztampowych odzywek postaci w superbohaterskich komiksach. Fabuła zachowuje ciągłość czasową (wojna w Wakandzie trwa około roku), jest sporo brutalnych momentów, często krwawych, jak śmierci postaci drugoplanowych czy chociażby wątek problemów małżeńskich szefa ochrony króla T'Challi. Sam T'Challa zaś zachowuje się jak powinien czyli jak król, który zna swoje miejsce, obowiązki i nie daje w kaszę dmuchać, podobnie jak w MCU. Z taką postacią trudno nie sympatyzować.
Mimo, że fabuła jest dość schematyczna, nie czuć tego podczas lektury, a te aż 13 zeszytów czyta się jednym tchem. Do tego antywojenne przesłanie i dynamiczne rysunki, które uzupełniają fabułę i otrzymujemy komiks zdecydowanie wart przeczytania oraz poznania. Kolekcji nie kupuję, jednak wiem, że obok chłamu zdarzały się w niej perełki. "Czarna Pantera: Gniew Czarnej Pantery" to jedna z nich.

Offline laf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 11
« Odpowiedź #256 dnia: Styczeń 03, 2018, 11:49:16 am »
Widzę, że wzięliśmy się za tą samą lekturę  :badgrin:
Jestem aktualnie po 4 zeszytach (do tyranozaura jeszcze nie dotarłem) i potwierdzam, że jest to lektura stojąca na naprawdę wysokim poziomie. Wsiąkłem w królestwo Wakandy i jej problemy jak w mało który komiks z lat 70. Urzekły mnie przede wszystkim rysunki (świetnie rozrysowana walka Pantery z krokodylem), które dzięki dynamicznemu kadrowaniu przykuwają wzrok na dłużej. Jedna z solidniejszych pozycji w ramach kolekcji. Mam nadzieję, że do końca lektury poziom zostanie zachowany.

Offline Corto Maltese

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 11
« Odpowiedź #257 dnia: Styczeń 03, 2018, 12:55:20 pm »
Zdecydowanie, całość trzyma wysoki poziom do końca. Przemyślana opowieść, dodatkowo z epilogiem. Drobne rzeczy jak np. nie wspomniany przeze mnie wcześniej kontrast w wyglądzie wyglądem stolicy Wakandy (pałac kamienny, dookoła słomiane chaty) nieco rażą, jednak tym razem peany pochwalne Marco Lupoi ze wstępu mają uzasadnienie w treści.

Offline laf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 11
« Odpowiedź #258 dnia: Styczeń 03, 2018, 01:14:16 pm »
Drobne rzeczy jak np. nie wspomniany przeze mnie wcześniej kontrast w wyglądzie wyglądem stolicy Wakandy (pałac kamienny, dookoła słomiane chaty) nieco rażą
W tym zakresie też dostrzegam pewną niekonsekwencję w szczególności w kontekście wcześniej lektury debiutu Czarnej Pantery z FF vol. 1 #52-53. Lee z Kirbym kładli nacisk na wysokie zaawansowanie technologiczne Wakandy (sam T'challa mówi o sobie, że jest najbogatszym człowiekiem na Ziemi) przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich wszelkich rytuałów oraz afrykańskiej kultury i dziedzictwa. Tego aż tak bardzo nie widać w Gniewie Pantery.

Offline bogi1

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 780
  • Total likes: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Best in the World
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 11
« Odpowiedź #259 dnia: Styczeń 04, 2018, 12:06:08 pm »


A niech to. Young Avengers muszę wrzucić jeszcze na styczeń :wink:

edit: Albo nie. W lutym tylko jeden klasyk od Egmontu to wtedy dam 2 tomy WKKM
 

Offline laf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 11
« Odpowiedź #260 dnia: Styczeń 04, 2018, 12:23:32 pm »
@bogi, dzięki.
Ja najprawdopodobniej biorę wszystko. Wątpliwości mam jeszcze co do tych Młodych Avengers, chociaż oceny na GR zachęcające. No i w końcu Strange wyczekiwany przez długi okres czasu. Wolverine'a też biorę, bo akurat w tym przypadku odpuściłem sobie wydanie Egmontu (tak samo będzie u mnie z Grzechem Pierworodnym).
Zastanawia mnie tylko Thor, ponieważ według wszelkich prawideł i chronologii to powinniśmy go dostać jeśli nie przed Nieskończonością, to na pewno tuż po niej.

Offline eridraven

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 11
« Odpowiedź #261 dnia: Styczeń 04, 2018, 02:41:01 pm »
Coś mi się nie zgadza grubość tomów wedle grafiki z pierwszego postu. 137 to grubasek a DS: SR według https://www.goodreads.com/book/show/92684.Doctor_Strange ma tylko 176 stron.


No i właśnie gdzie jest THOR. Już sprzedałem egzemplarz od Egmont...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2018, 04:55:09 pm wysłana przez eridraven »
Ziemia 616 ponad wszystko! ^o^

https://www.facebook.com/comixxy/

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 11
« Odpowiedź #262 dnia: Styczeń 04, 2018, 03:09:02 pm »
O ile się nie mylę, Doktor Strange z kolekcji zawiera jeszcze fillerowe zeszyty z przerobionymi na retrospekcje historyjkami Stana Lee i Steve'a Ditko (w tym genezę Strange'a), a w podlinkowanym wydaniu te numery pominięto.

Śmierć Wolverine'a z WKKM też będzie grubsza, bo zawiera ok. 40 stron dodatków (szkice, wywiady, okładki), które Egmont wyrzucił ze swojego wydania. Właśnie w tej chwili je tłumaczę i powinienem już je kończyć (bo dostałem je w ostatniej chwili) więc na razie nowych zapowiedzi na fanpage'u WKKM nie będzie.  :wink:

Offline Jaxx

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 11
« Odpowiedź #263 dnia: Styczeń 04, 2018, 03:12:58 pm »
Coś mi się nie zgadza grubość tomów wedle grafiki z pierwszego postu. 137 to grubasek a DS: SR według https://www.goodreads.com/book/show/92684.Doctor_Strange ma tylko 176 stron.


No i właśnie gdzie jest THOR. Już sprzedałem już egzemplarz od Egmont...

Może być to efekt tych prac korekcyjnych nad panoramą, o których wcześniej pisał JanT - poprzesuwali tomy, aby lepiej dopasować do nowej grafiki bądź mieć więcej czasu na przygotowanie nowego obrazka (na tomie 137 był już młot Thora).

Offline Damballa

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 11
« Odpowiedź #264 dnia: Styczeń 04, 2018, 04:44:41 pm »
Śmierć Wolverine'a z WKKM też będzie grubsza, bo zawiera ok. 40 stron dodatków (szkice, wywiady, okładki), które Egmont wyrzucił ze swojego wydania.

Czyli poza dodatkami, ten tom nie będzie się różnił od wydanego przez Egmont? Będzie zawierał Śmierć Wolverine'a #1-4?

Offline misiokles

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 11
« Odpowiedź #265 dnia: Styczeń 04, 2018, 05:06:33 pm »
Pewnie doda zeszyt w pierwszym wystąpieniem Wolverina w Marvelu.

Offline mack3

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 11
« Odpowiedź #266 dnia: Styczeń 04, 2018, 05:09:59 pm »
O ile się nie mylę, Doktor Strange z kolekcji zawiera jeszcze fillerowe zeszyty z przerobionymi na retrospekcje historyjkami Stana Lee i Steve'a Ditko (w tym genezę Strange'a), a w podlinkowanym wydaniu te numery pominięto.
Byłoby fajnie, bo Strange to chyba ostatni z dużych bohaterów Marvela, którego genezy nie uświadczyliśmy do tej pory. Tym bardziej oczekuję tego tomu.[size=78%] [/size]

Offline bogi1

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 780
  • Total likes: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Best in the World
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 11
« Odpowiedź #267 dnia: Styczeń 04, 2018, 05:33:43 pm »
Pewnie doda zeszyt w pierwszym wystąpieniem Wolverina w Marvelu.

To nie ta kolekcja ;) Będzie to samo czyli Death of Wolverine #1-4 plus dodatki o, których pisał Anionrodnik

Offline midar

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 11
« Odpowiedź #268 dnia: Styczeń 04, 2018, 05:36:56 pm »
To nie ta kolekcja :wink: Będzie to samo czyli Death of Wolverine #1-4 plus dodatki o, których pisał Anionrodnik


Anionorodnik. Zauważyłem, że już któraś osoba zjada mu jedną literkę :smile:

Offline Damballa

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz. 11
« Odpowiedź #269 dnia: Styczeń 04, 2018, 06:06:41 pm »
To nie ta kolekcja :wink: Będzie to samo czyli Death of Wolverine #1-4 plus dodatki o, których pisał Anionrodnik

Dzięki :smile:
Sporo tych dodatków, ale chyba nie wymienię mojego tomu od Egmontu.
To zostało 13 tomów, z których, cztery to powtórki, dwa to nowosci z Now, trzy to klasyki (chociaż tego Punishera mogliby zamienić), oraz cztery nieznane tytuły z lat 2010-2012.
Ciekawe kiedy podadzą informację o ewentualnym przedłużeniu lub zakończeniu kolekcji.

 

anything