Autor Wątek: Komiksy inne niż zwykle  (Przeczytany 5118 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline konradkonrad

Komiksy inne niż zwykle
« dnia: Październik 23, 2003, 09:59:47 pm »
Czy kojarzycie komiks Jan&Poki z Cyrkielni?
Jak dla mnie jeden z lepszych szortów polskich ze względu na wykręconą narrację. Może nie szczyt wszystkiego, ale przyjemnie rózni się od innych komiksów. Macie jakies takie polskie komiksy, które urzekły was nie tyle rysunkiem lub fabułą, ale właśnie (oryginalnym) pomysłem na poprowadzenie komiksowej narracji?

Offline mykupyku

Komiksy inne niż zwykle
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 24, 2003, 07:42:00 am »
w ostatnim numerze Kontry jest całkiem ciekawe narracyjnie Wędkowanie rzeczywistości - gdyby w tym stylu opowiedzieć długą i zajmującą historię, to bym się złapał na haczyk
opyright by mykupyku

Anonymous

  • Gość
Komiksy inne niż zwykle
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 24, 2003, 09:31:00 am »
komiksem innym niż wszystkie jest na pewno jakikolwiek komiks Jasona (Szwecja)
polecam gorąco poszukać na necie tego pana.
m

Offline An-Nah

Komiksy inne niż zwykle
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 24, 2003, 09:34:53 am »
Jakieś dokładniejsze namiary?
Ua An, której się nie chce wymyślać podpisu

Anonymous

  • Gość
Komiksy inne niż zwykle
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 24, 2003, 09:38:41 am »
no właśnie szukam, ale ciężko jest

keywords to
Jason
serie (komiks po szwedzku)
serieteket (czyli komiksoteka, coś w rodzaju biblioteki z samymi komiksami - czegoś takiego u nas nie ma :-))
a może Jason jest norwegiem...

Anonymous

  • Gość
Komiksy inne niż zwykle
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 24, 2003, 09:40:18 am »

Offline mykupyku

Komiksy inne niż zwykle
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 24, 2003, 10:08:15 am »
Jason jest Norwegem

w usa wydano min. "SSSH!", "Iron Wagon" i "Hey, Wait..." tego pana
opyright by mykupyku

Anonymous

  • Gość
Komiksy inne niż zwykle
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 24, 2003, 10:13:43 am »
no właśnie
mam shh! i kilka numerów pisma jason
oprócz tego kilka komiksów w magazynie Galago (szwecja), no i w stripburgerze.
m

Offline Waltari

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 571
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • 27. MFKiG 1-2.10.2016
    • blog
Komiksy inne niż zwykle
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 24, 2003, 11:15:04 am »
Dla mnie takim niezwyklum komiksem jest "Popman" Tomka Tomaszewskiego. Wszystkie historie opowiedziane samymi rysunkami. Bardzo ladne i przemyslane. Nie sa to szokujace fabuly, ale na pewno trudniej opowiedziec historie bez dymkow.

Offline konradkonrad

Komiksy inne niż zwykle
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 24, 2003, 12:15:33 pm »
No to skoro wyjeżdżamy za granicę, powala mnie Marc Bell, jest trochę jego komiksów na stronie http://www.highwaterbooks.com + mam dwa jego komiksy w Expo. Często strasznie ućkane kadry, mnóstwo małych gadających postaci w tle, specyficzny język i do tego fajne rysunki + dziwaczne historie, ale liczy się sposób opowiedzenia.

Natomiast pytałem o Polskę, bo tu raczej mało znam podobnych przykładów, ludzie różnie rysują, ale zwykle prowadzą historie bardzo tradycyjnie.
I tytułem samouściślenia. Wiem, że trudno oddzielić 'narrację' od rysunku i fabuły, bo oddziałuje na ciebie wszystko naraz i że narracja jest raczej służebna wobec historii, ale chodzi mi o to, że czasem komiks ma w sobie to coś, co nie leży ani w samej anegdocie ani w rysunkach tylko w ich umiejętnym doborze i połączeniu, oryginalnych pomysłach na przedstawienie pewnych scen.

Offline konradkonrad

Komiksy inne niż zwykle
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 24, 2003, 12:34:51 pm »
Właśnie czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć co mu się podoba w Jasonie i czemu jest wyjątkowy? Bardzo mało widziałem, ale jakoś nie przyciągnął on mojej uwagi.

Co do Tomaszewskiego, to nie wiem czy trudniej jest opowiadać bez słów. Czasem mi się wydaje, że jest wręćz odwrotnie, słowami łatwo popsuć klimat, a komiks niemy zachowuje większą czystość i daje miejsce na domysły.

Anonymous

  • Gość
Komiksy inne niż zwykle
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 24, 2003, 12:45:07 pm »
Cytat: "konradkonrad"
Właśnie czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć co mu się podoba w Jasonie i czemu jest wyjątkowy? Bardzo mało widziałem, ale jakoś nie przyciągnął on mojej uwagi.


Jason ma niewyobrażalnie genialny sposób prowadzenia narracji w komiksie. historia ma jednolite tempo, jest również zawsze bez słów,
ale to jest komiks z gatunku tego, co trzeba przeczytać cały album by docenić komiks w szczegółach.
ale jak najbardziej polecam.
m

N.N.

  • Gość
Komiksy inne niż zwykle
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 31, 2003, 09:02:39 pm »
Cytat: "konradkonrad"
Właśnie czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć co mu się podoba w Jasonie i czemu jest wyjątkowy?

Jason buduje opowieść ze stosunkowo niewielkiej ilości elementów, ktore na przestrzeni opowieści wracają w zmienionych funkcjach. Używa niewielkiej ilości symboli, co sprawia, że nie mamy wątpliwości, co znaczą. Jest przejrzysty, klarowny i czytelny - ma tę umiejętność, że potrafi oddać nastrój, panujące emocje, a nawet stan psychiczny postaci tylko poprzez pokazanie jej w jakiejś sytuacji lub przez zestawienie obrazków. Jest to zawsze czytelne, choć tematy, jakie podejmuje, zdają się być bardzo odległe od typowej tematyki komiksowej (opowieść o mężczyźnie, który wychowuje syna, pomaga mu się usamodzielnić i czuje  żal, kiedy ten odchodzi: pokazane jako opowieść o budowaniu samolotu-zabawki, który w końcu odlatuje naprawdę). Widziałem tylko jeden jego zbiór, ale jestem zachwycony.

Offline turucorp

Komiksy inne niż zwykle
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 31, 2003, 11:45:02 pm »
komiksy "bez slow" to wogole ciekawa sprawa, u nas nie ma jakos tradycji robienia takich rzeczy, slyszalem taki argument, ze za szybko sie taki komiks "czyta"?! Jason bazuje na najprostszych elementach, pokazuje tylko to co jest wazne dla fabuly, taki minimalizm komiksowy(doskonaly swoja droga), warto porownac jego prace z Tomasem Ottem (polecam "EXIT"), ktory osiaga rownie ciekawy efekt fabularny stosujac gesta (troche "bilalowska") biala kreske na czarnym tle. Nicolas de Crecy swoj najnowszy komiks podobno tez zrobil calkowicie niemy (jeszcze go nie mam :evil: ale TeTe w Arenie o nim pisze).

Offline mykupyku

Komiksy inne niż zwykle
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 01, 2003, 08:16:04 am »
komiks bez dymków nie należy do łatwej formy przekazu - ale dobrze zrobiony wcale nie czyta sie szybko, a do tego potrafi znakomicie utkwić w pamięci

do najciekawszych niemych dzieł jakie sobie przeczytałem mozna zerknąć tutaj:

"where hats go"

http://www.comicartcollective.com/wolfgang/

http://81.15.255.19/~kz/2003_07/ameryka.html

"flood!"

http://www.drooker.com/books/flood.html

http://81.15.255.19/~kz/2003_08/ameryka_inaczej.html


warto przeczytać także "system" Petera Krupera- świetna historia kryminalna, wielka graficznie, zakręcony ale bardzo spójny fabularnie, a do tego bez słów - przykład jak mozna pysznie opowiadać samymi obrazami
opyright by mykupyku

 

anything