trawa

Autor Wątek: Skandynawia  (Przeczytany 19199 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Shinji

Skandynawia
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 10, 2003, 08:43:36 am »
Może kiedyś bedziesz podróżował.

Offline Dinki

Skandynawia
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 10, 2003, 09:34:18 am »
Cytat: "Baldwin"

Nienajlepsze pytanie sprawdzajace wiedzę z zakresu wiedzy o skandynawii.Po pierwsze jest zbyt szerokie, a po drugie za bardzo ogólnikowe, a przez to proste...

Ale to nie jest pytanie sprawdzające.

Offline Guldan

Skandynawia
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 10, 2003, 07:05:13 pm »
a pan na svalbardzie wbrew pozorom cale multum (nie wiem jak w barentsburgu bo tam nie bylem). no i w pyramiden widzialem jedna pania, robila obiadki panom ktorzy wymontowywali klozety ;]
ny alesund nie jest zdominowany przez facetow, ani nie jest osiedlem gorniczym tylko naukowym. a to ze jest najdalej wysunietym miejscem zamieszkalym przez ludzi to fakt. i niezwykle przyjemne imprezy sie tam odbywaja w kazda sobote ;]

Offline Varnyhet

Skandynawia
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 10, 2003, 07:19:31 pm »
Cytat: "Gollum"
To przylądek Nordkinn (71 stopni 81 minut)

Wiedziałam, że to będzie trywialne, chociaż jeśli mam dobre dane to jest to 71 stopni 08 minut ale mniejsza o drobiazgi :)
Cytuj
Ale to Nordkapp został wypromowany...

Cóż znaczy dobry marketing ;) ...ciekawostką jest to, że Nordkapp (71 stopni 10 minut 21 sekund ) nie jest też punktem najbardziej wysuniętym na północ wyspy Mageroeya. Jest nim położony o 1,5 km dalej (8 sekund) na północ od niego Knivskjellodden :)
A teraz pozastanawiam się nad jakimś trudniejszym pytaniem :twisted:
Pozdrawiam

Offline Gollum

Skandynawia
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 10, 2003, 10:22:21 pm »
Dzięki serdeczne za Knivskjelloden! Już go dopisałem do swojej listy (aktualnie 1,5 tys. haseł, a jestem dopiero przy literze L - sądzę że w 4 tysiacach się nie zamknę) nazw.

Offline Wolvie

Skandynawia
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 10, 2003, 11:34:52 pm »
Cytat: "Gollum"
Volvie, zwycieżyłeś!
Ad. 1. Z 7 wzgórz oracaających Bergen znalazłem tylko dwa, Ulrike i Flöien

Ad. 2. Nie mam pojęcia! Internet pokazuje mi okolice Naeroyfjordu, ale tam na swojej mapie nie mogę go wynaleźć (mam osiemsetkę, kolega ma atlas trzysetkę, gdzie zalewne by to było, ale uznałem, że musze sam wyszukać).


Odpowiedź na pytanie nr 1

Floifjellet, Damsgardfjellet, Lovstakken, Sandviksfjellet, Rundemannen, Blamannen i Ulriken.

Odpowiedź na pytanie nr 2

Dobrze pokazuje :) To najwyższy wodospad w Naeroyfjordzie. Latem w pobliżu wygrzewa się masa fok. Ech. Dawno tam nie byłem...

Offline Wolvie

Skandynawia
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 10, 2003, 11:41:29 pm »
Cytat: "Varnyhet"
ciekawostką jest to, że Nordkapp (71 stopni 10 minut 21 sekund ) nie jest też punktem najbardziej wysuniętym na północ wyspy Mageroeya. Jest nim położony o 1,5 km dalej (8 sekund) na północ od niego Knivskjellodden :)


Oj, pamiętam oba te punkty bardzo dobrze. Nordkapp robi piorunujące wrażenie. Stoi się na krawędzi pustki ze świadomością, że dalej to już tylko biegun ;) Niesamowite miejsce.
Do drugiego punktu prowadzi ścieżka (mocne określenie) oznaczona kupkami kamieni. Pech chce, że te kupki kamieni wyglądają identycznie jak wszystkie inne kamienie dookoła. Szliśmy tam całą wycieczką (to jeszcze było w szkole średniej) w zacinającym deszczu. Wiało tak, że miałem wrażenie, że deszcz pada poziomo. Chmury były na wyciągnięcie ręki, a dookoła podmokłe mchy i bagna. Oczywiście pogubiliśmy drogę. Przemokliśmy do nitki (ale tylko od zawietrznej) i omal nie potopiliśmy się w bagnach. Ale mam pamiątkowe zdjęcie i wiem, że tam byłem. Rewelacja. A do tego te renifery.

Offline Guldan

Skandynawia
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 11, 2003, 08:08:30 pm »
jakby sie czepiac to masz jeszcze nord kap na svalbardzie

Offline Varnyhet

Skandynawia
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 11, 2003, 08:36:28 pm »
Cytat: "Guldan"
jakby sie czepiac to masz jeszcze nord kap na svalbardzie

No dobra... tam też jest. Ale jeślibyśmy się już tak mieli szczegółowo czepiać, to jest jeszcze bardziej "północna" Ziemia Franciszka Józefa a i chyba Grenlandii ominąć nie sposób... Ale przecież nie czepaiamy się... No nie?  ;)

Offline Gollum

Skandynawia
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 11, 2003, 09:44:19 pm »
Cytat: "Guldan"
jakby sie czepiac to masz jeszcze nord kap na svalbardzie

Ale i on nie jest najbardziej na północ wysuniętą częścią archipelagu, lecz wysepki Sjuöjanne

Offline Gollum

Skandynawia
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 05, 2004, 10:51:10 pm »
Ściana Trolli (Trollvegen) leży na legendarnej Drodze Trolli (Trollstigveien)koło doliny Romsdal, a ze znanych miast najbliżej stąd do Molde i Alesund. Jest na południowy zachód od Trondheim i nieco na pn-wsch od jeszcze bardziej znanego Geiranger z wodospadem Siedmiu Sióstr (De Syv Söstre). Rzeczywiście jest mordercza, skoro zdobyto ją pierwszy raz w 1965 roku.
A na Drodze Trolli i innych norweskich trasach poległo wielu kierowców; hamowało jadąc w dół normalnie, pedałem, aż sie wytarły klocki i runęli w przepaść. Tam trzeba hamować wyłącznie silnikiem (minimalny bieg i bez gazu), a na pedał naciskać tylko gdy trzeba.

Offline Przykuta

Skandynawia
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 13, 2004, 05:28:18 pm »
OK pytanie z geografii społecznej. Może być? czy tylko gegrafia fizyczna.

Jak nazywa się dokładnie "kościół Szatana" w Finlandii i ilu liczy członków. Nazwy tej instytucji nie znam i nie mam pewności, czy istnieje, dlatego pytam.
eni vidi wiki

Offline Gollum

Skandynawia
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 23, 2004, 08:01:29 am »
Nie mam pojęcia. Prawdopodobnie jest to w Helsinkach, w ostateczności w którymś z innych większych miast jak Turku czy Tampere. Nie podejrzewam, by była to jakaś większa organizacja, choć szatańskie sprawy są w Skandynawii modne (nie wiem czy dobrze słyszałem, ale ponoć King Diamond to Duńczyk).

Offline Serenity23

Odp: Skandynawia
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 02, 2008, 01:04:43 pm »
Witam
Szybkie pytanko: dlaczego te skały (i nie tylko) http://picasaweb.google.com/MaPawlowski/Skandynawia2008/photo#5223966842650844114
wyglądają jak kartki papieru nałożone na siebie ?
Fotka została wykonana w miejscowości Repvag, w drodze na Nordkapp.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2008, 01:13:32 pm wysłana przez Serenity23 »

Offline zaciekawiony

Odp: Skandynawia
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 04, 2008, 06:10:30 pm »
bo składa się z warstw, będąc najpewniej skała osadową lub zmetamorfizowaną osadową. Osobiście stawiałbym na łupek, który - jak nazwa wskazuje - łatwo łupie się na cienkie tafle; z łupaka dachówkowego robiono kiedyś tanie dachówki, chyba w anglii. może też być mułowiec albo jakaś inna tego typu skała, łatwo pękająca wzdłuż warstwowania i w związku z tym tak wyglądająca. Zresztą można zerknąć na mapę geologiczną tych okolic.
A swoją drogą, ładne zdjęcie.
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

 

anything