Autor Wątek: Harry Potter to nie fantasy...?  (Przeczytany 31845 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ratata

Harry Potter to nie fantasy...?
« dnia: Grudzień 31, 2003, 12:47:26 pm »
Pamiętam że dawno dawno temu był taki temat na wladca-pierscieni.pl,ale nie było żadnych konstruktywnych wniosków.Liczę na was...HP to fantasy-tak czy nie?Ja mówię nie  :twisted:
..Have you ever wanted me to drink your blood...?

Offline Zibi

hmm
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 31, 2003, 01:13:18 pm »
Harry Potter to jak najbardziej fantasy. Jak wiadomo gatunek ten jest poniekad podobny do basni, a HP do basni blisko. Poza tym w HP wystepuja postaci jak jednorozce, centaury i inne mityczen stwory.

Offline Ivo

Harry Potter to nie fantasy...?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 31, 2003, 03:05:54 pm »
Ja Was proszę, litości...
Toż to można nazwać współczesną bajką dla dzieci, ale żeby zaraz pod fantasy podciągać? "Kopciuszek" to też fantasy? Może "Kot w butach" także?

Pozdrawiam, Ivo
ylko w milczeniu słowo
Tylko w ciemności światło
Tylko w umieraniu życie
Na pustym niebie jasny jest lot sokoła

Offline Silencer

Harry Potter to nie fantasy...?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 31, 2003, 04:07:56 pm »
Zaprawdę, a czyż Hogwart Express różni sie od starej szafy z "Narnii"? Wszystkie elementy potrzebne do fantasy są. Co nie zmienia faktu, że nie jest to  klasyczne neverlandowe fantasy, ani nawet urban fantasy, to jest... no właśnie, harry potter fantasy :)
size=9]No Mutants Allowed - naj... strona o Fallout
Konspiracja - Postapokaliptyczne i autorskie RPG
Kurier Slawijski - o Wolsungu[/size]

Offline Ivo

Harry Potter to nie fantasy...?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 01, 2004, 11:19:48 am »
Takie elementy można znaleźć i w "Matriksie" :), więc nie jest to jedyne kryterium, według którego można oceniać gatunek prozy.
Ja natomiast, przyznam się szczerze, wzdrygam się przed zaliczeniem HP do fantasy ze względów czysto subiektywnych.  :oops: Infantylność, dziecięca naiwność tej książki straszliwie mnie razi. Tak, wiem, to jest lektura właśnie dla dzieci, nevertheless...
W moim prywatnym rankingu HP ulokowany jest w kategorii "Kiddie fantasy" ;)
Naturalnie to tylko moja, prywatna opinia.

Pozdrawiam, Ivo
ylko w milczeniu słowo
Tylko w ciemności światło
Tylko w umieraniu życie
Na pustym niebie jasny jest lot sokoła

Offline Abdullahi P.

Harry Potter to nie fantasy...?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 01, 2004, 01:06:55 pm »
imo to harry potter nie jest fantasy, a raczej kompilacja kilku popularnych basni
OMUNISTYCZNA PARTIA LITWY

Offline Abignale

Harry Potter to nie fantasy...?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 01, 2004, 03:03:46 pm »
Neverlandowe fantasy, urban fantasy, kiddie fantasy to zawsze fantasy, prawda? jak dla mnie HP ma więcej wspólnego z fantasy zniż z bajkami, jesli już to tak rozróżniamy.
ie jestem nikim, tylko sobą. Gdziekolwiek trafiam, staję się kimś innym i nic nie możesz na to poradzić.

Ray Bradbury, "Kroniki Marsjańskie"

Offline Ivo

Harry Potter to nie fantasy...?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 02, 2004, 12:28:39 am »
Mimo początkowych oporów muszę Ci, Abignale, przyznać rację. Pottera do bajki przyrównywać nie wypada, nie wiadomo bowiem kogo takowe porównanie bardziej krzywdzi (jakoś osobiście preferuję "Kota w butach" ponad "Harrego Pottera"... ;) ).
Wychodzi więc na to, iż HP podpada pod kategorię fantasy. Niestety...

Pozdrawiam, Ivo
ylko w milczeniu słowo
Tylko w ciemności światło
Tylko w umieraniu życie
Na pustym niebie jasny jest lot sokoła

Offline Solitaire

Harry Potter to nie fantasy...?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 02, 2004, 10:45:47 pm »
Cytat: "Ivo"
Mimo początkowych oporów muszę Ci, Abignale, przyznać rację. Pottera do bajki przyrównywać nie wypada, nie wiadomo bowiem kogo takowe porównanie bardziej krzywdzi (jakoś osobiście preferuję "Kota w butach" ponad "Harrego Pottera"... ;) ).
Wychodzi więc na to, iż HP podpada pod kategorię fantasy. Niestety...

Wiesz co... tyle prawdziwych gniotów podpada pod kategorie fantasy, że ubolewanie nad HP jest śmieszne.
Mi się podoba. :)
Już się gwiezdne poniszczyły zamiecie,
Cień się chwieje poróżniony z mogiłą,
Coś innego stać się pragnie na świecie,
Coś innego, niż to wszystko, co było.

Offline Ivo

Harry Potter to nie fantasy...?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 02, 2004, 10:59:33 pm »
Cytat: "Solitaire"

Wiesz co... tyle prawdziwych gniotów podpada pod kategorie fantasy, że ubolewanie nad HP jest śmieszne.
Mi się podoba. :)


Masz rację, faktycznie śmieci nie brakuje, ale to żadne usprawiedliwienie dla HP. Niebiosa brońcie, bym nazywał go gniotem, ale, co tu dużo mówić, ponad dobranockę to to nie wyrasta. Ładne i wciągające. Dla mojego 10-letniego brata, nie dla mnie :)
Dobre kiddie fantasy, ale nic ponadto.
A że Ci się podoba, to bardzo dobrze, nie mam nic przeciwko. W końcu "De gustibus..." :)

Pozdrawiam, Ivo
ylko w milczeniu słowo
Tylko w ciemności światło
Tylko w umieraniu życie
Na pustym niebie jasny jest lot sokoła

Offline Gollum

Harry Potter to nie fantasy...?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 02, 2004, 11:48:18 pm »
Cytat: "Ivo"
Ja Was proszę, litości...
Toż to można nazwać współczesną bajką dla dzieci, ale żeby zaraz pod fantasy podciągać? "Kopciuszek" to też fantasy? Może "Kot w butach" także?

Fantasy to rodzaj bajki dla dorosłych. A bajki to fantasy dla dzieci. Harry jest pośrodku, bo ogladają go nie tylko dzieci. Ja też nie wstydzę się powiedzieć, że lubię sobie obejrzeć Harrego razem z dziećmi.

Offline Ivo

Harry Potter to nie fantasy...?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 03, 2004, 09:06:53 am »
Cytat: "Gollum"

Fantasy to rodzaj bajki dla dorosłych. A bajki to fantasy dla dzieci. Harry jest pośrodku, bo ogladają go nie tylko dzieci. Ja też nie wstydzę się powiedzieć, że lubię sobie obejrzeć Harrego razem z dziećmi.


IMHO Harry nie leży jednak gdzieś pośrodku. Mimo wszystko ma on jednak dużo więcej wspólnego z bajką, niż z fantasy (fantasy jednak jest, do czego już doszliśmy :) ). Naturalnie ktoś może powiedzieć, że taki "Kopciuszek" nie dorasta do pięt HP pod względem fabuły, głębi przesłania et cetera. I będzie mieć rację. Wynika to jednak nie z tego, że HP to rasowe fantasy, ale ze starego, dobrego postępu.
Czasy się zmieniają, a umysły dzieci razem z nimi. Baśnie Andersena kiedyś wystarczały, by zafascynować umysł dziecka. Dzisiaj to już za mało. I HP właśnie wypełnił tą lukę, stał się współczesną bajką - bardziej ambitną, bardziej rozbudowaną, bardziej wymagającą.
A że podoba się nie tylko dzieciom? To niczego nie zmienia. W moim akademiku wielu ludzi po prostu uwielbia... "Roadrunnera" (czyli "Strusia pędziwiatra" po naszemu ;) ). Wielkie chłopiska po dwadzieścia parę lat, słuchające heavy metalu, czy pakujące dzień w dzień na siłowni śmieją się do rozpuku, gdy po raz kolejny biedny kojot dostaje po czterech literach :D Czy to coś zmienia w fakcie, że to animowana bajka? Nie sądzę.

Pozdrawiam, Ivo
ylko w milczeniu słowo
Tylko w ciemności światło
Tylko w umieraniu życie
Na pustym niebie jasny jest lot sokoła

Offline High Elf

Harry Potter to nie fantasy...?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 03, 2004, 02:37:27 pm »
Ja się tu nie wypowiem... Wszyscy znają moje zdanie   :chaos:
ziałam w imieniu Zakonu Rycerskiego Świętego Jana Chrzciciela Szpitala Jerozolimskiego. Nie polecam wchodzić mi w drogę ;)


Offline Ivo

Harry Potter to nie fantasy...?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 03, 2004, 05:07:58 pm »
Cytat: "High Elf"

Ja się tu nie wypowiem... Wszyscy znają moje zdanie   :chaos:


Nie wszyscy, nie wszyscy... :)

Pozdrawiam, Ivo
ylko w milczeniu słowo
Tylko w ciemności światło
Tylko w umieraniu życie
Na pustym niebie jasny jest lot sokoła

Offline YAsiek

Harry Potter to nie fantasy...?
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 03, 2004, 06:08:00 pm »
A czemuż by nie? Smoki, trole, zgredki, olbrzymy i magia (troszkę prymitywna) wszystko to jest. Dochodzi do tego coś w rodzaju dwóch światów (mugole-czarodzieje), że nie wspomnę o przemianach ludzi w zwierzęta. Dla mnie to fantasy (m0oże n8e całą gębą ale jednak).
a to zawsze coś palnę, wybaczcie...