Autor Wątek: Komiksowa TOP LISTA - Rok 2018  (Przeczytany 15906 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Chris3z8

Komiksowa TOP LISTA - Rok 2018
« dnia: Grudzień 19, 2018, 10:15:26 pm »
Rozpoczynamy plebiscyt na najlepszy komiks 2018 roku.

Głosowanie trwa do 17 lutego 2019 (do godziny 23:59)

Zasady (przeczytaj, nim umieścisz własną listę):

1. Głosujemy podając w postach listę, składającą się z maksymalnie 10 pozycji. W przypadku gdy lista składa się z większej ilości albumów punkty przyznam pierwszym 10 pozycjom z listy, resztę potraktuję jedynie jako ciekawostkę.

2. W przypadku gdyby lista zawierała komiks nie spełniający warunków regulaminu

a) głosujący może zostać poproszony o edytowanie i uzupełnienie listy (ale tylko w przypadku, gdy wykrycie błędu i edycja nastąpią przed datą zakończenia plebiscytu)

b) komiks zostanie pominięty a punkty rozdysponowane według punktacji dla listy skróconej (w przypadku gdy wykrycie niezgodności nastąpi po zakończeniu plebiscytu)

3. Edycja wpisu przez autora po zakończeniu plebiscytu skutkuje uznaniem głosu za nieważny.

4. Głosujemy na dowolny komiks (rodzimy lub z importu) wydany w Polsce w 2018 roku.

5. Głosujemy na:

a) konkretne albumy/zeszyty/tomy jeśli stanowią one zamknięte utwory lub są częścią Kolekcji (nie serii)

b) serie, jeśli kolejne albumy/tomy/zeszyty stanowią fragment większej całości; w sytuacji, gdy oddano głos na jeden z albumów serii zostanie on policzony jako głos oddany na serię właśnie;

Poprzednie edycje pokazują wyraźnie, że pojęcie serii jest pojęciem wieloznacznym, ale pod uwagę przy rozróżnianiu należy brać takie czynniki jak: autorstwo, ilość części, logiczne następstwo zdarzeń lub też fakt, czy kilka różnych albumów można by połączyć logicznie w jeden integral. Ufam w tym względzie roztropności głosujących, choć zastrzegam sobie możliwość podejmowania otwartej dyskusji na temat słuszności podjętych przez nich decyzji klasyfikacyjnych.

6. Nie wolno głosować na fragment lub kilka fragmentów jednego albumu (np. antologii). W takiej sytuacji oddany głos policzony zostanie na korzyść całego albumu a w przypadku umieszczenia na liście kilku fragmentów tego samego albumu punkty przyznam jedynie raz, za najwyższą pozycje na liście.

7. Można głosować na wznowienia (o ile wydane zostały w 2018 roku)

Punktacja:

- w przypadku podania 10 pozycji:

Miejsce 1. - 10 pkt
Miejsce 2. - 9 pkt
Miejsce 3. - 8 pkt
Miejsce 4. - 7 pkt
Miejsce 5. - 6 pkt
Miejsce 6. - 5 pkt
Miejsce 7. - 4 pkt
Miejsce 8. - 3 pkt
Miejsce 9. - 2 pkt
Miejsce 10. - 1 pkt


- w przypadku podania 9 pozycji:

Miejsce 1. - 10 pkt
Miejsce 2. - 9 pkt
Miejsce 3. - 8 pkt
Miejsce 4. - 7 pkt
Miejsce 5. - 6 pkt.
Miejsce 6. - 5 pkt
Miejsce 7. - 4 pkt
Miejsce 8. - 3 pkt
Miejsce 9. - 2 pkt

-  w przypadku podania 8 pozycji:

Miejsce 1. - 10 pkt
Miejsce 2. - 9 pkt
Miejsce 3. - 8 pkt
Miejsce 4. - 7 pkt
Miejsce 5. - 6 pkt.
Miejsce 6. - 5 pkt
Miejsce 7. - 4 pkt
Miejsce 8. - 3 pkt


I tak dalej.

Istnieje również możliwość, by w przypadku podania listy składającej się z mniej niż 10 pozycji głosujący sam przyporządkował punkty za poszczególne komiksy. Przyznaje wtedy od 1 do 10 pkt., przy czym ilości punktów nie mogą się powtarzać.

Pomocne listy (komiksy wydane w 2018):
http://alejakomiksu.com/archiwum_komiksow/2018/
https://www.komiks.gildia.pl/nowosci/2018


Głosujący może dowolnie edytować swoją listę aż do ostatniego dnia głosowania (czyli 17 lutego 2019 r.), bo ktoś może stwierdzić, że znalazł perłę na dnie morza i musiał ją umieścić we własnym zestawieniu.


To co, gotowi? 3,2,1 - start...




Zacznę od siebie:


01. Westerplatte: Załoga śmierci
02. Ex Machina (tom 1-2)
03. Pan Żarówka
04. Lżejsza od swojego cienia
05. Ta małpa poszła do nieba
06. Kinderland
07. Kocia skórka - historia samby
08. Hip-Hop Genealogia (tom 1)
09. Conan. Narodziny legendy (tom 1)
10. Złoto i krew (tom 1)


Dlaczego takie, a nie inne tytuły - odsyłam na bloga (tam się wypowiadam):


https://literackiespelnienie.blogspot.com/2018/12/najlepsze-komiksy-2018-r-wedug-chrisa.html


Offline LucasCorso

Odp: Komiksowa TOP LISTA - Rok 2018
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 24, 2018, 10:36:27 pm »
A ja zagłosuję na jedyny papierowy komiks przeczytany w 2018 roku (przeczytany dziś zresztą).

1. Opowieści o niedoskonałej przyszłości

W pełni zasłużone 10 punktów!


{Pozostałe zakupy HOP (!!!) na kupkę wstydu...}
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

Offline tysonek

Odp: Komiksowa TOP LISTA - Rok 2018
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 25, 2018, 12:41:57 pm »
1. Transmetropolitan2. Tyler Cross3. BBPO4. Invincible5. Black Monday Murders6. 100 Naboi7. Conan (Egmont)8. Zaćmienie9. Czarny Młot10. Zabij albo zgiń
« Ostatnia zmiana: Grudzień 25, 2018, 08:38:36 pm wysłana przez tysonek »

Offline 79ers

Odp: Komiksowa TOP LISTA - Rok 2018
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 25, 2018, 06:01:20 pm »
1. WKKM:Karnak     2.SBM40:Elektra      3.Storm      4.Conan(H)      5..Sambre/Wojna Sambre   
6. Tyler Cross   7.Black Monday Murders      8.Murena   9.Doman   10.Koziorożec


Rok bardziej różnorodny i ciekawszy od poprzedniego. Pierwszy tytuł od OMG, powrót Sideci, wreszcie wznowienie Sambre i pełniejsza historia Elektry.  Najwięcej radości i czasu spędzonego nad lekturą Conana z Hachette i Storma w krainie Pandarw. Bez problemu mógłbym ułożyć listę 20, 30 albo i więcej tytułów dobrych albo i bardzo dobrych AD2018. Na liście nie ma Vasco, ale z niecierpliwością czekam na więcej, nie ma też najnowszego Gala(jeszcze nie posiadam, ale pewne podium), Valianta(dopiero w 2019) i wielu innych.

Karnak - rzutem na taśmę, przeczytany 01.01.2019. Całkowicie spełnia moje oczekiwania wobec kolekcji komiksowych - krótka, zamknięta historia, brak przeładowania superbohaterami, prosta i zarazem zaskakująca, aż nie chce się wierzyć, że to współczesny Marvel.

Elektra - wiedziałem czego się spodziewać po tej historii, spełnia wszelkie stawiana wymagania podobnie jak wspomniany Karnak. Elektra jest historią ciekawszą i bardziej klimatyczną, ale o kolejności na liście zadecydowała przewaga elementu zaskoczenia(K) nad sentymentem(E). Nadal bardzo żałuję, że zarówno SBM jak i DD Millera nie zawierają kompletnej Elaktra Saga.

Storm - bieżące tomy Storma przyswoiłem już dość dawno, ale chętnie przypominam je sobie w edycji Kurca. Będę się powtarzał, ale to mój ulubiony komiks z okolic SF - dlaczego tak mało Storma w 2018  :sad:

Conan(H) - wersja kolekcyjna przygód barbarzyńcy wygrywa rywalizacje z Dark Horsem, ale byłbym wdzięczny mogąc również kupić w najbliższej przyszłości vol.3, vol.4, vol.5... od Egmontu

Wojny Sambre i Sambre - komiks z pogranicza rzeczywistości, lekko mistyczny, cudownie opowiadany obrazem, akcentowany kolorem. Nie wiem dlaczego nie numer 1 na liście? Wojny Sambre'ów parę tonów lepsze od Sambre.

Tyler Cross - dobrze poprowadzona historia i tyle.

Black Monday Murders- podobnie jak Tyler, chociaż nieco przeładowana i bardziej wymagająca(przy deficycie wolnego czasu to niestety wada)

Murena - starożytność plus te ilustracje i czego mi więcej potrzeba? Gdybym już miał Alix byłby moim numerem 8, a tak jest nim Murena.

Doman - ani odkrywczy, ani zaskakujący, ale to jeden z klasyków do których lubię wracać.

Koziorożec - poniżej oczekiwań, ale Sideca powinna otrzymać medal z ministerstwa kultury za wytrwałość w publikacji tej serii i to, że doczekałem finału. Historia nie jest najgorsza ale na tle całości wypada blado. Oby kiedyś polski rynek zaszczyciły Mroczne miasta, Koblenz, Wody Morteluny i inne im  podobne dziwactwa.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2019, 07:26:27 pm wysłana przez 79ers »

mkolek81

  • Gość
Odp: Komiksowa TOP LISTA - Rok 2018
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 26, 2018, 02:23:03 pm »
1. Tyler Cross
2. Kłaczki
3. Ex Machina
4. Bękarty z południa
5. Daredevil
6. Twierdzi Pereira
7. BBPO: Plaga Żab
8. Solo
9. Sędzia Anderson: Szambala
10. Zaćmienie

Offline Bobo

Odp: Komiksowa TOP LISTA - Rok 2018
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 30, 2018, 11:35:37 pm »
1. Berserk
2. Usagi Yojimbo
3. Ernest i Rebeka
4. Czarny Młot
5. Piękna ciemność
6. Storm
7. Urban
8. Miecz Ardeńczyka
9. Alix Senator
10. Najemnik

Offline amsterdream

Odp: Komiksowa TOP LISTA - Rok 2018
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 31, 2018, 12:53:50 pm »
1. Kształt twojego głosu
2. Człowiek, który zabił Lucky Luke`a
3. Kaznodzieja
4. Kenia
5. Kłamstwa bogów
6. Jeremiah
7. Aliens: Koszmarny azyl i Wojna o ziemię
8. Yotsuba!
9. Ku twej wieczności
10. Wyjące rury (Ito)

Honorable mentions: Terminator: Nawałnica i Jednym strzałem, Berserk, Czarny Młot, Sherlock Frankenstein i legion zła, W miasteczku piasku i błękitnych łusek, Saga, Mroczny Rycerz: Rasa panów.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2019, 02:50:01 pm wysłana przez amsterdream »

Offline Death

Odp: Komiksowa TOP LISTA - Rok 2018
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 31, 2018, 02:21:00 pm »
1. Mechaniczna ziemia: Antarktyka - Komiksy twórcy Azymutu podchodzą mi wręcz niesamowicie, zarówno graficznie jak i humorem, w końcu znalazłem jakieś zastępstwo dla nieodżałowanej Opowieści rybaka. Tutaj dodatkowo śnieżne klimaty, które w komiksach uwielbiam ponad wszystkie inne. Jak Kurc wyda trzeci tom Mechanicznej ziemi i czwarty Azymutu, to zamówię je sekundę po pojawieniu się w księgarni, a najlepiej od razu wsiądę w Intercity do Koluszek i zażądam od wydawcy jednego egzemplarza, bo cena nie gra roli.
2. BBPO: Plaga żab - 4-tomową cegłówkową całość walnąłem w kilka dni, niech dodatkową rekomendacją będzie fakt, że jak już skończyły mi się Biura, to od razu zacząłem powtarzać Helboye i kupiłem na Allegro Opowieści niesamowite. Najlepsza opowieść z tego cyklu, to ta o antykwariuszu.
3. Piękna ciemność - Idealny tytuł dla tego co tam się dzieje, lepszego nie można było wymyślić. Przepiękny plastycznie album, ale z równie dużą dawką ciemności. W każdym z nas jest mrok. Trzeba przeczytać.
4. Czarny Młot - Chyba najlepszy komiks Lemire od czasu Essex. Są tacy, którzy nazwali go wręcz nowymi Strażnikami (w tym jeden polski wydawca). Bez przesady, ale jest rewelacyjnie.
5. Mroczni Sędziowie: Upadek martwego świata - Mój ulubiony komiks ze świata Dredda. Zgnilizna aż wylewa się z kart albumu. A krótkie opowiadanie, którego bohaterem jest Pomór wygrywa u mnie w kategorii szorciak w tym roku. Moje zaskoczenie roku.
6. Ralph Azham - Trzyma poziom poprzednich. Humor i pomysłowość.
7. Łasuch - Jestem wielkim fanem gry The Last of Us. No to wspomniane dzieło znalazło bratnią duszę.
8. Sędzia Anderson: Szambala - Za próbę bycia Gaimanem, czytając te opowieści czułem raz po raz sandmanowe ukłucie, nie tak mocne, ale bolało pięknie.
9. Miecz Ardeńczyka - Towarzysze zmierzchu ani Mysia straż to nie jest, ale w zadowalającym stopniu zastąpiło mi te znakomite dzieła. Na pewno lepiej niż Vasco. Uwielbiam średniowiecze z lekką domieszką fantasy. Drugi po Mrocznych Sędziach komiks, który zaskoczył mnie na plus.
10. Odrodzenie - Chyba mój ulubiony komiks z NSC.

Nie przeczytałem wielu komiksów, które kupiłem. Najbardziej w rankingu powinny namieszać nowy tom Sambre, Potwór z bagien i Bernard Prince. Może uda mi się znaleźć czas jeszcze tej zimy. Do tych albumów, po których obiecuję sobie najwięcej podchodzę jak pies do jeża i sięgam po coś innego. :biggrin:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 31, 2018, 05:02:46 pm wysłana przez Death »

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: Komiksowa TOP LISTA - Rok 2018
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 01, 2019, 05:55:03 pm »
1. Berlin - Miasto światła
2. Planetary
3. Potwór z Bagien
4. Sędzia Anderson
5. Transmetropolitan
6. BBPO
7. Chłopaki z dwudziestego wieku
8. Ex Machina
9. Zaćmienie
10. Ghost Money
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2019, 05:16:00 pm wysłana przez wujekmaciej »

Offline absolutnie

Odp: Komiksowa TOP LISTA - Rok 2018
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 01, 2019, 10:52:48 pm »
1. Kinderland. Za umiejętność pokazania minionej epoki bez tego zadęcia, które tak drażni w komiksach Marzi, z humorem, z dystansem i z dużą wnikliwością.
2. Pewnego lata. Bo pokazuje moment tracenia dziecięcej niewinności w sposób subtelny, pozbawiony melodramatyzmu, w sposób wiarygodny psychologicznie - wzruszający i zabawny jednoczesnie.
3. Twierdzi Pereira. Za artystyczne wyrafinowanie.
4. Czarny Młot. Bo zaskoczył mnie tam, gdzie nie spodziewałem się już żadnych zaskoczeń (czyli w opowieściach o superbohaterach)
5. Pantera. Bo miażdzy zarówno emocjonalnie, jak i graficznie.
6. Piękna ciemność. Za doskonały mrok, w jaki wprowadza czytelnika.
7. BBPO. Bo naprawdę dobrze mi się to czytało i z niecierpliwością czekałem na ciag dalszy.
8. Planetary. Bo wcześniej nie doceniłem.
9. Pan Higgins wraca do domu. Bo to prawdziwa perełka jest. Z poczuciem humoru, które lubię i z małym hołdem dla Polańskiego.
10. Morderstwo w szybie windy. Za oryginalność formalną i za to, że udało się ożywić zapomniany pomysł Brechta i Benjamina i to w formie tak niezwykłej.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Mati29

Odp: Komiksowa TOP LISTA - Rok 2018
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 02, 2019, 11:57:38 am »
1. Plaga Żab - jako seria
2. Sędzia Anderson - Szambala
3. Sędzia Dredd - Ameryka
4. Head Lopper 2
5. Sędzia Dredd - Tytan
6. 20th Century Boys
7. Harrow County - seria
8. Saga o potworze z bagien
9. Black Monday Murders
10. Obiecanki
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2019, 02:21:09 pm wysłana przez Mati29 »

Offline wilk

Odp: Komiksowa TOP LISTA - Rok 2018
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 06, 2019, 05:31:41 pm »
1. Arzach. Szalony Erektoman. Wakacje Majora
2. Mort Cinder
3. Ślepa cytadela. Przystanek na Faragonescji. The Long Tomorrow
4. Koziorożec
5. Wojna Sambre'ów - Maksym i Konstancja
6. Morfołaki - Stary Testament
7. Towarzysze zmierzchu
8. Saga
9. Okko
10. Giuseppe Bergman

Poniżej rezerwowa dziesiątka, gdyby coś było nie tak z dziesiątką powyżej (aczkolwiek sądzę, że wszystko jest ok).

11. Opowieści o niedoskonałej przyszłości
12. Armie Zdobywcy
13. Gwiezdny zamek
14. Murena
15. Saga o Potworze z bagien
16. Lone Sloane
17. Paper Girls
18. Rewolucje
19. Zwrotnik Panny
20. Ex Machina
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2019, 05:37:57 pm wysłana przez wilk »

Offline Gmork

Odp: Komiksowa TOP LISTA - Rok 2018
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 07, 2019, 08:42:01 am »
Moje top 20 roku 2018.  :wink:

1.- Hellblazer - Mike Carey - omnibus II. Urban Comics
 2.- Alix senátor - integrál I.
Elemental

 3.- Ku tvé věčnosti 1-3 Kotori.pl
 4.- Meč rytíře Ardenčika - 1-4
  Egmont
 5.- Planetes - integrál I.
J.P.Fantastika
 6.- Zabij nebo zhebni 1-3 Non Stop Comics
 7.- Katanga 1-2 Taurus media
 8.- Higurashi - Když pláčou cikády Waneko
 9.- Vinlandská sága 1-3 Hanami
 10.- Příběh nevěsty 1-4 Studio JG
 11.- Pluto 1-3 Hanami
 12.- 100 nábojů - Smůla BBart
 13.- Čas tajemství/Čas lásek - integrál Grand Angle
 14.- Tvar tvého hlasu 1-2 Kotori.pl
 15.- Shi 1-2
Taurus media
 16.- Mýty - Čarodějnice Crew
 17.- Znovuzrození (Revival) 1-3 Non Stop Comics
 18.- Mezi řádky 6-7 Crew
 19.- Pochmurný kraj 1-2 Comics Centrum
 20.- Skalpy 8-9 Crew

https://www.jpeg.cz/images/2019/01/06/P1010003.jpg
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2019, 08:47:46 am wysłana przez Gmork »

JanT

  • Gość
Odp: Komiksowa TOP LISTA - Rok 2018
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 07, 2019, 08:52:42 am »
01.Saga o Potworze z Bagien
02.Transmetropolitan
03.Ex Machina
04.100 Naboi
05.Paper Girls
06.Zabij albo Zgiń
07.Zbir
08.Royal City
09.Descender
10.Odrodzenie (NSC)

Offline robbirob

Odp: Komiksowa TOP LISTA - Rok 2018
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 08, 2019, 07:33:22 am »
Pewnie gdybym dłużej się nad tym zastanawiał, to wyszło bo trochę inne zestawienie, ale co tam, jest, jak jest:

1. Łasuch
2. 100 naboi
3. Hellboy
4. Okko
5. Ghost Money
6. Berlin
7. Pewnego lata
8. Grass Kings
9. Sędzia Anderson
10. BBPO Plaga Żab