trawa

Autor Wątek: Komiksy, które powinny być ciągle dostępne  (Przeczytany 16393 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline absolutnie

Odp: Komiksy, które powinny być ciągle dostępne
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 04, 2017, 10:58:40 pm »
Ale co klasyką nazwać to jest płynne
Skoro dajesz Persepolis to gdzie Przyjdź Królestwo?
Ktoś powie inny napisze że Daredevil Millera inny napisze że Gits


Oczywiście, że jest to płynne.
Ale zwróć uwagę, że "Persepolis" zostało wznowione. Do "Kingdom Come" trwają przymiarki, a "Ghost in the Shell" jest dość regularnie wznawiane.


Różni ludzie mogą oczekiwać wznowienia różnych rzeczy i wszystkich ich oczekiwań nie da się spełnić, ale - przynajmniej takie odnoszę wrażenie - polscy wydawcy są dosyć czujni i jeśli jest na coś wzmożone zapotrzebowanie to wznawiają.





Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Amer

  • Gość
Odp: Komiksy, które powinny być ciągle dostępne
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 05, 2017, 08:14:46 am »
Z punktu widzenia czytelnika wszystko powinno być wiecznie dostępne. Kupiłem parę legendarnych komiksów tylko dlatego, że wciąż były w księgarniach. Nie interesuję się w ogóle tematem superbohaterskim (z drobnymi wyjątkami, jak pastisz "Kick-Ass", antysuperhero "Chłopaki" czy ostatnio "Czarny Młot") i nigdy nie sprawdziłbym "Watchmen", gdyby nie były do kupienia. Po prostu mam inne zainteresowania, a nagle pojawiła się zajawka na ten utwór, który tydzień później już by mnie nie interesował. Szybkie kupno, lektura... i zakup czterech części "Strażników: Początek".

Ale powyższa postawa jest naiwna. Nie ma możliwości, żeby zawsze wszystkie (a. wszystkie wielkie) wydane kiedykolwiek pozycje zalegały w księgarniach. I nie jest tak też w przypadku książek. Owszem, Trylogię Sienkiewicza wznawia się kilka razy w roku, bawi się w to kilkanaście wydawnictw, oprawy twarde, miękkie, w zeszłym roku wydanie jubileuszowe ( https://bonito.pl/k-90543851-trylogia-wydanie-jubileuszowe ). Ale i tu wymieniono już parę komiksów, które też są dostępne cały czas.

Tymczasem od kilku lat nie mogę namierzyć nowego wydania "Zamku" Kafki, za to ze 3 lata temu kupiłem wersję komiksową tej powieści (dostępną zresztą do dziś).

Tak więc tego... są komiksy ciągle dostępne, jak i są powieści niegraficzne ciągle dostępne. Ale są też wielkie braki w obu mediach. Jakoś super źle na pewno w komiksowie nie jest.

Offline misiokles

Odp: Komiksy, które powinny być ciągle dostępne
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 05, 2017, 08:33:11 am »
Najgorzej w ten chwili mają zbieracze winyli. Może i evergreeny w Biedronkach się walają, ale dużo jest pozycji 500 sztuk, które jak się wyprzedadzą to tylko rynek wtórny. Do dziś na winylu nie ma AEnimy Toola ;]

Kijanek

  • Gość
Odp: Komiksy, które powinny być ciągle dostępne
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 05, 2017, 08:49:04 am »

Do dziś na winylu nie ma AEnimy Toola ;]
sa dwie wersje dostępne
czarny i pomarańczowy winyl

Offline misiokles

Odp: Komiksy, które powinny być ciągle dostępne
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 05, 2017, 09:22:37 am »
Źle napisałem - nie ma wznowienia. Pierwsze tłoczenie z 1996 roku swoją cenę ma..

Offline gobender

Odp: Komiksy, które powinny być ciągle dostępne
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 05, 2017, 09:36:26 am »
Najgorzej w ten chwili mają zbieracze winyli.

Powiedziałbym, że wręcz najlepiej a nie najgorzej.
Boxsety i wznowienia wychodzą ostatnio na kilogramy.

Offline Antari

Odp: Komiksy, które powinny być ciągle dostępne
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 05, 2017, 10:11:09 am »
Dobrze, że padł przykład "Ghost in the Shell". W przypadku JPF czyli wydawnictwa głównie mangowego, zapotrzebowanie na dodruki jest na bieżąco zaspokajane. Jest też dialog i informowanie o ewentualnych dodrukach, a nie zwalanie winy na konsumenta i dorabianie teorii przez wydawcę. Szczerze mówiąc nie spotkałem się z sytuacją, że dany tytuł z ich oferty jest niedostępny. Komiksy typu Neon Genesis Evangelion, Akira czy Oh! My Goddess, mimo, że miały swoją premierę wiele, wiele lat temu w naszym kraju nadal są dostępne i są wznawiane, gdy nakład się kończy. Czy są to pozycje dla przeciętnego odbiorcy niezwiązanego z komiksem/mangą czy raczej dla kolekcjonerów/entuzjastów? Wiadomo, możliwe, że istnieje cała masa czynników różnicujących pod względem ekonomicznym wydania np. kolorowych komiksów od czarno-białych mang oraz wielkości nakładu ale mimo wszystko można zadać sobie pytanie, dlaczego? Dla mnie to profesjonalne podejście do tematu, a już na pewno logiczne z punktu widzenia konsumenta.

Offline winckler

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 460
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Komiksy, które powinny być ciągle dostępne
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 05, 2017, 11:26:53 am »
A logika nie jest obiektywna? Dla klienta to może byc dogodne, nawet z perspektywy niektórych sensowne. Z tą logicznością bym jednak nie przesadzał.

Amera uwaga o rynku literackim jest w moim odczuciu godna podkreślenia. Tak jak pisze bowiem, tu tez z dostępnością tytułów, wydawałoby sie, "zawsze w cenie" bywa różnie. Są rzeczy, których nikt nie wznawia, nawet z polskiej klasyki, nie mowiąc już o obcej, zwłaszcza gdy tłumaczenie jest wciąż objęte prawami autorskimi i przedraża inicjatywę. Ale nie spotka sie wśród publiczności literackiej tak roszczeniowych postaw, które częste są w komiksowie. Nikt (chyba) nie narzeka szczególnie, ze pisma zebrane Miłosza, które zaczęły wychodzić w 1999 roku nie są w komplecie dostępne. Nie mówiąc juz o edycjach, które ciągną sie jeszcze dłużej (Witkiewicz, Brzozowski...). A wybrane pozycje kosztują na rynku wtórnym tyle, ile najrzadsze tomy Mistrzów Komiksu czy Plansz Europy swego czasu. Ktoś "ma zajawke", to kupuje.

Rozumiem dogodność scenariusza ze "Straznikami", ktory nakreslił Amer. Ale kogoś, kto chciałby przeczytać, a tego nie zrobi, bo nie tyka używanych egzemplarzy z zasady, szczególnie mi nie jest żal.
„Wszelkie zbieranie jest konserwatywne".

„I absolutnie nie piszę tego złośliwie, tylko tak to obiektywnie wygląda z mojego puntu widzenia".

Offline absolutnie

Odp: Komiksy, które powinny być ciągle dostępne
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 05, 2017, 11:45:44 am »
Szczerze mówiąc nie spotkałem się z sytuacją, że dany tytuł z ich oferty jest niedostępny.


Battle Angel Alita?
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Kijanek

  • Gość
Odp: Komiksy, które powinny być ciągle dostępne
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 05, 2017, 01:28:37 pm »

Ok
zatem co z takim Usagim, w sumie to klasyka, ale mamy paragraf 22, nowych czytelników nie przybywa, bo nie ma wznowien pierwszych tomie serii, a wznowien nie ma bo nowe tomy sprzedają sie w stałym nakladzie wśród tych którzy maja komplet.

Offline pokia

Odp: Komiksy, które powinny być ciągle dostępne
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 05, 2017, 02:01:16 pm »
Tutaj mamy podobnie z Fistaszkami. W sprzedaży mamy zwykle ostatnie 3-4 tomy. Przy czym mam wrażenie, pierwszy tom był w mniejszym nakładzie niż kolejne.


Kilka razy pytałem o dodruk wydawcę, ale nie mają tego w planach. Natomiast znając politykę Naszej Księgarni, robią mnóstwo wznowień I nowych wydań najlepiej sprzedających się tytułów. Dlatego liczę, że jak wydadzą komplet (za cztery lata), to ruszą z drugą kolejką.

Kijanek

  • Gość
Odp: Komiksy, które powinny być ciągle dostępne
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 05, 2017, 02:42:33 pm »

Właśnie
Tu zaczyna się rozmowa z wydawnictwami ile zamówień trzba by zrobić dodruk danych pozycji, by wilk syty i owca cała.
Wymierne by było zbiórka druk na żądanie
w wielu przypadkach nawet jeśli by trzeba bylo zapłacić   110 % okładkowej i poczekać pół roku to i tak wychodzi bardziej opłacalniej niż na rynku wtórnym.

Offline absolutnie

Odp: Komiksy, które powinny być ciągle dostępne
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 05, 2017, 04:04:51 pm »
Ok
zatem co z takim Usagim, w sumie to klasyka, ale mamy paragraf 22, nowych czytelników nie przybywa, bo nie ma wznowien pierwszych tomie serii, a wznowien nie ma bo nowe tomy sprzedają sie w stałym nakladzie wśród tych którzy maja komplet.


Ok
zatem co z Daredevilem. Egmont właśnie wydał jakieś środkowe tomy tej serii. Zgodnie z twoim rozumowaniem nikt nie powinien ich kupić, bo to przecież nie początek serii (a początku w ogóle nikt u nas nie wydał). I nawet nie udaje, że to jakiś początek: pełno tam odwołań do przeszłości, czyli do zdarzeń z tomów w Polsce niewydanych. Dlaczego zatem to się w ogóle sprzedaje?
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Komiksy, które powinny być ciągle dostępne
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 05, 2017, 04:46:25 pm »
[...] Innymi słowy, rynek komiksów powinien działać na barkach zwykłych, zróżnicowanych czytelników, a nie entuzjastów czy kolekcjonerów.
A czy w ogole gdzies na świecie, za wyjatkiem Japonii, rynek komiksow "dziala na barkach zwyklych, zroznicowanych czytelników"? Mysle, ze chyba nawet tak nie jest w najbardziej komiksowych krajach Europy: Belgii i Francji. Oczywiscie ze tam czytanie komiksow jest bardziej powszechne niz u nas, ale chyba jednak daleko mu do czytelnictwa ksiazek. Wydaje mi sie, ze komiks to jednak na swiecie niszowa rzecz w porównaniu z takimi ksiazkami, czy filmem. I te niszowosc komiksu ładnie podsumowal kiedys Clowes, stwierdzajac w jednym z wywiadow, ze "bycie slawnym tworca komiksow to podobny splendor jak bycie mistrzem badmintona".

Jesli sie myle, to poprosze o podanie przykladu kraju, gdzie czytelnictwo komiksow jest co najmniej takie jak ksiązek.

Kijanek

  • Gość
Odp: Komiksy, które powinny być ciągle dostępne
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 05, 2017, 04:56:31 pm »


Ok
zatem co z Daredevilem. Egmont właśnie wydał jakieś środkowe tomy tej serii.
Jak prowadzona jest fabuła w Usagim a jak w DD?