trawa

Autor Wątek: Mikoszka  (Przeczytany 1979 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline graves

Mikoszka
« dnia: Maj 06, 2017, 10:26:28 pm »
O tej serii mało znalazłem na tym forum informacji, a myślę, że warto się z nią zapoznać.

Do tej pory zostały wydane 3 z 5 części.
Szczerze mówiąc, to myślałem już, że seria nie będzie kontynuowana i umarła śmiercią naturalną, jednak ku mojemu zadowoleniu okazało się, że niedawno wyszła 3 część.
Pierwsza pojawiła się w 2009 roku, druga rok później (2010), natomiast na trzecią autor kazał nam czekać aż 7 lat (2017). Mam nadzieję, że cześć 4 i 5 pojawią się szybciej :smile:

Akcja Mikoszki dzieje się w X wieku naszej ery w czasach gdy kształtowało się państwo polskie.
Co ciekawe komiks pokazuje scalanie ziem pod jednym władcą, czyli Mieszkiem I z punktu widzenia przeciwników Polan, którym przewodził. Cały kraj spłynął wtedy krwią i można było opowiedzieć się po stronie Mieszka i zostać jego lennikiem lub... zginąć. W ten sposób wymordowane zostały dziesiątki grodów, które się sprzeciwiły przyłączeniu.
W samej serii wątek scalania państwa jakkolwiek bardzo ważny i w sposób znaczący wpływający na los postaci przykrywają jednak bardzo ciekawie pokazane różne postacie fantatyczne i potwory, od których roi się w prasłowiańskich kniejach. To co jest również bardzo interesujące starano się w znacznym stopniu dostosować język jakim posługują się bohaterowie tego komiksu poprzez wprowadzenie dziesiątek słów, które już wypadły z użycia, także na każdej stornie jest przynajmniej kilka przypisów, które tłumaczą niezrozumiałe już dzisiaj zwroty.

Generalnie komiksy z serii "Mikoszka" starają się przybliżyć nam te dość mało znane czasy poprzez stylizacje języka i zobrazowanie wierzeń oraz religii jaka w tych czasach była na naszych ziemiach. Mimo czasami dość zabawnych scen autor nie pominął również drastycznych scen rzezi grodów lub wbijania na pal. Nie brak również nagości, także seria jest raczej skierowana do dorosłego czytelnika.
Autorem scenariusza i rysunków jest Marcin Wiechno, który moim zdaniem doskonale sobie poradził z obydwoma tymi rzeczami. Jeśli chodzi o grafikę to mogę się przyczepić do niektórych rysunków postaci ludzkich, jednak otoczenie (grody lub przyroda) wynagradza tamte niedostatki.

Seria opowiada o życiu pewnego sieroty (zwanego Mikoszka) mieszkającego początkowo u wujostwa, którego losy co jakiś czas przecinają się ze zbrojnymi hufcami Polan, co zmienia dość dramatycznie jego życie. Chłopiec z powodu swojego lenistwa i dziwnego wręcz szczęścia do spotykania różnych "nieziemskich" stworzeń popada często w różnego rodzaju tarapaty.

Zachęcam wszystkich do zapoznania się z ta serią, szczególnie, że wszystkie 3 tomy sa dostępne w bardzo przystępnej cenie. Każdy tom ma 44-45 stron cz/b rysunków.


 
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline vision2001

Odp: Mikoszka
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 30, 2018, 02:16:31 pm »
Wczoraj przypomniałem sobie #1 oraz #2, dziś zasiadłem do #3 (który dzieje się w 3 lata po wydarzeniach z #2) i jakoś utknąłem po przeczytaniu połowy historii.
Brakuje mi tutaj humoru jaki został zawarty we wcześniejszych częściach oraz postaci prosto z najlepszych polskich bestiariuszy.

Poza tym choć przypisów jest sporo to proszę nie straszyć, że są na każdej stronie.  :biggrin: Niektóre wyrazy, zwroty, bóstwa mogą też już czytelnikom znane, a jeśli nie są one znane to na pewno warte poznania i zobaczenia jak słowiańska tradycja była/jest bogata i barwna. Nawet dzięki przypisom dowiedziałem się co tam Łamignat (z KiKa) przebąkuje sobie pod nosem... Lelum, polelum...

Chociaż obecnie historia nie porywa to i tak warto sięgnąć po ten tytuł (jak i po Domana, którego za kilkanaście dni ma wydać Egmont), by "odchamić się" od tego całego kościelnego oraz amerykańskiego sposobu patrzenia na "tradycję i obrządki'. 
DOBRA ALTERNATYWA DLA forum.gildia.pl:
---> https://forum.komikspec.pl/ <---

 

anything