Autor Wątek: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze  (Przeczytany 42214 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 11, 2017, 02:43:06 pm »
Taka propozycja odnośnie wznowień. Można by je dopuścić do głosowania, jeśli nowe wydanie różni się zasadniczo od poprzedniego (i nie mówię tu różnicy HC-SC), które wyszło X lat temu i w takim wypadku Hellboy, BBPO, Slaine - Rogaty Bóg, Kaznodzieja, Batman / Sędzia Dredd, Życie i czasy Sknerusa McKwacza, Osiedle Swoboda 2 itp. mogłyby być brane pod uwagę.

Natomiast taki  Blacksad, Ekho (tomy 1-2), Sandman - Noce nieskończone itp., gdzie wznowienie nie różni się niczym od wcześniejszego wydania odpadłyby.

W przyszłym roku pojawi się ten problem z seriami 100 naboi, Transmetropolitan, Planetary, które dostaną wznowienie w nowej formie, ale nigdy nie były dokończone, a warte są przeczytania i umieszczenia ich na liście.
Pozostaję przy swoim zdaniu ale jeżeli już chcieć przyjąć takie kryterium to tylko w postaci takiej, że wznowienie nie różni się niczym od pierwszego wydania - bez dopisku "istotnie", który jest pojęciem nieostrym. Idąc jednak dalej powstają pytania. Np. czy komiks z nową okładką ale ze starą treścią w środku kwalifikuje się do głosowania? Czy dodatki w środku liczą się jako nowa treść czy też bierzemy pod uwagę tylko sam komiks? Co w przypadku wydania komiksu w nowym formacie lub na innego rodzaju papierze? Ktoś musiałby ustalić zasady w tym względzie. Dodatkowo przyjmuję, że np. nowy przekład, nowy krój czcionki, nowe kolory itd. w sposób oczywisty kwalifikują dany komiks do głosowania.

Co do przykładów powyżej to wydaje mi się, że Ekho tak jak inne komiksy Taurusa to nie wznowienia sensu stricto a dodruki, podobnie jak Orły Rzymu lub Żywe trupy. Ale nie jestem tego pewien.


Jednakze, pomimo iz z logicznego punktu widzenia plebiscyt jest bez sensu, ma on jednak - niezaleznie od reguł glosowania - jedna zaletę, ktora przeważa jego logiczne niedoskonalosci - FUN. I tego należy się trzymac!
Plebiscyt w obecnej formule jest jak najbardziej logiczny. Ma jasne kryteria i to wystarczy. A czy ten plebiscyt ma spełniać jakąś rolę, a jeżeli tak to jaką, to już jest zupełnie inna kwestia, nie mająca z logiką nic wspólnego.

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 11, 2017, 03:22:04 pm »
Kryteria plebiscytu w dotychczasowej formie sa logiczne, jednak ich zastosowanie w praktyce w zakresie wznowien juz nie, poniewaz glosujacy, jesli przeczytali wznowiony komiks w jego poprzednim wydaniu, a nie w roku jego wydania ponownego, juz zwykle na ten komiks nie glosuja, co z punktu widzenia oddanego glosu kwalifikuje ten komiks jako kiepski, nawet wowczas jesli taki glosujacy uznaje ten komiks za arcydzielo (vide: np. jedna z wypowiedzi Murazora wyzej).

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 11, 2017, 06:46:31 pm »
Kryteria plebiscytu w dotychczasowej formie sa logiczne, jednak ich zastosowanie w praktyce w zakresie wznowien juz nie, poniewaz glosujacy, jesli przeczytali wznowiony komiks w jego poprzednim wydaniu, a nie w roku jego wydania ponownego, juz zwykle na ten komiks nie glosuja, co z punktu widzenia oddanego glosu kwalifikuje ten komiks jako kiepski, nawet wowczas jesli taki glosujacy uznaje ten komiks za arcydzielo (vide: np. jedna z wypowiedzi Murazora wyzej).
Nie wiem jak inni ale ja jeśli kupię i przeczytam wznowienie komiksu, który kiedyś czytałem to staram się go oceniać tak jak go odbieram obecnie - zwykle wysoko.

Jeśli nie kupię i nie przeczytam wznowienia, którego pierwsze lub wcześniejsze wydanie czytałem wcześniej to oczywiście na niego nie głosuję.

Z tego punktu widzenia miejsce wznowień na liście może świadczyć bardziej o popularności tych wznowień, a nie o tym czy są to dobre czy słabe komiksy, zwłaszcza porównując obecną pozycję tego komiksu z pozycją tego komiksu w roku, w którym ukazało się pierwsze lub wcześniejsze wydanie tego komiksu. Czytając wyniki plebiscytu należy mieć to zawsze na uwadze, gdyż, co oczywiste, nie każdy kupuje i czyta każde kolejne wznowienie komiksu, który kiedyś przeczytał nawet jeśli uznał je wtedy za arcydzieło. Taki indeks popularności wznowień jest dla mnie również wartościową informacją.

Offline 79ers

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 11, 2017, 07:06:58 pm »
Tak na marginesie - kiedy startuje głosowanie na komiksy z 2017?

Offline LucasCorso

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 11, 2017, 08:39:02 pm »
WAG: w styczniu?
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 20, 2017, 03:07:22 pm »
Moim zdaniem jak ktos chce glosowac na wznowienie to niech glosuje. Centralbe twierdzenie graniczne wyjasni czy to dobry glos czy nie :)
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline jeanvanhamme

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 20, 2017, 10:49:27 pm »
Czemu by nie zrobić dwóch kategorii? Najlepsza premiera 2017 roku i Najlepsze wznowienie 2017 roku. Obawiam się, że inaczej nie rozstrzygniecie tej kwestii, sam jestem wewnętrznie niezdecydowany, bo nie wiem jak potraktować takie Życie i Czasu Skrudża.
Dodatkowo świetnie odda to charakter naszego rynku, który w dużej mierze opiera się na wznowieniach.

Offline LucasCorso

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #52 dnia: Grudzień 20, 2017, 10:57:33 pm »
6 kategorii najlepiej:
Nowość zagranica
Nowosc polska
Wznowienie zagranica
Wznowienie polska
Częściowe wznowienie zagranica i to samo polska

{Nie, nie pisałem tego na poważnie}
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

Offline gobender

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #53 dnia: Grudzień 26, 2017, 06:33:32 pm »
Tak, domyślam się. Od samego początku wątku się silisz na sarkazm...  :roll:

mkolek81

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #54 dnia: Grudzień 28, 2017, 09:00:17 am »
Głosowanie można by zaczynać, ale jak widzę nie doszliśmy do żadnego konsensus. Czyli ten kto założy temat ten ustala zasady mam rozumieć?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2017, 09:15:19 am wysłana przez mkolek81 »

Offline misiokles

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #55 dnia: Grudzień 28, 2017, 09:03:50 am »
Zasady chyba są takie same jak rok temu...

Offline jeanvanhamme

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #56 dnia: Grudzień 28, 2017, 01:23:38 pm »
Ponawiam swoją sugestię.

Najlepszy Komiks Roku
Najlepszy Komiks Roku Reedycja

Argumenty za:
1. Dodruki to ogromna część rynku, warto to uwzględnić w plebiscycie
2. Wielu nowych fanów komiksu, nie znających tytułów z przeszłości
3. Brak jasnych reguł dla głosujących (o ile ŻICSM od biedy można uznać za wydanie premierowe, o tyle w podziale na 100% mieści się w reedycji)
4. Dwie kategorie wyczerpują wszystkie tytuły wydawane w Polsce, nie ma potrzeby silić się na ironię (a jeśli już, to jakąś bardziej uszczypliwą niż LucasCorso)

Argumenty przeciw:
1. Dwie kategorie to dwa głosowania.

Amer

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #57 dnia: Grudzień 28, 2017, 05:22:29 pm »
Nie przeczytałem całej dyskusji, więc może powtarzam po kimś.

Ja jestem nowym czytelnikiem, np. dopiero w bieżącym roku przeczytałem "Strażników". Jedyny komiks, który dostał ode mnie maksymalną notę (10/10). Ale jeszcze sporo przede mną, więc liczę, że od dziesiątek się zaroi. W każdym razie nie wiem, kiedy wznowiono "Strażników". Nie chce mi się sprawdzać. Ale załóżmy, że w tym roku. I nawet przez myśl by mi nie przeszło, że mógłbym podać ten komiks w zestawieniu najlepszych komiksów w 2017 roku. I nie chodzi o to, że to komiks z lat 80., ale o to, że ten komiks był już obecny w Polsce, więc jest przypisany do roku polskiej premiery. Nie wiem, kiedy u nas debiutował. Kiedy by to jednak nie było, nie był to rok 2017.

Filmy też są wznawiane, np. pojawiają się wersje reżyserskie. Czasem 30 lat później. Rzadko wchodzą do kin, ale się zdarza (mówię raczej o kinach studyjnych, ale tak naprawdę nie ma to znaczenia, bo dlaczego miałoby mieć?). Czasem ludzie się kłócą, która wersja "Czasu Apokalipsy" lepsza: ta z 1979 czy 2003? Ale nikt w 2003 nie wrzucał tego dzieła do rankingu filmów za rok 2003. Ba! Ludzie robią rankingi ulubionych filmów z 1979 i wrzucają tam "Czas Apokalipsy", podkreślając, że chodzi o wersję "Redux" (czyli tę wypuszczoną w 2003).

Albo więc robi się listę najlepszych komiksów przeczytanych w 2017 roku, albo najlepszych komiksów 2017 roku. Ta druga lista powinna odnosić się do utworów, które po raz pierwszy zadebiutowały w 2017. Ze względu jednak na fakt, iż z komiksami nasz kraj jest do tyłu i ciągle premiery mają u nas rzeczy, które na świecie znane są od lat, to ranking najlepszych komiksów 2017 roku może odnosić się do debiutów na polskim rynku wydawniczym. Tak się robi z półkownikami, czyli dziełami, które stworzone zostały kilka, kilkanaście lat wcześniej, ale przez cenzurę musiały być ukryte. Nasze "Przesłuchanie" (rok produkcji: 1982) brało udział na festiwalu w Cannes dopiero w 1990 roku. I dostawało nagrody za rok debiutu (1989), a nie rok produkcji. Jednak nikt nie będzie już nigdy brał pod uwagę "Przesłuchania", jeśli wyjdzie wersja reżyserska czy z alternatywnym zakończeniem. Nie wyobrażam sobie wrzucać do nowych rankingów "Matriksa 3D", jeśli ziści się pomysł przeniesienia tego wielkiego filmu do IMAX-u. Bo to film już na zawsze przypisany do 1999. Nawet więc nowe kolorowanie komiksu to dla mnie wciąż stary komiks. Czy pokolorowani "Sami swoi" to nowy film?

Aczkolwiek trzeba być ostrożnym, bo próba wykonania czegoś od nowa, to już rzecz nowa (np. cover, remake). Gdyby ktoś próbował narysować ten sam komiks od nowa, zrobiły nowy komiks.

Offline jeanvanhamme

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #58 dnia: Grudzień 29, 2017, 01:04:23 am »
To jest logiczne, co piszesz, ale zapominasz, że filmy w wersji remastered też maja swoje kategorie w różnego rodzaju plebiscytach, np. przy okazji wydania DVD. Cykl życia filmu w ogóle jest nieco inny (kino-płyty-streaming-TV). W komiksach też nagradza się reedycje, np. Eisnery mają Best Archival Collection i choć odnosi się do staroci, to jednak podobieństwo formy, czyli do naszych "wydań zbiorczych" jest ewidentne. U nas też wszystko musi w być w zbiorczych :)
Mimo, iż jest to trzeciorzędna nagroda, to na naszym poletku byłaby jednak dużo bardziej wartościowa.

Co do Strażników: gdyby ktoś pokusił się o wydanie Absolut w powiększonym formacie, to głosowałbym jak p***bion. Wszak to zupełnie nowe doznanie.

Amer

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #59 dnia: Grudzień 29, 2017, 11:30:38 am »
Naturalnie, że każdy rodzaj sztuki rządzi się swoimi prawami, więc to porównanie do filmu nigdy nie będzie kompletne i w każdym aspekcie zasadne. To trochę jak z katalogami filmowymi i komiksowymi: przy tych pierwszych nikt nie zawraca sobie głowy, żeby podawać ceny DVD sprzed lat (są dane z box-office'ów), przy tych drugich ceny starych albumów bywają rzeczą oczywistą.

Nie podejmowałem kwestii przyznawania nagród wznowieniom. Jeśli mam zabrać głos, to uważam to za sensowne (bo dlaczego nie?). Nie widzę tylko sensu wrzucania wszystkiego do jednego worka. Debiuty swoją drogą, a swoją wznowienia, retusze, większe, mniejsze formaty, nowe kolorowanie (skoro już jesteśmy ciągle przy tym jednym tytule to np. "Watchmen Noir"). Wyjątkiem od tej zasady, tzn. do debiutów, słałbym te komiksy, które dopiero teraz pojawiły się w swojej oryginalnej formie, a wcześniej były wydane w wersji pociętej (np. widziałem zagraniczny artykuł o "Corto Maltese", gdzie poszczególne kadry były sztucznie powiększane, przez co nie mieściły się całe, więc często ucinano tło; albo przenoszono kadr z jednej strony na drugą; to trochę tak jakby wydawca dzielił wersy w poezji wg własnego uznania).

Gdyby to "Watchmen Noir" było oryginałem, a nie tylko przeróbką oryginału, to wówczas powinno być umieszczone w debiutach (tzn. nikt tego u nas nie wydał, tak tylko teoretyzuję).