Autor Wątek: Imprezy komiksowe A.D. 2019  (Przeczytany 8175 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline freshmaker

Imprezy komiksowe A.D. 2019
« dnia: Luty 22, 2019, 08:34:39 am »
przed nami ciekawy rok się szykuje - za nami złote kurczaki.


przed nami:
- marzec - rumia comic con - łukasza kowalczuka
- marzec - kfk - program i goście jeszcze nieznani
- kwiecień - pyrkon - stan sakai do potwierdzenia
- maj - kw - program i goście jeszcze nieznani
- czerwiec - warsaw comic con - czy będzie część komiksowa?
- wrzesień - mfkig - okrągła rocznica
- październik - warsaw comic con?
- listopad - nżk


jeżeli wpadły wam w ucho jakieś ploteczki / przecieki zapraszam do wrzucania.

"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline turucorp

Odp: Imprezy komiksowe A.D. 2019
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 22, 2019, 09:00:10 am »
-maj- poznański festiwal sztuki komiksowej

Offline nocny

Odp: Imprezy komiksowe A.D. 2019
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 22, 2019, 10:10:08 am »
Ktoś tu jeszcze zakłada nowy temat  :shock:   :wink:

Offline CD Jack

  • Moderator
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 427
  • Total likes: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie lekceważ potęgi wyobraźni!
    • Centrum Komiksu
Odp: Imprezy komiksowe A.D. 2019
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 22, 2019, 02:34:05 pm »
Komiksowe wydarzenia na bieżąco zbieram na Facebooku na stronie: https://www.facebook.com/pg/CentrumKomiksu/events/ (jak tylko pojawia się event na FB)


Do listy zrobionej przez @freshmaker dodałbym jeszcze (na ten moment):


- 8-9 marca: ToPopkultura (poprzednio nazywało się to Dzień Komiksu w Toruniu, ale w tym roku to dwa dni)
- 14-16 czerwca - Szlamfest 3
- 5-7 lipca - Dni Fantastyki we Wrocławiu


I co do pytania czy będzie strefa komiksu na Warsaw Comic Con to potwierdza to osobne wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1097610020410023/ :-)

« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2019, 02:37:28 pm wysłana przez CD Jack »
Jacek "CD Jack" Gdaniec
- - -
Centrum Komiksu: www.facebook.com/CentrumKomiksuPL
- - -

Offline Funny

Odp: Imprezy komiksowe A.D. 2019
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 23, 2019, 01:37:14 pm »
Comic Con w terminie 31.05-02.06  - miał wzeszlym roku niezłą obsadę.


Na razie podany jest jeden gość:  Stephen B. Scott, ale na poprzedniej edycji był Fabry, Bisley, i kilkunastu najlepszych rysowników z kraju. Więc w tym roku na pewno będzie jeszcze lepiej.

Offline freshmaker

Odp: Imprezy komiksowe A.D. 2019
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 24, 2019, 06:58:10 am »
byłem tylko na październikowych wcc - jest jakaś różnica w przypadku wiosennych edycji? strefa komiksu 10/2018 była świetnie zorganizowana.
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline turucorp

Odp: Imprezy komiksowe A.D. 2019
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 24, 2019, 11:47:55 am »
byłem tylko na październikowych wcc - jest jakaś różnica w przypadku wiosennych edycji? strefa komiksu 10/2018 była świetnie zorganizowana.

Organizacyjnie jak najbardziej, tyle, że pomijając kilka krótkich fal ludzi, przez większość czasu czuliśmy się trochę jak małpki w ZOO, które przychodzi się oglądać przez 30 sek. To troche dziwne uczucie, kiedy siedzisz w towarzystwie min. Biza, Adlera czy Gawronkiewicza, a przechodzący ludzie traktują wszystkich jak element ekspozycji o_O'

Offline Funny

Odp: Imprezy komiksowe A.D. 2019
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 24, 2019, 01:06:53 pm »
byłem tylko na październikowych wcc - jest jakaś różnica w przypadku wiosennych edycji? strefa komiksu 10/2018 była świetnie zorganizowana.
W kolejnych edycjach będzie już tylko lepiej :smile:
Zaplanowanych jest kilka prelekcji i oczywiście śmietanka Polskiego i światowego komiksu.
Takie popkulturowe eventy jak Pyrkon czy Comic Con bardzo wpływają na wizerunek tej formy sztuki i doskonale reklamują opowieści z dymkiem.

W połączeniu z morzem ludzi - nie koniecznie związanych z komiksem - dają nam jedne z najlepiej promujących komiksy imprez.

Offline turucorp

Odp: Imprezy komiksowe A.D. 2019
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 24, 2019, 01:27:12 pm »
W kolejnych edycjach będzie już tylko lepiej :smile:
Zaplanowanych jest kilka prelekcji i oczywiście śmietanka Polskiego i światowego komiksu.
Takie popkulturowe eventy jak Pyrkon czy Comic Con bardzo wpływają na wizerunek tej formy sztuki i doskonale reklamują opowieści z dymkiem.

W połączeniu z morzem ludzi - nie koniecznie związanych z komiksem - dają nam jedne z najlepiej promujących komiksy imprez.

Przepraszam, ale mam trochę inny odbiór tych imprez.
To "morze ludzi" w drobnym procencie ociera się o strefy komiksowe, a jeśli już ktoś tam dociera, to większość jedynie przepływa bez większych refleksji.
Prelekcji jest tyle co kot napłakał (na ostatnim CCW bodaj dwie?), lub są dziwnie stargetowane (klucza doboru prelegentów na Pyrkonie kompletnie nie ogarniam).
Komiks jest na obu imprezach niestety gdzieś w kącie i mimo starań części organizatorów, w percepcji osób odwiedzających Nadarzyn i Poznań, pozostaje gdzieś na granicy przypadkowej obserwacji, a nie elementu imprezy, który jest tam niezbędny.
Na chwilę obecną wygląda to tak, że gdyby nic z komiksów nie pojawiło się na tych imprezach, to praktycznie nikt by nie zauważył (wiem, to przykre)

Offline freshmaker

Odp: Imprezy komiksowe A.D. 2019
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 24, 2019, 03:53:55 pm »
na wcc strefa komiksowa była wydzielona, oznaczona bannerami i reklamowana przez fb czyli wszystko jak trzeba. problem wg mnie to główni odbiorcy tej imprezy czyli fani seriali, gier i cosplay.


ja miałem zjazd motywacyjny na kfk, gdzie na spotkaniu z bedu była garstka ludzi a na prelekcji dema takie tłumy, ze nie mieściły się na pietrze.
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline turucorp

Odp: Imprezy komiksowe A.D. 2019
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 24, 2019, 04:08:05 pm »
na wcc strefa komiksowa była wydzielona, oznaczona bannerami i reklamowana przez fb czyli wszystko jak trzeba. problem wg mnie to główni odbiorcy tej imprezy czyli fani seriali, gier i cosplay.

Dlatego wyraźnie podkreślam, że ze strony organizatorów to jest naprawdę ogarnięte (chociaż zepchnięcie lokalizacji do kąta na CCW mocno dało się we znaki, wiele osób po prostu tam nie trafiło). Problemem jest rodzaj odbiorców, który wbija na te imprezy, niestety, ale komiks jest dla nich najmniej atrakcyjnym elementem, mimo tego, że cała reszta (na CCW), lub sporo (na Pyrkonie) sie z tego komiksu wywodzi.

Offline Funny

Odp: Imprezy komiksowe A.D. 2019
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 24, 2019, 10:14:03 pm »
Przepraszam, ale mam trochę inny odbiór tych imprez.
To "morze ludzi" w drobnym procencie ociera się o strefy komiksowe, a jeśli już ktoś tam dociera, to większość jedynie przepływa bez większych refleksji.
Prelekcji jest tyle co kot napłakał (na ostatnim CCW bodaj dwie?), lub są dziwnie stargetowane (klucza doboru prelegentów na Pyrkonie kompletnie nie ogarniam).
Komiks jest na obu imprezach niestety gdzieś w kącie i mimo starań części organizatorów, w percepcji osób odwiedzających Nadarzyn i Poznań, pozostaje gdzieś na granicy przypadkowej obserwacji, a nie elementu imprezy, który jest tam niezbędny.
Na chwilę obecną wygląda to tak, że gdyby nic z komiksów nie pojawiło się na tych imprezach, to praktycznie nikt by nie zauważył (wiem, to przykre)


Weźmy pod uwagę fakt, że każdy ma zupełnie inny odbiór imprez.
Ty uważasz, że większość osób przepływa bez większych refleksji a ja uważam, że jeśli nawet 15-20 % wyrazi zainteresowanie komiksem, to przy ilościach odwiedzających rzędu 60 tys osób daje to sporą sumę.
A z tego co wiem to strefę komiksu CC odwiedziło ponad 20 tysięcy ludzi. Na Pyrkonu też było sporo osób. To ilość jakiej nie da się nie zauważyć. Widzą to organizatorzy, widzą wydawcy..... dlatego z roku na rok części komiksowe tych imprez są coraz lepsze.


W przypadku Prelekcji też mam odmienne zdanie. Prelekcje w obecnej formie, same w sobie uważam za archaizm. Taka forma nie dociera do młodego odbiorcy, potrzebna jest większa interakcja. Najlepiej widać to na festiwalach komiksowych, gdzie poza spotkaniami z największymi gwiazdami, czy też wydawcami, prelekcje odwiedza kilka osób. A z tych kilku osób dwie zajmują się relacjami z imprez. Masz nawet przykład Dema, który jest Youtuberem a jednym z jego dodatkowych jest rysowanie komiksów.
Według mnie  nie masz również racji w temacie braku zainteresowaniach komiksem na tego typu masowych imprezach. Komiks jest ich nieodłącznym elementem i kiedy patrzę czy to na Pyrkon czy na Comic Con to z każdą edycją widać ogromny rozwój części komiksowej. Nawet fakt przyjazdu w 2018 roku rysowników na Pyrkon na sobotę i niedzielę - gdzie odbywała się w tym czasie KW - pokazuje rangę tego eventu.
To samo na Comic Con, Fabry, Bisley i śmietanka rysowników z kraju.
W którymś z wcześniejszych postów pisałeś , że czułeś się jak małpka w zoo. I to jest właśnie Twój zły odbiór. Dla sporej rzeszy odwiedzających Ty nie byłeś małpką - tylko gwiazdą. Kimś z kim na codzień nie mają styczności, prawdziwy rysownik z krwi i kości tworzący na ich oczach dzieło.
Jesteś przyzwyczajony do imprez na których wszyscy Cię znają a tego typu eventy takie nie są. Ci Ludzie dopiero poznają rysowników, oswajają się z faktem że siedzi przed nimi prawdziwy autor komiksów, potężnego popkulturowego medium będącego motorem napędowym filmów i seriali które znają. A co najważniejsze to widzą to wszystko na żywo i mogą popatrzeć jak pracujecie.
Dlatego pojawiając się na tego typu evencie trzeba troszkę zmienić nastawienie i nie odbierać jak każdej komiksowej imprezy w kraju.





Offline freshmaker

Odp: Imprezy komiksowe A.D. 2019
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 25, 2019, 05:27:26 pm »
wracając jeszcze do ostatniego wcc to uważam że umiejscowienie w narożniku nie było takie złe. w sobotę były takie tłumy że cała impreza przypominała dawny stadion x lecia. myślę że wrzucenie rysowników i wystawy w ten kocioł nikomu by nie wyszło na dobre.


co do prelekcji to nie wiedziałem nawet że takie były. i tak jestem kontent bo można było z każdym z artystów porozmawiać kilkanaście minut w chwilach mniejszego obłożenia odwiedzającymi.
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline turucorp

Odp: Imprezy komiksowe A.D. 2019
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 25, 2019, 07:40:06 pm »
Faktem jest, że sporym plusem WCC jest właściwie bezproblemowa możliwość zdobycia wypasionych rysografów od sporej grupy autorów, bez kolejek, numerków etc.
A w kwestii prelekcji, widziałem ile osób (często przypadkowych, rodzice itp.) siedziało w strefie otwartej na prelekcjach  o wyciskaniu wzorów w skórze i układaniu choreografii do pokazów cosplaya, zakładanie, że nie ma tam sensu robić prelekcji komiksowych, to marnowanie potencjału dotarcia do masy ludzi.

Offline Funny

Odp: Imprezy komiksowe A.D. 2019
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 28, 2019, 04:51:12 pm »
Czyli jednak Comic Con na duży plus  :biggrin:


Co do prelekcji, to nie powiedziałem że nie ma sensu ich robić, tylko ze robione w dotychczasowej formule - w jakiej są na innych komiksowych imprezach - nie spotkają się z ciekawym odbiorem. Dlatego napisałem o większej interakcji. Atrakcyjniejsze prelekcje na pewno przyciągną więcej osób.