Autor Wątek: Superman  (Przeczytany 202719 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kamil Matusiak

  • Gość
Odp: Superman
« Odpowiedź #270 dnia: Kwiecień 10, 2014, 08:09:17 pm »
Morrison w tym komiksie odwołuje się do Supka z czasów silver age'u, tam takie głupotki były na porządku dziennym. Podobnie z konstrukcją fabuły, w tamtych czasach nie tworzono kilku/kilkunasto zeszytowych story arców, w tamtych latach wszystkie opowieści w większości zamykały się w 1 góra 2 zeszytach. Morrie wziął to całe dobrodziejstwo z tamtych lat i odpowiednio przystosował do naszych czasów, z odpowiednim przymróżeniem oka, rzecz jasna.

Offline Itachi

Odp: Superman
« Odpowiedź #271 dnia: Kwiecień 10, 2014, 08:19:01 pm »
Dwa przykłady jakie przychodzą mi do głowy, na poparcie tych wszystkich dziwaczności.
1) Przedmiot o ciężarze 200 trylionów ton?!? Litości...
2) Rozpad księżyca na pół i następnie złączenie go jakimiś mostami... Przecież to nawet nie było śmieszne...

Kamil Matusiak

  • Gość
Odp: Superman
« Odpowiedź #272 dnia: Kwiecień 10, 2014, 08:29:01 pm »
Dwa przykłady jakie przychodzą mi do głowy, na poparcie tych wszystkich dziwaczności.
1) Przedmiot o ciężarze 200 trylionów ton?!? Litości...
2) Rozpad księżyca na pół i następnie złączenie go jakimiś mostami... Przecież to nawet nie było śmieszne...

To miało być absurdalne, jak większość konceptów z tamtych lat.

Offline Itachi

Odp: Superman
« Odpowiedź #273 dnia: Kwiecień 10, 2014, 08:33:23 pm »
To jest absurdalne, tylko nie wiem jaką to miało przekazywać wartość. Nie przekonuje mnie zdanie:

jak większość konceptów z tamtych lat.

Dzieła przełomowe zazwyczaj przełamują pewne konwencje, które w czasach ich wydania były na szczycie (i nie mam tutaj na myśli tylko komiksu).

Offline AvengerGT

Odp: Superman
« Odpowiedź #274 dnia: Kwiecień 10, 2014, 08:45:24 pm »
1) Przedmiot o ciężarze 200 trylionów ton?!? Litości...
? a nie przypadkiem pół miliona ton? Trzymajmy się faktów ;) Po drugie Supek wyjaśnił skąd wytrzasnął ów przedmiot.

Jeśli chodzi o szybkie rozwiązania niektórych wątków w kolejnych rozdziałach, zapewne jest to podyktowane tym że w Stanach komiks był wydawany z dłuższym niż miesięczny cyklem wydawniczym.

Offline Tiall

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 836
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Superman
« Odpowiedź #275 dnia: Kwiecień 10, 2014, 08:48:58 pm »
Itachi, a podoba Ci się Morrison z New DC - Action Comics?

Offline Itachi

Odp: Superman
« Odpowiedź #276 dnia: Kwiecień 10, 2014, 08:49:40 pm »
? a nie przypadkiem pół miliona ton? Trzymajmy się faktów :wink: Po drugie Supek wyjaśnił skąd wytrzasnął ów przedmiot.

Trzymajmy się faktów: strona 20 na samej górze :wink:
Nie przekonuje mnie takie bawienie się formą, ile to jest 200 trylionów ton? Co odpowiada takiemu ciężarowi? Bo, że taka wagę ma jedno! urządzenia po prostu nie wierzę.

Itachi, a podoba Ci się Morrison z New DC - Action Comics?

Niestety, ale to jedyny tytuł z nowego DC, którego nie kupuję. Tutaj przyczyną są jednak względy finansowe.

Kamil Matusiak

  • Gość
Odp: Superman
« Odpowiedź #277 dnia: Kwiecień 10, 2014, 08:51:38 pm »
Wraz z Kryzysem na Nieskończonych Ziemiach DC i kolejni scenarzyści z Johnem Byrnem na czele  odeszli od takiego fantazyjnego, kiczowatego, pełnego absurdów wizerunku eSa, starali się jak najbardziej uwiarygodnić/urzeczywistnić postać Supka i jego przygody. Wyjątkowość komiksu Morrisona polega na tym, że w dobie, kiedy komiksy o superbohaterach starają się w jak największym stopniu być dojrzałe, realne, bliskie prawdzie naukowej itp. Morrie bierze ten cały kicz i absurdy pokazując, że i dzisiaj przy odpowiednim podejściu do tematu może to się podobać.

Offline Itachi

Odp: Superman
« Odpowiedź #278 dnia: Kwiecień 10, 2014, 08:53:43 pm »
W takim razie możesz polecić jakieś tytuły z tego okresu?

Offline AvengerGT

Odp: Superman
« Odpowiedź #279 dnia: Kwiecień 10, 2014, 08:58:37 pm »
Trzymajmy się faktów: strona 20 na samej górze :wink:
Nie przekonuje mnie takie bawienie się formą, ile to jest 200 trylionów ton? Co odpowiada takiemu ciężarowi? Bo, że taka wagę ma jedno! urządzenia po prostu nie wierzę.
Hm, w oryginale jest to "half a million tons". Być może tłumacz popłynął. Wierzę na słowo (teraz i tak nie mam jak sprawdzić  :smile: ).

To jest absurdalne, tylko nie wiem jaką to miało przekazywać wartość.
Mnie po prostu rozbawiło. Supek swego czasu posługiwał się niebotycznie ogromnym kluczem do swojej fortecy - to był dopiero widok. Morisson wyśmiewa właśnie ten konkretny motyw.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2014, 09:02:29 pm wysłana przez AvengerGT »

Offline Itachi

Odp: Superman
« Odpowiedź #280 dnia: Kwiecień 10, 2014, 09:02:39 pm »
Hm, w oryginale jest to "half a million tons". Być może tłumacz popłynął. Wierzę na słowo (teraz i tak nie mam jak sprawdzić  :smile: ).

Być może, ciekawe jak mają inni? Swoją drogą podobna pomyłka była w którymś z tomów Astonishing X-Men... więc wszystko jest możliwe.

Mnie po prostu rozbawiło. Supek swego czasu posługiwał się niebotycznie ogromnym kluczem do swojej fortecy - to był dopiero widok. Morisson wyśmiewa właśnie ten konkretny motyw.

Tylko to moje zdanie ukierunkowane było do podanych przeze mnie przykładów, to z kluczem było przemyślane, do tego się nie czepiam :wink:

Kamil Matusiak

  • Gość
Odp: Superman
« Odpowiedź #281 dnia: Kwiecień 10, 2014, 09:13:05 pm »
W takim razie możesz polecić jakieś tytuły z tego okresu?

Mogę ci co najwyżej polecić What Hapend with the Man of Tomorrow A. Moora. To jest takie ostateczne rozliczenie się z eSem srebrnej ery, gdyż tam większość tych absurdów otrzymała jako tako wyjaśnienie. Po przeczytaniu tego komiksu zacząłem drążyć temat szukając info o Supermanie z tamtych czasów i jak tamte historie, motywy, postacie i wrogowie zostały zinterpretowane obecnie. Możesz też zajrzeć do Superman 50 lat chyba z As Edition - ten komiks to taki zlepek kilku historii przedkryzysowego Supka, który też daje pojęcie jako takie jak wyglądał tamten Superman.

Offline Itachi

Odp: Superman
« Odpowiedź #282 dnia: Kwiecień 10, 2014, 09:16:13 pm »
Dzięki za swoje typy, zwrócę uwagę na te tytuły.

Kamil Matusiak

  • Gość
Odp: Superman
« Odpowiedź #283 dnia: Kwiecień 10, 2014, 09:22:30 pm »
Dzięki za swoje typy, zwrócę uwagę na te tytuły.

Jeszcze zobacz For Man Who Has Everything, też autorstwa A. Moora. Historię tę dość wiernie przeniesiono w jednym z odcinków serialu animowanego Justice League Unlimited.

Offline Itachi

Odp: Superman
« Odpowiedź #284 dnia: Kwiecień 16, 2014, 05:14:16 pm »
Hmmm, w sumie to jak przed drugim czytaniem nastawiłem się odpowiednio do komiksu All-Star Superman, to po lekturze zrozumiałem o wiele bardziej wizje twórców. Wiedząc na początku jak nieprawdopodobny jest ten komiks w kwestii realizmu, jakoś lepiej odbiera się całość. Więc moja wcześniejsza ocena ulega poprawie na plus.

 

anything