trawa

Autor Wątek: Gry Paragrafowe  (Przeczytany 5109 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krasnolud Światła

Gry Paragrafowe
« dnia: Grudzień 16, 2003, 06:30:18 pm »
Witam serdecznie. Ostatnio podczas przeszukiwania sieci, natknąłem się na dość ciekawą rzecz, a mianowicie pewien serwis: http://www.panpod.republika.pl postanowił budować takie gry, jak właśnie gry paragrafowe. Co prawda kiedy wszedłem na ich dział zauważyłem jedynie demo.
Kiedy skontaktowałem się z administratorem, okazało się iż serwis dopiero powstaje. Najdziwniejsze było to iż postać administratora, jest mi już dobrze znana: jest to Moloch, administrator jednej z moich ulubionych stron o Neuroshime ( The Moloch WebSite http://neuroshima.w.interia.pl ). I stwierdził on iż obecnie pracuje nad pierwszą prawdziwą grą paragrafową, bazującą na tym właśnie silniku, ale mimo wszystko jest osobą chętna do przyjęcia jakiegoś scenariusza od innych osób i przełożenia go na swój Silnik gier.

Chciałem się wiec dowiedzieć co sądzicie o:
a) Samym pomyśle na takie gry w sieci
b) O stronie która posiada te też gry (szata graficzna i tak dalej)
iedza jest rzeczą niezmiernie warzną

Offline Falcon

Gry Paragrafowe
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 16, 2003, 07:57:15 pm »
zapowiada się ciekawie... mam nadzieję że gra będzie dłuższa niż demo... :D
ttp://s10.bitefight.pl/c.php?uid=35130

http://r1.bloodwars.pl/r.php?r=38420

Offline mr.maras

hmm
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 17, 2003, 09:56:48 am »
Paragrafówki jak to paragrafówki. Mimo wszystko wolę dobrego muda. Na przykład www.lac.pl. Tam się dzieje!
Spalić po przeczytaniu.

Offline Abignale

Gry Paragrafowe
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 25, 2003, 09:06:44 pm »
Zabawa fajna, ale trochę czasu pochłania. W sieci chyba wygodniej niż gdy ma się do czynienia ze zwykłą książką. Poniżej parę adresów do stron z grami paragrafowymi - sama juz nie pamiętam, skąd je mam: czy z Gildii, czy skądinąd. za wszeslkie powtórzenia z góry sorry, ale spójrzcie sobie. Dead End ma na prawdę światną szatę graficzną.
http://www.visitdeadends.com/
http://republika.pl/gra_dreszcz/dreszcz.html
http://zalanysmok.host.sk/index2.php?link=html/grypara.html
http://lukaszsewastianik.webpark.pl/index.html#
ie jestem nikim, tylko sobą. Gdziekolwiek trafiam, staję się kimś innym i nic nie możesz na to poradzić.

Ray Bradbury, "Kroniki Marsjańskie"

Offline Jimmy

Gry Paragrafowe
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 04, 2005, 04:45:03 pm »
A ja tam mam sentyment do ksiazeczek z serii "Wehikul czasu" ;)  ("W poszukiwaniu Krola Artura", "Ostrze gilotyny", "Tajemnica Atlantydy" - pozostalych 4 nie czytalem, a kolejne 3 nie zostaly chyba wydane w Polsce) Fajna zabawa dla mlodszych, moze zachecic do czytania ksiazek.

Offline Formaldehyd

Gry Paragrafowe
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 04, 2005, 06:34:04 pm »
Cytat: "jimmy"
A ja tam mam sentyment do ksiazeczek z serii "Wehikul czasu" ;)  ("W poszukiwaniu Krola Artura", "Ostrze gilotyny", "Tajemnica Atlantydy" - pozostalych 4 nie czytalem, a kolejne 3 nie zostaly chyba wydane w Polsce) Fajna zabawa dla mlodszych, moze zachecic do czytania ksiazek.


Lezy u mnie w domu na polce :) Nie sadzile, ze ktos to jeszcze pamieta.
 am the son of a bitch and Edgar Allan Poe.

Offline Czarnooki

Gry Paragrafowe
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 12, 2005, 10:29:05 pm »
Cytat: "Formaldehyd"
Cytat: "jimmy"
A ja tam mam sentyment do ksiazeczek z serii "Wehikul czasu" ;)  ("W poszukiwaniu Krola Artura", "Ostrze gilotyny", "Tajemnica Atlantydy" - pozostalych 4 nie czytalem, a kolejne 3 nie zostaly chyba wydane w Polsce) Fajna zabawa dla mlodszych, moze zachecic do czytania ksiazek.


Lezy u mnie w domu na polce :) Nie sadzile, ze ktos to jeszcze pamieta.

Witam,
Pamięta, pamięta :) Mam wszystkie :) A pamiętacie "Wojownika Autostrady" ?? To też było super :)
Pozdrawiam.

Offline smiglowa

Gry Paragrafowe
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 13, 2005, 05:58:15 pm »
Z serii Wehikuł Czasu udało mi się dostać tylko trzy tytuły, ale mam jeszcze utrzymaną w konwencji horroru Zagadkę Rezerwatu (z opowiadaniem Lovecrafta) - i fakt, można się było w to wkręcać za młodu.
A podany link u mnie nie działa :( ale zapamiętam, bo mnie to zaciekawiło nawet (może się kiedyś otworzy).

Last Viking

  • Gość
Gry Paragrafowe
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 15, 2005, 11:29:25 am »
A pamiętacie "paragrafówki" z miesięcznika "Razem" wydawanych pod koniec lat '80.  :?: To wtedy był hicior. O grach RPG i podobnych na polskim rynku nie było mowy.
Moim numerem 1 jest "Kosmiczna Ruletka" :!:
Wechikuł czasu też leży u mnie na półce, ale nie pamiętam które tomy.

Pozdrawiam

Offline Rhobaak

Gry Paragrafowe
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 20, 2007, 08:04:04 pm »
Sorry za wygrzebywanie tematu:), ale ostatnio trafiłem na stronę, z której można pobrać wszystkie cztery części "Freeway Warrior" (u nas występującego pod tutułem "Wojownik autostrady"). Oprócz tego tu znajduje się wiele (wszystkie?) pozycje z serii "Lone Wolf" - można je pobrać legalnie pod warunkiem przestrzegania zasad licencji.
It is sometimes a mistake to climb; it is always a mistake never even to make the attempt.
If you do not climb, you will not fall. This is true. But is it that bad to fail, that hard to fall?

Offline Adeptus

Odp: Gry Paragrafowe
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 13, 2022, 08:58:12 am »
Cześć, przepraszam za odkop, ale tak się składa, że napisałem kilka paragrafówek.

Pierwsza - "Kręte drogi" - jest niezbyt oryginalna i niezbyt rozbudowana (na zasadzie "pierwsze koty za płoty"). Gracz wciela się w rycerza Zakonu Światłości, któremu przyjdzie się mierzyć z wielce mrocznym zagrożeniem... albo do niego dołączyć.  wersja HMTL:
 https://www.mediafire.com/file/3u57crvdz9cj5y6/Kr%25C4%2599te_drogi_1.3.rar/file
 
 Aby zacząć, uruchom plik "1start".
 
 Druga - "Wielka Wojna Sukcesyjna - jest odrobinę (ale tylko odrobinę) bardziej oryginalna i rozbudowana. Założenie jest dosyć sztampowe, choć w "interaktywnej fikcji" chyba nie było jeszcze użyte. Miejscem akcji jest niegdyś potężne Imperium (jak wspominałem, sztampa). Ostatni cesarz umarł, nie pozostawiając męskiego potomka, w związku z czym imperialni możnowładcy rozpoczęli krwawy spór o koronę. Do konfliktu mieszają się też inne potężne frakcje, takie jak Imperialny Senat czy Kościół Hierarchistyczny, a także stłamszeni wyznawcy starych, pogańskich bogów pragnący wykorzystać wojenny chaos, by wyjść z podziemia i na nowo wznieść sztandar swojej wiary. Co gorsza, ościenne mocarstwa są gotowe wkroczyć z interwencją, by ugrać coś dla siebie. Alter ego gracza jest dawnym żołnierzem, który po zakończeniu służby osiadł na wsi, aby pędzić żywot spokojnego kmiecia. Ale pewnego dnia wojna domowa wkracza do jego osady i bohater zostaje wplątany w wir wydarzeń.
 Z początku gracz kieruje jedynie własną osobą i niewielką grupą towarzyszy broni, ale w miarę rozwoju historii może uzyskać większy wpływ na wydarzenia rozgrywające się w Imperium. Czytelnik będzie dowodził oddziałami i armiami, piął się w hierarchii, zawierał sojusze i zdradzał swoich mocodawców, knuł spiski lub dokonywał bohaterskich czynów. Od jego wyborów będzie zależało to, czy jego frakcja zwycięży w wojnie, czy pomoże zasiąść na tronie komuś innemu, czy też sam zdobędzie władzę nad Imperium, czy doprowadzi państwo do rozkwitu, czy upadku, czy utwierdzi cesarską władzę, czy przekształci kraj w republikę, czy ugnie kolana przed Kościołem, czy poprowadzi wyznawców starych bogów do zemsty - i tak dalej, i tak dalej. Przewidziane są też wątki romantyczne (choć muszę przyznać, że wyszły mi wyjątkowo sztywno i kiczowato), choćby dlatego, że mariaże też są narzędziem polityki.
 Gra liczy 813 paragrafów, ale ze względu na bardzo duże rozgałęzienie fabuły, jednorazowe ukończenie gry zamyka się w liczbie 8-13 wyborów, choć w ten sposób czytelnik ujrzy jedynie niewielki fragment wszystkich możliwości. Paragrafy są dosyć długie, większość z nich zajmuje ok. strony A4.
 
 https://www.mediafire.com/file/q0f6g6f5eryyols/Wielka_Wojna_Sukcesyjna_1.9.pdf/file
 
 
 
 Trzecia - "Sprawy rodzinne". Ten wytwór osadzony jest w tym samym świecie, co "Wielka Wojna Sukcesyjna" , aczkolwiek istnieje kilka istotnych różnic.
 - Tematyka - "Sprawy rodzinne" skupiają się na losach pretora (urzędnika wymiaru sprawiedliwości) działającego w Mieście Tronowym, stolicy Imperium. Bohater będzie musiał stawić czoła psychopatycznemu mordercy, odpowiednio postępować ze zwierzchnikami... a także własną rodziną.
 - Forma - tym razem poszedłem bardziej w stronę "interaktywnego opowiadania". Oznacza to po pierwsze, że paragrafy są znacznie dłuższe niż w "Wielkiej Wojnie Sukcesyjnej" (co niestety odbiło się na trochę mniejszej ilości paragrafów - jest ich tylko 41). Po drugie - paragrafówka nie jest pisana w drugiej, lecz w trzeciej osobie, a bohaterem nie jest bezimienny awatar gracza, tylko skonkretyzowana postać. Znowuż - jest to rozwiązanie nietypowe i rozumiem, że nie każdemu przypadnie do gustu. Jeden z testerów stwierdził wręcz "Przykro mi to stwierdzić, nie jest to gra paragrafowa" (dlatego też dałem podtytuł "Opowiadanie interaktywne" zamiast "Gra paragrafowa".
 
 PDF:
 https://www.mediafire.com/file/3fcsuveoq5ita68/Sprawy_rodzinne_1.99.pdf/file
 
 
 
 Jeśli ktoś ma jakieś uwagi nt powyższych wytworów, chętnie je poznam.