trawa

Autor Wątek: Najważniejsze wydarzenie  (Przeczytany 11959 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jimmy

Najważniejsze wydarzenie
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 13, 2005, 05:50:16 pm »
Cytat: "Ferrus"
Cytuj
Eee...Że jak?Trwające zjawisko?Cesarstwo Rzymskie?Racz objaśnić...

Chyba istnienie cesarstwa nie mozna sklasyfikwoac jako wydarzenie prawda ??? Chodzilo o cesarstwo jako podwaliny pod cywilizacje zachodu, ktora opanowala caly swiat. Z istnieniem cesarstwa zwiazane jest chociazby rozprzestrzenienie mysli greckiej, uznanie chrzescijanstwa jako religii panstwowej i stworzenie imperium, ktore trwalo troche dluzej niz to autorstwa Aleksandra

A juz mialem nadzieje ze ktos poparl Dicka i ma dowody na to, ze imperium rzymskie istnieje nadal :badgrin:

A co do najwazniejszych wydarzen to kolejno:
- kolejne rewolucje (agrarna, przemyslowa, informatyczna)
- wyksztalcenie demokracji w starozytnej Grecji
- powstanie, rozkwit i objecie wielkich powierzchni Cesarstwa Rzymskiego
- powstanie wielkich religii monoteistycznych
- wynalezienie druku
- odkrycie Ameryki i inne odkrycia geograficzne
- Rewolucja Francuska i jej pochodne
- zniesienie niewolnictwa
- II wojna swiatowa, Holocaust, zrzucenie bomb atomowych na Hiroszime i Nagasaki
- zrownanie praw pod wzgledem plci i rasy

To zestawienie "na szybkiego" bez wielkiego zaglebiania sie i zastanawiania... ale, hmmm, jakos wychodzi mi tu wielkia dziura miedzy poczatkiem naszej ery a epoka wielkich odkryc geograficznych (czyzby rzeczywiscie ciemne wieki? ;))

Offline Jacek

Najważniejsze wydarzenie
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 21, 2005, 02:25:21 pm »
Mysle, ze zapelni ja rozwoj chrzescijanstwa i islamu (mozna tez dodac rozwoj buddyzmu).

Offline Jimmy

Najważniejsze wydarzenie
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 22, 2005, 08:40:24 am »
Myślę że "rozwój" jest pojęciem na tyle długotrwałym (na kilka wieków rozciągniętym, np: jeżeli chodzi o chrześcijaństwo) że ciężko zaliczyć je do wydarzeń - jeżeli chodzi o religie to za wydarzenie uznałem ich powstanie...

Offline Przykuta

Najważniejsze wydarzenie
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 22, 2005, 12:44:55 pm »
Parę wydarzeń było, może mniej spektakularnych:

- druga rewolucja agrarna (zastosowanie orki i trójpolówki)
- powstanie uniwersytetów (nieco potęzniejsze ośrodki myśli niż akademie, przyczyniły się zresztą do późniejszych odkryć)
- cech rzemieśliniczy - znaczny wpływ na późniejszy rozwój manufaktur
- upowszechnienie komina (wbrew pozorom genialny wynalazek - na terenach północnych można było budować przestronne okna i pracować przy świetle dziennym)
- inkwizycja (ta średniowieczna była skuteczniejsza i dławiła ruchy heretyckie w bardziej bezbolesny sposób - prekursorstwo szpiegostwa)
eni vidi wiki

Last Viking

  • Gość
Najważniejsze wydarzenie
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 22, 2005, 01:59:38 pm »
Cytat: "jimmy"

A juz mialem nadzieje ze ktos poparl Dicka i ma dowody na to, ze imperium rzymskie istnieje nadal :badgrin:

To prawda :idea:
Między 3.00 a 5.00 rano, w poświacie szkarłatu wschodzącego słońca widać miraże maszerujących legionistów, centurionów trzymających orły Rzymskie. Według mnie ubrani sa w stroje z 74 r. n.e. ;)

Cytat: "jimmy"

- zrownanie praw pod wzgledem plci i rasy

He,he,he


Bedę oryginalny
IMO największym wydarzeniem mającym wpły na historię jest... pochód Hannibala Barkasa na Rzym.
Spytacie dlaczego?
Hannibal uświadomił Rzymianom, że jeśli nie dokonają ekspancjii terytorialnej, nie wzmocnią armii to polegną w walce z agresywnymi sąsiadami i nie tylko sąsiadami (gdzie Rzym a gdzie Kartagina?)
Gdyby nie Punicjanin, Rzym byłby kolejnym małym nic nieznaczącym Państewkiem a nie potężnym Imperium.
A gdyby nie było Rzymu...
...nie byłoby kultury Europejskiej. :idea:

Offline Tomk_eR

Najważniejsze wydarzenie
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 22, 2005, 04:51:43 pm »
powstanie wolnomularstwa i łączenie się poprzez to kapitału

lepiej wyć do księżyca
niż szczekać za sforą psów

Offline Jimmy

Najważniejsze wydarzenie
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 22, 2005, 05:04:05 pm »
Ja tam o wolnomularstwie za wiele nie wiem, ale jakie łączenie kapitału :?:

Offline chudzi_aty

Najważniejsze wydarzenie
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 04, 2005, 08:47:26 pm »
Mym zdaniem, tymi wydarzeniami sa powstanie swiata i moje przyjscie na ten swiat. Szukacie w przeszlosci kiedy to terazniejszosc sie liczy. A ty?
nowu w zyciu ci nie wyszło!!!!

 

anything