Działy archiwalne (fora nieaktywnych gildii na portalu) > Forum Rycerstwa

Historyczność

<< < (3/3)

rado:
Zgodzisz sie ze wojska zaciezne na terenach polskich w tym czasie nie stanowia jeszcze- w przeciwienstwie chocby do w. XVII-XVIII  o wygladzie armii czy tym bardziej typowosci- chocby ze wzgledu na strukture armii krolestwa- zmian owej to czasy Jagiellonczyka, a wiec czas popularnosci - jakzeby inaczej- roznych odmian kapalinu ;). Bractwa strzeleckie- czemu nie, choc rycerstwem bym tego nie nazwal :) Co do standardow wymaganych w listach- daja swietne wyobrazenie jak armie powinny wygladac- natomiast rzeczywistosc nie zawsze sie z nimi pokrywala- chocby akta referendarii koronnej sa tego dosc dobrym swiadectwem. Generalnie- masz racje, czepiam sie wychodzac z blednego zalozenia ze bractwa rycerskie odtwarzaja glownie stroje i uzbrojenie rycerzy a nie calosci sredniowiecznego spoleczenstwa. Absolutnie nie ironizuje- swietnie ze nie jest to ruch ograniczony.

Przepraszam i pozdrawiam

Michał Adam Kuc:

--- Cytat: "rado" ---Zgodzisz sie ze wojska zaciezne na terenach polskich w tym czasie nie stanowia jeszcze- w przeciwienstwie chocby do w. XVII-XVIII  o wygladzie armii czy tym bardziej typowosci- chocby ze wzgledu na strukture armii krolestwa- zmian owej to czasy Jagiellonczyka, a wiec czas popularnosci - jakzeby inaczej- roznych odmian kapalinu ;). Bractwa strzeleckie- czemu nie, choc rycerstwem bym tego nie nazwal :) Co do standardow wymaganych w listach- daja swietne wyobrazenie jak armie powinny wygladac- natomiast rzeczywistosc nie zawsze sie z nimi pokrywala- chocby akta referendarii koronnej sa tego dosc dobrym swiadectwem. Generalnie- masz racje, czepiam sie wychodzac z blednego zalozenia ze bractwa rycerskie odtwarzaja glownie stroje i uzbrojenie rycerzy a nie calosci sredniowiecznego spoleczenstwa. Absolutnie nie ironizuje- swietnie ze nie jest to ruch ograniczony.

Przepraszam i pozdrawiam
--- Koniec cytatu ---


Generalnie słusznie... ale:
No właśnie. Primo: Przełom XIV i XV wieku to w przypadku piechoty wojska zaciężne w około 80 % - nawet w Polsce (inna sprawa, że było jej niewiele). Secundo: Listy i dokumenty (zwłaszcza te wydawane przez miasta, tj. wilkierze i recesy) czasami również wytykają braki podczas wypraw wojennych, tak więc dzieki nim można dowiedzieć się, jak to uzbrojenie z dużym prawdopodobieństwem wyglądało. Poza tym kapalin to hełm używany praktycznie przez piechotę, z tym nie polemizuję, ale gdzie jest napisane iż mówimy tylko o rycerstwie? Z własnych obserwacji wiem, iż bractwa rycerskie odtwarzają nie tylko postaci rycerzy.
Nie gniewam się i pozdrawiam
MAK

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej