trawa

Autor Wątek: Podboje  (Przeczytany 5421 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nawimar

Podboje
« dnia: Kwiecień 24, 2017, 02:02:14 pm »
Nowa frankofońska seria Egmontu już od jakiegoś czasu w obiegu. Wczoraj zapoznałem się z tomem pierwszym i ogólnie jestem na tak. Fabuła może nie porywa stopniem złożoności ale już sama okoliczność, że serie osadzono w starożytności innej niż helleńsko-rzymska to wartość sama w sobie. Chronologiczna umowność i ogólny misz-masz pod tym względem zbytnio mi nie przeszkadza. Hetyci, Kimerowie, Scytowie, Sarmaci, Babilończycy a w dalszym tle również Egipcjanie to spory potencjał na emocjonującą serie. Nie zabrakło również drobnych "odskoków" ku fantasy. Warstwa plastyczna, z cieszącym oko doborem kolorów, jest dość szczegółowa, wzbudzająca skojarzenia z seriami takimi jak druga tetralogia w ramach "Skargi Utraconych Ziem" oraz "Barakudy". Cieszę się się, że dwa kolejne tomy jeszcze w tym roku, a konkretnie w lipcu i listopadzie.
 

Offline Klint

Odp: Podboje
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 29, 2017, 12:23:22 pm »
Również jestem na tak.

Offline Sebastiano

Odp: Podboje
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 17, 2017, 10:58:40 am »
Mnie się również podoba! :)
Zwłaszcza po obejrzeniu filmu tej laski: Bardzo mnie zachęciła do sięgnięcia i chyba sobie sprawię w czerwcu!

Offline Klint

Odp: Podboje
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 27, 2017, 02:39:42 pm »
Drugi tom trzyma poziom. Niemniej odczuwalna jest tu bolączka średnio przedstawionej sceny batalistycznej. Jednak do tej pory sceny batalistyczne w komiksie które uważam za udane można policzyć na jednej ręce ; Thorgal - Kraina Qa, Szninkiel, Orły Rzymu.

Offline vision2001

Odp: Podboje
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 31, 2017, 11:01:43 am »
W związku z promocją na bonito.pl zamówiłem egzemplarz dla siebie. Widziałem komiks w sieci (jakaś skanlacja się przewinęła...) i oprawa graficzna (kreska jak i kolor) bardzo mnie zauroczyła.
Dobrze, że mają być tylko 3 albumy, bo coraz częściej rezygnuję z zakupów dłuższych serii (miejsca na półkach brak). Ale z drugiej strony 4 serie po 3 albumy to już wychodzi 12 albumów jakiejś pojedynczej serii :wink:
No nic to. Czekam i z miłą chęcią siądę pewnego dnia z komiksem w ręku i mam nadzieję, że będę się świetnie przy nim bawił.

EDIT: Hmmm... No i zacząłem się zastanawiać czy dobrze zrobiłem... Sylvain Runberg w Orbitalu mi nie podszedł. Konungowie są świetni ze względu na grafikę, ale scenariuszowo to taka se historyjka... Hmmm...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2017, 11:04:45 am wysłana przez vision2001 »
DOBRA ALTERNATYWA DLA forum.gildia.pl:
---> https://forum.komikspec.pl/ <---

Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
Odp: Podboje
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 31, 2017, 12:15:18 pm »
Dobrze, że mają być tylko 3 albumy, bo coraz częściej rezygnuję z zakupów dłuższych serii (miejsca na półkach brak).


W materiałach Egmontu jest błąd. Seria liczy nie 3 a 4 albumy.
https://www.bedetheque.com/BD-Reconquetes-Tome-1-La-horde-des-Vivants-126028.html


Przeczytałem tom pierwszy. Główną zaletą serii jest okres w którym dzieje się akcja i ładne rysunki.
Starałem się umiejscowić akcję komiksu w okresie historycznym. Wychodzi niezłe zamieszanie.
Hammurabi panował w XVIII w. p.n.e. Najazdy Ludów Morza miały miejsce około XII w. p.n.e. Najprawdopodobniej przyczyniły się do upadku imperium Hetytów. (Okres który nastąpił po najazdach Ludów Morza określa się w Grecji jako wieki ciemne). Platon opisując mityczną Atlantydę wzorował się prawdopodobnie na wyspie Santoryn (Thira) gdzie kwitła kultura minojska. Upadek minojczyków wiąże się głównie z potężna erupcją wulkanu, na wyspie Thira, która miała miejsce około 1600 lat p.n.e. Atlanci z komiksu przypominają minojczyków (kadr z wnętrzem ich domostwa). Nie czytałem jeszcze tomu 2. Jest podane imię faraona?
Podczas lektury pojawił się uśmiech jak zobaczyłem kadr z Indrikoterium (lub pokrewnym gatunkiem)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2017, 12:27:31 pm wysłana przez Archelon »
"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."

Offline Klint

Odp: Podboje
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 17, 2018, 09:46:11 pm »
Jakoś nie widać zapowiedzi na 4 tom.

Offline 79ers

Odp: Podboje
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 18, 2018, 04:35:07 pm »
Jakoś nie widać zapowiedzi na 4 tom.

Kilka dni temu było w zapowiedziach na luty (tom 4 Śmierć króla), a teraz ani widu.

Offline Chris3z8

Odp: Podboje
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 18, 2018, 06:07:31 pm »
Po przeczytaniu tomu pierwszego jestem na nie. Ciekawe realia historyczne, ale sama historia nie porywa. Dużo zbędnej erotyki oraz mało interesujących wywodów w dymkach.

Offline Klint

Odp: Podboje
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 24, 2018, 02:24:28 pm »
Przed przeczytaniem finałowego tomu odświeżyłem sobie poprzednie by mieć właściwy pogląd na całość.
Początkowe tomy intrygują fabularnie lecz im dalej tym coraz przeciętniej. Graficznie znakomicie aczkolwiek kolorystyka nie zawsze mi pasowała. Jeżeli miałbym ocenić całość to takie mocne 7. Znajdziemy lepsze pozycje na rynku ale i gorsze też.

 

anything