Autor Wątek: Kwestia formalna  (Przeczytany 8191 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dhutirth

Kwestia formalna
« dnia: Grudzień 02, 2003, 08:52:08 pm »
Widzę, że po otwarciu nowej gildii pojawiło się również stosowne forum, co mnie niezmiernie cieszy. Mam pytanie. Jaki charakter ma mieć owa gildia nauk (jakie posty będą tu preferowane?)? Ma być sensu stricte naukowego? Jakiś czas temu była mowa, że gildia nauki jest nie potrzebna, że wszelkie wymagane "normy" spełnia gildia tajemnic. Mam małe obawy, że to forum albo upodobni się do forum poświęconego gildii tajemnic, lub też będzie niezwykle rzadko oglądane. Uprzejmie bym prosił o wyprowadzenie mnie z błędu :)

Oczywiście ten temat po otrzymaniu stosownej odpowiedzi może zostać usunięty, nie będę miał żalu do administracji z tego powodu  ;)
estem nędzarzem, posiadam tylko marzenia. Rozsiałem je u twych stóp. Stąpaj lekko, gdyż stąpasz po moich marzeniach.

Offline cierzy

Re: Kwestia formalna
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 02, 2003, 09:56:32 pm »
Cytat: "dhutirth"
Jaki charakter ma mieć owa gildia nauk (jakie posty będą tu preferowane?)? Ma być sensu stricte naukowego?


Forum tej gildii zostało błędnie na początku nazwane. Już jest poprawione i brzmi Forum Gildii Nauki Popularnej. Wystarczy spojrzeć na stronę główną GNP, aby przekonać się jakie tematy będą na niej, i mam nadzieje na tym forum, poruszane. Zakres bardzo szeroki, ale łączy je jeden mianownik - "popularny".
Poruszane wątki mogą być z pogranicza nauk ścisłych, ale i humanistycznych (interesująca może się wydać np. archeologia). Muszą jednak być popularne, tzn. "przedstawiać zagadnienia naukowe w sposób zrozumiały dla ogółu [tzn. że ktoś nie wykształcony w danym zakresie zrozumie treść dyskusji], przystępny dla niespecjalistów" [za Słownikiem języka polskiego PWN].

Offline Gollum

Kwestia formalna
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 02, 2003, 10:40:59 pm »
Gildia Tajemnic rzeczywiście, w wielu sprawach będzie się dublować z Gildią Nauki, ale z drugiej strony niekoniecznie. Na GT poruszane są sprawy których współczesna nauka boi się jak ognia, vide kwestia UFO, kosmitów, historii podważajacej dogmaty religijne czy yeti i innych małpoludów.
My tutaj możemy dywagować na tematy, których tzw. oficjalna nauka już się nie boi. A i wtej kwestii jest jeszcze wiele do wyjaśnienia. Tematów więc nam nie zabraknie.

Offline Kormak

Kwestia formalna
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 03, 2003, 09:54:25 am »
Nie uważam, żeby GT z GNP się dublowały, raczej będą się uzupełniać. Co prawda czasem będziemy mieć te same newsy, jeśli uznamy to za stosowne, ale już tak się w przypadku GT czasem dzieje z newsami o komiksie czy filmie.
Na GT poruszamy tematy ze "śmietnika" oficjalnej nauki, albo wręcz rzeczy, których istnienia nauka uznać nie chce. Część rzeczy z GNP będzie mnie interesować, ale większość już nie. O dublowaniu nie ma mowy.

Offline Gollum

Kwestia formalna
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 09, 2003, 11:51:41 pm »
Cytat: "Kormak"
Nie uważam, żeby GT z GNP się dublowały, raczej będą się uzupełniać.

Zgoda, ale ja na miejscu Cierzego już bym podbierał parę tematów z Gildii Tajemnic, a temat o życiu na innych planetach raczej przesunął na Gildię Tajemnic.

Offline cierzy

Kwestia formalna
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 10, 2003, 10:17:21 am »
Cytat: "Gollum"
Zgoda, ale ja na miejscu Cierzego już bym podbierał parę tematów z Gildii Tajemnic...


Które?

My sie z Kormakiem porozumiewac bedziemy. Zaowocowalo to tym, ze chocby na obu gildiach znalazla sie informacja o zdolnosciach meteorologicznych aborygenow. Natomiast cofajac sie na Gildii Tajemnic do daty otwarcia GNP nie znalazlem zadnej informacji, ktora moglaby zagoscic na GNP.

W kazdym razie wspieramy sie nawzajem, wiec forma _uzupelniania_, jak to ujal Kormak, gildii jest najtrafniejsza.

A tak poza tym juz mozna po tygodniu stwierdzic, czy formula GNP sie sprawdza? Czy bylo sens jej robienia, o co bano sie na poczatku na forum. Wyrazcie swoja opinie. Co ew. poprawic itd.

Offline dhutirth

Kwestia formalna
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 10, 2003, 02:33:57 pm »
Cytat: "cierzy"
Które?


Przykładowo temat traktujący o czasie. Jest w nim mowa minn. o teorii strun (o ile się nie mylę), choć nie wiem czy to akurat podpada pod nauki POPULARNE  :)

Cytat: "cierzy"
A tak poza tym juz mozna po tygodniu stwierdzic, czy formula GNP sie sprawdza? Czy bylo sens jej robienia, o co bano sie na poczatku na forum. Wyrazcie swoja opinie. Co ew. poprawic itd.


Jeśli chodzi o jakiekolwiek podsumowania to bym się jeszcze wstrzymał. Forum na razie dopiero raczkuje i musi minąć trochę czasu nim się rozwinie, aczkolwiek sądzę, że jest na jak najlepszej drodze. Jest tu parę osób, które zapewne chętnie będą się udzielać na tymże forum i nie sądzę by jego powstanie (powstanie GNP) było pomysłem chybionym.
estem nędzarzem, posiadam tylko marzenia. Rozsiałem je u twych stóp. Stąpaj lekko, gdyż stąpasz po moich marzeniach.

Offline cierzy

Kwestia formalna
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 10, 2003, 08:10:00 pm »
Cytat: "dhutirth"
Przykładowo temat traktujący o czasie. Jest w nim mowa minn. o teorii strun (o ile się nie mylę), choć nie wiem czy to akurat podpada pod nauki POPULARNE  :)


Ale kiedy on się na GT pojawił? Nie widzę sensu w przenoszeniu starych newsow na stronę GNP, lecz jednoczesne umieszczenia nowych wiadomosci na obu serwisach, jesli beda pokrewne tematycznie. I już się to działo przynajmniej z jednym tekstem (innych nie pamiętam). Także nie ma obawy co do tego :)

Cytat: "dhutirth"
Jeśli chodzi o jakiekolwiek podsumowania to bym się jeszcze wstrzymał. Forum na razie dopiero raczkuje i musi minąć trochę czasu nim się rozwinie


Ale mnie chodziło o stronę internetową GNP.

Offline dhutirth

Kwestia formalna
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 10, 2003, 09:49:31 pm »
Cytat: "cierzy"
Ale mnie chodziło o stronę internetową GNP.


To tyczyło się również strony internetowej, choć ta rozwija się nieco prężniej.
estem nędzarzem, posiadam tylko marzenia. Rozsiałem je u twych stóp. Stąpaj lekko, gdyż stąpasz po moich marzeniach.

Offline Gollum

Kwestia formalna
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 10, 2003, 10:41:45 pm »
Witam serdecznie jako wice-Cierzy!
Niefortunnie zacząłem moderowanie gildii naukowej od wyrzucenia postu, który powinien pozostać, ale mam nadzieję, że szybko się nauczę, jak skutecznie pilnować porządku na gildii.
Na razie roboty tu nie mam, bo dyskusje są jak najbardziej na temat. I mam nadzieję że tak zostanie.
A Ciebie, Ghost666 jeszcze raz przepraszam!

 

anything