Autor Wątek: Czy Słowianie składali ofiary z ludzi?  (Przeczytany 10297 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zaciekawiony

Czy Słowianie składali ofiary z ludzi?
« dnia: Czerwiec 27, 2012, 06:28:36 pm »
Gdy czytałem książki Roesdahl i Adamkusa na temat przedchrześcijańskiej Skandynawii pojawiał się tam wątek dyskusji wokół ciał ludzi zagrzebanych w bagnach lub koło miejsc kultowych. Gdy pojawiały się pierwsze takie znaleziska tłumaczono, że to nieszczęśnicy którzy wypadli z łodzi, zabłądzili na bagnach albo załamał się pod nimi lód zimową porą, a kości przy ołtarzach to dawne pochówki. Gdy jednak znaleziska się mnożyły wysunięto oburzającą dla wielu tezę, że tych ludzi zabijano podczas obrządków religijnych, co burzyło romantyczne wizje.
Dziś wydaje się to dosyć dobrze udowodnione.

Niedawno czytałem "Opowieść o Królu Pól" Singera, dziejącą się w czasach mitycznych gdzieś na terenach dzisiejszej Małopolski. Drobne wzmianki poświęcaniu dzieci na ofiary Bogom skłoniły mnie do zastanowienia się, jak to było u Słowian? Bo przecież dosyć często spotykana wizja ludu który ani ani, nawet baranka czy kózki nie wykrwawi wydaje się co najmniej dziwna w sytuacji, gdy wiemy o takich praktykach u wszystkich ludów sąsiednich. Tylko jak ze śladami?
Bezpośrednich literackich brak, pośrednie to jest zapisy w konikach i zbiorach legend można odrzucać jako zawierające wpływy niechętnego chrześcijaństwa. Natomiast wskazówek archeologicznych nie ma za wiele. Znalazłem informacje o szkielecie dziewczynki znalezionym w Tumie w Płocku, są też podejrzenia co do kilku szkieletów z grodziska w Kałdusie. Znalazłem też informacje o ofiarach zakładzinowych z dzieci ale źródła nie precyzowały, czy były to dzieci zabite na ofiarę, czy też wykorzystano na nie kości zmarłych w innych okolicznościach.
A czy wam wiadomo coś na ten temat?
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline Groza1410

Odp: Czy Słowianie składali ofiary z ludzi?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 05, 2015, 09:16:05 am »
Szkoda że nie ma ekspertów w tej sprawie Sam jestem ciekaw jak to było. Czesto pogaństwo przedstawiane jest jako coś fajnego Półnagie dziewczyny Noc kupały itp Rzeczywistość jednak była bardzo mroczna i drapieżna. Chciałbym poznać kilka szczegółów.
Klucznik wielki pęk kluczów nosił za pasem przewiązany...

Offline Pawel.M

Odp: Czy Słowianie składali ofiary z ludzi?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 26, 2017, 11:39:24 pm »
Sam jestem ciekaw jak to było.
Informacje o składaniu ofiar z ludzi przez Słowian są w źródłach pisanych. Pozostałości takiej ofiary znaleziono i w Polsce - w Kałdusie koło Chełmna.
seczytam.blogspot.com

Offline brokon

Odp: Czy Słowianie składali ofiary z ludzi?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 18, 2018, 08:07:14 pm »

[size=78%]jeśli dobrze poszukać to można znaleść spisane historie, np spisywali je Thietman z Mersburga[/size] lub Helbont z Bozowa. [size=78%]
[/size]"Pierwszym odnotowanym w zachodniosłowiańskim piśmiennictwie przypadkiem ludzkiej ofiary jest ta dokonana ok. 990 r. przez czeskiego Bolesława II, który przy współudziale plemienia Luciców oddał bogom dowódcę bliżej nieokreślonego grodu. Wszystko po to, by zapewnić sobie i swemu wojsku bezpieczny powrót do domu"
http://www.escortconnections.com
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2018, 07:41:08 am wysłana przez brokon »