Autor Wątek: Czy zauważyliście, że komiksy sprzedaje się dużo ciężej niż kilka lat temu ?  (Przeczytany 8473 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DabrowaGorniczaWKKM

  • Gość
Zapamiętałem, że jeszcze kilka lat temu sprzedawało mi się używane komiksy dużo łatwiej i szybciej niż obecnie. Nie mówiąc o tym, że z 12 lat temu to już mozna było sprzedac prawie cokolwiek byle cena była niska. Teraz czasami nawet wystawienie za 1/3 ceny okładkowej nie pomaga. Mam wrażenie, że kupujący zrobili się bardzo wybredni (i to narasta) oraz tytułów przybywa a liczba ludzi w hobby się kurczy.
Czy też macie takie same obserwacje ? Czy jest jakaś różnica pomiędzy komiksami używanymi a nowymi ?
Nigdy nie sprzedawałem nowych komiksów a może to jest lepszy wyznacznik na trendy.

Offline xanar

Odp: Czy zauważyliście, że komiksy sprzedaje się dużo ciężej niż kilka lat temu ?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 10, 2018, 08:44:49 am »
No to chyba dobrze, społeczeństwo coraz bogatsze, to sobie kupi nowy zamiast używanego.
Porównaj sobie rynek między tym co było parę lat temu a tym co teraz jest.

Offline misiokles

Odp: Czy zauważyliście, że komiksy sprzedaje się dużo ciężej niż kilka lat temu ?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 10, 2018, 08:53:57 am »
Co miesiąc wychodzi tyle komiksów i serii że większość czytelników miesięczne budżety przeznacza na rzeczy wycjodzące na bieżąco niż na kompletowanie biblioteki pozycjami starszymi.

Offline sum41

Odp: Czy zauważyliście, że komiksy sprzedaje się dużo ciężej niż kilka lat temu ?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 10, 2018, 09:04:05 am »
Z 10 lat temu na Alledrogo sprzedawałem np komiks który z USA sprowadziłem  za 6 zł po 35zł, dziś faktycznie nawet po 5 zł stare zeszytówki ciężko sprzedać. Sam mało kupuję teraz od kogoś bo bardziej opłaca sie np omnibusa samemu ściągnąć :)
Jeśli do patelni teflonowej nic się nie przykleja podczas smażenia to jak teflon został przyklejony do patelni?

Offline gobender

Odp: Czy zauważyliście, że komiksy sprzedaje się dużo ciężej niż kilka lat temu ?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 10, 2018, 09:06:07 am »
Dochodzi też upadek mitu OOP. Ostatnimi czasy Majora czy Incala egmonotowego można kupić za normalne pieniądze, bo okazało się, że kiedyś jednak może wyjść nowe wydanie, więc nie ma się co napinać i czasem warto poczekać. A dotychczasowe święte graale traca na swoim blasku.

Offline -gościu-

Odp: Czy zauważyliście, że komiksy sprzedaje się dużo ciężej niż kilka lat temu ?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 10, 2018, 09:32:54 am »
A dotychczasowe święte graale traca na swoim blasku.
Już pomijając ile dziś dobra można kupić, za równowartość tych niedawnych świętych graali za 200, 300 zł.

Offline Dembol_

Odp: Czy zauważyliście, że komiksy sprzedaje się dużo ciężej niż kilka lat temu ?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 10, 2018, 09:47:17 am »
Jeśli dawniej wychodziło miesięcznie powiedzmy 50 komiksów, a teraz połowę tego wydaje Egmont to nic dziwnego, że brakuje kasy. Do tego dochodzi rabatomania. Skoro ludzie kupują komiksy za 40% ceny okładkowej to drożej niż za pół ceny ciężko sprzedać cokolwiek.

Offline isteklistek

Odp: Czy zauważyliście, że komiksy sprzedaje się dużo ciężej niż kilka lat temu ?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 10, 2018, 10:28:44 am »
Ja sam nie pamiętam kiedy kupiłem używany komiks, jeżeli nie liczyć oferty ekspozycyjnej MVM. Nie wiem jak teraz, ale kiedyś sprzedający ustawiali duże ceny, a że mało było na rynku to ludzie brali. Dziś ludzie są przyzwyczajeni do dużych rabatów, albo do ściągania z zagranicy i to tez z rabatami. Sprzedać można wystarczy spojrzeć na grupy z fb:- ludzie bardzo szybko wystawiają nowości,- ludzie zaraz po premierze dają ogłoszenie, ze kupią używany w niższej niż sprzedają sklepy.
Zgadzam się, ze mit oop upadł i wszystko jest prędzej czy później dodrukowane, jeżeli chodzi o rynek zagraniczny. Wcześniej 600$ za IC Omnibus, a dziś normalnie poniżej okładkowej można kupić 150$. Jasne, że zdarzają się jakieś białe kruki np. Naughty and Nice Timma chodzi za duże pieniądze na dzień dzisiejszy. Jeżeli ktoś jest niecierpliwy, to często przepłaca, ale zazwyczaj on to wie i koniec końców jest zadowolony, że ma to co chciał.

Offline ilemoznaszukacnicka

Odp: Czy zauważyliście, że komiksy sprzedaje się dużo ciężej niż kilka lat temu ?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 10, 2018, 10:35:55 am »
Dla mnie allegro nie jest wygodną formą zakupu i ogólnie przestałem kupować na aukcjach jeśli coś jest w sklepie. Jeśli ktoś sprzedaje dużo i z kup teraz, to można brać, jednak liczyć na wygranie kilku licytacji u tej samej osoby i nie przepłacić, albo siedzieć i mieć czas akurat w czasie zakończeń aukcji, to już trudniej. Raz w tym roku kupiłem komiksy za cztery stówy i nic poza tym.

Offline Antari

Odp: Czy zauważyliście, że komiksy sprzedaje się dużo ciężej niż kilka lat temu ?
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 10, 2018, 11:48:25 am »
Też to zauważyłem. Od jakiegoś czasu nie jestem w stanie sprzedać nawet komiksów nowych w folii za śmieszne pieniądze. Lepiej zostawić sobie albo oddać do biblioteki. Mówię o generalnie o HC i nie tylko zagranicznych ale i Egmontowskich. Trochę lipa, bo jednak nie każda decyzja zakupowa jest trafiona i w takich przypadkach sprzedaż pomaga. Kiedyś można było lekko coś sprzedać (zwłaszcza polskie wydania), dziś to już bardzo trudne.

Offline mibartek

Odp: Czy zauważyliście, że komiksy sprzedaje się dużo ciężej niż kilka lat temu ?
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 10, 2018, 11:58:56 am »
Ja często kupuję używane, ale tylko kompletami, bo inaczej wysyłka zabija opłacalność.
Jak cyklicznie co miesiąc coś mi przychodzi z Gildii, to dorzucenie nowego tytułu to koszt okładkowa minus rabat. A na allegro nawet jak ktoś sprzedaje jeszcze dodatkowe 5zł taniej niż na gildii to wysyłka 8zł i tyle z opłacalności. Niech by nawet 10zł taniej sprzedawał to wole dołożyć 2zł i mieć nówkę.
Związane z tym jest też to że komiksy ogólnie są teraz tanie. Sprzedaż czegokolwiek używanego co nowe kosztuje poniżej 30zł czy to komiks czy nie komiks to ciężka sprawa. Jakby było sporo pozycji które mają okładkową np 300zł to może lepiej by to szło. W dyskontach powiedzymy 200zł to sprzedaż za 150zł nie byłaby problemem myślę. W realcji 30zł/20zł/15zł analogicznie już jest sporo ciężej.
Pewnie jak poza komiksami kupujecie jeszcze np zegarki czy sprzęt foto to widzicie, że tam jest łatwiej. Bo zejście o dodatkowe 10% z ceny to już np 100zł czy 200zł i oszczędność "kusi" nabywcę. A jak 10% to 4zł to różnica żadna.

Offline xanar

Odp: Czy zauważyliście, że komiksy sprzedaje się dużo ciężej niż kilka lat temu ?
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 10, 2018, 12:01:21 pm »
Trzeba czekać aż się nakłady pokończą i wtedy sprzedawać  :cool:

Offline midar

Odp: Czy zauważyliście, że komiksy sprzedaje się dużo ciężej niż kilka lat temu ?
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 10, 2018, 12:18:39 pm »
Trzeba czekać aż się nakłady pokończą i wtedy sprzedawać  :cool:
A wydawcy, w wyniku klęski urodzaju popadają i nadejdzie posucha  :biggrin:

mkolek81

  • Gość
Odp: Czy zauważyliście, że komiksy sprzedaje się dużo ciężej niż kilka lat temu ?
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 10, 2018, 12:22:06 pm »
To nie jest tak do końca jak piszecie. Słabo sprzedają się teraz superbohaterowie i komiksy europejskie. Natomiast Image, Vertigo czyli amerykany schodzą dobrze i to w lepszych cenach niż SH. (wiem to z autopsji po tym jak wystawiłem sporą część kolekcji). A co do SH to wszyscy chcą kupować je jak najtaniej, najlepiej to za 20 zł z wysyłką (mówię konkretnie o Marvel Now i DC Odrodzenie).

Offline Mawer

Odp: Czy zauważyliście, że komiksy sprzedaje się dużo ciężej niż kilka lat temu ?
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 10, 2018, 12:44:31 pm »
W moim przypadku tego nie zauważyłem, ostatnio w maju kupiłem ponad 100 komiksów, od użytkownika z tego forum, z 20 pozycji zostawiłem dla siebie reszta poszła na sprzedaż. W dwa miesiące sprzedałem wszystkie komiksy i nawet na tym zarobiłem. Sprzedawałem wyłącznie na 3 grupach facebookowych i musiałem używać pewnego triku żeby komiksy były na bieżąco widoczne dla wszystkich. Zainteresowanie miałem tak duże, że mi żona w weekendy pomagała odpisywać do ludzi na fb.