trawa

Autor Wątek: silnia  (Przeczytany 12610 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bujalex

silnia
« dnia: Wrzesień 26, 2003, 02:06:44 pm »
Nie jestem matematykiem i nie lubiłem (ciutkę) tego przedmiotu, ale mam (być może laickie) pytanie: dlaczego kalkulator kończy obliczać silnię na 69 (23X3) ???  :?:  :?:  :?:
Przehandlowaliśmy naszą dziejową, partnerską rolę w dramacie żywego umysłu planety, torując sobie drogę w historii pobojowiskami i neurozami.  (Terence McKenna)

Offline Gollum

silnia
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 26, 2003, 02:39:39 pm »
Pewnie dlatego, że ma takie możliwości. Swojego czasu posługiwałem się kalkulatorem który... myślał. Po wspisaniu w miarę prostego działania odpowiedzi udzielał od razu. Ale gwy mu było wpisać jakieś np. mnożenie cyfry dziesięciocyfrowej przez dziewięciocyfrową, to najpierw pomrugał, a odpowiedział po paru sekundach. Zapewne namysłu...

Offline dhutirth

silnia
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 26, 2003, 04:36:48 pm »
Out of memory  :D

Maksymalną liczbą jaką można uzyskać na takim kalkulatorku jest 9*10^99, a 70! jest nieco większa  :)
estem nędzarzem, posiadam tylko marzenia. Rozsiałem je u twych stóp. Stąpaj lekko, gdyż stąpasz po moich marzeniach.

Offline BobGray

Re: silnia
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 26, 2003, 06:57:29 pm »
Cytat: "bujalex"
Nie jestem matematykiem i nie lubiłem (ciutkę) tego przedmiotu, ale mam (być może laickie) pytanie: dlaczego kalkulator kończy obliczać silnię na 69 (23X3) ???  :?:  :?:  :?:


Masz na myśli że on nie liczy 69! ?Jeśli twój kalkulator liczy 68! to i tak jest niezły. Bo nawet w zapisie z potęgą 10 jest to ogromna liczba. Silnia przyrasta szybciej niż potęgowanie.
Ale się zaciekawiłem, że chyba dzisiaj sprawdzę to na swoim starym, rosyjskim( bodaj) kalkulatorku. Ruskie potrafią więc pewnie mi policzy...:)

Offline Dinki

silnia
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 27, 2003, 07:58:54 pm »
Ja myśle , że kalkuratory chcą coś przed nami ukryć , dlatego nie chcą obliczyć 70! :D

Offline Boodzik

silnia
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 27, 2003, 08:03:52 pm »
The true is out of here... :)
Kalkulatory to przybysze z kosmosu, które chcą nas wykorzystać w swoim programie rozrodczym (bo dlaczego właśnie 69?) :D
______________________
One more beer and heavy metal and I'm just fine.

Zgodnie z doktryną i kodeksem naszej partii, chamstwu i kolesiostwu mówimy zdecydowane RACZEJ NIE.

Offline bujalex

Re: silnia
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 29, 2003, 04:09:48 pm »
Cytat: "BobGray"
Cytat: "bujalex"
Nie jestem matematykiem i nie lubiłem (ciutkę) tego przedmiotu, ale mam (być może laickie) pytanie: dlaczego kalkulator kończy obliczać silnię na 69 (23X3) ???  :?:  :?:  :?:


Masz na myśli że on nie liczy 69! ?Jeśli twój kalkulator liczy 68! to i tak jest niezły. Bo nawet w zapisie z potęgą 10 jest to ogromna liczba. Silnia przyrasta szybciej niż potęgowanie.
Ale się zaciekawiłem, że chyba dzisiaj sprawdzę to na swoim starym, rosyjskim( bodaj) kalkulatorku. Ruskie potrafią więc pewnie mi policzy...:)


mój kalkulator to 15-letni chyba (!) ...Levis przywieziony przez moją mamę z Austrii. wygląda raczej normalnie:}
Przehandlowaliśmy naszą dziejową, partnerską rolę w dramacie żywego umysłu planety, torując sobie drogę w historii pobojowiskami i neurozami.  (Terence McKenna)

Offline wiśnia

silnia
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 21, 2003, 09:42:46 am »
Cytat: "Gollum"
Pewnie dlatego, że ma takie możliwości. Swojego czasu posługiwałem się kalkulatorem który... myślał. Po wspisaniu w miarę prostego działania odpowiedzi udzielał od razu. Ale gwy mu było wpisać jakieś np. mnożenie cyfry dziesięciocyfrowej przez dziewięciocyfrową, to najpierw pomrugał, a odpowiedział po paru sekundach. Zapewne namysłu...


rekordowe zadanie jakie zadalem zajelo mojemu kalkulatorowi 7 sekund.
byl to z iloczyn sin, cos i tg 5, ktorego zapis mial w sumie ok 140 znakow :D
e don't need no education
We don't need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave the kids alone

pimpek

  • Gość
silnia
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 23, 2006, 03:14:57 pm »
A tka przy okazji teog tematu co tu jest.Kazdy chyba wie jka liczy ise silnię bo to w sumie prosta rzecz ,której uczą na matematyce.Moze mi ktos wytłumaczyć w jakiej dizedzinie życia ta silnia znajduje swoje zastosowanie.Czy gdzieś to ktoś używa?Bo ja sie z tym jeszcze nigdzie niepotkałem poza szkołą.

Offline [Xavier]

silnia
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 23, 2006, 03:42:12 pm »
Cytat: "pimpek"
A tka przy okazji teog tematu co tu jest.Kazdy chyba wie jka liczy ise silnię bo to w sumie prosta rzecz ,której uczą na matematyce.Moze mi ktos wytłumaczyć w jakiej dizedzinie życia ta silnia znajduje swoje zastosowanie.Czy gdzieś to ktoś używa?Bo ja sie z tym jeszcze nigdzie niepotkałem poza szkołą.

Silnię wykorzystuje się dosyć często w obliczeniach statystycznych.
url]www.strefazero.net[/url]
http://www.forum.strefazero.net

Offline jasisz

silnia
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 23, 2006, 04:45:42 pm »
I równie często, o ile nie cześciej, w rachunku prawdopodobieństwa ;)
mój blog - a co!

Offline [Xavier]

silnia
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 23, 2006, 07:46:15 pm »
Co jakby nie patrząc pośrednio łączy się ze sobą :D .
url]www.strefazero.net[/url]
http://www.forum.strefazero.net

Offline snivel

silnia
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 05, 2006, 12:56:02 am »
Czesto przy wielokrotnym różniczkowaniu funkcji w pochodnej wyskakuje iloczyn typu k*(k-1)*(k-2)*.....*(k-n). Takie rzeczy łatwiej sie zapisuje np. tak: k!/(k-n-1)! Silnia jest po prostu znaczkiem ulatwiajacym zycie. Proponuje obejrzec rozwiniecia popularnych funkcji w szeregi. Tam jest pełno silni i bez niej napisy stalyby sie dlugasne.

Znak "!" czesto pojawia sie w kombinatoryce (do ktorej sprowadza sie szkolny rachunek prawdopodobienstwa).    

W niezawodnej Wikipedi znajdziemy wzór Stirlinga:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wzór_Stirlinga

Dla duzych n Przybliża on wartość n!

 

anything