Autor Wątek: Józef Piłsudski twórca niepodległości czy dyktator?  (Przeczytany 27737 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Shinedredd

Józef Piłsudski twórca niepodległości czy dyktator?
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 26, 2006, 09:29:07 am »
Nie wiem, czy można go nazwać twórcą niepodległości.
O granice w Wersalu walczył Dmowski, o ile dobrze pamiętam. Piłsudski w parlamencie też się nie udzielał, a to parlament określał ustrój.

Natomiast był wodzem w wojnie z Rosją Radziecką, chociaż "cud nad Wisłą" to zdarzył się raczej bez jego udziału. Jak się komuś nie podoba to co napisałem, to proponuję poczytać jego wspomnienia z tego okresu, i odnaleźć informację, co Piłsudski robił w przeddzień kontrofensywy.

Później, w Rydze, granice z Sowietami również nie Piłsudski ustalał. podobnie w Wielkopolsce, na Śląsku i wszędzie indziej.
A o sprawy wewnętrzne i ustrojowe zatroszczył się dopiero po Maju.
łonął front wiecznym ogniem,
ranił Ojczyzny zew.
Ja zginąłem i wciąż nie wiem,
czy już wzięty Rżew?

Kiedy ty mówisz do Boga - to jest modlitwa,
Kiedy Bóg mówi do ciebie - to jest schizofrenia.

Offline 8jakis

Józef Piłsudski twórca niepodległości czy dyktator?
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 27, 2006, 12:40:14 pm »
Przez parę lat Piłsudski był naczelnikiem państwa. I to on wysłał Dmowskiego z Paderewskim do Wersalu.
Jako wódz naczelny zatwierdził palny obrony przedpola Warszawy operacji kontrofensywy z nad Wieprza i dowodził tym natarciem. I nie mniej ważną bitwą nad Niemnem.
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

Offline Shinedredd

Józef Piłsudski twórca niepodległości czy dyktator?
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 30, 2006, 10:39:04 am »
Cytat: "8jakis"
Jako wódz naczelny zatwierdził palny obrony przedpola Warszawy operacji kontrofensywy z nad Wieprza i dowodził tym natarciem.

No więc na ten temat bym polemizował. Z moich informacji wynika, że zarówno pomysł, jak i plan operacji był dziełem Rozwadowskiego. I trudno się z tym nie zgodzić , skoro Piłsudski w przeddzień ofensywy siedział u córki w Nowym Sączu. Z jego własnych słów wynika, że do sztabu dotarł dopiero po rozpoczęciu natarcia.

Że był naczelnikiem państwa, nie zaprzeczam, ale w politykę wewnętrzną i zewnętrzną raczej się nie angażował. Głównym teatrem jego działań była wojna na wschodzie.
łonął front wiecznym ogniem,
ranił Ojczyzny zew.
Ja zginąłem i wciąż nie wiem,
czy już wzięty Rżew?

Kiedy ty mówisz do Boga - to jest modlitwa,
Kiedy Bóg mówi do ciebie - to jest schizofrenia.

Offline 8jakis

Józef Piłsudski twórca niepodległości czy dyktator?
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 30, 2006, 05:18:28 pm »
Nie twierdzę, ze to on opracował koncepcję bitwy, od tego miał sztabowców. Ale musiał go zatwierdzić, bo to on wydawał rozkazy. Rozwadowski nie mógł go sam zadysponować.
I rola naczelnika państwa nie kończyła sie na prowadzeniu wojny, tym bardziej, że naczelnikiem został w 18, a na Kijów ruszył w 20. r. I jego rola w budowie państwa była znaczna.
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

Offline Nilgar

Józef Piłsudski twórca niepodległości czy dyktator?
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 12, 2006, 06:46:39 pm »
Proponuję przeczytać "Gorzką Chwałę" Richarda M. Watta - to dość obiektywne, bo nie polskie spojrzenie na drogę życiową Piłsudkskiego i problemy międzywojennej Polski.
Dla mnie Mardzałek to największy bohater w dziejach naszego narodu. Z perspektywy czasu nikt inny nie zrobił dla Polski aż tyle

Offline fionusia15

Józef Piłsudski twórca niepodległości czy dyktator?
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 07, 2007, 11:44:50 am »
Widzę tu niezłych znawców historii :D  
Potrzebuję pomocy w szkolnej sprawie: "Oceń rolę polityczną Józefa Piłsudskiego. Zdrajca czy bohater?" W formie rozprawki. Oczywiscie nie proszę o napisanie wypracowaniatylko podsunięcie dobraych argumetów, które spodobają się nauczycielowi   ;) Chodzi mi o fakty z jego życia, za czasów I  wojny światowej, itp. Z góry dziękuję za odpowiedź :*

Offline balum

Józef Piłsudski twórca niepodległości czy dyktator?
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 07, 2007, 11:51:24 am »
Działalnośc Piłsudskiego w czasie II wojny światowej? Jako upiór?

Offline fionusia15

Józef Piłsudski twórca niepodległości czy dyktator?
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 07, 2007, 12:31:47 pm »
Oj, sama nie zauważyłam. Przepraszam zaraz zmienię. To mogę liczyć na tę pomoc?

Offline Shinedredd

Józef Piłsudski twórca niepodległości czy dyktator?
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 09, 2007, 10:01:38 am »
Cytat: "Nilgar"
Z perspektywy czasu nikt inny nie zrobił dla Polski aż tyle

A konkretnie?

Bo jak dla mnie, to więcej zrobiła np. Komisja Edukacji Narodowej niż Piłsudski.
łonął front wiecznym ogniem,
ranił Ojczyzny zew.
Ja zginąłem i wciąż nie wiem,
czy już wzięty Rżew?

Kiedy ty mówisz do Boga - to jest modlitwa,
Kiedy Bóg mówi do ciebie - to jest schizofrenia.

Offline xcv

Józef Piłsudski twórca niepodległości czy dyktator?
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 11, 2007, 03:46:20 am »
dla mnie to człowiek który obalił legalny rząd, spowodował walki bratobójcze i śmierć300 ludzi, w młodości napadał na pociągi dla kasy.

co nie zmienia faktu że pomógł w odzyskaniu niepodległości, miał  farta pod Warszawą.

Generalnie w polsce zbyt sie go idealizuje, a na swiecie- demonizuje (pisza o nim zwykle jako o polskim generale Franco- serio!)

Offline Sirius

Józef Piłsudski twórca niepodległości czy dyktator?
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 18, 2007, 05:46:13 pm »
Ja prywatnie uważam, że jako osoba która miała nie mały udział w tworzeniu RP i jeszcze większe ambicje, po prostu "wkurzył" się na całą panującą sejmokrację i postanowił uzdrowić państwo. Nie przebierał niestety przy tym w środkach i na pewno nie można tego przemilczeć. Podczas walk o niepodległość i wojny z bolszewikami był symbolem dla wielu walczących i osobą o wielkim autorytecie co pozytywnie działało na społeczeństwo.
I don't care for this world anymore
I just want to live my own fantasy

Offline balum

Józef Piłsudski twórca niepodległości czy dyktator?
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 18, 2007, 05:47:30 pm »
Cytuj
postanowił uzdrowić państwo

Średnio mu to wyszło.

Offline Sirius

Józef Piłsudski twórca niepodległości czy dyktator?
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 18, 2007, 05:54:17 pm »
Zgadzam się, ale mówiłem tu o celach jakie wtedy miał a nie o skutkach tych wydarzeń.

Sam termin sanatio oznacza uzdrowienie.
I don't care for this world anymore
I just want to live my own fantasy

Offline OT

Józef Piłsudski twórca niepodległości czy dyktator?
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 19, 2007, 01:21:56 pm »
A gdzie opcja dobry dowódca, dobry polityk itp.? Bo szczęścia aż tak dużo nie miał... Przy Łokietku wymięka totalnie z tym fartem :D
Więc tak:
Piłsudski jako zesłaniec na Sybir miał wpojoną nienawiść do Rosji, więc ja mu się nie dziwię, że nie stanął w czasie I WŚ po stronie Rosji - na dodatek jako członek jakiś tam związków strzeleckich na wojsku jako tako się znał i widział, że armia rosyjska nie jest technicznie pierwszej młodości i znacznie odstaje od niemieckiej i austro - węgierskiej. Przy entencie nie chciał być - bo przecież Anglicy czy Francuzi floty do Gdańska nie wyślą. No i trochę w Legionach powalczył... Wreszcie zrezygnował z dalszych urazów (a może chciał stworzyć 3 stronę w wojnie?) i odmówił złożenia przysięgi i do Magdeburgu go. Przesiedział tak do 10 listopada. Więc nazywanie go ojcem niepodległości jest pozbawione sensu. Przecież w jeden dzień by wszystkiego nie zorganizował.
Natomiast jako Naczelnik robił dużo. Wykształcał nasze granice, np. wysłanie pomocy do Lwowa. Jego zimna krew pod Warszawą zrobiła swoje - kontrofensywa znad Wieprza odrzuciła Tuchaczewskiego. I tak oto Piłsudski oddaje państwo z pokojem na granicach, z widokami na dobrą przyszłość. Tylko, że jak zwykle ktoś musi to spaprać... Fatalny stan gospodarki musiał zostać zmieniony. I ja bym negatywnie Piłsudskiego nie oceniał za zamach majowy. W końcu późniejsza sytuacja polityczna była znacznie lepsza niż w 1926 r. Bereza Kartuska i twierdza brzeska jako łamanie demokracji? Owszem, tylko że Piłsudski nie chciał mieć antysemitów w postaci ND w kraju. Nie chciał mieć burdelu po prostu.
Dla mnie to jeden z najwybitniejszych Polaków.
img]http://images27.fotosik.pl/27/0e350e50e340cbb1.gif[/img]

Offline ursmar

Józef Piłsudski twórca niepodległości czy dyktator?
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 19, 2007, 06:17:20 pm »
cołki Oberschlesien chcioł zagarnoć do siebie, a potem pedzioł że "W dupie mam ten Śląsk!", agitatorzy doprowadzili do wojny domowej która zrujnowała tą ziemię i była przyczyną wielu tragedii rozbitych śląskich rodzin, a Korfanty, mimo że przeciwnik dyktatora  to gizd!

prysk forumowicze gildi!

 

anything