Autor Wątek: paleolityki - zaproszenie do antologii  (Przeczytany 3098 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pszren

paleolityki - zaproszenie do antologii
« dnia: Styczeń 04, 2020, 01:46:34 pm »

Drogie forumowiczki, drodzy forumowicze! Ponieważ antologia metapoezji spotyka się z pozytywnymi reakcjami, może warto zrobić kolejny podobny projekt. Tym razem zapraszam wszystkich do udziału w antologii wierszy mających ściśle określoną formę, mianowicie formę paleolityku.


tytuł
pierwszy wers - jedna sylaba
drugi wers - trzy sylaby
trzeci wers - pięć sylab


Nastrój paleolityków zwykle ma w sobie coś pierwotnego (jeśli takie określenie cokolwiek wyjaśnia). Czyli mamy zwykle tematy związane z naturą, z instynktami. Przyroda, ale też wątki społeczne, czy też antropologiczne. Na początku pisania paleolityków najbardziej skupialiśmy się na kulturze aborygeńskiej, w ogóle Australia i jej specyfika dosyć mocno wpłynęła na tę formę wiersza.


Żeby nie było nieporozumień, jest to forma w pewien sposób wzorowana na haiku, ale wyróżniająca się jednak odrębnością. Wymyśliłem tę formę zainspirowany minimalizmem, troszeczkę również poezją azjatycką (alfabet chiński, ale również malarstwo azjatyckie). Formę paleolityku zaproponowałem kilkanaście lat temu, i do tej pory wiele osób tworzyło pojedyncze takie wiersze lub nawet całe serie. Jednak zależy mi na tym, żeby ta forma zainteresowała kogoś na dłużej. Zachęcam do pisania wielu jak najlepszych paleolityków, i do nadsyłania ich (najlepiej w grudniu 2021) na adres pszren@wp.pl - zebrane wiersze ukażą się w formie pliku pdf dostępnego w internecie. Projekt jest niekomercyjny. Kilka egzemplarzy wydrukuję, i poślę do bibliotek (np. do Biblioteki Narodowej w Warszawie). Oczywiście samodzielnie również będzie można wydrukować egzemplarze.



Istnieje też forma graficzna paleolityku, czyli mamy grafikę, w której rysunek zastępuje tytuł. Takie rzeczy również zapraszam do antologii, ale może najpierw warto opanować formę paleolityku (nie tylko jeśli chodzi o ilość sylab, ale także jeśli chodzi o nastrój), a dopiero potem dodawać grafikę. Oczywiście jak ktoś woli skupić się na grafice, a tekst dodać przy okazji, to też nie ma problemu.


Jeśli nie zapomnę, to co jakiś czas poniżej bym wkleił kilka czy więcej przykładów paleolityków, wszystkich również zachęcam do pisania takich wierszy choćby dla treningu czy zabawy. Oczywiście zachęcam do pozytywnego nastawienia, czyli nie do trollowania i pisania specjalnie czegoś kiepskiego, tylko do skupienia się na jakości i wykorzystywania ciekawych inspiracji.

Offline pszren

Odp: paleolityki - zaproszenie do antologii
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 29, 2020, 06:53:02 am »

Na konferencji internetowej "Twórczość i normy" powiedziałem m.in. coś o paleolitykach:
https://tiny.pl/7mkg7


A w ramach projektu "Miksowanie awangardy" napisałem serię paleolityków bazujących na tekście przemówienia Ignacego Daszyńskiego:
https://miksowanieawangardy.blogspot.com/2020/01/paleolityki-daszynski.html


Od dawna zachwycam się paleolitykami, które napisał bacus15. Zresztą w tym przykładzie również jest mowa o zachwycie:
http://www.przyroda.spojrzenia.com/czerwiec-paleolityk-3-w34871.html


Najlepsze życzenia i zachęcam do nadsyłania paleolityków!

 

anything