Autor Wątek: Napis na grzbiecie okładki  (Przeczytany 7120 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Stoneheart

Napis na grzbiecie okładki
« dnia: Styczeń 25, 2018, 01:01:51 am »
To powinna być krótka piłka, ale ciekawi mnie, jakie preferujecie ustawienie: od góry do dołu czy od dołu do góry? A może w zależności od... no właśnie - czego?
I jakie to ma dla Was znaczenie wobec niewątpliwie chaotycznej w tym względzie "panoramy"  :wink:  ?

Offline LucasCorso

Odp: Napis na grzbiecie okładki
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 25, 2018, 05:05:20 am »
Jak to preferencje?
Przecież to jest jasno określone jak ma być.
Więc albo wydawca zrobił to dobrze i jestem happy, albo zrobił źle i nie jestem....

So simple...
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

JanT

  • Gość
Odp: Napis na grzbiecie okładki
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 25, 2018, 06:55:11 am »
Najlepiej tak:

N
A
P
I
S

N
A

G
R
Z
B
I
E
C
I
E

 :biggrin:

Jak napisał Lucas:
Przecież to jest jasno określone jak ma być.

Temat do skasowania.

mkolek81

  • Gość
Odp: Napis na grzbiecie okładki
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 25, 2018, 07:31:44 am »
Nie wiem czy to takie "So simple...". Ostatnio Slowobraz wyskoczył z ankietą jak ma wyglądać grzbiet komiksu „Tyler Cross”, chodziło o położenie napisu::
 - od góry do dołu (styl amerykański)
 - od dołu do góry (styl europejski).
Wygrał amerykański, po dość równym głosowaniu. Tylko, że oryginalnie Tyler ma napis  "od dołu do góry"  :doubt: .

Inna spraw jeśli zamysł obrócenia tego napisu to celowy zabieg jak to mam miejsce w Bizzaro z DC You, co ma odzwierciedlać charakter postaci.

Natomiast JanieT tak jak ty napisałeś jest najlepiej, ale bardzo rzadko jest to możliwe. I tu najlepszym przykładem są wydane u nas zbiorcze KiKów. Na niektórych tytuł jest tak mało czytelny, choć tam jest trochę inaczej to rozwiązane, ale wyszło ostatecznie słabo.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2018, 07:48:04 am wysłana przez mkolek81 »

Offline pokia

Odp: Napis na grzbiecie okładki
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 25, 2018, 08:03:31 am »
Są pewne zasady. Grzbiet powinno się czytać z góry na dół. Dzięki temu jak książka będzie leżeć na plasko, okładką do góry, to tekst na grzbiecie będzie czytany o lewej po prawej.

mkolek81

  • Gość
Odp: Napis na grzbiecie okładki
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 25, 2018, 08:08:02 am »
Dlaczego masz kłaść okładką do góry, są jakieś reguły na to? Jeśli będzie okładką do dołu to wtedy będzie napis do góry nogam. I wtedy wersja "od dołu do góry" jest bardziej poprawna.
Przecież jak komuś nie pasuje, że jest odwrócony napis, to zawsze może sobie przekręcić komiks na odwrót i będzie miał tak jak jemu odpowiada.

Offline pokia

Odp: Napis na grzbiecie okładki
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 25, 2018, 08:41:03 am »
To jest szukanie dziury w całym. Dałem odpowiedź i uzasadnienie.


Są jakieś zasady i reguły. Oczywiście można je łamać, ale robią to profesjonaliści świadomie w jakimś konkretnym celu, albo robią to ignoranci.


Lubisz układać książki okładką do dołu? Twoja sprawa. A może to prowokacja, do kolejnej pyskówki na forum? To ja dziękuję. Innych chetnych jest tutaj na pęczki.

Offline gobender

Odp: Napis na grzbiecie okładki
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 25, 2018, 08:57:54 am »
do usunięcia
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2018, 09:03:09 am wysłana przez gobender »

Offline LucasCorso

Odp: Napis na grzbiecie okładki
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 25, 2018, 09:00:17 am »
Ja też dziękuję juz za uwagę, bo nie rozumiem już sensu tego wątku...

Wygląda to trochę jakby (uwaga: analogia) ktoś pytał w której ręce preferuję trzumac widelec a w której nóź...

Tak, to prawda. Są ludzie, którzy trzymają tak albo tak. są tacy którzy nie używają noża. Albo żadnych sztućców

Zupę pewnie da się zjeść łyżeczka od herbaty.

Mój sąsiad zawsze zaś jak nas odwiedza oblizuje nóż...

Co nie zmienia faktu, że żadna z tych aberacji nie skłoni mnie do zmiany swojej opinii, że reguły posługiwania się sztućcami są jedne i jak mnie ktoś zapyta o nie to wyjaśnię jak wygląda "poprawna" sytuacja.

Tak samo z regułami poligrafii..


więc Lucas out...
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

Offline helsing

Odp: Napis na grzbiecie okładki
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 25, 2018, 09:07:04 am »
Są jakieś zasady i reguły. Oczywiście można je łamać, ale robią to profesjonaliści świadomie w jakimś konkretnym celu, albo robią to ignoranci.
Ale zdajesz sobie sprawę że są różne zasady i reguły? Czy nie dopuszczasz zupełnie takiej możliwości?

mkolek81 o dwóch różnych stylach, i zasadach właśnie, napisał. A tutaj masz więcej, link z fb wyd. Słowobraz:
http://jangrochocki.pl/tytuly-ksiazek/

Ja osobiście wolę styl amerykański zapewne dlatego że moja kupka wstydu to dosłownie stos komiksów na podłodze i nie trafiają na półkę dopóki ich nie przeczytam. Także łatwiej jest mi je znaleźć. Ale już na półce nie robi mi to różnicy.
日本語の勉強をしながら。。。
日本語能力試験三級を合格した!!! :D
"Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem." Mark Twain

mkolek81

  • Gość
Odp: Napis na grzbiecie okładki
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 25, 2018, 09:15:26 am »
A może to prowokacja, do kolejnej pyskówki na forum? To ja dziękuję. Innych chetnych jest tutaj na pęczki.
Żadna prowokacja. Podałem ci wyżej przykłady. U nas przyjęło się tak wydawać komiksy jak amerykańskie, pomimo, że jesteśmy w europie. Równie dobrze możesz powiedzieć, że Anglicy jeżdżą po lewej stornie, bo lubią prowokować.

Offline Gr8responsibility

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 058
  • Total likes: 1
  • I'm surrounded by the biggest idiots in the galaxy
Odp: Napis na grzbiecie okładki
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 25, 2018, 10:15:01 am »

Naturalne położenie każdej książki/grubszego wydania to na płasko.


saying that...




napis powienien być odczytywany od lewej do prawej tak jak się normalnie czyta książki


a więc każdy grzbiet powinien wyglądać w ten sposób



mkolek81

  • Gość
Odp: Napis na grzbiecie okładki
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 25, 2018, 10:18:19 am »
Moja dziewczyna kładzie książki frontem do dołu i napis jest do góry nogami. I co mam jej w tym wypadku zrobić, ona ma na to wywalone. To jest bardzo obiektywna sprawa.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2018, 12:36:50 pm wysłana przez mkolek81 »

Offline Gr8responsibility

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 058
  • Total likes: 1
  • I'm surrounded by the biggest idiots in the galaxy
Odp: Napis na grzbiecie okładki
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 25, 2018, 10:33:31 am »
A więc odkłada je nienaturalnie a nienaturalność nie jest obiektywną opinią.

mkolek81

  • Gość
Odp: Napis na grzbiecie okładki
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 25, 2018, 10:45:45 am »
Odkłada tak jak jej wygodnie.

Po za tym nie widzę na tym zdjęciu żadnych tytułów europejskich? Więc to może amerykanie są w błędzie wydając tak komiksy.

Pytanie jak jest to wydawane w oryginalnych mangach?