Gildia Komiksu (www.komiks.gildia.pl) > Komiksowa TOP Lista

Komiksowa TOP LISTA - Rok 2018

(1/9) > >>

Chris3z8:
Rozpoczynamy plebiscyt na najlepszy komiks 2018 roku.

Głosowanie trwa do 17 lutego 2019 (do godziny 23:59)

Zasady (przeczytaj, nim umieścisz własną listę):

1. Głosujemy podając w postach listę, składającą się z maksymalnie 10 pozycji. W przypadku gdy lista składa się z większej ilości albumów punkty przyznam pierwszym 10 pozycjom z listy, resztę potraktuję jedynie jako ciekawostkę.

2. W przypadku gdyby lista zawierała komiks nie spełniający warunków regulaminu

a) głosujący może zostać poproszony o edytowanie i uzupełnienie listy (ale tylko w przypadku, gdy wykrycie błędu i edycja nastąpią przed datą zakończenia plebiscytu)

b) komiks zostanie pominięty a punkty rozdysponowane według punktacji dla listy skróconej (w przypadku gdy wykrycie niezgodności nastąpi po zakończeniu plebiscytu)

3. Edycja wpisu przez autora po zakończeniu plebiscytu skutkuje uznaniem głosu za nieważny.

4. Głosujemy na dowolny komiks (rodzimy lub z importu) wydany w Polsce w 2018 roku.

5. Głosujemy na:

a) konkretne albumy/zeszyty/tomy jeśli stanowią one zamknięte utwory lub są częścią Kolekcji (nie serii)

b) serie, jeśli kolejne albumy/tomy/zeszyty stanowią fragment większej całości; w sytuacji, gdy oddano głos na jeden z albumów serii zostanie on policzony jako głos oddany na serię właśnie;

Poprzednie edycje pokazują wyraźnie, że pojęcie serii jest pojęciem wieloznacznym, ale pod uwagę przy rozróżnianiu należy brać takie czynniki jak: autorstwo, ilość części, logiczne następstwo zdarzeń lub też fakt, czy kilka różnych albumów można by połączyć logicznie w jeden integral. Ufam w tym względzie roztropności głosujących, choć zastrzegam sobie możliwość podejmowania otwartej dyskusji na temat słuszności podjętych przez nich decyzji klasyfikacyjnych.

6. Nie wolno głosować na fragment lub kilka fragmentów jednego albumu (np. antologii). W takiej sytuacji oddany głos policzony zostanie na korzyść całego albumu a w przypadku umieszczenia na liście kilku fragmentów tego samego albumu punkty przyznam jedynie raz, za najwyższą pozycje na liście.

7. Można głosować na wznowienia (o ile wydane zostały w 2018 roku)

Punktacja:

- w przypadku podania 10 pozycji:

Miejsce 1. - 10 pkt
Miejsce 2. - 9 pkt
Miejsce 3. - 8 pkt
Miejsce 4. - 7 pkt
Miejsce 5. - 6 pkt
Miejsce 6. - 5 pkt
Miejsce 7. - 4 pkt
Miejsce 8. - 3 pkt
Miejsce 9. - 2 pkt
Miejsce 10. - 1 pkt


- w przypadku podania 9 pozycji:

Miejsce 1. - 10 pkt
Miejsce 2. - 9 pkt
Miejsce 3. - 8 pkt
Miejsce 4. - 7 pkt
Miejsce 5. - 6 pkt.
Miejsce 6. - 5 pkt
Miejsce 7. - 4 pkt
Miejsce 8. - 3 pkt
Miejsce 9. - 2 pkt

-  w przypadku podania 8 pozycji:

Miejsce 1. - 10 pkt
Miejsce 2. - 9 pkt
Miejsce 3. - 8 pkt
Miejsce 4. - 7 pkt
Miejsce 5. - 6 pkt.
Miejsce 6. - 5 pkt
Miejsce 7. - 4 pkt
Miejsce 8. - 3 pkt


I tak dalej.

Istnieje również możliwość, by w przypadku podania listy składającej się z mniej niż 10 pozycji głosujący sam przyporządkował punkty za poszczególne komiksy. Przyznaje wtedy od 1 do 10 pkt., przy czym ilości punktów nie mogą się powtarzać.

Pomocne listy (komiksy wydane w 2018):
http://alejakomiksu.com/archiwum_komiksow/2018/
https://www.komiks.gildia.pl/nowosci/2018


Głosujący może dowolnie edytować swoją listę aż do ostatniego dnia głosowania (czyli 17 lutego 2019 r.), bo ktoś może stwierdzić, że znalazł perłę na dnie morza i musiał ją umieścić we własnym zestawieniu.


To co, gotowi? 3,2,1 - start...




Zacznę od siebie:


01. Westerplatte: Załoga śmierci
02. Ex Machina (tom 1-2)
03. Pan Żarówka
04. Lżejsza od swojego cienia
05. Ta małpa poszła do nieba
06. Kinderland
07. Kocia skórka - historia samby
08. Hip-Hop Genealogia (tom 1)
09. Conan. Narodziny legendy (tom 1)
10. Złoto i krew (tom 1)


Dlaczego takie, a nie inne tytuły - odsyłam na bloga (tam się wypowiadam):


https://literackiespelnienie.blogspot.com/2018/12/najlepsze-komiksy-2018-r-wedug-chrisa.html

LucasCorso:
A ja zagłosuję na jedyny papierowy komiks przeczytany w 2018 roku (przeczytany dziś zresztą).

1. Opowieści o niedoskonałej przyszłości

W pełni zasłużone 10 punktów!


{Pozostałe zakupy HOP (!!!) na kupkę wstydu...}

tysonek:
1. Transmetropolitan2. Tyler Cross3. BBPO4. Invincible5. Black Monday Murders6. 100 Naboi7. Conan (Egmont)8. Zaćmienie9. Czarny Młot10. Zabij albo zgiń

79ers:
1. WKKM:Karnak     2.SBM40:Elektra      3.Storm      4.Conan(H)      5..Sambre/Wojna Sambre   
6. Tyler Cross   7.Black Monday Murders      8.Murena   9.Doman   10.Koziorożec


Rok bardziej różnorodny i ciekawszy od poprzedniego. Pierwszy tytuł od OMG, powrót Sideci, wreszcie wznowienie Sambre i pełniejsza historia Elektry.  Najwięcej radości i czasu spędzonego nad lekturą Conana z Hachette i Storma w krainie Pandarw. Bez problemu mógłbym ułożyć listę 20, 30 albo i więcej tytułów dobrych albo i bardzo dobrych AD2018. Na liście nie ma Vasco, ale z niecierpliwością czekam na więcej, nie ma też najnowszego Gala(jeszcze nie posiadam, ale pewne podium), Valianta(dopiero w 2019) i wielu innych.

Karnak - rzutem na taśmę, przeczytany 01.01.2019. Całkowicie spełnia moje oczekiwania wobec kolekcji komiksowych - krótka, zamknięta historia, brak przeładowania superbohaterami, prosta i zarazem zaskakująca, aż nie chce się wierzyć, że to współczesny Marvel.

Elektra - wiedziałem czego się spodziewać po tej historii, spełnia wszelkie stawiana wymagania podobnie jak wspomniany Karnak. Elektra jest historią ciekawszą i bardziej klimatyczną, ale o kolejności na liście zadecydowała przewaga elementu zaskoczenia(K) nad sentymentem(E). Nadal bardzo żałuję, że zarówno SBM jak i DD Millera nie zawierają kompletnej Elaktra Saga.

Storm - bieżące tomy Storma przyswoiłem już dość dawno, ale chętnie przypominam je sobie w edycji Kurca. Będę się powtarzał, ale to mój ulubiony komiks z okolic SF - dlaczego tak mało Storma w 2018  :sad:

Conan(H) - wersja kolekcyjna przygód barbarzyńcy wygrywa rywalizacje z Dark Horsem, ale byłbym wdzięczny mogąc również kupić w najbliższej przyszłości vol.3, vol.4, vol.5... od Egmontu

Wojny Sambre i Sambre - komiks z pogranicza rzeczywistości, lekko mistyczny, cudownie opowiadany obrazem, akcentowany kolorem. Nie wiem dlaczego nie numer 1 na liście? Wojny Sambre'ów parę tonów lepsze od Sambre.

Tyler Cross - dobrze poprowadzona historia i tyle.

Black Monday Murders- podobnie jak Tyler, chociaż nieco przeładowana i bardziej wymagająca(przy deficycie wolnego czasu to niestety wada)

Murena - starożytność plus te ilustracje i czego mi więcej potrzeba? Gdybym już miał Alix byłby moim numerem 8, a tak jest nim Murena.

Doman - ani odkrywczy, ani zaskakujący, ale to jeden z klasyków do których lubię wracać.

Koziorożec - poniżej oczekiwań, ale Sideca powinna otrzymać medal z ministerstwa kultury za wytrwałość w publikacji tej serii i to, że doczekałem finału. Historia nie jest najgorsza ale na tle całości wypada blado. Oby kiedyś polski rynek zaszczyciły Mroczne miasta, Koblenz, Wody Morteluny i inne im  podobne dziwactwa.

mkolek81:
1. Tyler Cross
2. Kłaczki
3. Ex Machina
4. Bękarty z południa
5. Daredevil
6. Twierdzi Pereira
7. BBPO: Plaga Żab
8. Solo
9. Sędzia Anderson: Szambala
10. Zaćmienie

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej