trawa

Autor Wątek: Komiksowa Top Lista - Rok 2017  (Przeczytany 27959 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Corto Maltese

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 31, 2018, 10:06:35 am »
Lista mogłaby wyglądać nieco inaczej, jednak zaległości komiksowe nie zostaną przeczytane (lub kupione jak "Favela w kadrze") tak szybko, dlatego przedstawiam dzisiaj taką, a nie inną listę TOP 10:


1. Faks z Sarajewa Jednak ten komiks umieszczam na pierwszym miejscu. Mogę właściwie powtórzyć to co pisałem wcześniej. Przejmująca, oparta na faktach historia, zapis dzień po dniu dramatycznej walki o ochronę tego co w życiu najcenniejsze, najbliższych. Podobne "Pozdrowienia z Serbii" nie mają takiej siły rażenia, a "Strefa bezpieczeństwa Gorazde" ma bohatera zbiorowego i pisana z perspektywy kogoś kto miał świadomość swojej pracy. Bohater "Faksu..." najpierw miał pecha, a później szczęście, a lekcja jaką można wyciągnąć z lektury to, że do sukcesu potrzebne jest własne zaangażowanie i pomoc innych, jednako ważne oba składniki.


2. Śmieci Materiał na historię inny niż wszystkie, przynajmniej kilka momentów humorystycznych i komiks, który prowokuje do myślenia. Jak często bowiem myślimy o pracy śmieciarzy i tym jak może wyglądać ich życie? Wątki autobiograficzne przemieszane z wymyślonymi dają odpowiedni efekt, a dodatkowo przez komiks przewija się cała galeria oryginalnych postaci. 


3. Slaine: Rogaty bóg Przeczytałem nie czekając na "Time Killer". I powiem tak, ten komiks jest wart wszystkich pieniędzy na niego wydanych. Rewelacyjne rysunki Simona Bisley'a który naprawdę się przyłożył, scenariusz jednocześnie dopinający wątki z poprzednich tomów ("Król" i "Świt wojownika"), a jednocześnie przystępny jako osobna całość, doskonale łączący wymyślone wątki z celtyckimi mitami i jednocześnie zakończenie będące i finałem i furtką dla kolejnych tomów. Rewelacja, czyta się jednym tchem.



4. Okko 4: Cykl Ognia Kolejna historia, którą czytałem błyskawicznie. Po słabszym tomie 3, intryga się zagęszcza, pętla zaciska wokół grupy łowców demonów prowadzonej przez Okko, a rysunki cały czas trzymają wysoki poziom w którym widać styl twórcy. Wyczekuję tomu 5 jednocześnie z ciekawością i żalem, że to już będzie zakończenie serii. Jeżeli Cykl Pustki okaże się godnym zwieńczeniem serii, z pewnością wyląduje na liście Top 10 za rok 2018.


5. Hawkeye 1 Moje życie to walka Superbohaterszczyzna inna niż wszystkie. Z siniakami, ranami, problemami uczuciowymi, lokatorskimi i mentorskimi. Drugi tom słabszy, jednak 1 sprawiła, że od przeczytania inaczej będę patrzył na postać Hawkeye, którą poważałem równie mało co Green Arrow'a z DC.


6. Ziemia swoich synów Narysowane prostą kreską, historia też nie jest skomplikowana, a jednak nawet przez chwilę nie nudzi. Nieważny powód dla którego świat stał się postapokaliptyczny, ważne jak się zachowują ludzie w danych im warunkach. I jaką z(Z)iemię zostawi się swoim synom.*


*i/lub córkom


7. Wolverine Marvel Classic Zupełnie nie przeszkadza mi, że to tom składający się z fragmentów różnych serii z Wolverine'm. Nie czytałem run-ów z nim, jedynie pojedyncze komiksy, a X-Men ogólnie niezbyt lubię, Wolverine jest wyjątkiem i właśnie w swoich przygodach solowych. Mogłem w tym miejscu umieścić Punishera MAX, jednak jako reprezentanta "dawki przemocy" na mojej liście wybrałem właśnie Rosomaka. Nie rozumiem jednak dlaczego Marvel odezwał się do Aarona po tak słabej historii jak ta którą wysłał na konkurs i zawarta jest na końcu tego tomu. I fabularnie cienko (widać, że początki) i rysunkowo słabo. Na szczęście pozostałe historie z tego tomu trzymają wyższy poziom, szczególnie ta o pracowniku tajnego laboratorium.


8. Kongo, Józefa Konrada Korzeniowskiego podróż przez ciemności Wprawdzie historia znana choćby ze szkolnej lektury "Jądro ciemności" jednak ciekawie było spojrzeć na fragment życia Korzeniowskiego,który zainspirował powstanie tego dzieła. Ołówkowe rysunki podkreślają klimat, jak pocztówka z przeszłości, a jednocześnie dają efekt jakiego nie dałoby zastosowanie, zbyt prostego, kontrastu czerni i bieli. Twórcy komiksu dodali odrobinę do listów Korzeniowskiego do Marguerite Poradowskiej, jednak cały kontekst historyczny jest opisany na kilku stronach na końcu komiksu.


9. Skalp 5 Zakończenie serii nieco mnie rozczarowało, jednak to wciąż bardzo dobry komiks i mimo wszystko, było nieoczywiste, co jest właściwą cechą zakończenia historii. I choć pierwsze dwa tomy serii bardzo wysoko zawiesiły poprzeczkę, a poziom moim zdaniem nieco spadł, gdy coraz więcej było wiadomo to jednak całość utrzymała się na poziomie niedostępnym dla wielu komiksów.


10. Valerian tom 8 Wprawdzie to tylko tom z paroma historiami i zestawem dodatków, jednak dobrze zamyka serię. Sama końcówka głównej fabuły, a właściwie parę ostatnich tomów, mniej mi przypadło do gustu, jednak krótsze historie zawarte w tym tomie są przypomnieniem za co polubiłem Valeriana dawno temu i ponownie gdy Taurus zaczął wydawać zbiorcze tomy.

Offline Czytelnik

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 31, 2018, 05:02:54 pm »
1. "Do Adolfów"
2. "Ramiro"
3. "Bernard Prince"
4. "Luc Orient"
5. "Vasco"
6. "Valerian"

Offline HaVoK

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 01, 2018, 06:58:37 pm »
1, Do Adolfów
2. Jessica Jones Alias
3. Comanche
4. Skalp
5. Kompletne akta 13
6. Zakładnik
7. Head Looper
8. Punisher Max
9. Sadboi
10. Saga


Pierwsze i drugie miejsca gwarantowane. Reszta wymieniona w przypadkowej kolejności. Nie głosuje na wznowienia.

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 02, 2018, 09:39:36 am »
Jak co roku biorę pod uwagę wyłącznie premiery. Mój TOP 10 za 2017 wygląda więc tak:

1. Powstanie film narodowy
Nie jest to mój ulubiony komiks Świdzińskiego, ale tak fantastycznie wpisał się w czas, a zarazem jest tak uniwersalny, trafny i wyjątkowy, że żadne "ochy i achy" które wywołał w mediach nie są przesadzone. Do tego autor coraz bieglej cyzeluje swoją kreskę i jest już w stanie narysować w ten sposób wszystko i wszystkich.

2. Mały Wampir
To było dla mnie zaskoczenie i olśnienie. Sfar zrobił coś wyjątkowego: w konwencji utworu dla dzieci stworzył dzieło zdecydowanie nie dla dzieci (które jednak dzieci też czytać mogą). Historie o świecie Menisku, o kupie i o japońskim śnie to jedne z najlepszych rzeczy jakie napisał i narysował.

3. Fistaszki zebrane
"Fistaszki" uważam w ogóle za najlepszy komiks w dziejach świata, a te z lat 80. nie ustępują mistrzowskim paskom z poprzedniej dekady. Do tego w 17. tomie mam swój pasek urodzinowy.

4. Do Adolfów
Dzieło wybitne, trudne, miejscami nieprzyjemne, do którego długo się przekonywałem. Ale drugi tom porwał mnie już zupełnie rozmachem, swoistą dziwnością i nietypową tematyką. Tezuka a la Will Eisner okazał się jedną z najlepszych mang jakie czytałem.

5. Alias
Bendis pokazuje do czego może posłużyć komiksowe uniwersum i jak wiele frajdy może ono dostarczyć twórcom i czytelnikom. Przy tym klimatyczna historia Jessici Jones z zeszytu na zeszyt staje się lepsza.

6. Daredevil Bendisa i Maleeva
Mój ulubiony run mojego ulubionego bohatera. Porządnie przetłumaczony i porządnie wydany. Dzieło może trochę nierówne, ale koncepcyjnie i artystycznie spójne. A trzeci tom będzie jeszcze lepszy!

7. Gotham Central
Doskonałe police-story z galerią świetnych postaci i Batmanem w tle. Wciąż myślę, czy nie powinno być nawet wyżej niż "Alias"... Ale, niestety, gdy komiks Bendisa staje się coraz lepszy, "Gotham Central" niestety ma tendencję spadkową. Choć i tak nie schodzi poniżej bardzo wysokiego poziomu.

8. Kot Krejzol (Krazy Kat)
Próba spolszczenia ikonicznego dzieła Herrimana wypadła dyskusyjnie, a jednak stuletni komiks i tak się broni, a im bardziej surrealne historie, tym lepiej znoszą upływ czasu. Ten kot ma pazur ostrzejszy niż niejeden współczesny "zadziorny" komiks.

9. Silver Surfer: Nowy Świt
Duże, pozytywne zaskoczenie. Lekka, ironiczna fabuła zyskuje skrzydeł dzięki onirycznym rysunkom Allreda, stając się komiksem niemal wybitnym, a przy tym bezpretensjonalnym i bardzo urokliwym.

10. Ms. Marvel
Na przekór hejterom, którzy "Ms. Marvel" nie czytal, przygody Kamali okazały się jednym z bardziej oryginalnych, błyskotliwych i autentycznych utworów superhero ostatnich lat. Przy czym mnie osławione "wątki muzułmańskie" podobały się wręcz najbardziej, dzięki ironicznemu dystansowi i ich zderzeniu z gatunkową konwencją.

I tuż pod "kreską":

11. Nie musisz się mnie bać
12. Top 10
13. Kapitan Brytania: Zakręcony świat
14. Hawkeye (Fraction)

Prócz tego jeszcze sporo tytułów bardzo dobrych, od których jednak oczekiwałem trochę więcej, lub które podobały mi się, ale nie wywołały przyspieszonego bicia serca. Wśród nich trzy komiksy z góry listy polskiej, "Opus", "Idący człowiek", "Hasib i Królowa Węży", "Iron Fist", "Warlock"...

Pozwolę sobie jeszcze w tym miejscu dodać listę ROZCZAROWAŃ ROKU, bo było tego niestety trochę (więcej zresztą, niż tu "wyróżniam"):

1. Anihilacja - infantylna, nudna i coraz gorzej rysowana historia, która jest ponoć kultowa, ale dla mnie była nade wszystko stratą czasu.

2. Wieża Babel - też ponoć kultowy komiks, który wbił mnie w ziemię beznadziejnie amatorskimi rysunkami i nudną, mechaniczną fabułą.

3. Valkiria - jako przykład tego, że Marvel NOW! to nie tylko "Ms. Marvel", "Thor", "Hawkeye" i "Silver Surfer", ale też takie potworki marnotrawiące potencjał całkiem ciekawych postaci.

4. Wonder Woman: Raj utracony - naiwnie myślałem, że współudział J.M. DeMatteisa będzie walorem tego komiksu, a tymczasem jest to utwór praktycznie zupełnie bezwartościowy.

5. Gnat - to oczywiście nie jest zły komiks, ale poziom oczekiwań był naprawdę wysoki, a w moim przypadku prawie nic się nie sprawdziło (zwłaszcza po 2 tomie): nie wciągnęła mnie zawikłana intryga, świat nie oczarował oryginalnością, a rysunki zostały zepsute przez zbędne i mechanicznie nałożone kolory.
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline Murazor

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 07, 2018, 03:36:57 pm »
1.   Jessica Jones: Alias
2.   Gotham Central
3.   Slaine - Rogaty Bóg
4.   Daredevil
5.   Punisher MAX
6.   Black Monday Murders
7.   Top 10
8.   Batgirl - Rok Pierwszy
9.   Rat Queens
10.   Baśnie

Offline nayroth

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 08, 2018, 07:29:00 pm »
1.   Top 10
2.   Hellboy t.1
3.   Sandman - Noce Nieskończone
4.   300
5.   Życie i Czasy Sknerusa McKwacza
6.   Jam Jest Legion
7.   WKKM - Kapitan Brytania Zakręcony Świat
8.   KSBM - Daredevil TMWF
9.   Do Adolfów
10.  Slaine Rogaty Bóg

Offline Kratoss

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 10, 2018, 09:44:38 am »
1. Kasta Metabaronów
2. Anihilacja
3. X-Men - Mordercza geneza
4. Chew
5. Saga
6. Technokapłani
7. Top 10
8. Legion. Kroniki
9. Sunstone
10. Wielki Martwy

Offline radef

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 13, 2018, 08:29:07 pm »
Rozchorowałem się kilka razy ostatnio co spowodowało, że wielu tytułów nie nadrobiłem, ale skoro zbliża się deadline to publikuję listę.
Tym razem lista pt. 3x10.

1. Gnat
, doskonałe dzieło Jeffa Smitha, humor i rysunki bardzo przypominające komiksy Disneya, ale z dołączonymi motywami fantasy, świetna rzecz.
2. Gotham Central, pokazanie świata superbohaterów od trochę innej strony, komiks momentami gorzki, ale chyba to w tym najlepsze.
3. Do Adolfów, wybitna manga Tezuki poruszająca niezwykle ważny temat, a przy tym ciekawa i wzruszająca do łez.
4. Valerian, dodatków jeszcze nie czytałem, ale ostatni tom serii prezentuje wysoki poziom, może ciut niższy niż reszta serii, ale jest godnym zakończeniem.
5. Ms Marvel, Spider-Man naszych czasów, świetnie stworzona opowieść o życiu nastolatki-superbohaterki.
6. Paper Girls, komiksowe "Stranger Things" pełne tajemnic, ale też wciągającej akcji.
7. Blueberry, Klasykę przez duże K.
8. Tymek i Mistrz, po kilkunastu latach w końcu poznałem końcowe odcinki cyklu, niektóre z nich, jedne z lepszych w serii.
9. Czarny młot, inne, nieszablonowe spojrzenie na superbohaterów, bardzo przypominające komiksy Moore'a.
10. Lanfeust z Troy. rozrywka, rozrywka i jeszcze raz rozrywka, i piękne rysunki na dodatek.

Blisko, ale jednak nie:
11. Black Monday Murders
12. Lucky Luke
13. Wonder Woman (DC Deluxe, Rucka)
14. Kaznodzieja
15. Hawkeye (Marvel Now)
16. Niezwykła podróż
17. Wielki martwy
18. Lil i Put
19. Miracleman. Złota Era
20. Zabij albo zgiń

Wyróżnienia:
Y Ostatni z mężczyzn
Smerfy
Kapitan Brytania
Top 10
Gigant Poleca 207
Avengers/New Avengers (Marvel Now)
Spider-Man (Marvel Now)
Wonder Woman (Rebith)
Superman. Lois i Clark
Planetes
Czytaj Kaczą Agencję Informacyjną - http://www.komiksydisneya.pl/
Kupuj na Book Depository wspierając KAI - http://www.bookdepository.com/?a_aid=kaczaagencja

Offline kenji

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 13, 2018, 09:06:53 pm »
1. Skalp
2. Skład główny
3. Saga
4. Wielki Martwy
5. Bękarty z południa
6. Black Monday Murders
7. Ziemia swoich synów
8. Do Adolfów
9. Cyann
10. Undertaker

Offline Wyszu

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 13, 2018, 09:35:59 pm »
1m.    Skalp tom 5i6
2m.    Gotham Central tom 3i4
3m.    Daredevil. Nieustraszony! tom 1i2
4m.    Top 10
5m.    Codzienna walka(wznowienie 2017)
6m.    Droga do Odrodzenia. Superman. Lois i Clark
7m.    Czarny Młot
8m.    Wiedźmy
9m.    Ziemia swoich synów
10m.    Batman: Waga superciężka,Bloom, Epilog

Offline muaddib85

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 14, 2018, 06:36:13 pm »
  • Zakładnik
  • Śmieci
  • Gnat
  • Na szybko spisane
  • Czarny Młot
  • Ziemia swoich synów
  • Rachel Rising
  • Bękarty z Południa
  • Hawkeye
  • Love in Vain

Niestety jeszcze wszystkich moich komiksów z 2017 nie przeczytałem (Top10, Szoki, Strefa Gazy, Faks z Sarajewa, Klatki i jeszcze kilka innych)

Offline kbk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 15, 2018, 12:29:05 pm »
1. Do Adolfów
2. Skalp
3. Gotham Central
4. Corto Maltese
5. Sandman: noce nieskończone
6. Gnat
7. Skład główny
8. Czarny młot
9. Fistaszki zebrane
10. Bękarty z Południa


Edit: po ponownej lekturze Do Adolfów zmieniam kolejność, dając tej wspaniałej mandze zasłużone pierwsze miejsce (choć za Scalped dałbym się oskalpować).
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2018, 08:00:31 pm wysłana przez kbk »
kbk

Offline absolutnie

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 15, 2018, 03:58:20 pm »
1. Czarny Młot
2. Odrodzenie
3. Ziemia swoich synów
4. Idący człowiek
5. Mały wampir
6. Velvet
7. Nestor Burma
8. Daredevil
9. Chłopaki
10. Blame!
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Komediant

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 15, 2018, 07:59:17 pm »
1. Top 10
2. Daredevil Bendisa i Maleeva
3. Fistaszki zebrane
4. Love in Vain
5. Mały Wampir
6. Conan - Czerwone ćwieki
7. Gnat
8. Idący człowiek
9. Katanga
10. Cyann


11. Alias
12. Gotham Central
13. Y
14. Head Lopper
15. Do Adolfów
16. Cage
17. Paper Girls
18. Captain Britain
19. Comanche
20. Scenki z życia osiedla

Offline pokia

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 15, 2018, 08:15:37 pm »
1. Do Adolfów
2. Mały Wampir
3. Strefa Gazy: Przypisy
4. Torpedo 1936
5. Gnat
6. Kasta Metabaronów
7 Scenki z Życia Osiedla
8. Idący Człowiek
9. Slaine Rogaty Bóg
10. Mały Nemo w Krainie Snów