Autor Wątek: Na serio (?) o seriach  (Przeczytany 4508 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline badday

Na serio (?) o seriach
« dnia: Wrzesień 12, 2003, 01:32:55 am »
Taki mały forumowy plebiscyt beznagrodowy odnośnie serii wy,myśliłem. Cóż zapewne ameryki nie odkryłem ale można się pobawić skoro do pierwszych zajęć na uczelni jeszcze daleko :)
komiksy powinny być wydawane w Polsce , oprćz kategorii 8 rzecz jasna. Kategoria 2 to serie liczące co najwyżej 6 albumów, ale ukonczone. tzn. że nie ma w planach nic kolejnego ani też nie takie które np liczą 8 odcinków a w Polsce ukazało sie dopiero 5. Te seire kwalifikuja się do kategorii 9.
Wiem że mieszam trochę nazewnictwo ale wyjątkowo w tym poście:
Odcinek=tom=część=numer=tytuł

Kategorie:
1)TASIEMIEC czyli NAJLEPSZA seria zagraniczna wydawana w Polsce(powyżej 6 tytułów)
2)MAŁE, A CIESZY czyli NAJLEPSZA miniseria (do 6 tytułów)
3)PIERWSZE ŚLIWKI ROBACZYWKI czyli NAJWIĘKSZY postęp (tzn. seria której pierwsze numery były znacznie słąbsze od kolejnych)
4)Z DUŻEJ CHMURY MAŁY DESZCZ czyli NAJWIĘKSZY regres (to co wyżej lecz na odwrót)
5)JEE czyli NAJCIEKAWSZY bohater
6)ŁEE czyli NAJCIEKAWSZY antybohater
7)HUMORZASTA czyli NAJŚMIESZNIEJSZA seria humorystyczna
8)"CO TAM PANIE"... ZA GRANICĄ czyli NAJ seria zagraniczna nie opublikowana dotad w Polsce. Czyli swoisty koncert życzeń :)
9)"TAKI DUŻY, TAKI MAŁY" czyli długie serie(powyżej 6 części) które dopiero "raczkują" w Polsce(Wydano do tej pory do 4 tomów.
10)CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE czyli Najlepsza seria Polska
11)COBYTU... czyli NAJLEPSZY SCENARZYSTA
12)JAKBYTU...  czyli NAJLEPSZY RYSOWNIK
13)THE ONE AND ONLY czyli NAJLEPSZE WYDAWNICTWO(pod kątem serii oczywiście)
14)STARE ALE JARE czyli najlepsze serie marvela wydane w Polsce( umówmy się że przez TMSEMIC tylko) Tu wybierzcie nie chodzi o całość np.batman, spiderman itd. ale o miniserie tzn. knightfall,-quest, -end, maximum carnage, clonage, ostatnie łowy kravena. x-cutioners song, panic in the sky, time and time again ,blackout, emerald dawn,itp. muszą obejmować conajmniej 3 zeszyty tmsemicowe.
15)WEJŚCIE KRÓLIKA czyli NAJLEPSZA SERIA JAPOŃSKA co prawda można głosować na Japonie :) w innych kategoriach ale jest mangi tyle że powinna mieć też osobną kategorie.
16)POD MIKROSKOPEM czyli najlepszy zeszyt z najlepszej serii, to jakby cd. kategorii 1 ,2 ,7-10, 15 (względnie 14) tzn.który konkretny zeszyt danej serii jest najlepszy

Tyle kategorii udało mi się wymyśleć, jeśli jeszcze jakieś to prosze na priva żeby tu nie zaśmiecać, a ja je ładnie dołaczę do tematu :)

Dla chętnych mozna napisać też to co najgorsze z poszczególnych kategorii.


miłej zabawy

pzdr
PS. Ja się raczej będę tylko przypatrywał i podliczał bo jak pisałem w "100złotych i kłopoty" właśnie trwa mój "reborn" :)

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Re: Na serio (?) o seriach
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 12, 2003, 08:18:39 am »
Kategorie:
1)TASIEMIEC czyli NAJLEPSZA seria zagraniczna wydawana w Polsce(powyżej 6 tytułów)

Thorgal

2)MAŁE, A CIESZY czyli NAJLEPSZA miniseria (do 6 tytułów)

Trzeci Testament

3)PIERWSZE ŚLIWKI ROBACZYWKI czyli NAJWIĘKSZY postęp (tzn. seria której pierwsze numery były znacznie słąbsze od kolejnych)

Blueberry

4)Z DUŻEJ CHMURY MAŁY DESZCZ czyli NAJWIĘKSZY regres (to co wyżej lecz na odwrót)

Thorgal

5)JEE czyli NAJCIEKAWSZY bohater

Rork

6)ŁEE czyli NAJCIEKAWSZY antybohater

Pharass

7)HUMORZASTA czyli NAJŚMIESZNIEJSZA seria humorystyczna

Dilbert

8 )"CO TAM PANIE"... ZA GRANICĄ czyli NAJ seria zagraniczna nie opublikowana dotad w Polsce. Czyli swoisty koncert życzeń :)

Cromwell Stone

9)"TAKI DUŻY, TAKI MAŁY" czyli długie serie(powyżej 6 części) które dopiero "raczkują" w Polsce(Wydano do tej pory do 4 tomów.

Sandman

10)CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE czyli Najlepsza seria Polska

Gail (dziwne, co?) :)

11)COBYTU... czyli NAJLEPSZY SCENARZYSTA

Andreas

12)JAKBYTU...  czyli NAJLEPSZY RYSOWNIK

Andreas

13)THE ONE AND ONLY czyli NAJLEPSZE WYDAWNICTWO(pod kątem serii oczywiście)

Motopol (czyli tez Andreas)

14)STARE ALE JARE czyli najlepsze serie marvela wydane w Polsce( umówmy się że przez TMSEMIC tylko) Tu wybierzcie nie chodzi o całość np.batman, spiderman itd. ale o miniserie tzn. knightfall,-quest, -end, maximum carnage, clonage, ostatnie łowy kravena. x-cutioners song, panic in the sky, time and time again ,blackout, emerald dawn,itp. muszą obejmować conajmniej 3 zeszyty tmsemicowe.

Punisher (jedyne co dla mnie z Marvela nadaje sie do przeczytania przed podtarciem tylka)

15)WEJŚCIE KRÓLIKA czyli NAJLEPSZA SERIA JAPOŃSKA co prawda można głosować na Japonie :) w innych kategoriach ale jest mangi tyle że powinna mieć też osobną kategorie.

Eden

16)POD MIKROSKOPEM czyli najlepszy zeszyt z najlepszej serii, to jakby cd. kategorii 1 ,2 ,7-10, 15 (względnie 14) tzn.który konkretny zeszyt danej serii jest najlepszy

Rork - Przejscia (najwyjebistszy komiks ever)
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline An-Nah

Na serio (?) o seriach
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 12, 2003, 08:26:15 am »
1) Oj, nie wiem... trudno sie zdecydować...
2) Ponieważ siedem tomów to nie tasiemiec (dla mnie tasiemiec to powyzej 10 tomów), choć więcej niż 6, głosuję na "Rorka". Dla usprawiedliwienia moge jeszcze podać, że w Polsce wyszło dotąd 5 tomów.
3) Hmmmm... Cóz, bedę w tym punkcie oryginalna... "X". Początkowo nie zrobiła ta manga na mnie wielkiego wrażenia, ale potem wciagnęła na całego.
4) "Thorgal", rzecz jasna!
5) Gadnijcie kto? Nooo? Nie wiecie? Rork!
6) nie mam pomysłów
7) *myśli usilnie* "Garfield". Lubię kocura...
8 ) Oj, długą, długą mam listę życzeń, i nie ja tylko... nie da się umieścić tu jednego tylko tytułu... "Capricorne" i wszystko inne Andtreasa. "Towarzysze Zmierzchu" Burgeona. "Berserk" (nadal nie pamiętam autora :( ) - to by było z tych ważniejszych.
9) "Sandman"
10) "Mikropolis"
11 i 12 ) Wiem, że jestem monotematyczna, ale Andreas.
13) Egmont. Niestety, pozostyałe wydawnictwa albo cierpią na brak dobrych serii, albo mają problemy, albo maja DZIWNĄ POLITYKĘ WYDAWNICZĄ, albo po prostu nie dorównują Egmontowi...
14) "Batman" za "Mrocznego Rycerza Mrocznego Miasta" of course.
15) Obecnie Eden, ale w listopadzie wychodzi "Gunnm" (inaczej "Battle Angel Alita") i moge się przy okazji pochwalić, ze zaproponowano mi robienie korekty tego tytułu (ostatecznie uznałam, że mój brat nada się do tego lepiej)
16) obejmuję serie całościowo...
Ua An, której się nie chce wymyślać podpisu

Offline An-Nah

Na serio (?) o seriach
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 12, 2003, 08:28:14 am »
P.S. Xionc, nie podlizuj się Motopolowi, bo do najlepszego wydawnictwa to im daleko, choć mają najlepszy komiks na rynku.
Ua An, której się nie chce wymyślać podpisu

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Na serio (?) o seriach
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 12, 2003, 09:57:29 am »
To moja zemsta wobec Egmontu za brak Andreasa w ofercie.

Tak naprawde nudzi mnie juz wpisywanie Egmontu za kazdym razem. Mandry nie wpisze, mimo fajnych rzeczy w katalogu, bo maja duzo chlamu tak samo jak Motopol a nie wydaja Andreasa. Siedmiorog bylby moim typem gdyby nie umarl. Amber to jakas pomylka w ogole - nawet dobre tytuly wydaja przez pomylke. Podziemne polskie wydawnictwa w stylu Kultura Gniewu czy Graficon to dla mnie trzecia liga. Motopol niezbyt lubie za wciskanie ludziom chlamu, ale z drugiej strony - co mnie to obchodzi. Jesli ktos chce to czytac - niech czyta. Mnie interesuja 2-3 ich serie i glosuje na tej podstawie.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Błendny Komboj

Re: Na serio (?) o seriach
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 12, 2003, 10:33:26 am »
1)TASIEMIEC czyli NAJLEPSZA seria zagraniczna wydawana w Polsce(powyżej 6 tytułów)

"Akira"

2)MAŁE, A CIESZY czyli NAJLEPSZA miniseria (do 6 tytułów)

"Strażnicy". A z już zakończonych to "Trylogia Nikopola".

3)PIERWSZE ŚLIWKI ROBACZYWKI czyli NAJWIĘKSZY postęp (tzn. seria której pierwsze numery były znacznie słšbsze od kolejnych)

"PiotruŚ Pan". Pierwszy tom był przeciętny, ale już od drugiego rewelacja.

4)Z DUŻEJ CHMURY MAŁY DESZCZ czyli NAJWIĘKSZY regres (to co wyżej lecz na odwrót)

"Yans"

5)JEE czyli NAJCIEKAWSZY bohater

Rorschach ze "Strażników"

6)ŁEE czyli NAJCIEKAWSZY antybohater

Jak wyżej. A jeśli chodzi o zupełnego łotra to babka Jessego w trzecim "Kaznodziei".

7)HUMORZASTA czyli NAJśMIESZNIEJSZA seria humorystyczna

"Wilq"

8)"CO TAM PANIE"... ZA GRANICź czyli NAJ seria zagraniczna nie opublikowana dotad w Polsce. Czyli swoisty koncert życzeń :)

"From Hell", "Ronin", "Swamp Thing".
 
9)"TAKI DUŻY, TAKI MALY" czyli długie serie(powyżej 6 części) które dopiero "raczkują" w Polsce(Wydano do tej pory do 4 tomów.

"Sandman", "Kaznodzieja"

10)CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE czyli Najlepsza seria Polska

"Kajko i Kokosz"

11)COBYTU... czyli NAJLEPSZY SCENARZYSTA

Alan Moore

12)JAKBYTU...  czyli NAJLEPSZY RYSOWNIK

Milo Manara

13)THE ONE AND ONLY czyli NAJLEPSZE WYDAWNICTWO(pod kštem serii oczywiscie)

Egmont

14)STARE ALE JARE czyli najlepsze serie marvela wydane w Polsce( umówmy się że przez TMSEMIC tylko) Tu wybierzcie nie chodzi o całoœć np.batman, spiderman itd. ale o miniserie tzn. knightfall,-quest, -end, maximum carnage, clonage, ostatnie łowy kravena. x-cutioners song, panic in the sky, time and time again ,blackout, emerald dawn,itp. musza obejmować conajmniej 3 zeszyty tmsemicowe.

Co najmniej trzy zeszyty tm-semicowe? Cóż, wypada w takim razie wskazać na "Green Lantern: Emeral Dawn", choć to nie z Marvela.

15)WEJŒCIE KRÓLIKA czyli NAJLEPSZA SERIA JAPOŃSKA co prawda można głosować na Japonie :) w innych kategoriach ale jest mangi tyle że powinna mieć też osobna kategorie.

"Eden"

16)POD MIKROSKOPEM czyli najlepszy zeszyt z najlepszej serii, to jakby cd. kategorii 1 ,2 ,7-10, 15 (względnie 14) tzn.który konkretny zeszyt danej serii jest najlepszy

Batman 1/91, czyli "Zabójczy żart".
Lord of the Rings" is a piece of crap.

Offline graves

Re: Na serio (?) o seriach
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 12, 2003, 10:34:48 am »
Odcinek=tom=część=numer=tytuł

Kategorie:
1)Thorgal, Sandman, Kaznodzieja, 100 Naboi
2)Plemię Cienia
3)Blueberry
4)Thorgal
5)Pająk Jerusalem
6)-
7)Jeremi (ogólnie nie przepadam za humorystycznymi)
8)Capricorn, W.E.S.T.
9)Sandman, Kaznodzieja
10)Misteczko Mikropolis
11)Moore, Gaiman
12)Andreas, Bilal, Moebius
13)Egmont
14)"Batman" - "Mroczny Rycerz Mroczne Miasto"  
15)V.G.AI, Eden
16) Thorgal -do części 17, inne rzeczy na razie dobre całościowo.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline badday

Na serio (?) o seriach
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 12, 2003, 11:30:59 am »
XIONC:
Cytuj
Punisher (jedyne co dla mnie z Marvela nadaje sie do przeczytania przed podtarciem tylka)


ale co konkretnie? Jigsaw puzzle np?

AN-NAH:
 przerzucam Twoj głos z kategorii 2 do 1 i już jest porządek:)

AN-NAH:
Cytuj
P.S. Xionc, nie podlizuj się Motopolowi, bo do najlepszego wydawnictwa to im daleko, choć mają najlepszy komiks na rynku


AN-NAH  właśnie o to biega w tej kategorii.

BŁĘDNY KOMBOJ:
Cytuj
Co najmniej trzy zeszyty tm-semicowe? Cóż, wypada w takim razie wskazać na "Green Lantern: Emeral Dawn",choć to nie z Marvel



Mój błąd, pisałem to późną nocą, nie miałbym marvel ale wszystkie komiksy tm-semic. Poza tym włąśnie, powinno być conajmniej 3 zeszyty (tm semicowe nie oryginalne!!!) żeby nazwać to miniserią

GRAVES
Żeby zabawa miała sens musisz wybrać w ostatniej kategorii KONKRETNEGO thorgala. Czy Twe głosy są ułożone w kolejności tzn. np. w kat.1 Najlepszy jest Thorgal, a sandman gorszy od niego?

Głosujcie dalej! :)
pzdr

marucin

  • Gość
Na serio (?) o seriach
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 12, 2003, 11:57:38 am »
Kategorie:
1)TASIEMIEC
  Akira
2)MAŁE, A CIESZY czyli NAJLEPSZA
   Straznicy
3)PIERWSZE ŚLIWKI ROBACZYWKI
   TRansmetropiolitan
4)Z DUŻEJ CHMURY MAŁY DESZCZ
    Thorgal
5)JEE czyli NAJCIEKAWSZY bohater
    Batek
6)ŁEE czyli NAJCIEKAWSZY antybohater
   joker
7)HUMORZASTA
  Wilq
8)"CO TAM PANIE"... ZA GRANICĄ czyli NAJ
   From Hell , Liga 2, Lone Wolf
9)"TAKI DUŻY, TAKI MAŁY"
  Sandman
10)CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE czyli Najlepsza seria Polska
 Wilq
11)COBYTU... czyli NAJLEPSZY SCENARZYSTA
  Moore, Gaiman
12)JAKBYTU... czyli NAJLEPSZY RYSOWNIK
  Bilal,Dave McKean
13)THE ONE AND ONLY czyli NAJLEPSZE WYDAWNICTWO
  Egmont
14)STARE ALE JARE
  Ostatnie Łowy
15)WEJŚCIE KRÓLIKA czyli NAJLEPSZA SERIA JAPOŃSKA
     Akira
16)POD MIKROSKOPEM
  Zabojczy zart

:)

Offline An-Nah

Na serio (?) o seriach
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 12, 2003, 05:17:17 pm »
Cytat: "badday"

AN-NAH:
Cytuj
P.S. Xionc, nie podlizuj się Motopolowi, bo do najlepszego wydawnictwa to im daleko, choć mają najlepszy komiks na rynku


AN-NAH  właśnie o to biega w tej kategorii.


Wyjaśniam, jako, że jesteś tu nowy. Chodzi mi o "Rorka". Mamy na forum silną grupę miłosników twórczości Andreasa z "Rorkiem" własnie na czele. "Rorka wydaje Motopol, jednak ich polityka wydawnicza jest conajmnje dziwna... (niedotrzymywanie terminów, dużo bardzo tytułów, delikatnie mówiąc, miernych...). No, ale to jedyne wydawnictwo zainteresowane Andreasem... Ech...
Ua An, której się nie chce wymyślać podpisu

Offline Inszy

Re: Na serio (?) o seriach
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 12, 2003, 05:48:36 pm »
1) Oh! My Goddess (w końcu zagraniczna seria!)
2) Trzeci Testament
3) Nathan Never
4) Oczywiście jedyny i niepowtarzalny - Thorgal :twisted:
5) Batman
6) Marv z SinCity.
7) Titeuf
8)  Nie wiem, tyle tego jest :wink:
9) Kryształowa Szpada (wiem, wiem że nie ma 6 :wink: )
10) Nic z aktualnych :cry:
11) Alan Grant
12) Zależy od komiksu.
13) Obecnie bezapelacyjnie Egmont.
14) Może "Batman - Idiota"? :?
15) Oh! My Goddess
16) Nie wiem, za trudny wybór :D
a przykład ten kwaczący kaczor Donald... On nie zna litości. Jest okrutny i bezwzględny. Jeśli nawet dochodzi do jakiegoś celu, to po trupach. Jego prawem jest prawo zemsty.

Offline wilk

Na serio (?) o seriach
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 12, 2003, 05:50:19 pm »
Na poczatku pytanie do organizatora. Czy przedzial czasowy wydanych w Polsce komiksow jest obojetny czy chodzi tobie tylko o np serie ktore obecnie sa wydawane? Przyjalem pierwszy wariant. Jakby co to zmienie moje typy.

1)TASIEMIEC czyli NAJLEPSZA seria zagraniczna wydawana w Polsce(powyżej 6 tytułów)

Rork

2)MAŁE, A CIESZY czyli NAJLEPSZA miniseria (do 6 tytułów)

Trylogia Nikopola

3)PIERWSZE ŚLIWKI ROBACZYWKI czyli NAJWIĘKSZY postęp (tzn. seria której pierwsze numery były znacznie słąbsze od kolejnych)

Nie stwierdzono

4)Z DUŻEJ CHMURY MAŁY DESZCZ czyli NAJWIĘKSZY regres (to co wyżej lecz na odwrót)

Thorgal

5)JEE czyli NAJCIEKAWSZY bohater

Rork

6)ŁEE czyli NAJCIEKAWSZY antybohater

Nie moge sie zdecydować - Marv ("Sin City"), Pharass ("Rork"), Rorschach ("Straznicy")

7)HUMORZASTA czyli NAJŚMIESZNIEJSZA seria humorystyczna

Plastelina

8. CO TAM PANIE"... ZA GRANICĄ czyli NAJ seria zagraniczna nie opublikowana dotad w Polsce. Czyli swoisty koncert życzeń  

Cromwell Stone

9)"TAKI DUŻY, TAKI MAŁY" czyli długie serie(powyżej 6 części) które dopiero "raczkują" w Polsce(Wydano do tej pory do 4 tomów.

Sandman

10)CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE czyli Najlepsza seria Polska

Mikropolis

11)COBYTU... czyli NAJLEPSZY SCENARZYSTA

Andreas

12)JAKBYTU... czyli NAJLEPSZY RYSOWNIK

Andreas

13)THE ONE AND ONLY czyli NAJLEPSZE WYDAWNICTWO(pod kątem serii oczywiście)

Egmont Polska

14)STARE ALE JARE czyli najlepsze serie marvela wydane w Polsce( umówmy się że przez TMSEMIC tylko)

Nie czytam tego

15)WEJŚCIE KRÓLIKA czyli NAJLEPSZA SERIA JAPOŃSKA

Tego tez nie czytam :)

16)POD MIKROSKOPEM czyli najlepszy zeszyt z najlepszej serii, to jakby cd. kategorii 1 ,2 ,7-10, 15 (względnie 14) tzn.który konkretny zeszyt danej serii jest najlepszy

A wiec po kolei:
Ad 1 - Przejścia
Ad 2 - Kobieta pulapka
Ad 9 - Nadzieja w piekle
Ad 10 - Przewodnik turystyczny

P.S.
Proponuje dodac kategorie "Ulubiony czarny bohater" i moze "Najbardziej wyczekiwana seria która jest w zapowiedziach". A tak btw badday, dlaczego tylko serie? One shoty cie nie interesuja?

Offline badday

Na serio (?) o seriach
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 12, 2003, 06:25:31 pm »
An-nah, wiem chyba o co Ci chodzi  :idea:

wilk, na oneshoty może przyjdzie czas:), co do pytania od przedział czasowy to nie go po prostu nie ma w tym plebiscycie :) czyli dobrze kombinowałeś :)

O sugestie odnośnie nowych kategorii prosiłem na privie ale niech będzie. Zresztą podobną kategorie zaproponował mi błendny komboj

17)ILE JESZCZE? czyli Najbardziej oczekiwana zapowiedź wydawnicza
18)CZY MNIE JESZCZE PAMIĘTASZ? czyli Najbardziej oczekiwane wznowienie
1() KArramba czyli ulubiony Czarny Bohater( choć to można nieraz zaznaczyć w NAJ antybohater, ale rozdzielić sie też da , więc zasługuje to na kategorie oddzielną)

pzdr

Offline Gościu

Na serio (?) o seriach
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 12, 2003, 07:26:26 pm »
17)ILE JESZCZE? czyli Najbardziej oczekiwana zapowiedź wydawnicza

V jak Vendetta i Strażnicy 2 i 3 nie dają mi spać po nocach

18)CZY MNIE JESZCZE PAMIĘTASZ? czyli Najbardziej oczekiwane wznowienie

Zabójczy Żart w hardcover i na dobrym papierze
 
19) KArramba czyli ulubiony Czarny Bohater

Chyba babka Jessego Custera

Offline badday

Na serio (?) o seriach
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 12, 2003, 07:33:35 pm »
O ile jeszcze można prosić, bo głosowanie już się rozkręciło, to miło by było, żeby przy danym typie podać co  to za seria. Wiem, że pewnie większość Was doskonale wie o kogo chodzi ale ja jeszcze niezbyt się orientuje wieć przykładowo "babka Jessego Custera"  :? mało mi mówi bez podanai serii...

 

anything