Autor Wątek: Runy wikińskie  (Przeczytany 6916 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ghost666

Runy wikińskie
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 22, 2003, 04:06:39 pm »
hehe ;) nie potrafie szczerze mówiąc... ale jak znajde kogos kto zrobi mi to, powiedzmy o max 25% drozej niz normalna stal, to ok, biore :)
lory fot the Horned Rat!!!


Offline Baldwin

Runy wikińskie
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 22, 2003, 10:01:40 pm »
Cytat: "ghost666"
hehe ;) nie potrafie szczerze mówiąc... ale jak znajde kogos kto zrobi mi to, powiedzmy o max 25% drozej niz normalna stal, to ok, biore :)


To,zeby temu komus sie opłaciło, to musiałbys wziąć od razu ze 2 tony... :D

Offline ghost666

Runy wikińskie
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 23, 2003, 05:27:57 am »
znam ludzi, którzy łącznie mogli by wziaść dość duzo tego :) wiesz... ultrasów Ci u nas dostatek :)
lory fot the Horned Rat!!!


Offline wiedzmak

Runy wikińskie
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 23, 2003, 10:26:56 am »
i oczywiscie sloma do siennikow scieta w sposob XIV wieczny (nie jestm pewny: sierpy?) kolejny element ultrasow
ww.bitewniaki.polter.pl

Offline Nilgar

Runy wikińskie
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 26, 2004, 02:05:36 pm »
Tak na temat, to dobra jest książką autorstwa R.I. Page'a ale do tekstów angielskich bardziej odpowiedni jest futhorc - młodsza o kilka wieków odmiana, zresztą sam futhark też się później rozwinął i skomplikował. O ile pamiętam (a nie jestem ekspertem) pisownia była dość dowolna np. dany run mógł oznaczać zarówno fonem jak i pojęcie, które reprezentował

Offline Gollum

Runy wikińskie
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 26, 2004, 08:55:29 pm »
Cytat: "ghost666"
gdyby było to mozliwe to pewnie bym miał ;)

No to dowiedz sę, kiedy gdzieś w Górach Świętokrzyskich organizują Dymarki 2004, wybierz się i dogadaj się z wytapiaczami-archeologami. Będziesz miał żelazo jak trzeba.

Offline oczy

Runy wikińskie
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 15, 2004, 08:00:59 pm »
Cytat: "ghost666"
nie, nie mozna podstawic sobie i zrobic zapisu futharkiem [fonetycznego] języka angielskiego - to dwa rózne języki. Już prędzej starofinski, albo cos takiego...



sory ghost za to że cie obraże ale ciebie też mam powoli doyć :bored:
CZY WSZYSTKO WIDZĄ

Offline Gollum

Runy wikińskie
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 15, 2004, 09:23:20 pm »
Powtarzam drugi raz: z inwektywami proszę na pw. Trzecim razem zastosuję ostrzejsze środki.

Offline ghost666

Runy wikińskie
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 16, 2004, 06:35:54 am »
Cytat: "oczy"
Cytat: "ghost666"
nie, nie mozna podstawic sobie i zrobic zapisu futharkiem [fonetycznego] języka angielskiego - to dwa rózne języki. Już prędzej starofinski, albo cos takiego...



sory ghost za to że cie obraże ale ciebie też mam powoli doyć :bored:


a co mnie to obchodzi? jesli masz cos do mnie to na PW, a pozatym - czemu czepiasz sie posta, który był napisany ponad rok temu, skoro przyłaczyłes sie do forum całkiem niedawno...
lory fot the Horned Rat!!!


Anonymous

  • Gość
Runy wikińskie
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 16, 2004, 02:58:12 pm »
Jak dla polelfa Elrondzie, proponowal bym odrazu pismo elfickie(czy tam elfie)  :) . Mam taka czcionke, i se ja chwale :) . Wiem, ciemnota.
Ultrasi! Wybaczcie!

Hmmm... jak sie nie myl(j)e to jest post nr. 3000 na tym forum  8)  .

Offline zaciekawiony

Runy wikińskie
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 26, 2005, 10:05:56 pm »
Alleluja! jest taki temat.
No i widzę że nie odpowiedziano jednak na pytania.
Jeśli chce się coś zapsać runami to należy najpierw wybrać jakimi chce się runami to zrobić.
Przeglądałem sobie ostatnio zdięcia z Wolina, jakiś woj nadstawił pochwę miecza z napisem ,,Sigurd", bodajże jego imię.A gdyby chciał być dokładny w odtważaniu , to nie zrobił by tego tymi runami jakie były.Jest wiele rodzajów alfabetu runicznego, facio użył futharku starego, a wikingowie używali młodszego w 2 odmianach.Jeśli chce się coś zapisać runami wikińskimi, to można poprostu zamienić głoski(runy to alfabet fonologiczny)języka polskiego na odpowiadające mu runy.Ma jednak do zapisu tylko 16 znaków, nie wszystkie głoski występowały , a niekture runy odpowiadały kilku głoskom.Co do pisania runami po angielsku,to da się to zrobić, język staroangielski nie jest taki daleki od angielskiego wspólczesnego,np zdanie,,This:are:runoR" znaczące ,,te runy" jest takie samo jak i współczesne,,This are runs".Jakby kto chciał językiem oryginalnym, to są odpowiednie opracowania anglojęzyczne.
Acha trzeba pisać runami angielsko-fryzyjskimi, tam jest 33 znaki, to i odpowiedni run łatwiej znaleźć.
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

 

anything