trawa

Autor Wątek: Zaproszenie do udziału w antologii metapoezji  (Przeczytany 6303 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pszren

Zaproszenie do udziału w antologii metapoezji
« dnia: Listopad 06, 2019, 01:03:12 pm »

Organizuję antologię metawierszy, rozumianych jako instrukcje pisania wierszy. Do końca grudnia 2019 zbieram na adres email pszren@wp.pl zgłoszenia, czyli teksty nakierowujące Autorkę/Autora na to, jak napisać wiersz.


Oczywiście pojęcie metapoezji jest wieloznaczne, dlatego uściślam, że w tej antologii bardziej chodzi o instrukcje, a nie o refleksje na temat wierszy.


Instrukcje mogą dotyczyć czegokolwiek, tematu, formy, sposobu wykonania, użytej techniki, lub cokolwiek przyjdzie do głowy. Może być to sugestia użycia generatorów lub działanie przypominające pisanie scenariusza (np. "Zwrotka pierwsza: nieszczęście; Zwrotka druga: nieoczekiwana pomoc; Zwrotka trzecia: konieczność zapłaty za pomoc).


Zresztą może właśnie przykłady mogą nakierować osoby chętne na to, o co chodzi. Zatem improwizuję, czy też piszę na bieżąco (po prostu daję znać, o co mniej więcej mi chodzi).


---
Zamknij oczy i napisz na kartce sto razy jakiś znak interpunkcyjny.


---
Idź w ruchliwe miejsce i nagraj kilka minut, potem zmiksuj to w ciekawy sposób.


---
Napisz sto linijek przymiotników.


---
Opisz historyjkę ze swojego życia widzianą z perspektywy drona.


---
Napisz pięć haiku i wydrukuj je jedno na drugim.


---
Wytnij z gazet trzy nagłówki i ułóż z nich linijki wiersza.


---
Słuchaj audycji radiowej, notuj ciekawe słowa.


(Oczywiście instrukcje mogą wyglądać inaczej, mogą być np. bardziej szczegółowe i rozbudowane, albo bardziej przypominać wyznaczanie norm czy choćby zadanie szkolne).


Jest to projekt niekomercyjny, plik pdf będzie umieszczony w internecie. Antologia będzie miała dwie wersje językowe: polską i angielską (można przysłać instrukcje po polsku, po angielsku albo w obu tych językach).


Redagowałem już kilkanaście podobnych projektów (m.in. antologia pisania bezznaczeniowego, antologia wierszy jednosłownych), i zwykle miały po kilka tysięcy wyświetleń.


Jeśli komuś serio się nie chce pisać emaila, to można w odpowiedzi na ten post napisać swój metawiersz, byle to było jednoznacznie przedstawione jako zgłoszenie (np. należy dodać informację, że to jest zgłoszenie, i jakie podać namiary Autorki/Autora, czyli imię i nazwisko czy nick).


Zachęcam do wzięcia udziału!

Offline pszren

Odp: Zaproszenie do udziału w antologii metapoezji
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 04, 2019, 10:06:23 pm »

Super dzięki! Pojawiło się kilkanaście zgłoszeń, ale przede wszystkim wrażenie zrobiła ilość wyświetleń tematu! Jak już antologia się ukaże, to chętnie tu podam link, licząc również na wyświetlenia :).


Na razie w razie czego daję jeszcze link do kolejnej wersji zaproszenia, czyli do stronki http://metapoezja.blogspot.com (chociaż tu na forum chyba lepiej wyjaśniłem, o co mi chodzi). W razie czego, żeby nie było zdziwienia - nie dostałem już więcej odpowiedzi od instytucji, która wstępnie miała wspierać projekt, czyli będzie najprawdopodobniej całkowicie niekomercyjnie i tylko w wersji pdf. Ale oczywiście samodzielnie można wydrukować i oprawić egzemplarz - ja zrobię kilka i wyślę do Biblioteki Narodowej i jeszcze do kilku bibliotek.

Offline pszren

Odp: Zaproszenie do udziału w antologii metapoezji
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 03, 2020, 09:48:49 pm »

Skoro do tej pory ten temat miał już ponad 3000 wyświetleń (prawie 3333), to może antologia też przyciągnie czyjąś uwagę? Serdecznie zapraszam!


http://iiii.comicgenesis.com/antologiametapoezji.pdf