Autor Wątek: Nachalny patriotyzm  (Przeczytany 8959 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krytyk

Nachalny patriotyzm
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 03, 2003, 03:56:52 pm »
Cytat: "Pokpoko"
zalezy co rozumiec przez nauke patriotyzmu? jeśli odspiewywanie bogurodzicy przed lekcja i przedstwianie powstania warszawskiego jako wielkiego triumfu oręża polskiego(słyszałem tez takie zdanie :? )to nie uczą...patriotyzm powinno sie (Imho)samemu"odkrywac"bo teksty o powstaniach i martyrologii moga co najwyżej zniechęcić swoim nachalnym patetyzmem...więc patriotyzm powinno się raczej nabywac w domu a nie  w szkole gdzie siła rzeczy musi byc przesadzony..


Brawo Pokpoko, masz wiele racji.
Z jednym zastrzeżeniem: szkoła powinna uczyć patriotyzmu, ale niech on nie taki nachalny! Na Boga przecież patrioyzm to nie tylko powstania nie majace szans zwycięstwa. Najmniej mówimy (niestety) o Powstaniu Wielkopolskim które było zwycieskie!  
Patriotyzm to takze "walka" o kulture, jezyk i gospodarke (np. XIX Wielkopolska i to że skutecznie potrafiła konkurować z potegą HAKATY).

Offline Baldwin

Nachalny patriotyzm
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 03, 2003, 11:14:23 pm »
Cytat: "krytyk"


Przykro mi bardzo ale zupełnie sie z tobą nie zgadzam. W konspekcie każdej (lub prawie każdej) prowadzonej lekcji MUSZE mówić o patriotyźmie. Nie chce być źle zrozumiany, uważam sie za patriote i kocham ten kraj mimo jego niedoskonałości, ale nie znaczy to że bede przyklaskiwał każdej głupocie realizowanej pod hasłem "patriotyzm". Staram sie uczniów uczyć MYŚLEĆ logicznie bo to jest ważne w polityce kiedy decydują sie losy narodu.  
Ten podniosły i patetyczny sposób powoduje ze wielu uczniów ( w tym tych myslacych) zraża sie do "gadek bogo-ojczyźnianych" i MA RACJE!
Z każdej kleski ma byc/powinno się/ wyciagnąć naukę, a nie bedzie tak jeżeli z każdej bedziemy robili na siłe sukces.


A, to jestem szczerze zaskoczony.Przez 8 lat podstawówki i 4 liceum żaden z chyba 40 mnie uczacych nie wspomniał słowem o patriotyzmie czy jakimś pokrewnym pojęciu...Jest to więc dla mnie zupełna nowość.
Nie trzeba chyba przekazywac takich wartosci w sposób jakoś irytujaca sztampowy i drętwy...Są chyba lepsze drogi...
Poza tym na zachodzie, to dopiero wybielaja i nadają patosu wszystkiem ważniejszym wydazebiom ze swojej historii

Offline Baldwin

Nachalny patriotyzm
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 03, 2003, 11:22:26 pm »
Cytat: "krytyk"

: szkoła powinna uczyć patriotyzmu, ale niech on nie taki nachalny! Na Boga przecież patrioyzm to nie tylko powstania nie majace szans zwycięstwa. Najmniej mówimy (niestety) o Powstaniu Wielkopolskim które było zwycieskie!  
Patriotyzm to takze "walka" o kulture, jezyk i gospodarke (np. XIX Wielkopolska i to że skutecznie potrafiła konkurować z potegą HAKATY).


To o czym mówisz, to już kwestia niekompetentnego programu nauczania...
Poza tym przegrane zrywy niepodległosciowe sa chyba doskonałym przykąłdem patriotyzmu...W koncu porywaliśmy sie na silniejszego.Gdyby to były wycieczki, jak np dla USA Pustynna Burza, to nie byłoby sie tak strasznie czym chwalić(w omawianej przez nas dziedzinie oczywista).Oczywiscie niektóre watki zasługują na lepsze wyekspononwanie...Żeby uczniowie mogli być dumni z czegoś wiecej niz szabli przy boku kazdej z omawianych postaci...

Offline Gollum

Nachalny patriotyzm
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 06, 2003, 08:15:51 am »
Cytat: "krytyk"
Z każdej kleski ma byc/powinno się/ wyciagnąć naukę, a nie bedzie tak jeżeli z każdej bedziemy robili na siłe sukces.

Inni tak robią. Niemcy nauczyli się, że militarnie świata nie zdobędą, to do zdobyli gospodarczo. Anglicy pożegnali się z imperialna dumą i ich byłe kolonie zyja z nimi w jak najlepszej zgodzie. Francuzi nie chcieli się pogodzić, że są państwem upadłym i się wciaż burzyli (vide Algieria), to w ich koloniach niezbyt dobrze się o nich mówi. A mogliby wygrać, mając najpotęzniejszą kulturę świata. Niestety, szybciej wkroczyli Jaknesi ze swoją kulturą dla półgłówków i wygrali.