Autor Wątek: Dodatkowe punkty za skład armii  (Przeczytany 8782 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Falki

Dodatkowe punkty za skład armii
« dnia: Listopad 21, 2002, 08:10:39 am »
Co sądzicie o pomyśle dawania dodatkowych punktów za posiadanie w armii jak największej liczby (lub jak największej "kwoty" punktów) core unitów? Słyszałem, że tego typu zasady mają być wprowadzone na turniejach. Osobiście uważam, że jest to niesprawiedliwa zasada, gdyż promuje niektóre armie, a sporo innych stawia na z góry przegranej pozycji lub powoduje, że trzeba kompletnie zmienić sposób gry.
Przykłady? Imperium ma w core unitach ciężką kawalerię, High Elfy też, nie wspominam o Chaosie (można złożyć killerską armię z samych core'ów), Skaveny mają w core'ach Weapon Teamy, krasnoludy - ciężką piechotę. To są pozytywne przykłady, i zapewne gracze tych armii będą się cieszyć z takiej zasady.
A druga strona medalu? Wood Elfy - mają w core'ach łuczników. I lekką kawalerię, która na nikim wrażenia nie robi. Podobnie Dark Elfy. Wampiry? Nie ma wyjścia, trzeba grać lamerską armią złożoną z hord zombich i szkieletów, nic innego nie ma sensu, bo małe oddziały nie poradzą sobie z niczym. Przykłady można mnożyć.
Ciekaw jestem, jaka jest opinia reszty świata - bo dotychczas nie spotkałem nikogo, kto by popierał taką zasadę i zastawiam się, jakie są argumenty "Za" - jakoś żaden mi nie przychodzi do głowy, no, może poza tym, żeby wreszcie Chaos Khorne'a wygrywał kazdy turniej ;-)

Offline rademon

Wood Elves
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 21, 2002, 09:47:29 am »
Pamiętaj Falki, że WE mają jeszcze Glade Guardów jako jednostki podstawowe.  :lol:

Taaak... Taka zasada znacząco utrudniłaby granie WE, których siła polega na grze kombinacyjnej i wykorzystaniu konkretnych umiejności poszczególnych jednostek. Niestety nie z kategorii core.  :cry:
Wrogowie doceniają Eldarów po śmierci"

Offline Falki

Re: Wood Elves
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 21, 2002, 09:54:36 am »
Cytat: "rademon"
Pamiętaj Falki, że WE mają jeszcze Glade Guardów jako jednostki podstawowe.  :lol:

Taaak... Taka zasada znacząco utrudniłaby granie WE, których siła polega na grze kombinacyjnej i wykorzystaniu konkretnych umiejności poszczególnych jednostek. Niestety nie z kategorii core.  :cry:

Właśnie o to chodzi - Glade Guard ;-). Miałem na myśli możliwość wystawienia armii, która ma szanse wygrać z czymkolwiek sensownym, tzn. z armią złożoną tylko z zachowaniem zasad zaproponowanych w rulebooku (3 core unity na 2000, 4 herosów, w tym 1 Lord, itp.). Według mnie co najmniej kilka ras nie ma takiej szansy, a nie zanosi się na zmiany w army bookach.

Offline Piotr Mazurowski

Dodatkowe punkty za skład armii
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 21, 2002, 10:07:25 am »
Pomysły na dodawanie punktów za skład armii to po prostu rozpaczliwe próby ograniczenia ilości przegiętych, killerskich armii, które kompletnie nie mają nic wspólnego z duchem tej gry. Armia składająca się z samych armat nie ma sensu - ale to jest temat na odrębną dyskusję.

Sam nad tym dużo myślałem i po namysłach i dyskusjach muszę stwierdzić, że zgadzam się z Falkim - nie można premiować ani karać za ilość corów w armii. Wiadomo, że są armie, które cory mają po prostu beznadziejne. Ciężko też nagradzać za np. małą ilość przedmiotów magicznych  - spróbujcie np. generałem DE zarąbać Vampire Lorda bez pomocy magicznego sprzętu.

Moim zdaniem pomysł premiowania za skład armii - chociaż w założeniu niezły - jest bardzo cieżki do wykonania. Tym bardziej, że ktoś musi oceniać te armie - a wtedy pojawią się oskarżenia o premiowanie kolegów z klubu itd.

Najlepszym sposobem na ograniczenie ilości killerskich, monotematycznych rozpisek i premiowanie ludzi tworzących nietypowe, zróżnicowane armie na turniejach jest po pietrwsze ustawianie bardzo zróżnicowanych terenów, a po drugie wykorzystywanie różnych scenariuszy, a nie tylko tego nieszczęsnego Pitched Battle.

Offline Ulthran

Dodatkowe punkty za skład armii
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 21, 2002, 01:52:31 pm »
Lepiej dawać pkt. za klimat np. za Inżyniera czy Slayerów(bohaterów też) w Dwarfach... to było by lepsze...

Offline Piotr Mazurowski

Dodatkowe punkty za skład armii
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 21, 2002, 01:55:49 pm »
Cytat: "Ulthran"
Lepiej dawać pkt. za klimat np. za Inżyniera czy Slayerów(bohaterów też) w Dwarfach... to było by lepsze...


Problem w tym, kto ma zdecydować, czy coś jest "klimatyczne", czy nie jest. Na podstawie dotychczasowych doświadczeń moich i moich znajomych wydaje mi się, że zbyt często okazywałoby się, że "klimatyczne" są armie kolegów sędziego, a "nieklimatyczne" armie ich przeciwników.

Offline rademon

Dodatkowe punkty za skład armii
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 21, 2002, 03:21:53 pm »
Wygląda na to, że to problem z sędziami, a nie składem armii.  :wink:
Wrogowie doceniają Eldarów po śmierci"

Offline Ulthran

Dodatkowe punkty za skład armii
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 21, 2002, 03:23:50 pm »
Piotr: to prawda... zazwyczaj tak jest..:( ale można by przed turniejem napisać co jest a co nie...:)

Offline Raistlin

Dodatkowe punkty za skład armii
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 21, 2002, 08:38:05 pm »
hej czemu akurat dark elficki general ma przegrac z VL, rozumiem, ze przegra , ale czemu akurat dark elficki a nie he, czysty (bez magic itemow)dark elficki lordzik klacie high, poniewaz mozna mu kupic sea dragon cloak, a czysty lor najslabszy jest goblinski albo woodelficki, bo w walce to po prostu szmata[/quote]
quote]Zobowiązuję się zjeść swój kapelusz, jeśli w ciągu dwóch lat po wyjściu AB WE na jakimś Masterze w Polsce będzie 3 WE w pierwszej piątce.
[/quote]

Jacek Jedynak

Offline Marcin Galoch

Dodatkowe punkty za skład armii
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 21, 2002, 09:45:48 pm »
Wycofano sie z proby wprowadzenia dodatkowych punktow za roznorodnosc armii. Zostalo udowodnione, ze jest to bez sensu.
Pozdrawiam
ps: nie bedzie tego na pewno na turniejach master i grand, na lokalnych - to sprawa wylacznie organizatora
ttp://www.earthshaker.homepages.pl/download.php

Offline Ulthran

Dodatkowe punkty za skład armii
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 22, 2002, 07:05:07 am »
hmm... a na Bazyliszku było??? pamiętam że było za historię...:)

Offline Falki

Dodatkowe punkty za skład armii
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 22, 2002, 07:27:34 am »
Cytat: "Ulthran"
hmm... a na Bazyliszku było??? pamiętam że było za historię...:)

Za historię powinny być, tak samo za malowanie, ale armia ma się sprawdzać w walce - a zrobiona z samych core'ów się nie sprawdzi. Cieszę się, że nie bedzie punktacji za liczbę core unitów. Proponuję (i to się pewnie przyjmie w takiej czy innej formie) różne scenariusze, albo bardzo zróżnicowany teren.

Offline Raistlin

Dodatkowe punkty za skład armii
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 22, 2002, 08:28:35 am »
ja proponuje by grac tak samo jak w 40k, czyli na rozne scenariusze
nie tylko pitched battle, bo to nie oddaje umiejetnosci zachowania sie w kazdej sytuacji.
quote]Zobowiązuję się zjeść swój kapelusz, jeśli w ciągu dwóch lat po wyjściu AB WE na jakimś Masterze w Polsce będzie 3 WE w pierwszej piątce.
[/quote]

Jacek Jedynak

Offline Ulthran

Dodatkowe punkty za skład armii
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 22, 2002, 09:20:51 am »
nie wiem jak gdzie indziej ale na Bazylu był 1 pitched Battle 2 Flank Attack i 2 Meeting Engagement... większość grała w coś innego niż pitched pierwszy raz w życiu...

Offline Falki

Dodatkowe punkty za skład armii
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 22, 2002, 09:54:11 am »
Cytat: "Ulthran"
nie wiem jak gdzie indziej ale na Bazylu był 1 pitched Battle 2 Flank Attack i 2 Meeting Engagement... większość grała w coś innego niż pitched pierwszy raz w życiu...

Z powodu tego zaskoczenia to jest wg mnie trochę zbyt daleko posunięte. Nie tak ostro od razu, robiłbym 3 pitched Battle, i po jednym z tych dodatkowych scenariuszy, ew. 2 PB i 3 inne. To będzie mniejszy szok, a i tak każdy będzie musiał przygotować armię na różne okoliczności. Można (a nawet trzeba) specjalnie przygotowywać stoły dla PB - żeby nie były robione wg schematu 2 górki + las po jednej, 2 lasy + górka na drugiej. To jest już kur... trochę nudne, musieli się tak czuć kolesie w Wietnamie, ciągle zdobywali wzgórze 881, wzgórze 442, itp. ;-)

 

anything