trawa

Autor Wątek: Kilka pytań  (Przeczytany 1268 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nietoper

Kilka pytań
« dnia: Luty 16, 2021, 03:36:19 pm »

Witam wszystkich.

Jestem nowy na forum oraz w D&D (mamy jak na razie dwie sesje za sobą), więc proszę o wyrozumiałość.

Nasunęło mi się kilka pytań, na które nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi, stąd nowy temat. Gramy w wersję 5e i zastanawiam się jak działa atak z ukrycia? Mówię tu o podkradnięciu się np łotrzykiem do strażnika i próbie wyeliminowania go po cichu. Z jednej strony w podręczniku jest informacja, że atak z ukrycia daję nam przewagę w ataku (2d20 i wybieramy większą wartość), natomiast wszędzie ludzie piszą, że atak z ukrycia daję przewagę w ataku plus każde trafienie w zaskoczony cel jest trafieniem krytycznym. Na razie pomińmy dodatkowe umiejętności łotrzyka (na klasa zabójcy dodaje krytyki w pierwszej turze).

Czy pominąłem coś w poradniku czy mowa jest o zasadach np z 3.0/3.5 bo szczerze nie wiem jak było ze skradaniem w tych wersjach?

Drugie pytanie dotyczy umiejętności łotrzyka Chytre Zagranie. Zasady mówią, że można się ukryć używając akcji dodatkowej. Zakładam, że chodzi o sytuację podczas walki (bo po co np podczas eksploracji używać akcji dodatkowej, gdy można użyć zwykłej akcji). Z drugiej strony gdy przeciwnik jest w walce, zakładamy że jest czujny i nie można się przed nim ukryć. Więc do jakich sytuacji używa się tej zdolności? Podczas walki schować się za sojusznikiem np człowiekiem, ukryć się, przejść za filar i zaatakować od boku/z tyłu przeciwnika, który skupia się na człowieku? Z drugiej strony ruch niweluje ukrycie. Ktoś umiał by to uzasadnić?

Pozdrawiam.

Offline aniolbezserca

Odp: Kilka pytań
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 17, 2021, 07:13:15 pm »
1.
- atak ukrycia zapewnia tylko i aż ułatwienie w teście ataku.
- ukradkowy atak (sneak attack) łotra nie daje ułatwienia do ataku, tylko aby go zadać należy mieć ułatwienie do ataku (chyba, ze obok celu stoi inne wrogie wobec niego stworzenie, np. towarzysz z naszej drużyny).- to o czym "ludzie piszą" kojarzy mi się ze specjalnym atakiem Skrytobójcy (Assassin) - skrytobójstwo (assassinate), z którego można skorzystać tylko podczas pierwszej rundy walki.
2. Musisz mieć się gdzie schować. Inaczej to nie zadziała.


 

anything